Брюксел, 18 май 2010 г. 9722/1/10 rev 1 (Presse 121)



Дата18.12.2018
Размер31.17 Kb.
#107537











СЪВЕТ НА
ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ





BG

Брюксел, 18 май 2010 г.

9722/1/10 REV 1 (Presse 121)

P 21

(OR. en)





Декларация на върховния представител г жа Катрин Аштън от името на Европейския съюз по случай Международния ден за борба с хомофобията, 17 май 2010 г.




Във връзка с Международния ден за борба с хомофобията от името на Европейския съюз потвърждавам принципа на недискриминация, който изисква правата на човека да се прилагат по един и същи начин към всяко човешко същество, независимо от неговата сексуална ориентация или полова идентичност. В личен план вече от много години съм дълбоко ангажирана с въпросите на равенството и социалната справедливост, по-специално в областта на правата на хомосексуалните лица.

Европейският съюз отхвърля и осъжда всяка проява на хомофобия, тъй като това явление е грубо нарушение на човешкото достойнство. Европейският съюз счита, че дискриминацията, основана на сексуалната ориентация и половата идентичност, е несъвместима с основните принципи, на които той се гради, и е и ще остане ангажиран с предотвратяването и премахването на дискриминацията по шестте признака, посочени в членове 10 и 19 от Договора за функционирането на ЕС, между които е сексуалната ориентация.

Европейският съюз припомня, че дискриминацията, основана на сексуалната ориентация и половата идентичност, е забранена и от международните инструменти в областта на правата на човека, като Международния пакт за граждански и политически права (членове 2, 16 и 17), Международния пакт за икономически, социални и културни права (член 2) и Конвенцията на ООН за правата на детето (член 2), по които всички държави-членки на ЕС са страна.

Европейският съюз е дълбоко загрижен от нарушенията на правата на човека и основните свободи, основани на сексуалната ориентация или половата идентичност, независимо от това къде се извършват, по-специално от използването на смъртното наказание на такова основание, практиката на изтезания или други форми на жестоко, нечовешко или унизително отнасяне или наказание, произволен арест или задържане, отказ на правото на мирно събиране или лишаване от икономически, социални и културни права, включително правото на здраве.

Това е неразделна част от общата външна политика и политика на сигурност на ЕС, като в тази област бяха взети редица мерки, а именно създаването на специална група по правата на хомосексуалните, бисексуалните и транссексуалните лица в рамките на работна група „Права на човека“ на Съвета и предстоящото приемане от последната на наръчник на ЕС относно правата на тези лица.

Европейският съюз настойчиво призовава държавите да вземат всички необходими мерки, за да гарантират, че сексуалната ориентация и половата идентичност не могат при никакви обстоятелства да бъдат основание за наказателни санкции, както и че подобни нарушения на правата на човека се разследват, а извършителите се подвеждат под съдебна отговорност.

Европейският съюз настойчиво призовава държавите да гарантират по подходящ начин сигурността на защитниците на правата на човека и да премахнат препятствията, които им пречат да извършват работата си по въпросите на правата на човека и сексуалната ориентация и половата идентичност.

Във връзка с това Европейският съюз припомня, че 67 държави от различни региони осъдиха нарушенията, основани на сексуалната ориентация и половата идентичност, в Изявлението относно правата на човека, сексуалната ориентация и половата идентичност на Общото събрание на ООН от 18 декември 2008 г. Европейският съюз приветства нарастващата подкрепа за тези принципи в света и настойчиво призовава държавите за продължат да ги насърчават, както бе изтъкнато на Световния конгрес по правата на човека, сексуалната ориентация и половата идентичност от 15 март 2009 г.

Към настоящата декларация се присъединяват страните кандидатки Хърватия* и бившата югославска република Македония*, държавите от процеса на стабилизиране и асоцииране и потенциални кандидатки Албания, Босна и Херцеговина, Черна гора и Сърбия, държавите от ЕАСТ Исландия, Лихтенщайн и Норвегия, членуващи в Европейското икономическо пространство, както и Армения и Грузия.

* Хърватия и бившата югославска република Македония продължават да участват в процеса на стабилизиране и асоцииране.



ЗА ПЕЧАТА

Rue de la Loi, 175 B – 1048 BRUXELLES Тел.: +32 (0)2 281 6319 Факс: +32 (0)2 281 8026



press.office@consilium.europa.eu http://www.consilium.europa.eu/Newsroom

9722/1/10 REV 1 (Presse 121)



BG

Каталог: rapid
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейската комисия е готова да започне преговори със сащ за споразумение за личните данни с цел борба с тероризма и престъпността
rapid -> IP/10/609 Брюксел, 26 май 2010 г. Европейската комисия се стреми да постигне високи стандарти за закрила на неприкосновеността на личния живот в рамките на споразумението за защита на данните между ес и сащ
rapid -> Европейска комисия — Съобщение за медиите
rapid -> Заседание на Съвета Външни работи Търговия Женева, 14 декември 2011 г. Председател г жа Hanna trojanowska
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Texte bg conseil europeen – bruxelles 15 & 16 octobre 2008 conclusions de la présidence


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница