Чрез г-жа цецка цачева председател на 43-ото народно събрание



Дата24.07.2016
Размер22.5 Kb.
#3247


ЧРЕЗ

Г-ЖА ЦЕЦКА ЦАЧЕВА

ПРЕДСЕДАТЕЛ

НА 43-ОТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

ДО

Г-ЖА ТЕМЕНУЖКА ПЕТКОВА

МИНИСТЪР

НА ЕНЕРГЕТИКАТА

ВЪПРОС

от ГЕОРГИ БОЖИНОВ - народeн представител, ПГ БСП ЛБ
На основание чл. 90, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 91, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание внасям въпрос

Относно: изтичане на предвидения в Закона за енергетиката срок за изкупуване от ЕРП на енергийни обекти и съоръжения, представляващи елемент от мрежата, които трябва да бъдат собственост на лицензирани енергийни предприятия
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО МИНИСТЪР,

На 9.12.2015 г. изтича последният срок за изкупуване на стари енергийни обекти и съоръжения от ЕРП, представляващи елемент от мрежата.

„Съгласно § 4, ал. 1 от ПЗР на ЗЕ енергийните обекти и съоръжения, представляващи елементи от съответната преносна или разпределителна мрежа, които към момента на влизането в сила на ЗЕ трябва да бъдат собственост на лицензираните енергийни предприятия, но са собственост на трети лица, се изкупуват от преносното или от съответното разпределително предприятия в зависимост от принадлежността на обекта към мрежите в 8-годишен срок от влизането в сила на ЗЕ или до 9.12.2011 г. С приетия ЗИД на ЗЕ (обн., ДВ, бр. 54/2012) предвиденият в ал. 1 на § 4 срок е удължен на 12 години или до 9.12.2015 г. Тоест за изградените преди 9.12.2003 г. съоръжения законовият срок за изкупуване все още не е изтекъл.“

Въпросът е какво следва след тази дата. Срокът два пъти беше фиксиран и променян със закон в интерес на ЕРП. Законът не предвижда никакви санкции, ако задълженията не бъдат изпълнени. Така вече 12 години ЕРП ползват чужди съоръжения за предоставяне на услуги, за които клиентите им заплащат, а собствениците на съоръженията се подлагат на унижения и издевателства.

Госпожо Министър, аз съм народен представител от Врачански избирателен район. На тази територия работи ЧЕЗ. Това дружество не изпълнява законово предвидените срокове и лицензионно регламентираните си задължения.

Лъжа е, че „Основната причина за забавянето на сделки за изкупуване на стари енергийни съоръжения по реда на § 4 от ПЗР на ЗЕ е липсата на пълен набор от документи, доказващи собственост от страна на лицата, претендиращи собственост върху съоръженията.“ Всички случаи, с които мои избиратели са ме запознали, показват, че това не е така.

След като 12 години използват чужда собственост ЕРП заявяват на някои от собствениците, че това вече са амортизирани съоръжения, които повече не представляват интерес за тях и те ще ги подменят със собствени, когато преценят и имат възможност за това.

В българския език има много подходящи думи за това поведение, които няма да употребя. А за да се стигне дотук, вина има и другата страна (държавата).

В тази връзка моят въпрос е смятате ли за уместно да се регламентира (със закон), че след като ЕРП не са изкупили съоръженията в законоустановения срок, те заплащат наем (такса за достъп) за целия период, в който са ползвали съоръженията?


ГЕОРГИ БОЖИНОВ

Народен представител от ПГ БСП ЛБ






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница