До директора на риосв – бургас на Ваш изх. №5056/10. 09. 2013 г. У в е д о м л е н и е



Дата04.01.2017
Размер139.22 Kb.
#11801
ДО

ДИРЕКТОРА НА РИОСВ – БУРГАС

На Ваш изх. № 5056/10.09.2013 г.

У В Е Д О М Л Е Н И Е

за инвестиционно намерение

по Чл. 10. (1) от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони

В сила от 11.09.2007 г. Приета с ПМС № 201 от 31.08.2007 г.
Обн. ДВ. бр.73 от 11 Септември 2007г.



Уважаема г-жо Директор,

Уведомяваме Ви, че „ЗАГОРА ИНВЕСТ” ООД, град Стара Загора, има следното инвестиционно предложение: ПУП-ПРЗ „Изграждане на вилно селище – комплекс, включващ два броя вилни сгради (апартаменти за отдих), с височина до 7м  - 2 етажа + терасовиден етаж в подпокривното пространство в имот с идентификатор 48619.2.881, местност „Диньо гьол” землището на град Царево, община Царево, област Бургас”


Информация за възложителя (орган или оправомощено по закон трето лице): име, пълен пощенски адрес, лице за връзка - телефон, факс и адрес на електронна поща.
Възложител: „ЗАГОРА ИНВЕСТ” ООД, град Стара Загора, бул. „Христо Ботев” 117 Б.

Пълен пощенски адрес: град Стара Загора, бул. „Христо Ботев” 117 Б.

Телефон: ……………….; факс………………, e-mail: …………………

Лице за контакти: ………………………………………………………….….,

тел.: ………….; GSM ……………….


Обща информация за предложеното инвестиционно предложение.

Резюме

Предмет на ПУП-ПРЗ е изграждането на два броя вилни сгради (апартаменти за отдих), с височина до 7м  - 2 етажа + терасовиден етаж в подпокривното пространство. Всяка сграда ще съдържа около 10-12 апартамента. Водоснабдяването се извършва от уличен водопровод по указания на ВиК. Канализация - изгражда се улична канализация и се включва в съществуваща такава. Предвидени са обслужващи пътища и паркинг за автомобили в границите на имота в северната му част. Пътищата са елемент на регулационния план и са общинска собственост. Предвижда се изграждане на едно питейно заведение, което да обслужва посетителите на комплекса от вилни сгради в имота. Не се предвиждат търговски обекти.


Инвестиционното предложение ще се реализира в имот с идентификатор 48619.2.881, местност „Диньо гьол” в землището на град Царево, община Царево, област Бургас.

Имотът е собственост на Възложителя.



  • Имотът е с площ от 4,338 дка с начин на трайно ползване „за друг курортно-рекреационен комплекс”, трайно предназначение на територията „урбанизирана”.


Срок за реализация и етапи на изпълнение на инвестиционното предложение.

Инвестиционното предложение ще се реализира на един етап в рамките на две години след получаване на разрешение за строеж.



Засегнати елементи на националната екологична мрежа.

В границите на имот с идентификатор 48619.2.881, местност „Диньо гьол” в землището на град Царево и в непосредствена близост до него няма обявени защитени природни територии по Закона за защитените територии (ЗЗТ) - национални и природни паркове, резервати и поддържани резервати, защитени местности и природни забележителности.


Имот с идентификатор 48619.2.881, местност „Диньо гьол” в землището на град Царево, не попада в границите на защитени зони от мрежата Натура 2000, по чл.6, ал.1 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР), като най-близко разположената защитена зона (ЗЗ) е „Босна” с код BG0000208 за опазване на природните местообитания и дивата флора и фауна, приета с РМС 661/16.10.2007г. (ДВ, бр.85/2007г.).

  • Защитена зона „Босна”, записана с идентификационен код BG0000208, с площ от 162 258,88 дка, от национална екологичната мрежа в частта й за защитените зони по чл.6, ал.1, т.1 и 2 от Закона за биологичното разнообразие, изграждани по европейската програма Натура 2000 в частта й за опазване на природните местообитания и дивата флора и фауна.

Цел и предмет на инвестиционното прадложение.

 Проектът е изработен по желание на Възложителя и на основание на мотивирано предписание – Заповед № РД-01-407 на Община Царево от 28.06.2012г. виза за проектиране за изработване на ПУП и представлява ПУП - план за застрояване за ПИ 48619.2.881 гр. Царево, обл. Бургас, който е с предназначение урбанизирана територия. Проектът е съобразен с нормативите по ЗУЧК и Общия устройствен план на гр. Царево и предвижда обособяването на зона ОВ с плътност на застрояване Пз =20%, Кинт =0.7, и Поз=70% и Кк – максимум 7м, като се обособява нов УПИ.

Плана ще определя устройствените показатели, задължителни при проектирането на обекта съобразно бъдещо предназначение на имота – за изграждане на вилно селище - комплекс – урбанизирана зона. Подробността на предвижданията се свеждат до изясняване на начина на застрояване, устройствената зона, границата за промяна на режима, ограничителната линия на зaстрояване, етажност и устройствените параметри:

► плътност на застрояване – до 20 %;

► интензивност на застрояване – Кинт 0,7;

►озеленена площ – не по-малко от 70 %.;

► височина при кота корниз – до 7 м.
Предвижда се бъдещото застрояване да отстои на минимум 4м от имотните граници. Проектът предвижда промяна на плана за регулация, като пътя достигащ до източната част на имота да продължи от северната му част, като се съедини със съществуващата от северна страна алея с плано-снимачен № 836, като алеята също се обособи в обслужваща улица във вилната зона на основание чл. 80, ал. 2 от ЗУТ. По този начин комуникациите и инфраструктурата, се затварят в общ пръстен и се създава предпоставка за по-добро инфраструктурно и комуникационно обслужване на имотите. В имота се предвижда и обособяването на паркоместа от северната страна на имота. При проектирането са спазени всички действащи законов.

За нуждите на обекта, няма да бъдат необходими и засегнати допълнителни площи. Не са необходими допълнителни площи за домуване на техниката.

Дейността на обекта не е свързана с генериране на промишлени отпадъци, създаващи проблеми по отношение на тяхното събиране, извозване и депониране. Не се генерират отпадъчни продукти с характер на опасни отпадъци. При изграждането на комплекса ще се генерират незначителни количества строителни отпадъци, които ще се извозят на указано от Кмета на Община Царево, депо.

При експлоатацията на обекта практически ще се генерират незначителни количества смесени битови отпадъци, които ще се събират разделно и ще се третират съгласно програмата за управление на отпадъците на община Царево.



Необходимост от нова инфраструктура.

Водоснабдяването се извършва от уличен водопровод по указания на ВиК. Водоснабдяването на имота с вода ще става от ВиК мрежата на град Царево. Канализация - изгражда се улична канализация и се включва в съществуваща такава. Очакваното количество отпадни води с битов характер ще се отвежда в канализационната система на града. Предвидени са обслужващи пътища и паркинг за автомобили в границите на имота в северната му част. Пътищата са елемент на регулационния план и са общинска собственост. Присъединяването ще се извърши съгласно становището на „ЕVN България електроразпределение” в ЖР от мрежата 20 кV, кабелът ще е подземен.


Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията, предвидено водовземане за питейни, промишлени и други нужди чрез обществено водоснабдяване (ВиК или друга мрежа) и/или от повърхностни води, и/или подземни води, необходими количества, съществуващи съоръжения или необходимост от изграждане на нови.
Имотът има следните характеристики, съгласно издадената от поддържащата за землището фирма скица: обща площ 4,338дка


Имот №

Площ

/дка/

местност

Начин на трайно ползване

Трайно предназначение на територията

48619.2.881

4,338

„Диньов гьол”

За друг курортен рекреационен обект

Урбанизирана

Имотът е собственост на „Загора Инвест” ООД гр. Стара Загора.


Top of Form

Bottom of Form



  • Предвижда се изграждането на следната инфраструктура за обекта:

  • Трасе на кабел 20kV за външно ел.захранване на имот № 48619.2.881. Трасето ще започва от съществуващ стълб на ВЕП 20 kV, минава подземно.

  • Трасе на водпровод за външно водоснабдяване на ПИ № 48619.2.881..

За района на избраната площадка няма утвърдени с устройствен или друг план производствени дейности, които да противоречат по някакъв начин на инвестиционното ни предложение.



Орган, отговорен за одобряването на инвестиционното предложение.

Компетентен орган по процедурите по Закона за биологичното разнообразие е РИОСВ - Бургас, а по Закона за устройство на територията – община Царево.



Уважаема г-жо Директор,

Моля, да ни информирате за необходимите действия, които трябва да предприемем, по реда на Закона за Биологичното разнообразие и Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони.




Информация относно характеристиките на засегнатата територия
Площта, предвидена за реализация на инвестиционното предложение, не попада в границите на защитени зони от мрежата Натура 2000, по чл.6, ал.1 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР), като най-близко разположената защитена зона (ЗЗ) е „Босна” с код BG0000208 , приета с РМС 661/16.10.2007г. (ДВ, бр.85/2007г.). Тя е част от национална екологичната мрежа в частта й за защитените зони по чл.6, ал.1, т.1 и 2 от Закона за биологичното разнообразие, изграждани по европейската програма Натура 2000 в частта й за опазване на природните местообитания и дивата флора и фауна.

Предмет и цели на опазване

(съгласно чл. 8, ал. 1, т.2 на ЗБР)

на защитена зона BG0000208 „Босна”

1. Цели на опазване:

• Запазване на площта на природните местообитания и местообитанията на видове и техните популации, предмет на опазване в рамките на защитената зона.

• Запазване на естественото състояние на природните местообитания и местообитанията на видове, предмет на опазване в рамките на защитената зона, включително и на естествения за тези местообитания видов състав, характерни видове и условия на средата.

• Възстановяване при необходимост на площта и естественото състояние на приоритетни природни местообитания и местообитания на видове, както и на популации на видовете, предмет на опазване в рамките на защитената зона.

2. Предмет на опазване:

ПРИРОДНИ МЕСТООБИТАНИЯ:

4030 Европейски сухи ерикоидни съобщества European dry heaths

6110 * Отворени калцифилни или базифилни тревни съобщества от Alysso-Sedion albi Rupicolous calcareous or basophilic grasslands of the Alysso-Sedion albi

8230 Силикатни скали с пионерна растителност от съюзите Sedo-Scleranthion или Sedo albi-Veronicion dillenii Siliceous rock with pioneer vegetation of the Sedo-Scleranthion or of the Sedo albi-Veronicion dillenii

9170 Дъбово-габърови гори от типа Galio-Carpinetum Galio-Carpinetum oak-hornbeam forests

9180 * Смесени гори от съюза Tilio-Acerion върху сипеи и стръмни склонове Tilio-Acerion forest of slopes, screes and ravines

91M0 Балкано-панонски церово-горунови гори Pannonian-Balkanic turkey oak-sessile oak forests

91S0 * Западнопонтийски букови гори Oriental beech forest of the Stranja-Istranca range

БОЗАЙНИЦИ:

Широкоух прилеп

Barbastella barbastellus

* Европейски вълк

Canis lupus

Видра


Lutra lutra

Рис


Lynx lynx

* - Приоритетно местообитание или вид от Директива 92/43/ЕЕС

Дългокрил прилеп

Miniopterus schreibersi

Мишевиден сънливец

Myomimus roachi

Дългоух нощник

Myotis bechsteini

Остроух нощник

Myotis blythii

Дългопръст нощник

Myotis capaccinii

Трицветен нощник

Myotis emarginatus

Голям нощник

Myotis myotis

Средиземноморски подковонос

Rhinolophus blasii

Южен подковонос

Rhinolophus euryale

Голям подковонос

Rhinolophus ferrumequinum

Maлък подковонос

Rhinolophus hipposideros

Пъстър пор

Vormela peregusna

ЗЕМНОВОДНИ И ВЛЕЧУГИ:

Ивичест смок

Elaphe quatuorlineata

Обикновена блатна костенурка

Emys orbicularis

Шипобедрена костенурка

Testudo graeca

Шипоопашата костенурка

Testudo hermanni

* - Приоритетно местообитание или вид от Директива 92/43/ЕЕС

Голям гребенест тритон

Triturus karelinii

РИБИ:

Уклей (Брияна, Облез)



Chalcalburnus chalcoides

Европейска горчивка

Rhodeus sericeus amarus

БЕЗГРЪБНАЧНИ:

Бисерна мида

Unio crassus

Обикновен паракалоптенус

Paracaloptenus caloptenoides

*

Callimorpha quadripunctaria



Bolbelasmus unicornis

Обикновен сечко

Cerambyx cerdo

Бръмбар рогач

Lucanus cervus

Буков сечко

Morimus funereus

* Осмодерма

Osmoderma eremita

* Алпийска розалиа

Rosalia alpine

Класове Земно покритие % Покритие

Смесени гори 4

Водни площи във вътрешността (стоящи води, течащи води) 2

Храстови съобщества 7

Сухи тревни съобщества, степи 2

Екстензивни зърнени култури (вкл. ротационни култури с периодично оставяне на угар) Министерство на Околната Среда и Водите 1

Друга орна земя 1

Широколистни листопадни гори 83



Общо Покритие 100

Зоната обхваща северната част на Странджа планина извън границите на Природен парк "Странджа". Гъсти дъбови гори покриват по-голямата част от територията. Много малки реки от Черноморския басейн са все още добре запазени.

Последващият баланс на територията на обекта по начин на трайно ползване, вид на собствеността и вид на територията са направени съгласно Карта на Възстановената

Собственост, по актуална информация към 06/2005, източник Министерство на Земеделието и Горите.

Код Начин на Трайно Ползване Площ (дка)

1100 Нива 826,22

1140 Изоставена орна земя 446,86

1150 Затревена нива 830,75

1211 Овощни насаждения (нетерасирани) 25,00

1230 Изоставена територия за трайни насаждения 198,92

1300 Естествена ливада 102,02

1400 Пасище, мера 940,24

1401 Пасище с храсти 365,58

1610 Животновъден комплекс и ферма 0,01

1612 Овцеферма 0,98

1619 Друг животновъден комплекс 0,75

1700 Полски път 0,00

1710 Полски път 145,37

2000 ТЕРИТОРИИ ЗА НУЖДИТЕ НА ГОРСКОТО СТОПАНСТВО 8 903,78

2100 Дървопроизводителна горска площ 41 207,64

2110 Залесена горска територия 18 554,05

2111 Иглолистни дървесни видове 154,04

2112 Широколистни дървесни видове 85 851,74

2211 Горска нива 261,41

2213 Горски трайни насаждения 61,72

2215 Дивечова нива 35,88

2216 Залесена нива 0,00

2221 Поляна 94,32

2222 Горски път 534,80

2223 Просека 135,97

2300 ТЕРИТОРИИ ЗА ОБСЛУЖВАНЕ НА ГОРСКОТО СТОПАНСТВО 46,53

2400 Голини 0,00

4110 Водно течение 7,64

4111 Вътрешна река 43,19

4112 Гранична река 49,87

4411 Язовирно езеро 2 154,60

4800 Територия на водостопански, хидромелиоративни съоръжения 15,20

6112 Път I клас 64,61

6114 Път III клас 37,41

6115 Път IV клас 7,85

6120 Местен път 64,27

На терена на избраната площадка липсват местообитания, включени в Приложение №1 на Закона за биологичното разнообразие и в Приложение № 1 на Директива  92/43/ЕЕС, които са предмет на защита в защитените зонаи от мрежата Натура 2000, както и в близкоразположената защитена зона “Босна” с код BG0000208. Земята до голяма степен е антропогенизирана и с начин на трайно ползване „за друг курортно-рекреационен комплекс”, трайно предназначение на територията „урбанизирана”. В имота, няма условия и местообитания подходящи за използване от защитени видове предмет на опазване в съседните защитени зони. Няма да се засегнат странични терени и имоти. Инвестиционното предложение, не генерира значими отпадъци или емисии, които при експлоатацията могат да увредят, съседни местооботания или популации на защитени видове. ИП няма връзка с други такива и не води до значителни кумулативни въздействия. Не се засягат по никакъв начин приоритетни местообитания и видове обект на опазване в близкоразположените защитени зона. По този начин не се очаква фрагментиране или увреждане на ключови елементи от защитените зони по Натура 2000.

На площадката, няма гнездящи видове. Птиците са само преминаващи, характерни за близките горски площи или откритите пространства.

По-характерни са гургулица (Streptopelia turtur), гривяк (Columba palumbus) сврака (Pica pica), сива врана (Corvus cornix), посевна врана (Corvus frugilegus) и много други дребни пойни. Такива са представителите на семейства чинкови, овесаркови, чучулигови, синигери, сврачки – черешарка (Coccothraustes coccothraustes), зеленика (Chloris chloris), чинка (Fringilla coelebs), жълта овесарка (Emberiza citronella), горска чучулига (Lullula arborea), сврачка (Lanius cristatus), белогушо коприварче (Sylvia communis), кос (Turdus merula), голям синигер (Parus major). Всички видове са включени в приложенията на ЗБР.

От хищниците се срещат рядко малък ястреб (Accipiter nisus), орко (Falco subbuteo), Обикновен мишелов (Buteo buteo ).

Основно въздействието на инвестиционното предложение ще се локализира в рамките на терена на площадката. Ще се осъществи известно ново антропогенно натоварване на средата, но то ще пренебрежително малко и незначително.

От реализацията на инвестиционното предложение не се засягат части от близкоразположените защитена зона “Босна” с код BG0000208.



В заключение можем да посочим, че инвестиционното предложение не засяга по никакъв начин ключовите елементи на близко разположената защитената зона. Не се очаква антропогенно въздействие върху приоритетните за опазване местообитания, включени в Приложение №1 на ЗБР. Реализацията на инвестиционното предложение няма да причини загуба на площи от тези хабитати, както и от местообитанията на видовете, включени в предмета на опазване. Няма да бъде причинена фрагментация на популации на редки и защитени видове. То не може да въздейства на видовете птици, свързани с водни площи и на едрите хищни птици, обитаващи други хабитати. Изключват се от въздействие и типично горските видове. Площта е много малка за да може да окаже въздействие върху популациите на описаните и вероятни видове. Не се налагат специални компенсиращи мерки.


Прилагам:


  1. Информация за най-близко разположената защитена зона „Босна” с код BG0000208 по изискванията на Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони с приложения за характерпистиките на зоните –на хартиен и електронен носител.

  2. Нотариален акт за собственост.

  3. Актуална скица на имота с виза за проектиране и партида на имота с координати на граничните точки.

  4. Документ за платена такса.


С уважение,
Възложител: ...................................

„Загора Инвест” ООД, гр. Стара Загора




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница