Българска Асоциация Болест на Уилсън



Дата02.06.2018
Размер54.55 Kb.
#71004

Българска Асоциация Болест на Уилсън

Пациентска асоциация в помощ на хората с болест на Уилсън



Болест на Уилсън и бременност

При голяма част от двойките, при които единият от партньорите е диагностициран с болест на Уилсън, в даден момент от съвместния им живот се появява въпроса:



Какво да направя преди да реша да имам деца?

При една голяма част от редките болести се коментира и възможността да се провежда дородова диагностика, целяща да се определи дали при плода има риск да развие конкретното заболяване. Този проблем стои, както пред здрави родители носители, така и пред двойки, при които някой е пациент с даденото заболяване. И в двата случая е необходима генетична консултация, която да запознае бъдещите родители с рисковете, възможните изследвания и да ги подкрепи в избора и вземането на решение.


Необходима ли е дородова диагностика по отношение на болестта на Уилсън?

В повечето европейски страни, при заболявания, за които има ефективно лечение, (както при болестта на Уилсън) не се препоръчва извършването на дородова диагностика. Аргументите са различни, а и нормативната уредба на здравната система определяща, коя бременност е рискова не е унифицирана.


В България до сега не е провеждана дородова диагностика за профилактика на болестта на Уилсън. Нито едно от семействата, които имат дете с това заболяване или някой от родителите e с това заболяване, не е настоявал за извършването на дородова диагностика при регистрирана бременност.

Приемът на фолиева киселина преди забременяване е най-добрият начин за намаляване на рисковете от дефект на невралната тръба до 75%. И все пак това не дава пълна гаранция! Риск съществува и винаги е препоръчително бъдещата майка да е наясно в подробности с всичко, което и предстои. Стъпките на дородовата диагностика, които трябва задължително да се предприемат са следните:

За отхвърляне на риска от спина бифида, специалистите от Национална генетична лаборатория препоръчват да се направи биохимичен скрининг два пъти през бременността, както следва:



  1. В периода от 11-13 г.с.(+6 дни) - биохимичен скрийнинг за Даун (T21), Едуардс (Т18), Патау (Т13), Търнер, Триплоидия);

  2. 15-19 г.с. (+4 дни) - Даун (T21), Едуардс (Т18), Спина бифида, Дефект на Коремната стена.


Допълнително към тези изследвания, се препоръчват още няколко специализирани ехографски изследвания както следва:

  1. 15 г.с. – за отхвърляне на дефекти на неврална тръба (спина бифида)

  2. 19-22 г.с. – фетална морфология (фетална анатомия) за цялостно оглеждане на бебето.

След определяне на генетичните дефекти свързани с болестта на Уилсън при даден пациент, е възможно и неговият партньор да бъде изследван за носителство. Така може да се определи вероятността болестта да се предаде в детето.

Например, ако партньора е изследван за характерните за България генетични дефекти и такива не са намерени, теоретичния риск да се роди дете с това заболяване е около 1: 2000.

Ако партньора е носител рискът при двойката да имат дете с болест на Уилсън е 50%.


На графиките по-долу, са представени различните случаи на унаследяване на автозомно рецесивно заболяване. При болест на Уилсън не зависи от пола.
Графика 1.



Графика 2.



Графика 3.


Друг съществен въпрос, който възниква при бременната с болест на Уилсън е:



Трябва ли да спра терапията с купренил/триентин по време на бременността и след това при кърменето?
По време на бременността лечението трябва да продължи, защото прекъсването му може да доведе до фулминантна чернодробна недостатъчност. Опитът показва, че и хелаторите (d-Penicillamine, Trientine) и цинковите соли се асоциират с благоприятен изход на бременността. Рядко са наблюдавани вродени дефекти при новородените на лекувани пациентки, но поради голямата рядкост на заболяването трудно може да се оцени дали честотата им е по-висока от тази за общата популация. Дозата на цинковите препарати се поддържа по време на цялата бременност без промяна, докато дозата на хелаторите трябва да бъде намалена до минималната, особено през последното тримесечие (25-50% от дозата в началото на бременността).

За всеки организъм лечението е строго индивидуално, но обикновено при бременност купренилът се намалява до 500 мг дневно във второто тримесечие и първите два месеца от третото, до 250 мг от последните 6 седмици до раждането. При раждане с цезарово сечение се препоръчва намаляване на дозата до 250 мг, през последните 6 седмици от бременността и до момента на зарастване на раната.

При лечението с триентин, аналогично на това с купренил, препоръчителната дневна доза при бременните е 600 мг. Тъй като се смята, че триентинът е по-

безвреден от купренила, затова дозата може да не се намалява по време на бременността.

През периода на бременността, към намалената доза на купренил/ триентин може да се добави и дневна доза от 150-180 мг от цинкови препарати.

Въпреки че има известна загриженост по отношение на тератогенността* на D-пенициламина, рисковете, свързани с прекъстването на лечението надвишават тези на продължаването му. Това е вярно и при лечението с триентин или цинк.



*Ефект на някои вещества върху развитието на органите на плода по време на бременността на жената, който се проявява с вродени аномалии при новороденото.

Има описани положителни резултати от доклади за анализи върху жени, които са били на цинкова терапия през цялата бременност.

Не се препоръчва кърмене при лечение с хелатор.
Смисълът да определим риска за родителите по отношение на болестта на Уилсън, е свързан основно с ранната диагностика на техните деца (в това число и пресимптоматична) и своевременната терапия.

Националната Генетична лаборатория Ви предлага безплатна и лесно достъпна консултация за обсъждане на всички страни на интересуващите ви проблеми.

Ако сте носители на генетични дефекти свързани с болестта на Уилсън, ако сте пациент и с партньора си планирате бременност, можете да се обърнете към следните болници:




  1. Национална Генетична Лаборатория към УАГБ „Майчин дом“ http://genetika.maichindom.com;

  2. Клиника по неврология в УМБАЛ „Александровска“ http://alexandrovska.com/;

  3. Клиника по гастроентерология в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ http://www.rilski.com/;

  4. Клиника по детска гастроентерология към СБАЛДБ София http://www.detskabolnica.com/.


Източници: Roberts E&Schilsky M, 2003; Journal of Hepatology 2012 vol. 56 j 671–685 и др.

С огромни благодарности към доц. А. Савов от Националната Генетична Лаборатория на УАГБ “Майчин дом” за оказаното ни съдействие.


www.wilsonbg.org, info@wilsonbg.org

Каталог: wp-content -> uploads -> 2014
2014 -> Роля на клъстерите за подобряване използването на човешките ресурси в малките и средни предприятия от сектора на информационните технологии
2014 -> Докладна записка от Петър Андреев Киров Кмет на община Елхово
2014 -> Биография: Цироза е траш група от град Монтана. Началото й дават Валери Геров (вокал/китара), Бойко Йорданов и Петър Светлинов (барабани) през 2002година
2014 -> Албум на Първични Счетоводни Документи 01. Фактура
2014 -> Гр. Казанлък Утвърдил
2014 -> 1. Do you live in Madrid? A
2014 -> Брашно – тип „500” седмична справка: средни цени за периода 3 10 септември 2014 Г
2014 -> Права на родителите: Да изискват и получават информация за развитието, възпитанието и здравословното състояние на детето, както и информация за програмите, по които се извършва възпитателно-образователната работа в одз№116


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница