До Министър-председателя на Република България г-н Сергей Станишев питане



Дата04.01.2018
Размер35.43 Kb.
#40902

Чрез


Председателя

на Народното събрание

г-н Георги Пирински

До


Министър-председателя

на Република България

г-н Сергей Станишев

ПИТАНЕ



от Яне Янев – народен представител от І МИР - Благоевград

На основание чл. 90, ал.1 от Конституцията на Република България и във връзка с чл. 80 от ПОДНС внасям питане


ОТНОСНО: Политиката на правителството по отношение на криминализацията на професионалния спорт

Уважаеми г-н Министър-председател,

Ако разгърнем спортната страница на кой да е български вестник, лесно ще забележим, че на спорта като състезание – ход на срещите, резултати, класирания – е посветена по-малко от една трета от материалите. Останалите две трети описват трансфери на играчи (обикновено подозрителни), словесни сблъсъци между спортни босове (доста често нецензурни), масови сбивания по стадионите и арести на прекалено разгорещили се фенове, съмнителни финансови операции, и най-вече всякакви отвратителни скандали, от комични до такива с трагичен завършек. Това изместване на обществения интерес само по себе си е много показателен феномен и заслужава внимание, но по-важното е, че в тази грозна амалгама напоследък основен дял имат събития и процеси, пряко кореспондиращи с криминалната сфера в мафиотския й аспект. И за жалост информационният поток вярно отразява фактическото състояние.

Няколко примера от най-популярния спорт – футбола:


  • Публична тайна е, че много от футболните отбори се финансират със средства от неясен, недоказан, а често и пряко незаконен произход. Абсурдно е например да не може да се установи собствеността върху един от най-големите клубове – ЦСКА.

  • Редица собственици и ръководители на футболни клубове, и то от А група, са обвързани със сенчести групировки, имат криминален бизнес извън футбола, а други са в затвора или следствени – от откровения мафиот Коце Маца до “бялата якичка” Александър Томов.

  • Една след друга следват афери с отвличания и побоища на футболни функционери – например Ангел Бончев (президент на ПФК “Литекс”), Йордан Андреев (собственик на “Марек”) и други.

  • За по-малко от едно десетилетие са убити 13 футболни босове – собственици на клубове или лица със задкулисно, но всепризнато влияние върху тях, повечето известни като мафиотски величия: Георги Илиев (президент на “Локо” Пловдив), Илия Павлов (шеф на “Черно море”), Стоил Славов, Бай Миле и Димата Руснака (свързани със “Славия”) и т.н.

Такива примери могат да се дадат още много и не само от футбола, а и от баскетбола, волейбола, мотокроса и т.н. Публичните скандали и гангстерските саморазправи са само върхът на айсберга – това, което няма как да се скрие. Те са очевиден индикатор, че професионалният спорт у нас отдавна е обсебен от организираната престъпност. В спортната сфера това явление е в размери, които значително надхвърлят аналозите си в другите области на икономиката и обществения живот.

На този фон няма защо да се учудваме, че напоследък основно забавление на агитките по стадионите е хорово да псуват спортните шефове. Това е естествената и основателна реакция на хората, които искат поне на мач да забравят за мафията. А каква е реакцията на държавата, г-н Премиер?

Защото дочуващите се напоследък изявления на представители на управляващото мнозинство, че държавата не можела да се намесва в работата на клубовете и другите спортни организации, са напълно несъстоятелни. Т. нар. „спорт за високи постижения” не е само източник на печалби – той ангажира емоциите на милиони хора, може да предизвика всенародна еуфория или масово униние, има огромно влияние върху морала и самочувствието на нацията. Превръщането му в криминална структура и перачница на пари е престъпление – и като обща етична квалификация, и като конкретни състави по Наказателния кодекс. Държавата не може и не бива да избяга от отговорността си. Тя би трябвало да има своя ясна стратегия за тази важна сфера и по закон разполага със съответните институционални инструменти за въздействие, включително в лицето на Държавната агенция за младежта и спорта, пряко подчинена на Министерския съвет.

В тази връзка бих искал да припомня два текста от нормативни документи. Единият е от т.нар. “Национална стратегия за развитие на физическото възпитание и спорта в Република България за периода 2005-2008 г.”, т.е. приета от Вашето правителство: “Положителна тенденция е нарастващата роля на частния бизнес, който увеличава инвестициите в спорта.” Смея да твърдя, че в контекста на описаното той звучи твърде гротескно. Вторият е от Закона за физическото възпитание и спорта: “Държавата насърчава развитието на физическото възпитание и спорта, като… подпомага, координира, регулира и контролира дейността на спортните организации.” Той вече е напълно сериозен и достатъчно императивен. Какво прави изпълнителната власт, г-н Премиер, за да придобият тези текстове реален и позитивен смисъл?



Конкретното ми питане, уважаеми г-н Министър-председател, е следното:

  • Каква е политиката на правителството по отношение на развитието на спорта в България и специално за противодействие на криминализирането на спортната сфера?

  • Какви конкретни мерки предприемате в тази насока и смятате ли, че те ще имат резултат?

03. 11. 2008

Яне Янев
Каталог: documents
documents -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
documents -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
documents -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
documents -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия
documents -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
documents -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница