Академичен стандарт за учебна дисциплина съдебна медицина и деонтология



Дата22.01.2019
Размер119.48 Kb.
#111361
АКАДЕМИЧЕН СТАНДАРТ ЗА УЧЕБНА ДИСЦИПЛИНА

СЪДЕБНА МЕДИЦИНА И ДЕОНТОЛОГИЯ

Съдебната медицина (medicina legalis, forensic) е медицинска наука, която изучава и разработва медико-биологични въпроси, възникващи в работата на органите на правосъдието (досъдебно производство и съд) при разследването и съдебното разглеждане на наказателни, граждански и административни дела.

  1. Цел на обучението по съдебна медицина

Целта на обучението по съдебна медицина е създаването у завършващите магистри - лекари необходимия набор релевантни знания и практически умения за отработване на съдебномедицинските казуси в практиката им. По-подробно целите могат да бъдат разделени на:

  • Катедрен модел на ЛЕКАР - МАГИСТЪР т.е. какви знания и умения трябва да е придобил студента по медицина след преминаване на курса по съдебна медицина.

  • Непосредствени, близки и крайни /перспективни/ цели на обучението.

  • Специфични учебни цели за всяка конкретна учебна единица /лекция или упражнение, семинар и др./

  • При определянето на учебните цели задължително се спазват следните изисквания към тях :

- релевантност – да отговарят на нуждите на обучаващия се и на поставената цел

- логичност – във формулировката да няма вътрешни противоречия

- точност – да се избягват многозначните термини

- реализуемост – в зависимост от времетраенето на обучението, наличната материална база, условия.

- измеримост – да съществува във формулировката и в критерия, необходим за оценка на резултатите

- наблюдаемост

Всяка учебна цел съдържа в себе си компетентността, която се цели, условието за извършване на действието, както и критерият за изпълнението й.

Първата и основна конкретна цел на обучението по съдебна медицина е след завършване на курса на обучение и успешно полагане на семестриалния изпит, бъдещите магистри по медицина и дентална медицина да придобият базови теоретични и практически знания и умения за справяне с основните задачи, поставяни от органите на досъдебното производство и съда, които биха могли да възникнат пред всеки медицински специалист в рутинната му дейност.

Втора важна цел пред обучението на студентите по медицина, дентална медицина, бакалаври и магистри от ФОЗ, медицински сестри и акушерки, както и студентите от Медицински колеж е запознаване с основните въпроси на медицинската деонтология с елементи на медицинско право.

Целта на обучението по съдебна медицина е да се придобият необходимите основни знания и умения от съдебномедицинската практика, необходими на младия лекар.

ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ КОМПЕТЕНЦИИ след приключване на обучението по съдебна медицина:

- теоретични знания: елементарни познания по процесуалните основи на съдебномедицинската експертиза в Р. България, задълбочени познания по съдебномедицинската травматология, танатология, токсикология, деонтология.

- практически умения: пълноценно участие в оглед на местопроизшествието на труп; самостоятелно изработване на съдебномедицинско удостоверение; разпознаване на белезите на смъртта, определяне на давността й, първична оценка на вида и рода й, адекватна реакция спрямо органите на МВР и сезирането им в необходимите случаи.


  1. Учебно съдържание на дисциплината

Лекциите и упражненията по съдебна медицина и стоматология са в ПЕТАТА академична година от обучението в Медицински университет – Пловдив. Обучението е в ДЕВЕТИ семестър за обучението на студенти по дентална медицина и в ДЕСЕТИ семестър за студентите, обучавани по медицина.

За студенти медици обучението е с хорариум 45 часа лекционен курс и 30 часа – практически упражнения.

За студентите по дентална медицина обучението е с хорариум 15 часа лекции и 15 часа практически упражнения.

Седмична натовареност за студенти медици – 5 часа, а за стоматолози – 2 часа. Обучението се провежда на български и английски език. Преподаватели са хабилитирани лица, като до 30% от лекционния курс се възлага на главни асистенти с ОНС „Доктор”.

Учебната програма включва лекционен курс и курс за практически упражнения. Актуализират се ежегодно.

Кредити за студенти медици – 4,2; студенти стоматолози – 2,0




  1. Предпоставки

Успешното провеждане на обучението по съдебна медицина и деонтология изисква предходно усвояване на основни теоретични и практически знания и умения от теоретичните дисциплини, както и основните клинични дисциплини. Съдебната медицина е на финалния етап от обучението по медицина. То синтезира и разглежда основни медицински знания от гледна точка на целите на правораздаването.


  1. Академични ресурси

Академичния състав на Катедрата по съдебна медицина и деонтология включва 2 хабилитирани преподаватели, 1 преподавател с ОНС „доктор” със съответната научна специалност и 4 нехабилитарани преподаватели. 5 от преподавателите притежават придобита специалност по съдебна медицина, а 2 са специализанти в краен етап на специализацията с предстоящ изпит за специалност.

Преподавателите в Катедрата са с необходимата практическа подготовка, добър практически опит, с желание да предадат знанието на по-младите си бъдещи колеги. Проявяват особено внимание и извънаудиторни ангажименти към студентите с подчертан интерес към дисциплината.




  1. Материални ресурси

Катедрата разполага с минимални ресурси за обучение – помещения, аудио-визуална техника, възможности за самостоятелна работа под контрол.


  1. Лекционно обучение

Лекционното обучение е изцяло с мултимедийни презентации по предварително обявени теми.

  1. Практически упражнения

Провеждат се в състава на студентската група. Цели изключителна практическа насоченост на занятията. Темите са предварително определени, като при налични интересни казуси темата се променя преди упражнението или се съчетават две теми. За лабораторните упражнения се предоставят ръководства и тестове. Поставят се самостоятелни и екипни задачи. С тестове се проверява:

- подготовката на студента,

- резултатите (получени знания и умения) от конкретното упражнение.


  1. Семинарни упражнения:

За семинарните упражнения, които се провеждат с цяла група, се препоръчва предварително литература по темата, която ще се обсъжда. Като методична форма се отдава предимство на работа в екип и екипните дискусии на обобщаващи тематики.


  1. Информационни ресурси. Основна литература. Сайтове

Обучението по съдебна медицина се извършва по основни учебни помагала с давност над 15 години. Независимо от това те отговарят на целите на обучението. За целите на англоезичното обучение е осигурено ръководство на английски език.

ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА:

1. Лекционен курс по съдебна медицина /доц. д-р С. Спасов/

2. Lecture course /prof. assist. Pavel Timonov/ - for English students.

3. Съдебна медицина и медицинска деонтология. Под ред.на проф.Ст. Раданов.(Ст. Раданов, Ив. Дойчинов, П. Лисаев, Н. Станчев, Ст. Христов) София, „Сиела”, 2006. Автори: М. Грозева, Ив. Дойчинов, П. Лисаев, Н. Ненков, П. Павлов, Ст. Раданов.

4. Съдебна медицина и медицинска деонтология. Под ред.на проф. Ст. Раданов.(Ст. Раданов, М. Грозева, Ив. Дойчинов, П. Лисаев, Н. Ненков, П. Павлов,). София, Медиц. и физк., 1997, 2001,

5. Учебник по съдебна медицина за студенти по стоматология, 1992 г. доц. д-р В. Кънчев, доц. д-р И. Дойчинов, доц. К. Попов

6. Ръководство за практически упражнения по съдебна медицина. Под ред.на проф.Ст. Раданов, (Ст. Раданов, И. Бурулянова, И. Дойчинов, П. Лисаев, Н. Ненков, П. Павлов, Д. Сотиров, Н. Станчев, Ст. Христов). София, Медиц. и физк., 1999,

7. Ръководство за практически упражнения по съдебна медицина. Под ред.на проф. Ст. Раданов, (Ст.Раданов, И. Бурулянова, И. Дойчинов, Д. Радойнова, П. Лисаев, Н. Ненков, П. Павлов, Н. Станчев, Ст. Христов). София, „Сиела”, 2006,

8. Lecture notes and MCQ’s. Assist. Prof. P. Timonov /for English students/.

9. Избрани въпроси по деонтология и мед. право. Доц. С. Спасов, 2015 г. ПУ „Пайсий Хилендарски”



ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА:

1. Раданов, Ст. Телесните повреди по Наказателния кодекс на Република България., София, „Сиела”, 2003.

2. Печилков И. „Телесните повреди по Наказателния кодекс на НРБ“. 1971

3. Лисаев, П. Съдебномедицинска експертиза на телесните повреди. 2010, Издателство Сиби.

4. Раданов Ст., Медицинска експертиза на острата алкохолна интоксикация. София, „Сиела”, 2001.

5. Съдебномедицинска експертиза на живи лица. Под ред. на проф. Ст. Раданов, (Ст. Раданов, Й. Калчев, В. Кънчев, Н. Ненков) София, Медиц. и физк., 1986.

6. Транспортен травматизъм. Под ред. на проф. Ст. Раданов., (Ст. Раданов, В. Щерева, Т. Иванова, Й. Калчев, Х. Мичков, Н. Ненков, В.Очков, Е. Стоянов, З. Тошков, Ц. Цеков) София, Медиц. и физк., 1990.

7. Раданов, Ст., Й.Белоев. Скоропостижна смърт при заболявания на сърдечно-съдовата система, София, „Медиц. и физк.”, 1983.

8. Раданов, Ст., П. Лисаев. Енциклопедичен справочник по съдебна медицина – София, „Сиела”, 2004.

9. Руководство по судебно-медицинской экспертизе отравлений – Денковски, Томилин и съавт.

10. Medicolegal Investigation Of Death, fourth edition S.U.Werner, J.S.Daniel; Charles C Thomas-publisher, LTD; Springfield, Illionois, USA, 2006.

11. Fundamentals of Forensic Science, M Houck, Siegel A., Elsevier, USA, 2006, както и цитираните литературни източници към съответните учебници, монографии и учебни помагала. 




  1. Контролни работи

Контролът върху знанията в Катедрата по съдебна медицина и деонтология се осъществява както следва :

- поради специфичността на дисциплината в Катедрата се прие, че не е уместен входящ /предварителен/ контрол на студентите

- текущият контрол в Катедрата е основан на разработени тестове за всяко практическо упражнение с контролно-осведомителна функция. Въвежда се писмено изпитване /колоквиум/ върху раздел “Съдебномедицинска травматология “

- Заключителен / кумулативен / контрол представлява семестриалния изпит. Изпитът се състои от тестово изпитване, писмен изпит по изтеглени от студентите въпроси и събеседване за оформяне на крайната оценка.



Студентите трябва да се натоварват интензивно през семестъра. На студентите се предоставя своевременно информация и разяснения на резултатите от контрола, което да подпомогне по-нататъшната им подготовка. Резултатите от тези проверки влизат като компонент в крайната оценка за семестъра.


  1. Самостоятелна работа и ангажираност на студента

Самостоятелната работа в Катедрата по съдебна медицина и деонтология се провежда със студенти с изявен интерес към дисциплината. Тя се провежда от асистентите, както и целия академичен състав. Цели се привличане на бъдещи специализанти и докторанти.


  1. Сътрудничество между студентите и преподавателския екип

Това сътрудничество се изразява в:

  1. Ангажираност на преподавателя към студента и неговата предварителна подготовка, текущи трудности по усвояване на материала и възможности с индивидуално отношение към отделените изявени и проблемни студенти.

  2. Използване на приемните часове за консултации.

  3. Участие на студентите в кръжок по съдебна медицина.

  4. Включване на студентите в екипи по научни задачи, изследвания, проекти и др.




  1. Изпити

Текущите оценки, предвидени по учебен план на специалността, се дават за:

  1. Резултатите на студента в практически и/или семинарни упражнения,

  2. Тестове, провеждани по време на семинарните занятия,

  3. Работа на студента с преподавателя по научни изследвания и проекти и др.

  4. Оценка от колоквиум на раздела „Съдебномедицинска травматология”.




  1. Стандарти за оценяване:

Стандартите за оценяване са сходни с общоприетите:

  • Отличен (6) – за добро познаване на информационните източници, задълбочено овладени ключови и допълнителни знания и умения, осмислено и правилно разбиране на материята, умения за решаване на практически задачи, собствено мислене и аргументиране на решенията.

  • Мн. добър (5) – за много добре овладени ключови знания, осмислено и правилно разбиране на материята, умения за прилагане на наученото при сложни казуси задачи, незначителни пропуски при овладяване на фактологията.

  • Добър (4) – за овладени базови знания за решаване на казуси и задачи, но без да може да ги развие до самостоятелно мислене; познаване на основните раздели на обучението.

  • Среден (3) – за усвоени основни знания и решения на елементарни задачи.

  • Слаб (2) – не отговаря на нито едно от изискванията по-горе.




  1. Формиране на крайната оценка

Крайната оценка определя в каква степен даденият студент е постигнал целта на обучението, поставена в началото. Тя е многокомпонентна и включва следните компоненти:

  1. оценка(и) от текущ контрол и самостоятелни задания;

  2. оценка от писмената работа на семестриалния изпит;

  3. оценка от стартов тест за семестриалния изпит

  4. уточняваща оценка от устен изпит;

  • бонус за резултати от състезания и конкурси, т.н.

За всеки компонент, участващ в крайната оценка, се определя коефициент на значимост (от 0 до 1), като общата сумата на коефициентите е 1. Крайната оценка се получава като сбор от оценките по шестобална система от различните компоненти, умножени със съответните коефициенти на значимост, както следва:

Q – крайна оценка

К1 – оценка от текущ контрол

К2 – оценка от писмената работа на семестриалния изпит

К3 – сборна уточняваща оценка от стартовия тест, устен изпит, бонус за добри резултати.

Формулата за оформяне на крайната оценка е: Q= К1 + К2 + К3;



К1 = 0,2; К2 = 0,5; К3 = 0,3

Ако една от компонентите на крайната оценка е слаб 2, то крайната оценка е задължително слаб 2.

При семестриален изпит писмените работи на студентите се оценяват на случаен принцип от изпитващте преподаватели. При претенции от страна на студента оценката е арбитражна от цялата изпитна комисия.



Изпитните материали се съхраняват и се предоставя възможност на студентите да се запознаят с тях и основанията за оценка по ред и процедура обявени предварително. Периодът, в който се осигурява достъп на студентите до изпитните материали и резултати, е не по-дълъг от 5 работни дни след датата на изпита.
Академичния стандарт е приет на секционен съвет на 09.06.2017 г.
Каталог: wp-content -> uploads -> 2016
2016 -> Цдг №3 „Пролет Списък на приетите деца
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „В”-1” рг мъже – Югоизточна България мъже временно класиране
2016 -> Национален кръг на олимпиадата по физика 05. 04. 2016 г., гр. Ловеч Възрастова група клас
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „А” рг мъже – Южна България мъже временно класиране
2016 -> Конкурс за изписване на великденски яйце по традиционната техника съвместно с одк велинград 27 април
2016 -> Министерство на образованието и науката регионален инспекторат по образованието – софия-град


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница