30 години Осмо соу „Арсени Костенцев” – традиция и новаторски дух



Дата01.02.2018
Размер91.32 Kb.
#52363
30 години Осмо СОУ „Арсени Костенцев” – традиция и новаторски дух

Тридесет години в човешкия живот са началото на зрелостта, а за Осмо СОУ, носещо името на народния будител и учител Арсени Костенцев, достатъчно за продължаване на традициите и утвърждаване на новаторския дух на своя патрон. Достатъчно, за да носят няколко поколения благоевградчани името на своето училище в сърцата си.


История на училище „Арсени Костенцев”
Тридесетгодишната история на Осмо СОУ предизвиква чувство на гордост сред многобройните му възпитаници, защото е и част от просветното дело в Благоевград. Училището е приемник на патрона на едно от най-старите учебни заведения в града – училище „Арсени Костенцев”, чиято двуетажна сграда е била на мястото, където днес се намира Националната агенция за приходите /известна сред по-възрастните граждани на Благоевград като хотел „Волга”/. Преди освобождението на Горна Джумая в тази сграда се е помещавала турската прогимназия „Руждие”, а след освобождението на града на 5 октомври 1912 година сградата се ползва за офицерски клуб, полково окръжие и болница. От 1919 година започва да служи за училище.

В началото на учебната 1920/21 година училището приема името на Арсени Костенцев – деец на българското възраждане в Македония, учител, тясно свързан с просветното дело в Горна Джумая. Това е един от редките случаи в българската история, когато училище приема името на жив човек за свой патрон и ясно показва признанието на жителите на града за приноса на Арсени Костенцев за изграждане на новобългарско образование и заслугите му като учител-новатор, който пръв въвежда звучната метода в обучението по български език в горноджумайското училище. Училището е начално, като по-голямата част от учениците и учителите са бежанци от Кукуш, Велес и други градове на Македония. Първите учители са Тома Трушков, Мане Манев, Стоян Георгиев, Добра Анастасова, Мария Измирлиева и др.

Първоначално народно училище „Арсени Костенцев” съществува в тази сграда до есента на 1946 година и се премества в нова сграда, която днес се намира на ул. „Ал. Стамболийски” и в нея се помещава МУЦТПО. Изградени са 14 паралелки в начален курс и 9 паралелки в прогимназията. Преподаватели са началните учители Вера Чорева, Елена Гунчева, Иван Рупов, Нада Шандарова и прогимназиалните Давид Христов, Калина Ненова, Ана Балабанова и др. През 1949 година училището се закрива, като неговите ученици преминават в Първо и Второ основно училище.

През есента на 1956 година образцовото базово училище в Благоевград приема името на Арсени Костенцев. Сградата е същата, на ул. „Александър Стамболийски”, а в училището провеждат своята педагогическа практика курсистите от института за начални учители, а по- късно и от смесеното педагогическо училище „Гоце Делчев”. Директори през този период са Богдана Сиракова, Александър Митревски и Димитър Шангов. В училището са работили учителите Пенка Маркова, Елена Давчева, Кирилка Жежева, Ефросина Антипешева, Цена Даринова и др.

През 1961/62 година училището преминава към Първо основно училище. През следващата учебна година възстановява дейността си в старата сграда като начално училище „Арсени Костенцев”.

През септември 1978 година, с пенсионирането на последния директор Панте Димитров, училището прекратява своето съществуване, а учениците му преминават към Първо основно училище.

През 1981г. в част от сградата на Строителния техникум в ІХ микрорайон се открива Осмо основно училище, което приема името на Арсени Костенцев. Първият директор на новото училище е Борис Войнов, а учители са Маргарита Атанасова, Надежда Каркелева, Росица Янева, Величка Петрова, Любен Ангелов, Надежда Въндева и др.

През 1984 година за първи път в новата история на училището тържествено се отбелязва патронният празник. Присъстват и двама бивши директори – Иван Рупов и Панте Димитров.

От учебната 1990/91 година училището се премества в нова сграда в центъра на ж.к. „Еленово”. През септември 1994 година Осмо основно училище се преобразува в Осмо СОУ „Арсени Костенцев”. През периода 1984 - 1986 година директор на училището е Веселин Костадинов, а в периода 1986 - 2007 година – Малин Марков.
Ученици и учители
През изминалите 30 години Осмо СОУ се утвърди като едно от водещите и предпочитани училища, в което основно образование са получили 2900, а средно - 520 ученици. Педагогическият му колектив е подготвил за прием в профилирани паралелки на други средни училища над 2600 ученици. Наши абитуриенти са студенти в Югозападния университет, Американския университет, университети в САЩ и Дания. Училището ни е предпочитано за педагогическа практика на студенти от ЮЗУ „Неофит Рилски”.

Сега в него учат 520 ученици в 22 паралелки, обучавани от 45 висококвалифицирани учители, 5 от които носители на първа професионалноквалификационна степен. В училището работят старши учителите Тодорка Велкова и Виолета Радева, чиято трудова дейност като млади специалисти започва с откриване на Осмо СОУ.

Основата на успешната общообразователна подготовка на учениците се дължи на стремежа на педагогическия колектив към прилагане на съвременен подход към проблемите в образованието, умелото съчетаване на традиционните методи и форми на обучение с интерактивни, постигане на високи резултати в усвояването на информационните технологии и разширеното изучаване на чужди езици.
Обучение по информационни технологии от І клас
В Осмо СОУ обучението по информационни технологии започва още в първи клас и се осъществява от 11 педагози - осем правоспособни учители в начален етап и трима учители в прогимназиален и гимназиален етап. Обособените 5 компютърни кабинета, безжична интернет-връзка и добрата професионална подготовка на учителите са основата на ефективното обучение. Учебната 2010/11 година бе открита с демонстрация на обучение на ученици в І клас чрез програмата Microsoft Mischief, даваща възможност на учениците да работят на един компютър с няколко мишки. То е част от националния проект за интегриране на технологията в учебната практика и се прилага за първи път в област Благоевград.
Инициатор и организатор на състезания по информационни технологии
За трета поредна година училището е инициатор и организатор на областното състезание по информационни технологии в І-ІV клас. Със сигурност можем да твърдим, че сме новатори в тази област, защото то е едно от първите в страната и предизвиква голям интерес сред ученици, учители и медии. В училището за втора поредна година се проведе и регионалния кръг от националното състезание IT-Знайко. Придобитият опит и четиригодишният труд на учителите по информационни технологии в начален етап бе възнаграден на националното състезание IT-Знайко през 2010 и 2011 година. През 2010 година Моника Алексова стана национален първенец при четвъртокласниците, а Юлиян Стоянов спечели специалната награда за висока техническа сложност на изработения проект. За националния кръг на състезанието през 2011г. от 12 класирани деца от Благоевградска област 9 са ученици от Осмо СОУ, а първо място спечели Катрин Майсторска от ІV б клас, специалната награда за висока техническа сложност – Неда Кресничка от І а клас, а наградата за оргинална идея – Петя Стоянова от ІІ в клас. Тези успехи говорят за вече изградена училищна школа за ранно IT обучение.
Работа по проекти
Особено внимание отделяме на проектната дейност. Само за последните три години педагогическият колектив спечели и реализира шест проекта на МОМН и други институции, в четири от които Осмо СОУ е водеща, а в два – партньорска организация.

По проект „Задружно знаещи и можещи в Европа” на стойност 48 500 лева бяха изградени кабинет по безопасност на движението, театрална зала, работилница „Сръчни ръце” и клуб „Млад европеец”. Договарящият орган даде висока оценка на дейността на главен учител Рая Барбулска и старши учителите Сашка Джаджарова, Юлияна Христова и Иван Гунчев, както и на всички ученици, участващи в проекта. Успешната реализацията на проект „Нашето училище – зелено, красиво и чисто” на Министерството на околната среда и водите допринесе за благоустрояване и озеленяване на училищния двор и за екологичното възпитание на учениците.

След спечелен проект на МОМН на 12 декември 2008 година педагогическият колектив постави паметна плоча с лика на Арсени Костенцев на сградата на училището, с което изпълни една заръка на поколения учители, директори и общественици – в Благоевград да бъде поставена паметна плоча на народния будител и учител. Успешната проектна дейност допринесе за обогатяване на училищната библиотека през 2009г. с литература за близо 7000 лева. Инвестирани бяха 200 000 лева по проекти в сферата на спорта и информационните технологии. Успехите се дължат на създадената екипна работа и ентусиазмът на учителите при реализиране на проектите.
Обогатяване на материално-техническата база
Със задоволство мога да констатирам, че 2009 и 2010 година са изключително ползотворни по отношение на обогатяване на материално-техническата база в училището. Сградата и северната част на двора бяха основно реновирани и придобиха съвременния си вид. Получените по проект „Мобилни класове” 31 лаптопа и 17 мултимедийни проектори, монтирането на система за външно и вътрешно видеонаблюдение, обновяването на всички класни стаи с нови двойни и единични маси и столове, изграждането на многофункционална физкултурна площадка с изкуствена трева, цялостно преоборудване на учителската стая, подобряване на топлинната ефективност на отоплителната инсталация чрез монтиране на модерен парен котел и другите дейности по подобряване на физическата среда на обучение несъмнено допринасят за повишаване качеството на образователно-възпитателния процес в училище.
Интерактивни форми на работа
Мощно средство за превенция срещу агресията в Осмо СОУ е форум –театър дискусионният клуб, който функционира от три години. Училището ни бе партньор на „Театър Цвете” по проект „Отвори очи”, посветен на превенцията от трафикиране на хора под патронажа на МОМН. Театрална трупа „Усмивка” предостави на учениците невероятния шанс да изпробват в безопасна среда различни модели на поведение в проблемни ситуации, свързани с насилие, наркотици, трафик на хора и др. Публиката, която е и участник в представлението, може да предложи и изиграе различни решения, а зрител да влезе в ролята на потърпевшия ученик и в избран от него момент да промени поведението му по удачен според него начин. Моделът „Връстници обучават връстници” и използването на интерактивни техники на възпитание допринасят за едно по–ефективно гражданско образование на подрастващите.

Наши учители със свои проекти участват в европейски и световни форуми. Главен учител Рая Барбулска и екип бяха сред 32 участници в националния проект „Пътешествие из България”, който спечели една първа и една втора награда на Шестия европейски форум на учителите–новатори във Виена, Австрия и се представи достойно на световния форум в Бразилия. Училището бе прието за член на Академията на централните европейски училища /ACES/. Успешното реализиране на международния проект на тема „Насилието не е нашият начин” от старши учителите Валентина Стефанова и Албена Цветкова с партньорски училища от Македония и Хърватия показа, че обучението по английски език в Осмо СОУ е на много добро ниво, а прилаганите ситуационни игри, форум-театър, дебати и уъркшоп са ефективни интерактивни методи при мирно решаване на конфликти. Постигнатите успехи са признание за всеотдайната работа на учителите ни в името на модерно и иновативно образование, за утвърждаване на Осмо СОУ като храм на знанието.


Постижения в областта на изкуствата и спорта
Постиженията в областта на изкуствата и спорта също са значими. Младите ни таланти печелят награди на национални и регионални конкурси. На националния музикален фолклорен конкурс „Орфеево изворче 2010” Яница Боянова бе удостоена със златна лира на Орфей в категория народно пеене. Призово място на международния фестивал на изкуствата «Утринна звезда» в гр. Банско през 2010 година постигна Камелия Шопова. Учениците от ІV клас станаха лауреати на деветите национални ученически театрални празници в гр. Шумен. Изключително ползотворни са контактите ни с ОДК, Младежки дом, Център по изкуствата и др. С талантливите деца на Осмо СОУ работят както утвърдените специалисти Юлия Дживджорска, Жанет Керанова, Илия Ласин - актьорско майсторство, Кирил Трайков - тамбура, така и младите и амбициозни: Венцислав Ненков – форум-театър, Лидия Томова – модерни танци и Теменуга и Димитър Аладжови – народни танци. Спортните постижения на Eкатерина Джукева – хандбал, Костадин Кацимерски – футбол, Симона и Елена Якетови - спортна гимнастика, Ангел Айков и Мартин Лазаров – плуване, Христо Панев – лека атлетика, Марио Матеев – карате, Йордан Йорданов - борба и др. на национални и международни състезания са доказателство за талант, воля и спортен дух за постигане на високи резултати. Витрината на спортната слава в Осмо СОУ е изпълнена с купи и награди на отборите ни по футбол, тенис на маса, волейбол, плуване. Всички досегашни наши успехи ни изпълват с оптимизъм за бъдещото на училището.
Заключение
В навечерието на този вълнуващ юбилей бих искал да благодаря на учители и ученици, на учителите-основатели и всички, които през изминалите 30 години са работили в училището, за всеотдайния труд и постигнатите успехи в преподаването и усвояването на учебния материал, за творческия дух и воля за нови знания, за утвърждаване на Осмо СОУ като училище, даващо много добра подготовка на своите възпитаници. Бих искал да благодаря и на екипа от учители и пом. директори, които в последните три години положиха неимоверен труд за цялостно обновяване и модернизиране на материално-техническата база, за новаторския дух при прилагане на образователните технологии, за стремежа Осмо СОУ да се превърне в съвременно училище, отправило поглед в бъдещето, равняващо се по европейските стандарти.

Нека носим в умовете и сърцата си светлината на делото на народния учител и родолюбец Арсени Костенцев, нека пътят на нашето училище бъде път към доброто, истината и красотата.



ЧЕСТИТ ПРАЗНИК!

20 май 2011 г.
Сергей Биров

Директор на Осмо СОУ

Арсени Костенцев”







Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница