Целестрон Хенд контрол



Дата15.10.2018
Размер168.5 Kb.
#88675
Целестрон Хенд контрол

Хенд контрол


Хенд контролерът на NexStar SLT е устроен така, че да ви дава непосредствен достъп до всички функции на NexStar. С автоматичното проследяване на над 4 000 обекта, както и удобните описания на менютата дори и начинаещ може да овладее множеството детайли само с няколко наблюдателни сесии. По-долу ще откриете кратко описание на отделните компоненти на хенд контролера на NexStar SLT.


  1. Дисплей – течен кристал (LCD): двуредов екран от 16 знака с фоново осветяване за удобно разглеждане на информацията за телескопа и превъртане (скролиране) на текст.

  2. Подравняване (Align): Указва на NexStar да използва избраната звезда или обект като позиция за подравняване.

  3. Бутони за посока: Позволява пълен контрол на NexStar във всички посоки. Използвайте бутоните за посока, за да центрирате обекти в търсача и обектива.

  4. Бутони за каталога: NexStar разполага с бутони на хенд контролера, които позволява директен достъп до всеки от каталозите в базата данни от над 4 000 обекта. NexStar съдържа следните каталози в своята база данни:

    • Месие – пълен списък на всички обекти на Месие.

    • NGC – много от най-ярките обекти от дълбокото небе от ревизирания Нов генерален каталог.

    • Колдуел – комбинация от най-добрите NGC и IC обекти.

    • Планети – всички 8 планети в нашата слънчева система плюс луната и слънцето.

    • Звезди – компилация от най-ярките звезди в каталога SAO.

    • Списъци – с цел бърз достъп, най-ярките и популярни обекти в базата данни NexStar са разпределени в списъци на база тип и/или общоприето наименование:

Звезди по имена Списък на общоприетите наименования на най-ярките звезди в небето.

Обекти по имена Азбучен списък на над 50 от най-популярните обекти от дълбокото небе.

Двойни звезди Азбучен списък от най-поразителните визуално двойни, тройни и четворни звезди в небето.

Променливи звезди Подбран списък от най-ярките променливи звезди с най-кратък период на промяна на величината.

Астеризми Уникален списък на някои от най-лесно различимите звездни формации в небето.

Фигура 3 – 1



Хенд контрол NexStar


  1. Info: Показва координатите и полезна информация за обектите, избрани от базата данни на NexStar.

  2. Tour: Активира режим тур, който прави подбор на най-добрите обекти за даден месец и автоматично задвижва NexStar с цел да проследи тези обекти.

  3. Enter: Натискането на бутон Enter ви позволява да изберете която и да е от функциите на NexStar, да запомни дадените параметри, както и да придвижи телескопа до обектите, показани на дисплея.

  4. Undo: Undo Ще ви изведе от настоящото меню и ще ви покаже по-горното (предишно) меню от йерархията на менютата. Повторното натискане на бутона ще ви изведе обратно до главното меню, използвайте го и за да изтриете грешно въведени данни.

  5. Menu: Показва множество настройки и полезни функции, като напр. скорост на проследяване, обекти определени от потребителя, и много други.

  6. Scroll Keys: Бутони за прелистване нагоре и надолу в рамките на списъците на дадено меню. Символът двойна стрелка от дясната страна на екрана показва, че бутоните за прелистване могат да бъдат използвани за разглеждане на допълнителна информация.

  7. Rate: веднага променя скоростта на моторите, когато се натискат бутоните за посока.

  8. RS-232 jack: Позволява съвместната употреба на компютър и софтуерни програми с възможност за следене с насочване и клик.

Хенд контрол
Този раздел описва основните процедури на хенд контрола, необходими за боравене с NexStar. Тези процедури са групирани в три категории: Подравняване, Настройка, и Полезни функции. В секцията Подравняване е описано първоначалното подравняване на телескопа, както и намирането на обекти в небето. В секцията Настройка е описана промяната на параметрите, като режим на следене и скорост на следене. В последната секция са разгледани всички полезни функции, като настройване на лимита на завъртане на телескопа, както и компенсиране на луфта.


Процедура по подравняване на телескопа
За да може NexStar да се насочва точно към обектите в небето, първо е необходимо да бъде подравнен към познати позиции (звезди) в небето. На база на тази информация телескопът може да създаде модел на небето, който използва за локализиране на всеки един обект с известни координати. Има много начини за подравняване на NexStar в зависимост от това каква информация може да предостави потребителят: SkyAlign използва вашата настояща дата, време и град, за да създаде точен модел на небето. След това потребителят може просто да насочи телескопа към три ярки светли небесни обекта, за да подравни точно телескопа с небето. Auto Two-Star Align (автоматично подравняване по две звезди) ще поиска от потребителя да избере и центрира първата от звездите, после NexStar автоматично ще избере и ще се насочи към втора звезда за подравняване. За Two-Star Alignment (подравняване по две звезди) е необходимо потребителят да идентифицира и ръчно да насочи телескопа към две звезди за подравняване. One-Star Align (подравняване по една звезда) е като Two-Star Align, но с разликата, че е необходима само една известна звезда. Въпреки че не е точен като останалите методи на подравняване, One-Star Align е най-бързият начин да се намират и следят ярки планети и обекти в алтазимутален режим. Най-накрая, Solar System Align (подравняване по обекти от слънчевата система) ще ви покаже на дисплея списък от видими през деня обекти (планети и луна), по които телескопът може да се подравни. Всеки метод на подравняване е описан в подробности по-долу.
Определение: „Алтазимутална” е тип монтировка, която позволява на телескопа да се движи едновременно по височина (нагоре и надолу) и по азимут (наляво и надясно) по отношение на земята. Това е най-простият тип монтиране, при което телескопът се прикрепя директно към статив.
Sky Align
Sky Align е най-лесният начин да подравните NexStar и да го приведете в готовност за наблюдение. Дори и да не ви е позната нито една звезда в небето, NexStar ще ви помогне с подравняването за броени минути, като ви поиска основна информация като дата, време и място. След това просто трябва да насочите телескопа до които и да е три ярки обекта в небето. Понеже Sky Align не изисква познания за нощното небе, не е необходимо да знаете името на звездите, към които го насочвате. Можете дори да изберете планета или луната. След това NexStar е готов да започне да открива и проследява всеки един обект от базата данни от над 4 000 обекта. Преди телескопът да бъде подравнен, трябва да бъде разположен под открито небе с всички аксесоари (окуляр, диагонал и търсач), капакът да бъде махнат. За да започнете процедурата SkyAlign:


  1. Включете NexStar като натиснете бутона, разположен отстрани на монтировката, на позиция “on”. След включването на дисплея ще се изпише съобщението NexStar SLT. Натиснете ENTER, за да изберете функцията Sky Align. Натискането на бутона ALIGN ще премахне другите опции за подравняване и прелистване на текст и автоматично ще започне процедурата Sky Align.

  2. След като изберете Sky Align, хенд контролът ще изпише съобщението “Enter if OK” – натиснете Enter за потвърждение, “Undo to edit” – натиснете Undo за редакция и „ Saved site” – запомнено местоположение. Най-долният ред на дисплея ще изпише или настоящата дата, или датата на последната употреба на телескопа. Той като това е първата употреба на NexStar, натиснете бутона UNDO, за да въведете информация за време и местоположение.

След това дисплеят на хенд контрола ще поиска от вас следната информация:


Location (местоположение) – NexStar ще ви покаже списък от градове. Изберете града от базата данни, който се намира най-близо до мястото на наблюдение. Градът, който изберете, ще бъде запаметен, така че автоматично ще се изпише следващия път, когато правите подравняване. Освен това, ако знаете точната географска дължина и ширина на мястото за наблюдение, можете да ги въведете директно в хенд контрола и да ги запаметите за бъдеща употреба. За да изберете град:

- Използвайте бутоните Up и Down (нагоре и надолу), за да изберете между City Databse (база данни градове) и Custom Site (позиция по избор). City Databse ще ви позволи да изберете най-близкия град до вашето местоположение, било от САЩ или международно. Custom Site ви позволява да въведете точната географска дължина и ширина на вашето местоположение. Изберете City Databse и натиснете ENTER.

- Хенд контролът ще ви позволи да избирате градове или от САЩ или международно. За да изберете местоположение по щат и град от САЩ, натиснете ENTER, когато на екрана е изписано United States. За международни локации, използвайте бутоните Up и Down, за да изберете International и натиснете ENTER.

- Използвайте бутоните Up и Down, за да изберете вашия щат (или държава, ако изберете международен режим) по азбучен ред и натиснете ENTER.

- Използвайте бутоните Up и Down за да изберете най-близкия град от списъка и натиснете ENTER.
Time (време) – Въведете настоящото време за вашата позиция. Можете да въведете време 12-часов или 24-часов режим. (напр. 8:00 или 20:00)


  • Изберете PM (след обяд) или AM (преди обяд). Ако въведете време в 24-часов режим, хенд контролът ще пропусне тази стъпка.

  • Изберете между Standard (стандартно време) или Daylight Savings time - лятно време. Използвайте бутоните Up и Down (нагоре и надолу), за да превъртате между функциите.

  • Изберете часовия пояс, от който наблюдавате. Отново, използвайте бутоните Up и Down, за да направите избор. За информация за часовите пояси, вж картата на часовите пояси в Приложението към упътването.


Date (дата) – Въведете месеца, деня и годината на вашата сесия на наблюдение. На дисплеят ще се изпише: mm/dd/yy.
Полезни съвети:

  • Ако въведете невярна информация в хенд контрола, можете да използвате бутона UNDO за връщане назад, за да въведете информацията наново.

  • Следващият път, когато подравнявате NexStar, хенд контролът автоматично ще изпише последното местоположение (град или геогр. ширина и дължина), което е било въведено. Натиснете ENTER, за да въведете отново тези параметри, ако са валидни. Натискането на бутона UNDO ще ви позволи да се върнете назад и да изберете нов град или геогр. ширина/дължина.




  1. Използвайте бутоните за посока, за да придвижите телескопа към ярък обект от небето. Подравнете обекта с помощта на червената точка на търсача и натиснете ENTER.

  2. Ако търсачът е бил подравнен в една ос с тръбата на телескопа, звездата би трябвало да е видима в окуляра. Хенд контролът ще поиска да центрирате ярката звезда в центъра на окуляра и да натиснете бутона ALIGN. Командата ще приеме тази звезда като първа позиция за подравняване. (Не е нужно да нагласяте скоростта на моторите след всяка стъпка от подравняването. NexStar автоматично избира най-добрата скорост на придвижване до обектите за подравняване в търсача и в окуляра).

  3. За втори обект на подравняване, подберете ярка звезда или планета възможно по-далеч от първия обект на подравняване. Отново използвайте бутона за посока да центрирате обекта в търсача и натиснете ENTER. След това отново центрирайте в окуляра и натиснете бутона ALIGN.

  4. Повторете процеса за третата звезда за подравняване. Когато телескопът е подравнен по последната звезда, дисплеят ще изпише съобщението „Match Confirmed” – Потвърдено съответствие. Натиснете бутона UNDO, за да бъдат изписани на дисплея имената на трите ярки обекта на подравняване, или натиснете бутона ENTER, за да приемете тези три обекта. Сега вече сте готови да намерите първия си обект.

Съвети при употребата на Sky Align


Запомнете следните няколко съвета, за да може процедурата Sky Align да бъде възможно най-проста и прецизна.


  • Уверете се, че триногата е във водоравно положение. Информацията за време и местоположение заедно с тринога във водоравно положение ще помогнат на телескопа да предвидят по-точно достъпните ярки обекти и планети над хоризонта.

  • Запомнете това да подбирате звезди, които са възможно най-отдалечени в небето една от друга. За най-добри резултати се уверете, че третата звезда за подравняване не лежи в права линия с първите две звезди. Последното може да бъде пречка за правилното подравняване.

  • Не се притеснявайте от това да изберете планети вместо звезди като обекти за подравняване. Sky Align работи с четирите най-ярки планети (Венера, Юпитер, Сатурн и Марс), както и луната. Освен планетите, хенд контролът разполага с над 80 ярки звезди, от които можете да избирате (до 2.5 звездна величина).

  • В редки случаи Sky Align няма да може да разпознае кои са трите обекта, които са центрирани. Това може да се случи, ако ярка планета или луната преминава близо до някоя от по-ярките звезди. В ситуация като тази най-добре да се опитате да избегнете подравняването по някои от тези обекти, ако е възможно.

  • Уверете се, че центрирате обектите със същите финални движения, както при Go To (отиди до избрания обекти). Например, ако телескопът ви обикновено завършва Go To с придвижване в посока надясно и нагоре, би трябвало и вие да центрирате всичките три обекта в окуляра, използвайки бутоните за дясно и нагоре (стрелките нагоре и надолу се обръщат наопаки, ако скоростта е 6 или по-ниска). Приближаването на звездата от тази посока, когато гледате през окуляра, ще елиминира голяма част от изоставането, дължащо се на скоростите, и ще гарантира възможно най-точно подравняване.

Auto Two-Star Align – Подравняване с автоматично избиране на втората звезда
Както при Sky Align, Auto Two-Star Align ще поиска от вас да въведете нужната информация за време и място. След като тази информация е въведена, NexStar ще поиска от вас да изберете и да насочите телескопа към една позната звезда от небето. NexStar сега разполага с цялата информация, която е необходима, за да избере автоматично втора звезда, която ще гарантира възможно най-точното подравняване. След като е избрана, телескопът автоматично ще се насочи към втората звезда, за да завърши подравняването. След като разположите NexStar под открито небе с всички аксесоари и с тринога във водоравно положение, следвайте стъпките по-долу, за да подравните телескопа:


  1. Включете NexStar и натиснете ENTER, за да започнете подравняването.

  2. Използвайте бутоните за посока (Up и Down), за да изберете Auto Two-Star Align и натиснете ENTER.

  3. Хенд контролът ще изпише на дисплея информацията от последното въвеждане на време и място. Използвайте бутоните за посока, за да я прочетете. Натиснете ENTER за да въведете отново настоящата информация или UNDO за да редактирате ръчно информацията (вж раздел Sky Align за подробни инструкции за въвеждане на информация за време и местоположение).

  4. Сега дисплеят ще поиска от вас да изберете ярка звезда от списъка, който ще се изпише на екрана на хенд контрола. Използвайте бутоните Up и Down, за да стигнете до желаната звезда и натиснете ENTER.

  5. Използвайте бутоните за посока, за да придвижите телескопа до звездата, която сте избрали. Центрирайте звездата в търсача и натиснете ENTER. Накрая центрирайте звездата в окуляра и натиснете ALIGN.

  6. На база на тази информация, NexStar автоматично ще изпише на дисплея най-подходящата втора звезда за подравняване, която е над хоризонта. Натиснете ENTER, за да придвижите телескопа автоматично до звездата. Ако по някаква причина не желаете да изберете тази звезда (понеже се намира зад дърво или сграда), можете да направите следното:

  • Натиснете бутона UNDO, за да се изпише на дисплея следващата най-подходяща звезда за подравняване.

  • Използвайте бутоните Up и Down, за да изберете ръчно звездата, която желаете от списъка.

Щом придвижването приключи, дисплеят ще поиска от вас да използвате бутоните за посока (със стрелки), за да центрирате звездата с червената точка на търсача. Щом я центрирате в търсача, натиснете ENTER. След това дисплеят ще ви инструктира да центрирате звездата в центъра на окуляра. След като го направите, натиснете ALIGN, за да въведете тази звезда като втора звезда за подравняване. След като телескопът бъде подравнен и по двете звезди, дисплеят ще изпише съобщението Align Success – успешно подравняване. Сега вече можете да се насочите към първия си обект.


Two Star Alignment – Подравняване по две звезди

При метода за подравняване по две звезди, NexStar изисква от потребителя да знае позициите на две ярки звезди, за да подравни точно телескопа с небето и да започне да намира обекти. По-долу е описана процедурата за подравняване по две звезди:



  1. След като включите NexStar, използвайте бутоните за превъртане (Up и Down), за да изберете опцията Two-Star Align, и натиснете ENTER.

  2. Натиснете ENTER, за да въведете информацията за време и местоположение, която е изписана на дисплея, или натиснете UNDO, за да въведете нова информация.

  3. На горния ред на дисплея ще се изпише съобщението SELECT STAR 1 – Изберете първата звезда. Използвайте бутоните Up и Down, за да изберете звездата, която желаете да използвате като първа звезда за подравняване. Натиснете ENTER.

  4. След това NexStar ще поиска от вас да центрирате в окуляра звездата, която сте избрали. Използвайте бутоните със стрелки, за да придвижите телескопа до звездата и внимателно я центрирайте в търсача. Натиснете ENTER, след като я центрирате.

  5. След това центрирайте звездата в окуляра и натиснете ALIGN.


Полезен съвет:

За да центрирате звездата точно в окуляра, можете да намалите скоростта на моторите за фино центриране. Това се прави с натискане на бутона RATE от хенд контролера, а след това избирате цифрата, която отговаря на скоростта, която желаете (9 = най-бърза, 1 = най-бавна).


  1. След това NexStar ще поиска от вас да изберете и центрирате втора звезда, след това натиснете бутона ALIGN. Най-добре е да изберете звезди, които са на голямо разстояние една от друга. Звезди, които са поне на 40 до 60 градуса една от друга ще ви помогнат да постигнете по-точно подравняване, отколкото звезди, които са близки една до друга. След като завършите успешно подравняването, на дисплея ще се изпише съобщението Align Successful – Успешно подравняване, след което ще чуете включването на моторите за следене. Вече можете да проследявате обекти.


One-Star Align - Подравняване по една звезда
One-Star Align изисква от вас да въведете същата информация, както при процедурата за подравняване по две звезди. Все пак, вместо да придвижвате телескопа до две звезди за центриране и подравняване, NexStar използва само една звезда, за да направи модел на небето на база на подадената информация. Това ще ви позволи грубо да намирате координатите на ярки обекти като луната и планетите, и ще даде на NexStar информацията, необходима за следене на обекти алтазимунтално във всяка част на небето. Подравняването по една звезда не е предназначено за точното откриване на малки или бледи обекти от дълбокото небе, нито за точно проследяване на обектите с цел фотография.
За да извършите процедурата:


  1. Изберете опцията One-Star Align.

  2. Натиснете ENTER, за да въведете информацията за време и местоположение, изписана на дисплея, или натиснете UNDO, за да въведете нова информация.

  3. На горния ред на дисплея ще се изпише съобщението SELECT STAR 1 – Изберете първата звезда. Използвайте бутоните Up и Down, за да изберете звездата, която желаете да използвате като звезда за подравняване. Натиснете ENTER.

  4. След това NexStar ще поиска от вас да центрирате в окуляра звездата, която сте избрали. Използвайте бутоните със стрелки, за да придвижите телескопа до звездата и внимателно я центрирайте в търсача. Натиснете ENTER.

  5. След това центрирайте звездата в окуляра и натиснете ALIGN.

  6. NexStar ще направи модел на небето на база тази информация и ще изпише съобщението Align Successful – Успешно подравняване.

Забележка: След като направите подравняване по една звезда, можете да използвате функцията за повторно подравняване (Re-alignment), описана по-нататък, за да подобрите точността на насочване на вашия телескоп.


Solar System Align – Подравняване по обекти от слънчевата система

Това подравняване има за цел да осигури отлично следене и Go To функция чрез използването на обекти от слънчевата система (слънце, луна и планети) за подравняване на телескопа спрямо небето. Подравняването по обекти от слънчевата система е отличен метод за подравняване на телескопа ви за наблюдения през деня, както и бърз начин за подравняване на телескопа за наблюдения през нощта.


Никога не гледайте директно към слънцето с телескопа (стига да нямате подходящ слънчев филтър). Възможно е да причините постоянна и необратима повреда на очите.


  1. Изберете опцията Solar System Align от другите опциите за подравняване.

  2. Натиснете ENTER за да въведете информация за време и местоположение, или натиснете UNDO, за да въведете нова информация.

  3. На горния ред на дисплея ще се изпише съобщението SELECT OBJECT – Изберете обект. Използвайте бутоните за превъртане Up и Down, за да изберете обект по ваше желание, видим през деня (планета, луна или слънце). Натиснете ENTER.

  4. NexStar ще поиска от вас да центрирате обекта, който сте избрали, в окуляра. Използвайте бутоните със стрелки, за да придвижите телескопа до съответния обект и внимателно да го центрирате в търсача. Натиснете ENTER след като го центрирате.

  5. След това центрирайте обекта в окуляра и натиснете ALIGN.

След това NexStar ще направи модел на небето на база на тази информация и ще изпише съобщението Align Successful – Успешно подравняване.


Съвети при използването на процедурата Solar System Align


  • От съображения за сигурност, слънцето няма да бъде изписано на дисплея в нито един от списъците с обекти, освен ако не бъде активирано от менюто за полезни функции – Utilitites Menu. За да включите слънцето, така че да се изписва на дисплея на хенд контрола, направете следното:




  1. Натиснете UNDO, когато на дисплея е изписано съобщението NexStar SLT.

  2. Натиснете бутон MENU и използвайте бутоните Up и Down, за да изберете Utilities Menu. Натиснете ENTER.

  3. Използвайте бутоните Up и Down, за да стигнете до Sun Menu и натиснете ENTER.

  4. Натиснете ENTER отново, за да може оттук нататък слънцето да се появява на дисплея на хенд контрола.

Слънцето може да бъде махнато от дисплея отново чрез горната процедура.


За да подобрите точността на насочване на телескопа, можете да използвате функцията Re-Align (повторно подравняване), описана по-долу.
NexStar Re-alignment – Повторно подравняване
NexStar разполага с функция за повторно подравняване, която ви позволява да заместите някоя от първоначалните звезди за подравняване с нова звезда или небесен обект. Това може да бъде полезно в няколко ситуации:


  • Ако наблюдавате в продължение на период от няколко часа, може да забележите, че вашите първоначални две звезди за подравняване значително са се отклонили в посока запад. (Помнете, че звездите се движат със скорост 15 градуса на всеки час). Подравняването по новопоявила се звезда в източната част на небето ще подобри точността на насочването, особено спрямо обектите в тази част на небето.

  • Ако сте подравнили телескопа по метода с една звезда, можете да подравните отново по допълнителен обект в небето. Това ще подобри точността на насочване на телескопа ви, без да е необходимо да въвеждате допълнителна информация.

За да заместите настоящата звезда за подравняване с нова звезда:




  1. Изберете желаната звезда (или обект) от базата данни и придвижете телескопа до нея.

  2. Внимателно центрирайте обекта в окуляра.

  3. След като я центрирате, натискайте бутона UNDO, докато стигнете до главното меню.

  4. След като на дисплея се изпише съобщението NexStar SLT, натиснете бутона ALIGN на хенд контрола.

  5. След това дисплеят ще ви попита коя от звездите за подравняване искате да заместите.

  6. Използвайте бутоните Up и Down, за да изберете съответната звезда и натиснете ENTER. По принцип е най-добре да изберете звезда, намираща се възможно най-близо до новия обект. По този начин ще оставите по-голямо разстояние между звездите за подравняване по небето.

  7. Натиснете ALIGN за да запаметите промяната.


Каталог на обектите

Избиране на обект
След като телескопът ви е правилно подравнен, можете да избирате обекти от всеки един каталог от базата данни на NexStar. Хенд контролът разполага с бутон, съответстващ на всеки един каталог. Има два начина да избирате обекти от базата данни – превъртане през списъците с обектите и въвеждане на номера на обекта:


  • Натискането на бутон LIST на хенд контрола ще ви даде достъп до всички обекти в базата данни, които имат общоприети имена или типове. Всеки списък е подреден по следните категории: Звезди по имена, Обекти по имена, Променливи звезди и Астеризми. Избирането на някоя от тези опции ще изкара на дисплея азбучен списък на обектите в съответния списък. Натискането на бутоните Up и Down ви позволява да превъртате през каталога на желания обект.

  • При натискането на някои от бутоните за каталози (M, CALD, NGC, или STAR) на екрана ще се появи мигащ курсор под името на каталога, който сте избрали. Използвайте цифровите бутони, за да въведете номера на обекта в рамките на тези каталози. Например, за да намерите мъглявината Орион, натиснете бутон „М” и въведете номер „042”.

  • Натискането на бутон PLANET ще ви позволи да използвате бутоните Up и Down, за да можете да изберете някоя от осемте планети и луната.

Когато превъртате през дългите списъци с обекти, придържането на бутоните Up или Down ще ви позволи да минавате през каталога с голяма скорост.


Когато въвеждате номера на звезда от каталога SAO, от вас се изисква да въведете първите четири цифри от шестцифрения номер на обектите в SAO. След като въведете първите четири цифри, хенд контролът автоматично ще ви покаже списък на достъпните обекти от SAO, започващи с тези цифри. Това ще ви позволи да превъртате само през звезди от SAO в базата данни. Например, когато искате да откриете звезда от SAO 40186 (Капела), първите четири цифри са “0401”. След като въведете този номер, на дисплея ще се изпишат най-близките съответствия на звезди от SAO, налични в базата данни. От тук можете да превъртате списъка и да изберете желания обект.
Придвижване до обект
След като желания обект е изписан на дисплея на хенд контрола, имате два варианта:


  • Натиснете бутона INFO. Това ще ви даде полезна информация за избрания обект, като величина, съзвездие, и любопитни факти за много от обектите.

  • Натиснете бутон ENTER. Това автоматично ще придвижи телескопа до координатите на обекта. Докато телескопът се движи, потребителят има достъп до много от функциите на хенд контрола (като напр. показване на информация за обекта).


Ако придвижвате телескопа до обект под хоризонта, NexStar ще ви предупреди, като изпише съобщение, че сте избрали обект под границите на придвижване. Натиснете UNDO за да се върнете обратно и да изберете нов обект. Натиснете ЕNTER, за да игнорирате съобщението и да продължите придвижването. Хенд контролът NexStar ще изписва обекти единствено под хоризонта, ако границите са настроени под 0 градуса по височина. Вижте раздел Filter Limits в раздел Полезни функции от упътването за повече информация.

Внимание: Никога не придвижвайте телескопа когато някой гледа през окуляра. Телескопът може да е настроен на високи скорости и да удари наблюдател в окото.
Можете да имате достъп до информация за обектите и без да правите подравняване на телескопа. След като включите телескопа, натиснете някой от бутоните за каталозите. След това превъртайте през списъка или въведете номер от каталога и разгледайте информацията за обекта, както е описано по-горе.
Намиране на планети
NexStar може да локализира всичките 8 планети от слънчевата система, плюс слънцето и луната. Все пак, хенд контролът ще изпише на дисплея единствено обектите от слънчевата система над хоризонта (или в рамките на филтъра за лимити). За да локализирате планети, натиснете бутона PLANET на хенд контрола. Хенд контролът ще изпише на екрана всички обекти от слънчевата система над хоризонта:


  • Използвайте бутоните Up и Down, за да изберете планетата, която искате да наблюдавате.

  • Натиснете бутона INFO за достъп до информация за обекта.

  • Натиснете ENTER за да придвижите телескопа до планетата.

За да се появи слънцето като опция в базата данни, вж Sun Menu в раздел Полезни функции.


Tour Mode – Режим обхождане на небето
NexStar включва функция за обхождане на небето, която автоматично позволява на потребителя да избира от списък от най-интересните обекти на база датата и времето на наблюдение. Автоматичният тур ще изпише на екрана само обектите, които са в границите на зададения филтър с граници. За да активирате режим Обхождане, натиснете бутон TOUR на хенд контрола. NexStar ще изпише на екрана най-добрите обекти за наблюдаване, които се намират в момента на небето.


  • За да разгледате информацията за обекта, натиснете бутона INFO.

  • За да придвижите телескопа до избрания обект, натиснете ENTER.

  • За да видите следващия обект, натиснете бутон Down.


Constellation Tour – обход на съзвездие
Освен режим обхождане на небето, телескопът NexStar разполага и с обхождане на съзвездие, който позволява на потребителя да направи обход на всички най-добри обекти в рамките на конкретно съзвездие. Избирането на опцията Constellation – съзвездие, от менюто LIST ще изпише на екрана имената на всички съзвездия, които се намират над определения от потребителя хоризонт (филтър на границите). След като бъде изберете дадено съзвездие, можете да избирате от всеки един от каталозите с обекти в базата данни, за да направите списък на достъпните обекти в това съзвездие.


  • За да видите информация и данни за обекта, изписан на дисплея, натиснете бутона INFO.

  • За да придвижите телескопа до обекта, изписан на екрана, натиснете бутон ENTER.

  • За да разгледате следващия обект, натиснете бутон Up.


Бутони за посока
NexStar разполага с четири бутона за посока в центъра на хенд контрола, който контролира движението на телескопа в отвесна посока (нагоре и надолу) и по азимут (наляво и надясно). Телескопът може да бъде управляван чрез девет различни скорости (степени).
Фиг. – Девет скорости на придвижване
Бутон Rate – Степен на скорост
Натискането на бутон Rate ви позволява да променяте скоростта на моторите от висока скорост до прецизна скорост на следене. Всяка степен отговаря на определена цифра от хенд контролера. Цифрата 9 отговаря на най-високата скорост (приблизително 4 градуса в секунда, в зависимост от захранването) и се използва за придвижване между обекти и локализиране на звезди за подравняване. Цифрата 1 от хенд контрола съответства на най-бавната скорост (2x звездна) и може да се използва за точно центриране на обекти в окуляра. За да сменяте скоростите:


  • Натиснете бутон RATE от хенд контрола. На дисплея ще се изпише настоящата скорост.

  • Натиснете цифрата от хенд контрола, която съответства на желаната скорост.

Хенд контролът разполага с функция “двоен бутон”, който ви позволява незабавно да зададете по-висока скорост на моторите, без да се налага да избирате скорост. За да използвате функцията, просто натиснете бутона със стрелката, който съответства на посоката, в която искате да се движи телескопът. Докато придържате бутона в натиснато положение, натиснете бутона за обратна посока. Това ще увеличи скоростта до максималната.


Когато използвате бутоните Up и Down на NexStar 60 и 80, ниските скорости (6 и по-ниска) задвижват моторите в обратна посока, за разлика от високите скорости (7 - 9). Това има за цел обектът да се движи в съответната посока, когато гледате в окуляра (т.е. натискането на бутона със стрелка нагоре ще придвижи звездата нагоре в полето на окуляра). Все пак, ако използвате някоя от по-ниските скорости (степен 6 и по-ниска) се използват за центриране на обект в търсача, ще трябва да натискате бутона за обратна посока, за да задвижите телескопа в правилната посока.
Процедури за настройка
NexStar съдържа множество функции за настройка, дефинирани от потребителя, които имат за цел да осигурят на потребителя контрол върху множеството специални функции на телескопа. Всички функции за настройка, както и полезните функции, са достъпни чрез натискането на бутон MENU и превъртането през следните опции:
Tracking Mode – Режим на следене След като NexStar бъде подравнен, моторите за следене автоматично ще се включат и ще започнат да следят небето. Разбира се, следенето може да бъде изключено при наземни наблюдения:
Alt-Az Това е режима на следене, който се ползва по подразбиране, и се включва, когато телескопът е успешно подравнен.

EQ North Използва се за следене на небето, когато телескопът е полярно подравнен с помощта на екваториална монтировка в северното полукълбо.

EQ South Използва се за следене на небето, когато телескопът е полярно подравнен с помощта на екваториална монтировка в южното полукълбо.

Off Когато телескопът се използва за наземни наблюдения следенето може да бъде изключено, така че да не се движи.
Забележка: Режимите на следене EQ North и EQ South са приложими само при телескопи, които могат да бъдат полярно подравнени. Серията NexStar SLT са изключително телескопи с алтазимунтална монтировка, които не изискват екваториално следене.
Tracking Rate – Скорост на следене
В допълнение към възможността да движите телескопа с бутоните на хенд контрола, NexStar ще следи непрекъснато движението на съответния небесен обект по нощното небе. Режимите на следене могат да бъдат променяни в зависимост от това какъв обект бива наблюдаван:
Sidereal Звездна скорост. Този режим компенсира въртенето на земята като задвижва телескопа със скоростта на ротацията на земята, но в обратна посока. Когато следенето е в алтазимунтален режим, могат да се правят корекции по височина и по азимут.
Lunar Лунна скорост. Използва се за следене на луната, когато наблюдавате лунния пейзаж.

Solar Слънчева скорост. Използва се за следене на слънцето, когато използвате подходящ слънчев филтър.
View Time-Site - Разглеждане на времето и местоположението: На дисплея ще се изпише въведеното време и геогр. дължина и ширина, въведени в хенд контрола.
User Defined Objects - Обекти, определени от потребителя: NexStar може да запамети до 50 обекта, определени от потребителя. Обектите може да бъдат наземни, наблюдавани през деня, или интересни небесни обекти, които не са включени в базата данни. Има няколко начина за запомняне на обект в паметта, в зависимост от това за какъв тип обект става въпрос:
Save Sky Object - Запомнете небесен обект: NexStar запаметява обекти в своята база данни, като запомня тяхната ректасцензия и деклинация. По този начин обектът може да бъде намиран всеки път, когато телескопът е подравнен. След като центрирате желания обект в окуляра, проста превъртете до командата „Save Sky Obj” и натиснете ENTER. Дисплеят ще поиска от вас да въведете пореден номер между 1-25, за да идентифицирате обекта. Натиснете ENTER отново, за да запомните този обект в базата данни.


Save Database (Db) Object - Запамети обект в база данни: Тази функция ви позволява да създадете своя собствена поредица от обекти в база данни, като записвате настоящата позиция на телескопа и запаметявате името на обекта, като след това можете да го избирате от който и да е от каталозите. Тези обекти са достъпни чрез избирането на функцията GoTo Sky Object.
Save Land Object - Запомнете наземен обект: NexStar може да бъде използван и като инструмент за наблюдения на наземни обекти. Фиксирани земни обекти могат да бъдат запаметявани по височина и азимут, съответстващи на местоположението на телескопа по време на наблюдение. Тъй като тези обекти съответстват на местоположението на телескопа, те са валидни само за съответната локация. За да запаметявате наземни обекти, центрирайте желания обект в окуляра. Превъртете до командата “Save Land Obj” и натиснете ENTER. Дисплеят ще поиска от вас да въведете пореден номер от 1 – 25, за да идентифицирате обекта. Натиснете ENTER отново, за да запомните обекта в базата данни.
Enter R.A. – Dec - Въведете ректасцензия и деклинация: Също така можете да запомните конкретен набор от координати за даден обект чрез въвеждането на ректасцензия и деклинация. Превъртете до командата “Enter RA – DEC” и натиснете ENTER. След това дисплеят ще поиска от вас първо да въведете ректасцензията, а после и деклинацията за желания обект.
GoTo Object: За да стигнете до дефинираните от вас обекти в базата данни, превъртете или до опцията “GoTo Sky Obj” или “GoTo Land Obj” и въведете номера на обекта, който искате да изберете и натиснете ENTER. NexStar автоматично ще изпише координатите, преди да започне придвижването до обекта.
За да замените съдържанието на някой от обектите, дефинирани от потребители, просто запомнете новия обект, като използвате някой от наличните идентификационни поредни номера. NexStar ще замени предния обект с новия.
Get RA/DEC – Тази команда изписва на дисплея ректасцензията и деклинацията на настоящата позиция на телескопа.
Goto R.A/Dec – Позволява ви да въведете конкретна ректасцензия и деклинация, след което телескопът да се придвижи до тези координати.
Identify – Идентифицирай
Режимът Identify ще извърши търсене във всеки един от каталозите или списъците в базата данни на NexStar и изписва на дисплея името и отправните дистанции до най-близките обекти. Тази функция има две цели. Първо, може да бъде използвана за идентифициране на непознат обект в полето на окуляра ви. Освен това, режимът Identify може да бъде използван за откриването на други небесни обекти в близост до обектите, които наблюдавате в момента. Например, ако телескопът ви е насочен съм най-ярката звезда от съзвездие Лира, избирането на Identify и търсенето в каталога Named Star без колебание ще ви посочи Вега като звезда, която наблюдавате в момента. Все пак, като изберете Identify и търсите в каталозите Named Object или Messier, хенд контролът ще ви изпише на дисплея, че мъглявината M57 се намира приблизително на 6 градуса от настоящата ви позиция. Търсенето в каталога Double Star ще ви информира, че епсилон от Лира се намира само на 1 градус от Вега. За да използвате функцията Identify:


  • Натиснете бутон Menu и изберете опцията Identify.

  • Използвайте бутоните за превъртане Up/Down, за да изберете каталога, в който искате да направите търсене.

  • Натиснете ENTER, за да започне търсенето.


Забележка: Някои от базите данни съдържат хиляди обекти, затова може да са необходими една или две минути, докато се изпише най-близкият обект.
Функции за настройка на телескопа
Setup Time-Site Настройка на времето и местоположението. Позволява на потребителя да променя параметрите на времето и местоположението (като напр. часови пояс и лятно време).
Anti-backlash – функция, компенсираща луфта. Всички механични елементи имат известен луфт или разстояние между частите. То става очевидно от времето, което е необходимо за това една звезда да бъде центрирана в окуляра при натискане на бутоните със стрелките от хенд контрола (особено при смяна на посоките). Функцията на NexStar за компенсиране на луфта позволява на потребителя да компенсира луфта чрез въвеждане на стойност, която бързо пренавива мотора достатъчно, че да елиминира разстоянието между частите на механизма. Количеството на необходимата компенсация зависи от скоростта, която е избрана. Колкото е по-бавна скоростта, толкова по-дълго е необходимо звездата да се придвижи в окуляра. Затова и компенсацията трябва и като стойност да бъде по-висока. Нужно е да експериментирате с различни стойности. Обикновено стойности между 20 и 50 са най-добри за визуални сесии, по-високи стойности може да се окажат необходими за фотографско гидиране. Позитивна компенсация на луфта се прилага тогава, когато монтировката променя посоката на своето движение в задна посока. Когато извършвате проследяване на обекта, монтировката се движи по една или по двете оси в положителна или отрицателна посока, така че компенсацията на луфта се прилага винаги, когато се отпуска бутона за посока, и когато посоката е обратна на посоката на придвижане.
За да зададете стойност, превъртете до опцията Anti-backlash и натиснете ЕNTER. Въведете стойност от 0 – 100 за двете посоки – височина и азимут, и натиснете ENTER след всяка от тях, за да ги запаметите. NexStar ще запамети тези стойности и ще ги използва всеки път при включване на опцията, докато не бъдат сменени.
Slew Limits – Граници на следенето. Определя границите на височината, до която телескопът може да се придвижва без изписване на предупредително съобщение. Границите на следенето предотвратяват придвижването на тръбата на телескопа до обект, намиращ се под хоризонта, или до обект, който е толкова високо, че тръбата има опасност да удари някой от краката на триногата. Въпреки това, границите на следенето могат да бъдат променяни в зависимост от вашите нужди. Например, ако искате да се придвижите до обект, който е близо до зенита и сте сигурни, че тръбата няма да удари някой от краката на триногата, можете да настройвате границите до 90 градуса височина. Това ще позволи на телескопа да се придвижва до всеки обект над хоризонта без предупреждение.
Filter Limits – Граници на филтъра. След приключване на подравняването, NexStar автоматично знае кои обекти са над хоризонта. В резултат, при превъртане през списъците от базата данни (или при режим Tour), хенд контролът ще изпише единствено обектите, които са над хоризонта. Вие можете да дефинирате списъка на обектите наново, като определите граници във височина, които съответстват на вашето местоположение и ситуация. Например, ако наблюдавате от планински терен, където хоризонтът е частично скрит, можете да нагласите минималната граница на височината на +20 градуса. По този начин ще сте сигурни, че хенд контролът изписва само онези обекти, които са на височина над 20 градуса.
Полезен съвет при наблюдение: Ако искате да изследвате цялата база данни, нагласете максималната височина на 90 градуса, а минималната на -90 градуса. Така на дисплея ще бъдат изписани всички обекти от списъците в базата данни, независимо дали се виждат в небето от вашето местоположение, или не.

Direction Buttons – бутони за посока. Посоката , в която се двифи една звезда в окуляра зависи от аксесоарите, които използвате. Това може да създаде объркване, когато гидирате по звезда чрез извъносов гид (off-axis guider) или чрез гидескоп. За да компенсирате, можете да сменяте посоката на бутоните. За да обърнете логиката на бутоните от хенд контрола, натиснете бутона MENU и изберете опцията Direction Buttons от меню Utilities. Използвайте бутоните Up и Down, за да изберете бутоните по азумит (ляво и дясно) или по височина (нагоре и надолу) и натиснете ENTER. Повторното натискане на бутона ENTER ще обърне посоката на бутоните от хенд контрола отново. Опцията Direction Buttons променя единствено окулярните скорости (от 1 до 6), но не засяга бавните скорости (от 7 до 9).
Goto Approach – Подход при приближаване до обект. Позволява на потребителя да определи посоката, от която телескопа се приближава до даден обект. Това позволява на потребителя да сведе до минимум ефекта от луфта. Например, ако телескопът изостава заради използването на тежки оптични или фотографски аксесоари, прикрепени към тръбата, можете да искате да настроите подходът по височина в обратна посока. Това ще гарантира, че телескопът ви винаги ще се приближава към даден обект от обратна посока на товара, който тежи и дърпа телескопа ви.
За да смените посоката на подхода, просто изберете Goto Approach от менюто Scope Setup, изберете подход по височина (Altitude) или азимут (Azimuth), изберете положителна или отрицателна стойност, и натиснете ENTER.
Cordwrap – Намотаване на кабели. Тази функция предпазва от това телескопът ви да се придвижи повече от 360 градуса по азимут и да намотае кабелите около основата на телескопа. Функцията е полезна всеки път, когато телескопът се включва чрез външно захранване. По подразбиране, функцията е изключена, когато телескопът е подравнен алтазимутално и се включва, когато се подравнява екваториално.

Utlitiy Features – Полезни функции
Превъртането през опциите от бутон MENU ви дава достъп и до някои полезни функции, като компенсация на луфта и граници на следенето.
GPS On/Off – включване и изключване на GPS модул. Тази функция е достъпна единствено когато телескопът ви се използва заедно с аксесоара CN 16 GPS. Позволява ви да изключите модула GPS. Ако искате да използвате базата данни на NexStar, за да откриете координатите на небесен обект за бъдеща дата, трябва да изключите модула GPS, за да въведете дата и местоположение, различни от настоящите.

Light Control – контрол на осветлението. Тази функция ви позволява да изключвате червената светлина на бутоните, както и осветлението на дисплея през деня, за да пестите енергия, или да не пречите на нощното виждане.
Factory Setting – Фабрични настройки. Връща всички фабрични настройки на хенд контрола. Параметри като компенсация на луфта, първоначална дата и време, географска дължина и ширина, както и граници и филтър на следене, се нулират. Все пак, запаметени параметри като PEC и обекти, зададени от потребителя, остават дори и при използването на тази опция. Хенд контролът ще поиска от вас да натиснете бутон „0”, преди да се върне към фабричните настройки.
Version – версия. Избирането на тази опция ще ви позволи да видите настоящия номер на версията на софтуера на хенд контрола и на контрола на моторите. Първият набор от цифри показва версията на софтуера на хенд контрола. За контрола на моторите, хенд контролът ще изпише две поредици от цифри. Първите са за азимут, а вторите – за височина.
Get Alt-Az – Изписва относителната височина и азимут на настоящата позиция на телескопа.
Goto Alt-Az – Позволява ви да въведете конкретни позиции по височина и азимут, и да придвижите телескопа до тях.
Hibernate – “Зимуване”. Позволява на NexStar да изключи изцяло захранването, но същевременно да запази подравняването, когато бъде включен наново. Това не само пести енергия, но е идеално за онези, на които телескопът им е постоянно монтиран, или оставят телескопа си в продължение на дълго време на едно място. За да включите телескопа си на този режим:


  1. Изберете Hibernate от меню Utilities.

  2. Придвижете телескопа в желана от вас позиция и натиснете ENTER.

  3. Изключете телескопа. Запомнете следното: никога на местете телескопа ръчно, когато той е в режим Hibernate. При повторно включване на телескопа, на дисплея ще се изпише съобщението Wake Up (събуждане). След натискане на ENTER имате вариант да превъртите информацията за време и местоположение, за да потвърдите настоящите настройки. Натиснете ENTER, за да „събудите” телескопа.


Полезен съвет: Натискането на UNDO по време на изписването на съобщението Wake Up ви позволява да изследвате много от функциите на хенд контрола, без да събуждате телескопа си. За да събудите телескопа след натискане на UNDO, изберете Hibernate от меню Utilities и натиснете ENTER. Не използвайте бутоните за посока за придвижване на телескопа, когато сте в режим Hibernate.
Sun menu – меню Слънце
По съображения за безопасност слънцето няма да се изпише като обект в базата данни, ако не бъде активирано преди това. За да активирате слънцето, отидете в меню Sun и натиснете ENTER. Сега слънцето ще се изпише в каталог Planets и може да се използва като обект за подравняване при използване на метода Solar System Alignment. За да махнете слънцето от дисплея на хенд контрола, изберете отново меню Sun от меню Utilities и натиснете ENTER.
Scrolling Menu – меню превъртане
Тези менюта ви позволяват да променяте скоростта на превъртане през дисплея на хенд контрола.

  • Натиснете бутон Up (номер 6), за да увеличите скоростта на текста.

  • Натиснете бутон Down (номер 9), за да намалите скоростта на текста.

Каталог: pdf
pdf -> Взаимодействие Подписан е втори договор за сътрудничество
pdf -> Програма за развитие на детската ясла за 3 години
pdf -> Програма "Регионално развитие"2007-2013" Проектът се финансира от Европейския фонд за регионално развитиеr и от
pdf -> Отчет за разкопките на праисторическото селище в района на вуз до Стара Загора. Аор през 1981 г. ХХVІІ нац конф по археология в Михайловград, 1982
pdf -> Книги ангелов, Б. Паисий Хилиндарски. С., 1984. Ангелов
pdf -> Седмичник ипи
pdf -> Седмичник ипи
pdf -> Седмичник ипи


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница