До директора на риосв – монтана и с к а н е за преценяване на необходимостта от извършване



Дата19.11.2018
Размер97.55 Kb.
#105752

ДО


ДИРЕКТОРА НА

РИОСВ – МОНТАНА
И С К А Н Е

за преценяване на необходимостта от извършване

на оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС)


От „АГРО-КП” ЕООД

/име, адрес и телефон за контакт, гражданство на инвеститора – физическо лице/

с. Градешница общ. Криводол ЕИК 106570467

/ седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице/


Пълен пощенски адрес: област Враца община Криводол с. Градешница 3074 ул. Милин камък №4
Телефон, факс и е-mail: факс № 0886985853 e-mail : gph@abv.bg ; valentin@b-trust.org

Управител или изпълнителен директор на фирмата - инвеститор Петко Георгиев Хаджийски

Лице за контакти: Тодор Валентинов Тодоров тел. 0885699477

Уважаема г-жо Директор,

Моля да ми бъде издадено решение за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС за инвестиционно предложение:

За изграждане на нова кравеферма за 1000 броя крави и тяхното поголовие при свободно-боксово отглеждане в с. Лехчево, общ. Бойчиновци обл. Монтана, ЕКАТТЕ 43517

В ИМОТИ №109081,№016002 и №000237

/посочва се характера на инвестиционното предложение, в т.ч. дали е за ново строителство, дейности и технологии, разширение и/или промяна на производствената дейност, съгласно изискванията на раздел I и III от глава шеста на Закона за опазване на околната среда, обн. ДВ, бр.91 от 25.09.2002г.; срок на действие на предложението/

Прилагам:


  1. Информация по Приложение № 2 на Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда, приета с ПМС №59 от 7 март 2003 г. (обн. ДВ, бр.25/2003 г.) – 1 брой на хартиен носител и 2 броя на електронен носител.

  2. Документи, доказващи обществен интерес (при наличие на такъв)

  3. Документ за платена такса – 290 лв. и 280 лв., съгласно чл. 1, ал. 1 и чл. 22, ал. 1 от Тарифата за таксите, които се събират в системата на МОСВ (обн. ДВ бр. 86/2004 г.).

Дата:......................... Инвеститор:.....................................

/подпис /

Информация за преценяване на необходимостта от ОВОС

Приложение № 2 към чл. 6 от НУРИВОС

(Изм. - ДВ, бр. 3 от 2006 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 3 от 2011 г.)
I. Информация за контакт с възложителя:

1. Име, ЕГН, местожителство, гражданство на възложителя - физическо лице, седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице.

АГРО-КП” ЕООД с. Градешница общ. Криводол ЕИК 106570467

2. Пълен пощенски адрес.

област Враца община Криводол с. Градешница 3074 ул. Милин камък №4


3. Телефон, факс и e-mail.

факс № 0886985853 e-mail : gph@abv.bg ; valentin@b-trust.org



4. Лице за контакти. Тодор Валентинов Тодоров тел. 0885699477

II. Характеристики на инвестиционното предложение:

1. Резюме на предложението.

Предвижда се изграждане на нова кравеферма с построяване на нови обори за крави с капацитет до 1000 места и нова сграда за доилен център с родилно отделение със застроена площ от 10667 кв.м общо; построяване на нов обор за телета на възраст до 3 месеца, с капацитет до 126 места и застроена площ от 956 кв.м а след това в обор за млади говеда на възраст от 4 до 27 месеца с 1008 места и застроена площ от 6460 кв.м; построяване на резервари за съхранение на течна торова маса и застроена обща площ от 5200 кв.м; построяване на торова площадка за сух тор и силажни ями с обща площ от 13390 кв.м; построяване на хале сеновал и концентрирани храни с обща площ от 1896 кв.м. Отглеждането на животните ще се извършва по най-съвременни технологии, като основен принцип ще бъде хуманното свободно-боксово отглеждане с постоянен достъп на животните до легловата база, до храната и водата. При телетата отглеждането ще бъде на групов принцип, по възрасти, хигиенно отделени от другите животни. Почистването и събирането на торовата маса ще бъде ежедневен процес, като за целта се предвижда изгграждане на съвременни и надеждни торовместилища, като по този начин се щади в пълна степен околната среда и водите. Изкопните работи ще включват основно изкопи за фундаменти на сградите с дълбочина около 2,50 м и изкопи за фундменти на торохранилищата с дълбочина до 6,00 м. Ще се изграждат нови пътища в имота, също собствен водоизточник при необходимост, и външно ел.захранване.


2. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение.

Обезпечаване производството на другото дружеството на инвеститора „ХАДЖИЙСКИ И ФАМИЛИЯ” ЕООД с достатъчно количество сурово мляко , необходимо за производството на млечни продукти.

Близостта на терените за инвестиционно намерение със зърно базата на „АГРО-КП” ЕООД.

Оптималното разположение на избраните терени за бъдещата кравеферма се намират от под ветрената източна страна на село Лехчево.

Терена позволява оптимално разположение на сградите с цел осигуряване комфорта и оптимален микроклимат за животните, и по-добри условия на труд на хората заети в фермата.

3. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности.

Няма други предвидени обекти в имота.



4. Подробна информация за разгледани алтернативи.

5. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството.

Нанасят се координатите от скицата на имотите.



6. Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет.

Основните процеси в кравефермата са:

- отглеждане на животните – крави, юници и телета.

- доене на кравите в обособен доилен център.

- хранене на всички животни със специализирана техника – храната ще се съхранява в силажни ями,сеновал и хале за концентрати.

- почистване на торта посредством автоматизирани торови линии във всички обори.

- съхранение на течната торова маса в спациализирана торова лагуна за течен оборски тор с капацитет за съхранение от минимум 6 месеца и предвиден резерв.

- съхранение на сухия оборски тор на специализирана торова площатка за оборски тор с капацитет за съхранение от минимум 6 месеца и предвиден резерв.

- разхвърляне на торта из полетата посредством специализирана торова техника с танкери за течен тор снабдени с инжектори/култиватори за директно внасяне на тора в почвата; с ремаркета за твърд оборски тор.

7.Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура.

Не се налага промяна на съществуващата пътна инфраструктура.

8. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване.

Съгласно нормативната уредба.

9. Предлагани методи за строителство.

Съгласно нормативната уредба.

10. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията.

От природните ресурси ще се използва вода за строителни нужди и за дезинфекции и измиване, като в последствие се предвижда изграждане на собствен водоизточник,при необходимост.



11.Отпадъци, които се очаква да се генерират - видове, количества и начин на третиране.

Очакват се нормални количества битови отпадъци, за които ще се предвидат специализирани съдове за съхранение.



12. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда.

Предвижда се изграждане и поддържане в постоянна експлоатация на специализирана торова лагуна. В лагуната торовата маса ще се съхранява за срок от 6 месеца, съгласно Нитратната директива, като няма да има отделяне вредни емисии, тъй като тора ще се транспортира с помпена техника от оборите до лагуната. Лагуната ще се пълни от дъното няма да отделя вредни емисии.

За труповете на умрели животни ще бъде изградено отделно помещение, намиращо се по границата на имота.

13. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например добив на строителни материали,нов водопровод, добив или пренасяне на енергия,жилищно строителство, третиране на отпадъчните води).

Добив на строителни материали - Не се предвижда

Нов водопровод – Предвижда се изграждане на нов водопровод за свързване с мрежата на ВиК за осигуряване на необходимите количества вода ,съгласно становище от ВиК МОНТАНА

Добив или пренасяне на енергия - Не се предвижда

Жилищно строителство - Не се предвижда

Третиране на отпадъчните води - Отпадните количества се третират в кало-масло-уловител и след това се отливат в канализация ,която ги отвежда до лагуната за течен тор.

14.Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение.

Разрешение за строеж от общината; Разрешение от ветеринарната служба за отглеждане на животните

15.Замърсяване и дискомфорт на околната среда.

От извършваната дейност няма допир с околната среда – технологията на отглеждане на всички животни, както и съхранениено на храните се планира да са т.нар. затворени системи.

В близост до кравефермата няма други постройки или жилищни сгради.

16.Риск от инциденти.

Риск от инциденти няма, тъй като по същество всички отпадъци и торавата маса ще се третират със специализирана техника и съоръжения за съхранение, изградени по най-съвременни стандарти, отговарящи на ЕС Директивите.

III.Местоположение на инвестиционното предложение

1.План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа и най-близко разположените обекти, подлежащи на здравна защита, и отстоянията до тях.

2. Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи.

Имотите са собственост на инвеститора и няма да има бъдещо земеползване. Земите са трайно необработваеми от по-вече от 15 години.

3. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове.

4. Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони около водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни,профилактични, питейни и хигиенни нужди и др.; Национална екологична мрежа.

На имотите определени за изграждане на кравеферма не е установено наличието на санитарно-охранителни зони около водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни,профилактични, питейни и хигиенни нужди и др. Прилагаме становище от ВиК МОНТАНА

4а.Качеството и регенеративната способност на природните ресурси

5. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение.

IV.Характеристики на потенциалното въздействие (кратко описание на възможните въздействия вследствие на реализацията на инвестиционното предложение):

1. Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови недвижими културни ценности, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници - шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми.

Атмосферен въздух - технологичният процес не се характеризира с отделянето на съществени вредности, които да влошат качеството на въздуха. Промени на валежи, влажност и температура не се очакват.

Води - количеството на отпадните води от технологичния процес е предимно от измиване на площадките за изчакване. Отпадните количества се третират в кало- масло-уловител и след това се отливат в канализация. Водопотребление - използваната вода за осигуряване на производствения процес е в рамките на нормите за този вид дейност.Дейността на обекта не се очаква да промени състоянието на повърхностните и подземните води в района. Състояние на почвите и изменение на геоложката основа и релефа :

- химично и физично увреждане - няма

- степен на ерозия - няма

- влошаване на структурата и категорията - не се очаква

Състояние на растителния и животинския свят :

- намаляване или изчезване на животински и растителни видове не се очаква.

Ландшафт - промяната на ландшафта е в положителна посока.

Санитарно - хигиенни условия на жизнената среда, здраве и безопасност на хората :

- шум и вибрации - не се очакват над допустимите за отрасъла;

- лъчения - не се очакват.

Културно наследство - няма такова на площадката.

Социално-икономически условия - създаване на нови работни места, повишаване на заетостта на работната ръка и подобряване на благосъстоянието на местното население.



На основание гореизложеното не се очаква да настъпи промяна на екосистемата в района на производствената площадка и при пускането в експлоатация да се влошат качествата на отделните компоненти от нея.

2.Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение.

3. Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно- и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно).

4. Обхват на въздействието - географски район; засегнато население; населени места (наименование,вид - град, село, курортно селище, брой жители и др.).

5.Вероятност на поява на въздействието.

6. Продължителност, честота и обратимост на въздействието.

7. Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда и човешкото здраве.

8.Трансграничен характер на въздействията.



Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница