Често срещани очни заболявания късогледство



Дата28.10.2018
Размер228.5 Kb.
#103349
Човекът възприема 70% от заобикалящата го среда и съвременния информационен поток чрез зрението. Поради тази причина ние трябва да полагаме големи грижи за нашите очи. Те действат подобно на фотоапарат. Когато гледаме към определен обект, светлинните лъчи го отразяват и навлизат в очите ни през роговицата. Лещата, която се намира зад нея, фокусира навлезлите лъчи върху ретината. Тя на свой ред трансформира лъчите в електрически импулси, които по оптичния нерв преминават в мозъка. Той превръща тези импулси в образи.
ЧЕСТО СРЕЩАНИ ОЧНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ
Късогледство - То е причинено от прекалено дълго око, което кара светлината да се фокусира пред ретината, поради което човек изпитва затруднение да вижда добре надалече.

Далекогледство - най-често се дължи на по-късо око, което кара светлината да се фокусира зад ретината, поради което човек вижда трудно близки обекти.

Пресбиопия - това е състояние, свързано с възрастта, при което близките обекти се виждат размазани.То се причинява от постепенната загуба на еластичност на естестевената вътреочна леща и заобикалящите я мускули.

Астигматизъм - Понякога повърхността на роговицата е по-плоска на някои места и по-изкривена на други. В този случай светлинните лъчи не се фокусират в една точка, поради което човек вижда замъглени и разкривени образи.

Катаракта - Тя е популярна като „старческо перде” и е процес, свързан с остаряването. Катарактата представлява потъмняване на естествената леща, намираща се вътре в окото. Тя може да се замъгли до такава степен, че да попречи на светлината и образите да достигнат до ретината.

Глаукома - Тя е заболяване, главният признак на което е повишено вътреочно налягане. Под негово въздействие се развиват тъканни нарушения на зрителния нерв, които се проявяват с постепенно отпадане на зрителното поле. Болестният процес завършва с пълна двуочна слепота в различно дълъг период от време.
Диабетна ретинопатия - Тя се развива бавно, в продължение на месеци, тъй като продължителното поддържане на висока кръвна захар уврежда кръвоносните съдове на ретината. Характерно за нея е замъглено виждане и болки в очите.

Макулна дегенарция - Болестта е патологично състояние, което включва различни заболявания на очите и което най-често се проявява с нарушение на централното зрение, а периферното остава запазено. В резултат на това се затруднява четенето, ясното фокусиране на предмети, разпознаването на лица. Свързаната с възрастта дегенерация на макулата засяга около 25% от хората над 60 години.
ГРИЖА ЗА ЗРЕНИЕТО
Редовните прегледи и грижата за очите значително намаляват и отлагат във времето влошаването на зрението, свързано с напредването на възрастта. Ако усещате проблем с очите, незабавно посетете офталмолог. В случай че заболяването бъде установено рано, то може да бъде забавено, а в някои случаи и предотвратено.


  • Задължително е да провеждате ранни прегледи при преждевременно родени деца или преседели в кувьоз.

  • Плискайте очите си със студена вода 5-7 пъти на ден, за да ги предпазите от замърсяване и да ги освежавате.

  • Ежегодно замервайте очното налягане след навършване на 40 години.

  • Ползвайте очила със UV защита срещу слънчеви алергии.

  • Периодично, след консултация с офталмолог, извършвайте точни корекции на вашите очила.

  • Ползвайте капки за „сухо око” при нарушена слъзна секреция.

  • След 40-годишна възраст внимавайте с вдигането на тежести и правенето на гимнастика с очите, защото има опасност от отлепване на стъкловидното тяло.

КОМПЮТЪРЪТ И ЗРЕНИЕТО
Независимо от развитието на съвременните хардуерни технологии, компютърният екран има вредно за очите излъчване.

За да се запази добро зрението трябва да се спазват следните изисквания:




  • Разстоянието от екрана да не е по-малко от 30 см., а за деца - 40см.

  • Учениците от първи до девети клас не трябва да стоят повече от един час на компютъра, като е задължително на всеки 10 минути да почиват по 10 минути.

  • За учениците след девети клас продължителността е съответно - 2 часа с почивки до 10 минути на всеки 20 минути.

  • Винаги се интересувайте за защитата на вашия екран и ако трябва си осигурете по-добър.

  • Използвайте очила с филтър, независимо от степента на защита на екрана.

  • Добър начин за отпочиване на очите е като се движи погледът от близки към отдалечени предмети.

При положение, че в края на работния ден това упражнение не помага, е добре да се извърши консултация с офталмолог, който да препоръча подходящи мерки за разтоварване на напрежението в очите.


ВИТАМИНИТЕ И ЗРЕНИЕТО
Витамин А - предпазва от макулна дегенерация. Той се съдържа най-много в морковите, кайсиите, листните зеленчуци.

Витамин Е - намалява риска от катаракта. Богати на него са бадемите, слънчогледовите семки, пълнозърнестите храни и сладките картофи.

Витамин С - намалява риска от глаукома и дегенерацията на макулата. Той се съдържа в цитрусовите плодове и доматите.


БИЛКИ ЗА ДОБРО ЗРЕНИЕ
Срещу подути и възпалени очи помага зеленият чай. Сложете пликчето чай във вряща вода за 1-2 минути, оставете да престои пет минути и го наложете върху очите след като торбичката изстине. Срещу катаракта помага и пиенето на зелен чай.

При червени очи помага билката Очанка. Сварете две супени лъжици от нея в 200 мг. вода за 3 минути. След като отварата изстине, потопете тампоните в течността и ги наложете за няколко минути.

За по-добра острота на зрението пийте отвара от боровинки или черница. Препоръчва се по 30 капки, три пъти на ден.

Преди лягане намокрете два тампона с розова вода и ги сложете върху клепачите за няколко минути.


За подобряване на зрението:
Яжте сухи моркови или пийте по една чаша сок от тях.

Накиснете 5-6 бадема от вечерта, на сутринта ги обелете и смелете едро, смесете с черен пипер и захар.


ТЕХНИКИ ЗА ПОДОБРЯВАНЕ НА ЗРЕНИЕТО
Зрението се променя непрекъснато. То зависи от много външни и вътрешни фактори. Процесът на подобряване на зрението е бавен, но трябва да сме сигурни в едно - зрението подлежи на обучение! Работете върху него!

Излагайте 5-6 минути очите си на слънце. Това се прави със затворени очи и въртене на главата вляво и вдясно. Светлината релаксира очите и мозъка, топлината отпуска мускулите на очите и премахва напрежението.

Когато очите дълго време се държат отворени, умът има тенденция към втренчване. Това състояние може да бъде преодоляно чрез релаксиращо мигане. Всяка сутрин мигайте 1-2 минути, за да го превърнете в навик. То спомага също така за овлажняване на очите.

Правете големи обръщания с въртене на главата от едната до другата страна, като погледът ви се плъзга по предметите около вас. След това си представете техните контури и ги нарисувайте с въображаема четка. Чрез тези техники ускорявате процеса на появяването на образа.

Ползвайте техники за интеграция на лявото и дясното полукълбо, чрез които се подобрява сливането на образите от двете очи:


  • Докоснете с дясната ръка лявото коляно; с лявата ръка - дясното коляно;

  • Галете с едната ръка корема, с другата тупайте по гърдите;

  • Пипайте с лявата ръка меката част на дясното ухо, а с дясната ръка носа. След това направете смяна - с дясната ръка - лявото ухо, с лявата ръка - носа;

  • Рисувайте с двете ръце една и съща фигура.

Работете върху зрителната памет чрез:




  • Проектиране на представа за предмет върху контрастна повърхност на различни разстояния;

  • Развитие на асоциирани картини - към зрителната представа за даден предмет прибавяме усещания за допир, мирис, звук и т. н.

Практикувайте симулиращо четене. Оставете очите да се плъзгат по белите полета между думите. Не задържайте погледа си върху текста. Пробвайте с текст в колони, като спускате очите си покрай тях. Опитайте с различни видове шрифт, с различни големини.



Периодично в стаята или навън практикувайте гледане в пространството между два предмета. Ще почувствате колко е наситено това пространство, а предметите ще изпъкнат.



Проект „Създаване на център за подкрепа и целева ориентация на хора със зрителни

увреждания (ЦПЦОХЗУ) с изнесени офиси”
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките бесурси”,съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз

НАЦИОНАЛНА КАМПАНИЯ

„ЗАПАЗИ ЗРЕНИЕТО СИ”


Този документ е създаден с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд. Сдружение „Съюз на слепите в България” носи цялата отговорност за съдържанието на настоящия документ и при никакви обстоятелства не може да се приеме, че документа отразява официална позиция на Европейския съюз или Агенцията за социално подпомагане.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница