„Актуални проблеми на взаимодействието между семейството и училището в съвременното българско общество



Дата31.05.2023
Размер107.45 Kb.
#117932
aktualni-problemi-na-vzaimodeiistvieto-mejdu-semeiistvoto-i-uchilishteto




ЕСЕ

На тема: „Актуални проблеми на взаимодействието между семейството и училището в съвременното българско общество.“

По учебна дисциплина: Взаимодействие със семейството
Изготвил: Проверил:
=

гр. Благоевград
Бързо променящата се реалност в днешно време налага необходимостта от ефективно управление на взаимодействието между училището и семейството, което се основава на традиции и успешни практики. Обединяване на усилията на двете страни: училище и семейство може да доведе до постигане на максимални резултати по отношение на личностното развитие на подрастващите. Днес може да се обобщи, че двете страни все още търсят пътя - една към друга. Според учителите, основните възпитателни проблеми днес са свързани със семейното възпитание, времето, което родителите отделят за своите деца, интереса и ангажираността, които проявяват към учебната дейност на децата, нравственото формиране на личността - ценностни ориентации, агресията, спазване на установени правила, отношението към ученето и концентрацията на вниманието по време на учебния процес.
Взаимодействието между образователните инститиуции и семейството е възпитанието. То е процес при който се формират личностни качества и човекът се изгражда като личност. Неговата цел е хората да бъдат самостоятелни, да бъдат свободни и да бъдат независими едни от други. В днешно време хората имат право на свое собствено мнение и то да бъде изразявано свободно пред околните. Възпитанието ни учи на състрадателност, отговорност, целенасоченост, добродетелност, изслушване, взаимопомощ, обичане и още много други ценности, които ни съпътстват през цялото ни съществуване.
Още с раждането си децата започват да получават своето възпитание. Възпитанието на хората продължава през целия им живот, тъй като той е един голям кръговрат. Още от малки ние биваме научени на това да отстояваме себе си в големия живот, защото това сме самите ние и никой друг не може да го живее вместо нас. Всеки човек има своите хубави и лоши моменти, които ни учат на много неща от живота. Доста често ние грешим и това понякога ни кара да се чувстваме виновни и да изпитваме вина за своите грешки. Както казват по-възрастните хора “Всички се учим от грешките си!”, и по този начин се учим да бъдем по-съсредоточени, внимателни, взискателни и отговорни. Така биваме подготвени за взимането на правилните решения и да се справяме с проблемите, но и никога не трябва да забравяме, че едно решение може да е правилно за нас и грешно за околните. За да бъде възпитанието за едно дете качествено връзката родител – учител – дете трябва да бъде постоянна.
В днешно време възпитателния процес все по-често бива пренебрегнат от младите хора и това може да доведе до пагубни последствия за обществото. В поколението в което е израснала моята майка възпитанието е било на първо място. Тя е била научена на труд и достойнство и тези две качества са заемали главно място в нейния живот. Уважението също е било ключов фактор в нейното израстване. Тя е израснала в сплотено и задружно семейство, което е наследило традициите и обичаите на по-възрастни и е било мост между поколенията. Била е научена на отдаденост и преданост към околните. За нея семейството не са били само родителите, сестрите, бабите и дядовците й, а и приятелите, които са били огледало на нейното отражение. В поколението в което е израснала е било прието да бъдат научени на доброта, отдаденост, любов, доверие, честност и уважение. Аз смятам, че ако всеки човек успее да съхрани и предаде всички тези ценности, светът може да бъде едно по-добро място за живот. За моята майка възпитанието е вървяло ръка за ръка с обучението й. Когато тя е била ученичка подходът на нейните учители е бил много по-строг в сравнение със сегашния. Въпреки, че са липсвали лаптопи, таблети, компютри, интерактивни дъски и други технологични средства, учителите са успявали да провеждат учебната си дейност пълноценно. Връзката между родител – учител – дете ги е съпътствала през целия обучителен процес. Учителите на моята майка са били много взискателни към тях. Когато те не са изпълнили своите задължения са били наказвани, оставали са след часовете, за да могат да наваксат пропуснатото и по този начин са поправяли своето поведение. Мотивацията за учене на моята майка са били нейните преподаватели и целите, които си е поставила да постигне в образованието си. Трудът, целеустремеността й, постоянството и мотивираността й са я карали да постига своите успехи. Благодарение на всичко това тя е успяла да се изгради и докаже, като личност.
В днешно време възпитателния процес се разглежда, като по-различен начин. Повечето родители възпитават своите деца, като ги поощряват с материални блага. Липсва уважението, любовта, отговорностите, традициите, обичаите и постоянството в живота на подрастващите. Все по- често се наблюдава и сриването на учителския авторитет. Учениците са свикнали да получават всичко от своите родители без да полагат големи усилия. Точно това води до трудности на учителите да изпълняват ежедневните си задължения. Но въпреки това те полагат огромни усилия възпитателния процес да бъде на високо ниво и качествено да предадат знанията на своите ученици. Учителите са огледало за своите ученици и те дават първите уроци не само за знания, а и за ценностите в живота. Отговорността на нас, като педагози е възпитанието да бъде качествено и да не губи своя смисъл и значение. Но, за да бъде то качествено семейната среда също е главен фактор в развитието на детето. За да се изгради един индивид, като личност той взима пример от околните, а именно своите родители и учители. Когато детето бива научено на моралните ценности от семейството си, то ги следва през целия си живот. Затова родителите и учителите трябва да дават всичко от себе си по време на възпитателния процес, за да може днешното поколение да има повече млади, възпитани и отговорни хора. Според мен семейстовото и училището са равноправни, защото без тях ние не можем да изградим себе си като личност.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница