Дами и господа



Дата09.01.2018
Размер144.24 Kb.
#42673
УВАЖАЕМА Г-ЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ,

УВАЖАЕМИ НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,

ДАМИ И ГОСПОДА
Български ветеринарен съюз е представил три обстойни становища по законопроекта, в които сме изложили принципните си възражения и становището си по конкретни текстове по него,с които вие сте се запознали.
Ще се спрем само на основните от тях, които са приоритетни при разглеждането на законопроекта пред Вашата комисия:
1.С Решение № 27 на МС от 17 януари 2011 година, на основание чл. 105, ал. 1 от Конституцията на Република България, чл. 8, ал. 1 и 3 от Устройствения правилник на Министерския съвет и на неговата администрация и чл. 1, ал. 1, т. 7 от Постановление № 85 на Министерския съвет от 2007 г. за координация по въпросите на Европейския съюз, е приет План за действие за 2011г с мерките, произтичащи от членството на РБ в ЕС.

Мярка №40 от него е именно ЗИД на ЗВМД.Предвидено е да се усъвършенства правната уредба по отношение въвеждането на 8 Директиви на ЕС и да се създадат правни норми с цел пряко прилагане на 3 Регламента на ЕС.



*/Директива 2001/82/ЕО относно Кодекса на Общността на ветеринарните лекарствени продукти;

Директива 90/167/ЕЕС относно определяне на условията, регулиращи подготовката, пускането на пазара и употребата на медикаментозни фуражи в Общността;

Директива 98/68/ЕЕС на Комисията относно определянето на стандартния документ, посочен в чл. 9, параграф 1 от Директива 95/53/ЕО на Съвета, и определени правила за проверки при въвеждането в Общността на фуражи от трети страни;

Директива 97/78ЕО за определяне на принципите, които регулират организацията на ветеринарните проверки на продуктите, въведени в Общността от трети страни;

Директива 92/118/ЕИО за определяне на ветеринарно-санитарните и здравните изисквания относно търговията и вноса в Общността на продукти, които не са подчинени по отношение на посочените изисквания на специалните правила на Общността, посочени в глава I от приложение А към Директива 89/662/ЕИО и по отношение на патогените на Директива 90/425/ЕИО;а

Законът следва да осигури прилагането на изброените регламенти:



Регламент (ЕО) № 1234/2008 на Комисията от 24 ноември 2008 година относно разглеждането на промените в условията на разрешенията за търговия с лекарствени продукти за хуманна употреба и ветеринарни лекарствени продукти (Текст от значение за ЕИП);

Регламент (ЕО) № 470/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 6 май 2009 година относно установяване на процедури на Общността за определяне на допустимите стойности на остатъчни количества от фармакологичноактивни субстанции в храни от животински произход, за отмяна на Регламент (ЕИО) № 2377/90 на Съвета и за изменение на Директива 2001/82/ЕО на Европейския парламент и на Съвета и на Регламент (ЕО) № 726/2004 на Европейския парламент и на Съвета (Текст от значение за ЕИП ) и

Регламент (ЕС) № 37/2010 на Комисията от 22 декември 2009 година относно фармакологичноактивните субстанции и тяхната класификация по отношение на максимално допустимите стойности на остатъчните количества в храните от животински произход (текст от значение за ЕИП) ./

В законопроекта това е извършено единствено по отношение Директива 1990/167/ЕИО и Регламент 37/2001,както и по отношение Директива /32/ЕО,която е извън списъка по плана за действие за 2011г.! Не е уредено прилагането на Регламент /ЕО/№1234/2008г,както и на регламент /ЕД/ №470/2009г, не са разписани и санкциите за неспазване разпоредбите им.
Не е ясно, какви са мотивите да не бъдат взети предвид останалите актове на ЕС, посочени в Плана за действие и защо не са залегнали правни норми по отношение на останалите европейски правни норми залегнали в плана.

*/в този смисъл е и становището на Дирекция “Координация по въпросите на ЕС” към МС/*

Позицията на вносителя, че настоящият проект, както е посочено доклада до МС се въвежда антикризисна мярка на Правителството относно ограничаване на бюджетните разходи и че въвеждането на останалите ще се има в предвид при последващи изменения на ЗВД е най-малкото нецелесъобразна. На свое заседание на 11.01.2012г МС прие решение за приемане на План за действие за 2012 г. с мерките, произтичащи от членството на Република България в Европейския съюз.

Това означава ли, че през няколко месеца ще се изменя и допълва закона ?! Подобна честа смяна на законови правила и норми водят до правна несигурност и негативни последици.

Сега действащия Закон за ветеринарномедицинската дейност е изготвен и приет във връзка с поетите ангажименти по Глава седма “Земеделие” от преговорната позиция за присъединяване на Република България към Европейския съюз, като основната цел при приемането му е създаването на оптимална нормативна база за въвеждане на ветеринарното законодателство на Европейския съюз в националното ни законодателство. В него са въведени 53 европейски директиви.



2.Въвеждат се нови разпоредби на национално ниво,

което предполага необходимостта от нотификация на тези норми пред Европейската комисия -3 месеца преди въвеждането им на основание Директива 98/34/ЕО на Европейския парламент и на съвета от 22.06.1998г,въведена с ПМС 165/2004г. Процедурата за нотификация изисква държавата-членка да изпрати проекта за нормативен акт, чрез съответната информационна система и да изчака три месеца реакцията на останалите държави-членки и на ЕК. Ако има становища те следва да се вземат предвид при приемането на нормативния акт.



Така например една от новосъздадените глави в законопроекта:Глава Тринадесета, относно ИН ВИТРО ДИАГНОСТИЧНИ ВЕТЕРИНАРНОМЕДИЦИНСКИ СРЕДСТВА, с която съгласно доклада на вносителя се облекчавал регулаторния режим за употребата на такива изделия. Прави впечатление обаче, че в сега действащия закон за ВМД –липсва разпоредба свързана тях т.е стига се до парадокса да се облекчава регулаторен режим, който дори не е заложен в закона. /*в този смисъл е становището на МИЕТ*/До настоящия момент те се обхващат от понятието “ветеринарномедицински продукти”/
3. Трудно може да се прецени кои промени са свързани с европейското законодателство и кои са чисто национални,

поради липса на справка посочваща релевантните актове на Европейския съюз, с които е направена хармонизация на регламентираната материя /изискуема по чл.35 от УП на МС и неговата администрация/

- не е направена съпоставка, доколко предлаганите в проектозакона изменения и допълнения кореспондират с вече поети ангажименти от страната ни като държава – членка на ЕС;

-въвеждат се нови разпоредби на национално ниво, които следва да са съпоставими с правото на ЕС, с цел постигане на достатъчна степен на съответствие с европейското законодателство и др., все изисквания заложени в нормотворческия процес.


Считаме, че законопроекта не е напълно хармонизиран с правото на Европейския съюз и представените промени са по-скоро частични по отношение на хармонизацията и по скоро насочени към постигане на други цели.

Предвид всичко казано до тук, изцяло кореспондиращо и с изразените становища на Дирекция “Координация по въпросите на ЕС” към МС, МИЕТ и Министерство на правосъдието, и с цел постигане на достатъчна степен на съответствие с европейското законодателство, считаме че настоящият законопроект следва да бъде подложен на цялостен и задълбочен анализ и да се изготви изцяло нов проект за закон, съобразен с европейското право.

Това, че проектът в по-голямата си част е разработен въз основа на спешната антикризисна мярка на Правителството по отношение на ограничаване на бюджетните разходи, не е достатъчно основание за приемане на един неработещ закон, който би довел до постигане на обратен за икономиката ефект.

4. В мотивите към проекта е записано В законопроекта се предвижда и регламентацията на някои административнонаказателни разпоредби за нарушения на европейското законодателство, които досега липсваха и нямаше правно основание за търсене на отговорност на нарушителите.”

При преглед на текстовете обаче е видно, че се касае за една единствена разпоредба ,която е твърде обща и неясна с оглед ефективното и налагане, а именно:

“ Чл. 480е. (1) Който извърши нарушение на този закон или на регламент на Европейския съюз, или на актове по прилагането им, за което няма конкретно наказание по тази глава, в зависимост от тежестта на нарушението се наказва с глоба от 150 до 1000 лв.

(2) Когато нарушението по ал. 1 е извършено от юридическо лице или едноличен търговец, се налага имуществена санкция от 500 до 2000 лв., а при повторно нарушение - от 10 000 до 20 000 лв.”

Прави впечатление, че в законопроекта са предвидени санкции и глоби, включително заличаване от регистъра предимно за практикуващи ветеринарни лекари. По този начин се нарушава установения в европейските страни принцип: производителят на хранителни продукти е директно (без посредник) отговорен за спазване на всички правила, за да може да вземе участие на пазара. По този проект собственикът на животни е клиента-възложител и по силата на договор с практикуващ лекар се извършват мерките по ДПП и ПНЛБЖ. Следва да се заложат механизми за обвързване възложителя, а не на изпълнителя за изпълнението на мерките.

Относно отговорността на държавния/общински лекар Директива на Съвета 96/93 в чл. 5, ал. 2 предвижда, наред с наказанието, разследване на случая и предприемане на мярката “временно отстраняване от служебни задължения по сертифициране”. Това изискване на директивата не е отразено в законопроекта и ние предлагаме да залегнат в административно наказателните разпоредби реципрочни на предвидените за практикуващите ветеринарни лекари санкции за нарушения на закона за държавните ветеринарни лекари.



ОРГАНИЗАЦИЯТА

В законопроекта се предвижда още съсловната организация на ветеринарните лекари в България, посочена в Закона за съсловната организация на ветеринарните лекари в България, да се преобразува във Федерация на ветеринарните лекари в България –ФВЛБ.

В законопроекта не е отчетен правният факт, че Българският ветеринарен съюз не е частноправно сдружение по смисъла на Закона за юридическите лица с нестопанска цел. Българският ветеринарен съюз /БВС/ е създаден като корпорация на публичното право с публичноправни функции за организиране, контрол и дисциплинарна власт спрямо практикуващите ветеринарни лекари. Законът за съсловната организация е един от законите, чрез които държавата изпълнява задължението си да закриля здравето на гражданите и да им осигури качествено и добросъвестно ветеринарномедицинско обслужване като поверява на самите ветеринарни лекари, чрез управляваната от тях корпорация да ръководят професията като най-целесъобразен способ за контрол върху спазването на Кодекса за добра ветеринарномедицинска практика и професионална етика, както и за надлежно управление на професията. Предложеното в законопроекта превръщане на един самофинансиращ се корпоративен публично правен субект в конгломерат от частноправни сдружения, регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ) е лишено от правна логика и в противоречие с действащото законодателство и европейска практика.

Опитите чрез изменение и допълнение на Закона за ветеринарномедицинската дейност да се “преурежда” статутът на съсловната организация на ветеринарните лекари в България, регламентиран в Закона за съсловната организация на ветеринарните лекари и да се променя името и. Българският ветеринарен съюз е единствената представителна съсловна организация на ветеринарните лекари, създадена по силата на специален закон и в съответствие с Директива 2005/36/ЕО е грубо на рушение на национални и европейски правни норми. Тя е член на няколко международни организации и подобна промяна ще се отрази негативно върху имиджа на България. Остро възразяваме и срещу “целта” за създаване на тази ФЕДЕРАЦИЯ - “...да обедини всички съществуващи до момента сдружения...”, като се игнорира фактът, че Българският ветеринарен съюз е създаден като корпорация на публичното право с публичноправни функции. Механичен сбор между корпоративен публично правен субект, какъвто е БВС и съществуващи сдружения с идеална цел – субекти на частното право е най-малкото нелогичен.

Считаме, че създаването на такава федерация, под претекста за обединяване на всички ветеринарни лекари, които упражняват професията, е пореден опит от страна на ветеринарната администрация в структурата на МЗХ и БАБХ да се администрира свободна, регулирана професия, което е без аналог и начин да се игнорира становището на ветеринарната колегия, обединена в самоуправляваща се и саморегулираща се неправителствена организация, като се “даде глас” на среди - близки до управляващата ветеринарна администрация при “решаването на проблеми в сектора”.

ПРОФЕСИЯТА


  • Секторните директиви (78/1026/ЕИО), (78/1027/ЕИО) и впоследствие Директива 2005/36/ЕО, обединяваща регулираните професии, са заложени текстове указващи, че следва да се разграничат изискванията по отношение на първоначалния достъп до професията, от една страна и упражняването ѝ, от друга-това в законопроекта не е заложено;

  • Член 3 от Директивата дава легални дефиниции на понятията

регламентирана професия” е професионална дейност или съвкупност от професионални дейности, достъпът до които, упражняването на които или един от начините на упражняване на които, са подчинени, пряко или непряко, от законовите, подзаконовите или административните разпоредби, на притежаването на определени професионални квалификации; в частност, използването на професионално звание, ограничено от законови, подзаконови и административни разпоредби до титулярите на определена професионална квалификация, представлява начин на упражняване. Когато първото изречение от тази дефиниция не се прилага, професия, посочена в параграф 2, се приравнява на регламентирана професия;

професионални квалификации са квалификации, доказани с удостоверения за професионални квалификации, удостоверение за правоспособност по член 11, буква (a), точка (i) и/или удостоверение за професионален стаж;

професионален стаж е действителното и законосъобразно упражняване на съответната професия в държава-членка;


"Изискване" е всяко задължение, забрана, условие или ограничение, предвидено в нормативен или административен акт, както и в правила на професионални организации и сдружения

Всяка приемаща държава-членка, в която определена професия е регламентирана, взема предвид квалификациите, придобити в друга държава-членка, и прави преценка дали тези квалификации отговарят на квалификациите, които тя изисква. Общата система за признаване, обаче, не е пречка за държавите-членки да въвеждат специални изисквания за лицата, упражняващи определена професия на тяхната територия, на основание на професионални правила,  мотивирани с обществения интерес. Правилата от този тип се отнасят, например, до организацията на професията, професионалните стандарти, включително такива, отнасящи се до професионалната етика, и контрола и отговорността.



  • Заинтересованото лице предоставя услуги със същите права и задължения както и гражданите на приемащата държава-членка; за него се прилагат дисциплинарните разпоредби от професионален или административен характер, които се прилагат в тази държава-членка.


ПОМОЩИ И КОМПЕНСАЦИИ

Открит остава въпросът, предвидената в законопроекта държавна помощ съвместима ли е с изискванията на европейското право? Не се посочва и не става ясно, в поле на кой регламент е помощта, за да не бъде обявена за незаконосъобразна и несъвместима с общия пазар.

Режимът на държавните помощи има за задача да не допусне предоставянето на държавни помощи, които изкривяват конкуренцията чрез поставянето на определени предприятия в по-изгодно положение от други, и да позволи мерките на държавна подкрепа, които са оправдани от гледна точка на общия интерес.

Извършването на мерките по ДПП и ПНЛБЖ от ветеринарните лекари е услуга от обществен интерес т.е обществена услуга.



Обществената услуга трябва да бъде възложена чрез акт, който може да бъде под формата на законодателен или регулаторен инструмент или договор.

Въз основа на прилагания от Комисията подход

в тези случаи в акта или в серията от актове трябва да се уточнява поне:

а) съдържанието и продължителността на задълженията за предоставяне на

обществена услуга;

б) предприятието и при необходимост — съответната територия;

в) същността на всички изключителни или специални права, предоставени

на предприятието от въпросния орган;

г) параметрите за изчисляване, контролиране и преглед на компенсацията;

както и

д) мерките за избягване и възстановяване на свръхкомпенсации.
"Обществен интерес" са основания, признати като такива в практиката на Съда на Европейския съюз, включително обществен ред, обществена сигурност, обществена безопасност, обществено здраве, запазване на финансовата стабилност на системата на общественото осигуряване, защита на потребители, получатели на услуги и работници, добросъвестност на търговските сделки, борба с измамите, опазване на околната среда, здравето на животните, интелектуалната собственост, опазване на националното историческо и културно наследство, цели на социалната и културната политика.

*РЕГЛАМЕНТ (ЕО) 800/2008 НА КОМИСИЯТА и СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА за прилагането на правилата на Европейския съюз към компенсацията,предоставена за предоставянето на услуги от общ икономически интерес



  1. Кога компенсирането за услуга от обществен интерес е държавна помощ?

Със своето прецедентно решение по случая Алтмарк 5 Съдът на ЕО постави условията,

на които следва да отговаря компенсацията за услуга от обществен интерес, за да не се счита за държавна помощ. Тези условия са:


а) на предприятието получател да е възложено ясно формулирано задължение за извършване на услуга от обществен интерес (чрез нормативен акт, индивидуален административен акт или договор);
б) параметрите, на базата на които е изчислена компенсацията, трябва да са установени предварително по обективен и прозрачен начин, за да не се допусне предоставяне на икономическо предимство на предприятието получател, което да го постави в по-благоприятно положение спрямо конкурентните предприятия;
в) компенсацията не може да надвишава необходимото за покриването на всички или на част от разходите, понесени при изпълнение на задължението за услуга от обществен интерес, като се отчитат съответните постъпления и разумна печалба;
г) когато предприятието, на което е възложено да предоставя услуга от обществен интерес, не е било определено чрез процедура за възлагане на обществена поръчка, размерът на необходимата компенсация се определя на основата на анализ на разходите, които едно типично, добре ръководено и осигурено с необходимото оборудване за изпълнение на изискванията за предоставяне на услугата от обществен интерес предприятие би направило при изпълнение на задълженията, като се отчитат съответните приходи и една разумна печалба във връзка с изпълнението на задълженията.

Ако не са спазени тези условия, компенсацията за услуга от обществен интерес представлява държавна помощ.
Свобода на установяване, свобода на предоставяне на услуги

  • В законопроекта не се регламентират изискванията за временно предоставяне на ветеринарно медицински услуги и трайно установяване на територията на Р.България, като за трайно установените да се прилага режима предвиден за местните ветеринарни лекари-с оглед недопускане на дискриминация спрямо тях, а за лицата временно предоставящи услуги да се регламентира начина и обема на извършвани дейности. Тези текстове трябва да се разработят, както за граждани на ЕС така и за лица от трети страни.

  • При изготвянето на проекта е нарушен основен принцип на гражданското право – свободата на договаряне и автономията на волята. Предвидено е лечението и профилактиката на животните да се осъществява по договор между собственика им и регистриран ветеринарен лекар като образецът на договора в частта му за изпълнение на мерките по държавната профилактична програма и по програмите за надзор и ликвидиране на болести по животните ще се утвърждава от Изпълнителния директор на БАБХ, който не е страна по договора.

  • С проекта е нарушен и друг основен обществен принцип – принципа на пазарната икономика. Същият изисква цените на стоките и услугите да се определят според търсенето и предлагането, а не административно. В този смисъл е недопустимо Министърът на земеделието и храните да определя едностранно цени, а още по-малко максималните цени, по които ще се заплаща изпълнението на мерките по държавната профилактична програма и програмите за надзор и профилактика, по договор, по който той не е страна.

В законопроекта не е съобразено и това ,че :

  • Паралелно със свободата на установяване и свободното установяване европейските норми сочат, че е целесъобразно да се осигури контрол върху професионалната дисциплина на доставчиците на услуги като тези компетенциии са възложени на професионалните организации. Компетентен орган за признаване на професионалната правоспособност на практикуващите ветеринарните лекари да бъде съсловната организация като ясно се отдиференцират академична и професионална правоспособност.По този начин ще се гарантира професионална независимост на практикуващите ветеринарните лекари като се даде реално право за регулиране и определяне реда и условията за придобиване на професионална правоспособност и практика;




  • Договорът дава възможност на държавите-членки да запазят правилата си за лица, които не са техни граждани, по отношение на обществената политика, обществената сигурност или общественото здравеопазване (член 46, параграф 1 и член 55 от Договора за ЕО).







Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница