Доклад на комисията до съвета и европейския парламент



Дата11.01.2018
Размер158.56 Kb.
#43771
BG



КОМИСИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ

Брюксел, 23.7.2008

COM(2008) 486 окончателен





ЧЕТВЪРТИ ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО СЪВЕТА И ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ

относно поддържането от някои трети страни на изискване за виза в нарушение на принципа на реципрочност

в съответствие с член 1, параграф 5 от Регламент (ЕО) № 539/2001 на Съвета за определяне на третите страни, чиито граждани трябва да притежават виза, когато преминават външните граници на държавите-членки, както и тези, чиито граждани са освободени от това изискване, както е изменен от Регламент (ЕО) № 851/2005 относно механизма за реципрочност



ЧЕТВЪРТИ ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО СЪВЕТА И ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ

относно поддържането от някои трети страни на изискване за виза в нарушение на принципа на реципрочност

в съответствие с член 1, параграф 5 от Регламент (ЕО) № 539/2001 на Съвета за определяне на третите страни, чиито граждани трябва да притежават виза, когато преминават външните граници на държавите-членки, както и тези, чиито граждани са освободени от това изискване, както е изменен от Регламент (ЕО) № 851/2005 относно механизма за реципрочност



СЪДЪРЖАНИЕ

I. Въведение Error: Reference source not found

II. Постигнати резултати след третия доклад на Комисията относно реципрочността Error: Reference source not found

1. Налице е пълна реципрочност Error: Reference source not found

1.1. Израел Error: Reference source not found

1.2. Малайзия Error: Reference source not found

1.3. Парагвай Error: Reference source not found



2. По-нататъшен напредък по въпроса за реципрочността след доклада от 13 септември 2007 г. Error: Reference source not found

2.1. Австралия Error: Reference source not found

2.3. Бруней Даруссалам Error: Reference source not found

2.4. Канада Error: Reference source not found



3. Липса на напредък по отношение на реципрочността след доклада от 13 септември 2007 г. Error: Reference source not found

3.1. Япония Error: Reference source not found

3.2. Панама Error: Reference source not found

3.3. Сингапур Error: Reference source not found

3.4. Съединени американски щати (САЩ) Error: Reference source not found

III. Заключение Error: Reference source not found

I. Въведение

Регламент (ЕО) № 539/2001 на Съвета от 15 март 2001 г. за определяне на третите страни, чиито граждани трябва да притежават виза, когато преминават външните граници на държавите-членки (приложение I към регламента, т.н. „негативен списък“), както и тези страни, чиито граждани са освободени от това изискване (приложение II към регламента, т.нар. „позитивен списък“)1, както е изменен с Регламент (ЕО) № 851/2005 на Съвета от 2 юни 2005 г.2, е основният инструмент за нашата обща визова политика и представлява същевременно механизъм за реципрочност, приложим в случаи, в които третата страна, включена в позитивния списък, поддържа или въвежда изискване за виза за гражданите на една или повече държави-членки. Първият3 и вторият доклад по визовата реципрочност4 представят пълно описание на този механизъм.

В третия си доклад5 от 2007 г. Комисията стигна до заключението, че диалогът с трети страни по новия механизъм за реципрочност е доказал ефективността си. Пълна реципрочност бе постигната с Нова Зеландия и Мексико. Значителен напредък бе постигнат в диалога с Австралия. Освен това скоро следва да бъде договорено широкообхватно споразумение за отмяна на визовия режим с Бразилия. По отношение на Канада и Съединените американски щати (САЩ) обаче заключението бе, че постигнатият напредък е недостатъчен. Ако това продължи, могат да бъдат предприети подходящи ответни мерки.

В заключенията си от 18 септември 2007 г. Съветът взе под внимание доклада на Комисията и посочи, че компетентните органи на Съвета ще продължат обсъжданията.

Настоящият четвърти доклад прави преглед на подходите, възприети от Комисията от септември 2007 г. насам, по отношение на трети страни от позитивния списък, които продължават да изискват визи за граждани на една или повече държави-членки.

II. Постигнати резултати след третия доклад на Комисията относно реципрочността

След представянето на третия доклад пред Съвета на 18 септември 2007 г. Комисията поднови активно своите усилия.



1. Налице е пълна реципрочност

1.1. Израел

Уведомление: Румъния

На 1 март 2008 г. влезе в сила „Ред за влизане в Израел“ (освобождаване от изискването за виза) (Изменение 5768—2008), съгласно който всички румънски граждани се освобождават от изискването за виза, когато влизат в Израел за кратък престой.



Оценка

Към момента е постигната пълна реципрочност в отмяната на визите за всички държави-членки и асоциираните страни.



1.2. Малайзия

Уведомление: България

На 21 януари 2008 г.6 България уведоми Комисията, че считано от 18 декември 2007 г., българските граждани са освободени от изискването за виза, когато влизат в Малайзия за кратък престой.



Оценка

Към момента е постигната пълна реципрочност в отмяната на визите за всички държави-членки и страните, асоциирани към Шенген.



1.3. Парагвай

Уведомления: България, Румъния

България уведоми Комисията, че споразумението за отмяна на визовия режим между България и Парагвай, подписано на 17 март 2006 г., е влязло в сила на 27 март 2008 г.7. В резултат на това от българските граждани не се изисква да притежават виза при влизане в Парагвай за кратък престой. На 10 август 2008 г. властите на Парагвай уведомиха Комисията, че в съответствие с Указ (Decreto) № 1038 от 17 май 2007 г. от румънските граждани не се изисква да притежават виза при влизане в Парагвай.



Оценка

Към момента е постигната пълна реципрочност в отмяната на визовия режим спрямо всички държави-членки и страните, асоциирани към Шенген.



2. По-нататъшен напредък по въпроса за реципрочността след доклада от 13 септември 2007 г.

2.1. Австралия

Настояща ситуация

Австралия изисква електронно разрешително за пътуване (Electronic Travel Authority - ETA) от гражданите на 14 държави-членки (Белгия, Дания, Германия, Гърция, Испания, Франция, Италия, Люксембург, Малта, Нидерландия, Австрия, Португалия, Финландия и Швеция), както и от гражданите на Исландия и Норвегия.

Необходима е e-Visa (e676) за гражданите на 11 държави-членки (България, Чешка република, Естония, Кипър, Латвия, Литва, Унгария, Полша, Румъния, Словения и Словакия). Гражданите на всички тези 11 държави-членки се ползват от така наречения „механизъм за автоматично предоставяне“ (за по-подробно обяснение на e-Visa и „механизма за автоматично предоставяне“ вж. приложение 2 към първия доклад за визова реципрочност8).

Направени постъпки за постигане на реципрочност

От доклада от 13 септември 2007 г. насам Австралия разшири действието на „механизма за автоматично предоставяне“ по отношение на останалите четири държави-членки: За Словакия — от 20 март 2008 г. и за България, Полша и Румъния от 16 юни 2008 г.

Австралия отложи въвеждането на системата eVisitors от средата на 2008 г. за октомври 2008 г. Всички държави-членки, включително асоциираните държави към Шенген, независимо от техния настоящ статус, ще бъдат първите държави, които ще ползват системата eVisitors.

Съгласно информацията, получена от австралийското Министерство на имиграцията и гражданството (DIAC), системата eVisitors включва следното:



  • eVisitor е разрешение за посещение на Австралия за туристически или бизнес цели за максимален период от три месеца при всяко влизане.

  • Разрешението eVisitor ще бъде валидно 12 месеца, считано от датата, на която е издадено.

  • Заявленията за разрешение eVisitor се попълват онлайн и са безплатни.

Оценка

Комисията приветства преминаването на България, Полша, Румъния и Словакия към „механизма за автоматично предоставяне“. Това означава, че всички държави-членки или имат правото да ползват „механизма за автоматично предоставяне“ или се нуждаят от електронно разрешително за пътуване (ETA).

Комисията очаква въвеждането на системата eVisitors, тъй като това би довело до равностойно третиране на всички държави-членки. Независимо от това Комисията ще следи отблизо въвеждането на системата eVisitors, за да гарантира, че тя осигурява равностойно третиране и на практика. Веднага след като цялата информация за системата eVisitors бъде налична, Комисията ще изготви оценка за това дали тази система е или не е равностойна на процеса на кандидатстване за виза от Шенген съгласно посоченото в Общите консулски указания.

2.2. Бразилия

Настояща ситуация

За гражданите на пет държави-членки, по-специално тези на Кипър, Естония, Латвия, Литва и Малта, все още се изисква входна виза за Бразилия.

С Вербална нота № 9752 от 7 ноември 2007 г.9 Румъния уведоми Комисията, че в резултат на влизането в сила на Споразумението между правителството на Румъния и правителството на Федеративна република Бразилия относно премахването на визовата система, от 11 ноември 2007 г. румънските граждани са освободени от изискването за транзитна виза и от виза за пътувания с кратък престой.

Направени постъпки за постигане на реципрочност

На 18 април 2008 г. Съветът прие решение за упълномощаване на Комисията за започване на преговори относно постигането на споразумение за отмяна на визовия режим между Европейската общност и Бразилия за кратък престой. На 2 юли 2008 г. Комисията се срещна с представители на Мисията на Бразилия към ЕС, за да започне преговори за споразумение за отмяна на визите за кратък престой. По време на срещата двете страни се споразумяха относно дневния ред за провеждането на тези преговори с цел възможно най-скорошно подписване на споразумението.



Оценка

Комисията приветства започването на преговори за споразумение за отмяна на визите за кратък престой и ще направи всичко, което е по силите ѝ, за сключването на споразумението възможно най-скоро.



2.3. Бруней Даруссалам

Настояща ситуация

За всички държави-членки и за асоциираните страни се отменят визите за 30-дневен престой.



Направени постъпки за постигане на реципрочност

С Вербална нота № 3668 от 22 април 2008 г. Румъния уведоми Комисията, че вследствие на решението на правителството на Бруней Даруссалам за отмяна на изискването за визи, от 1 февруари 2008 г. румънските граждани са освободени от изискването за визи за престой до 30 дни. Уебсайтът на Министерството на външните работи на Бруней Даруссалам показва, че всички държави-членки и асоциираните страни се ползват от отмяната на визите за престой до 30 дни.



Оценка

Бруней Даруссалам взе решение за отмяна на визите за 30 дни за повечето страни, с които има договореност за отмяна на визовия режим. Съгласно информацията, предоставена на уебсайта на Министерството на външните работи на Бруней Дурассалам, договореността за отмяна на визите за 90-дневен престой се отнася единствено за притежателите на обикновени американски паспорти за машинно разчитане. Тъй като гражданите на една трета страна се ползват от по-благоприятен режим, Комисията ще потърси обяснение от властите на Бруней Даруссалам във връзка с това различие и ще направи оценка на ситуацията с Бруней Даруссалам веднага след като бъде получено обяснението.



2.4. Канада

Настояща ситуация

Изискването за визи е в сила за гражданите на България и Румъния.



Направени постъпки за постигане на реципрочност

След доклада от 2007 г. Канада премахна изискването за визи за гражданите на шест държави-членки: за Чешката република и Латвия на 31 октомври 2007 г. и за Унгария, Литва, Полша и Словакия на 29 февруари 2008 г. Що се отнася до Литва и Полша, от 1 януари 2009 г. единствено гражданите им, които притежават биометрични паспорти, ще могат да пътуват безвизово до Канада.

Канадска делегация извърши технически визити в Румъния от 14 до 16 април 2008 г. и в България от 17 до18 април 2008 г., за да преразгледа изискването за визи. Очаква се окончателните доклади от тези технически визити да бъдат изготвени през август 2008 г.

Оценка

Комисията приветства премахването на изискването за визи за гражданите на Чешката република, Унгария, Латвия, Литва, Полша и Словакия. Комисията ще продължи провеждането на разговори с Канада за премахване на изискванията за визи за България и Румъния. Комисията ще работи също така в посока на постигането на еднакви права за всички граждани на държавите-членки от ЕС относно статуса на техните паспорти с цел постигане на пълна реципрочност с Канада.



3. Липса на напредък по отношение на реципрочността след доклада от 13 септември 2007 г.

3.1. Япония

Настояща ситуация

Изискването за визи е все още в сила за гражданите на Румъния.



Направени постъпки за постигане на реципрочност

С писмо от 10 април 2008 г. посланикът на Япония към Европейския съюз уведоми Комисията, че японските власти разглеждат понастоящем възможността за предприемане на мерки с цел освобождаване от изискването за визи за кратък престой в Япония, за да обхване и румънските граждани. Японските власти приканиха Комисията и Румъния да им сътрудничат при събирането на необходимата информация, за да отпаднат някои от опасенията на японските власти преди разширяването на освобождаването от изискването за визи.



Оценка

Комисията взема под внимание отговора на Япония, изпратен на 10 април 2008 г., но очаква с нетърпение пълен отговор на своята нота от месец юли 2007 г. В съответствие с одобрения текст от Срещата на върха ЕС—Япония през 2008 г., Комисията повтаря искането си за пълна визова реципрочност за гражданите на всички държави-членки на ЕС и подчертава важността, която лидерите на ЕС и Япония придават на разрешаването на този въпрос.



3.2. Панама

Настояща ситуация

Изискването за визи е все още в сила за гражданите на България и Румъния.



Направени постъпки за постигане на реципрочност

След вербалните ноти от 5 юли 2007 г. и 10 април 2008 г., с които бе поискано от властите на Панама да отменят изискването за визи за гражданите на България и Румъния, властите на Панама отговориха на 7 май 2008 г., че са били започнати административните процедури за отмяна на изискването за визи за гражданите на Румъния и България.



Оценка

Властите на Панама потвърдиха намерението си да отменят изискването за визи за гражданите на България и Румъния и започнаха вътрешни процедури за целта. Комисията счита, че е необходимо да бъде предоставен разумен срок на властите на Панама, за да финализират своите административни процедури. Все пак, процесът следва да бъде наблюдаван отблизо, за да се насърчи бързото разрешаване на неуредения въпрос за визовата реципрочност.



3.3. Сингапур

Настояща ситуация

Отмяната на визите е ограничена до престой от 30 дни, ако пристигането е по въздух, и 14 дни, ако пристигането е по море или суша, като този престой може да бъде удължаван на място с два периода от 30 дни в съответствие с общата схема за отмяна на визовия режим. Все пак, гражданите на три държави (Австралия, Южна Корея и Съединените американски щати) се ползват от преференциалното право на 90-дневен престой в Сингапур.



Направени постъпки за постигане на реципрочност

На 13 февруари 2008 г. Комисията покани сингапурските власти на среща на техническо равнище, за да бъдат обсъдени възможностите за възобновяване на пълната реципрочност в съответствие с насоката, предложена в третия доклад за визовата реципрочност: или едностранна отмяна на визите за три месеца, или подписване на споразумение за отмяна на визовия режим.

На 1 април 2008 г. властите на Сингапур уведомиха Комисията, че няма да бъде извършена промяна на тяхната визова програма. Освен това, те наблегнаха на факта, че се договарят споразумения за отмяна на визовия режим с Чешката република, Естония и България, за да се позволи на гражданите на тези държави-членки да влизат в Сингапур за период от 90 дни, без да е необходимо да кандидатстват за удължаване на визите. Чешката република и България уведомиха Комисията, че в момента не водят преговори със Сингапур. Естония все още не е предоставила никаква информация.

Оценка

Комисията изказва съжалението си, че не е бил разрешен тримесечен безвизов престой за гражданите на ЕС, докато гражданите на Сингапур се ползват от правото на „три месеца в рамките на шест месеца“ безвизов престой в ЕС. Също така Комисията отбелязва, че няма признаци, че отмяната на визите за гражданите на ЕС ще достигне равнището на трите държави, които се ползват от правото на преференциално третиране.

По тази причина Комисията предлага, като извършва анализ на информацията, получена от Сингапур и държавите-членки във връзка с преговорите за споразумения за отмяна на визовия режим, да се обмисли въвеждането на ответни мерки в съответствие с член 1, параграф 4 от Регламент 539/2001 на Съвета.

3.4. Съединени американски щати (САЩ)

Настояща ситуация

Изискването за визи е все още в сила за България, Чешката република, Естония, Гърция, Кипър, Латвия, Литва, Унгария, Малта, Полша, Румъния и Словакия.



Направени постъпки за постигане на реципрочност

Комисията продължи да поставя енергично въпроса, свързан с липсата на реципрочност, пред властите на САЩ на техническо и политическо равнищ, и по-специално на срещата на министерската тройка ЕС—САЩ по въпросите на правосъдието, свободата и сигурността, проведена на 10—11 декември 2007 г., на срещата на министерската тройка ЕС—САЩ по въпросите на правосъдието и вътрешните работи, проведена на 12—13 март 2008 г., и на срещата на върха ЕС—САЩ, проведена на 10 юни 2008 г.

На 30 януари 2008 г. властите на САЩ представиха на Комисията два проекта на меморандуми за разбирателство (МР), които САЩ възнамеряват да подпишат съответно със страните кандидатки за Програмата за отмяна на визовия режим (ПОВР) и със страните, които са вече част от тази програма. Проектите на МР съдържат няколко елемента, за които отговаря ЕО, напр. електронна система за разрешения за пътуване (ESTA), подобрени стандарти за пътни документи и подобрени разпоредби за предоставяне на информация, изготвени въз основа на шенгенските правила.

На 12 март 2008 г. Комитетът на постоянните представители (Coreper) се съгласи да възприеме „двупистов“ подход: „За да бъде възможно включването на всички държави-членки на ЕС в ПОВР на САЩ бе изразено общо съгласие, че държавите-членки могат да инициират или да разработят двустранни споразумения със САЩ. В този контекст разбираме, че това ще стане при зачитане на правото на ЕО и че Комисията ще бъде подробно уведомявана. „Пистата“ на ЕО, която ще бъде договорена от Комисията, ще следва общия подход, одобрен на 5 март 2008 г.“ На срещата на министерската тройка ЕС—САЩ по въпросите на правосъдието, свободата и сигурността, проведена на 12—13 март 2008 г., ЕС и САЩ изразиха съгласието си във формата на изявление да следват такъв „двупистов“ подход: Въпросите, които попадат в рамките на националните отговорности, ще бъдат обсъдени с националните власти, докато въпросите, които попадат в рамките на отговорността на ЕС, ще бъдат обсъдени с органите на ЕС.

Що се отнася до „пистата“ ЕО—САЩ на този „двупистов“ подход, на 18 април 2008 г. Съветът прие мандат на Комисията за водене на преговори за споразумение между Европейската общност и САЩ относно някои условия за достъп до ПОВР на САЩ в съответствие с раздел 711 от „Препоръките за прилагане на документа на Комисията „11 септември“ от 2007 г.“. В съответствие с този мандат Комисията изготви проект на споразумение ЕО—САЩ, одобрен от държавите-членки. Целта на това споразумение е да отрази писмено удовлетворяването на правните изисквания на САЩ, които попадат в компетенциите на ЕО, за включване или продължително участие в ПОВР. Този проект на споразумение послужи като основание за първата среща между Комисията и властите на САЩ на 29 април 2008 г. относно условията на ПОВР на САЩ, които са част от компетенциите на ЕО. На тази среща САЩ потвърдиха ангажимента си да сътрудничат за развитието на пистата на ЕО.

Обменът на информация е основното безпокойство за властите на САЩ в рамките на „пистата“ на ЕО. Комисията и държавите-членки обаче не считат, че е възможен обмен на информация от базите с данни на ЕС (напр. „Евродак“ и Шенгенската информационна система (ШИС)) с трети държави поради правни ограничения. Независимо от това Комисията се ангажира да проучи допълнително и успоредно с това възможностите за поделяне на информация с властите на САЩ. Това бе повторено в писмото на заместник-председателя Баро, изпратено до Секретаря по вътрешната сигурност на САЩ Майкъл Чертоф на 25 юни 2008 г., в което той подчертава необходимостта от писмено отбелязване на удовлетворяването на правните изисквания на САЩ, които попадат в рамките на отговорността на ЕО (репатриране, подобрени пътни документи и подобрена летищна сигурност) за включване или продължително участие в ПОВР. САЩ все още не са отговорили на това писмо.Като част от „пистата“ на ЕО, Комисията следва да прецени дали разрешението за пътуване съгласно ESTA е равностойно на изискване за визи или не. На 9 юни 2008 г. Временният окончателен правилник за ESTA бе публикуван във Федералния регистър. Комисията ще изготви предварителната си оценка въз основа на Временния окончателен правилник за това дали ESTA е равностойна или не на процеса на кандидатстване за визи от Шенген съгласно посоченото в Общите консулски указания, заедно с анализ на последствията от ESTA по отношение на защитата на личните данни. Все пак, Комисията ще може да направи крайна оценка, едва след като Окончателният правилник бъде публикуван във Федералния регистър, т.е. 60 дни преди влизането му в сила.

Що се отнася до двустранните споразумения, седем държави-членки са подписали МР със САЩ: Чешката република на 27 февруари 2008 г., Естония и Латвия на 12 март 2008 г., Унгария, Литва и Словакия на 17 март 2008 г. и Малта на 11 април 2008 г. Освен това, на 17 юни 2008 г. България подписа със САЩ временна декларация, очертаваща изискванията за сигурност на ПОВР. С цел подобряване на сътрудничеството в борбата с тероризма, включително сътрудничеството между разузнавателните общности при поделянето на информация във връзка с терористичните заплахи, САЩ се стремят към двустранни споразумения с някои държави-членки. Например на 11 март 2008 г. Германия подписа споразумение за засилване на сътрудничеството за предотвратяване и борба с тежките престъпления, а на 20 май 2008 г. Унгария подписа споразумение със САЩ за обмен на наблюдателна информация относно известни или заподозрени терористи.

Оценка

От доклада от 13 септември 2007 г. насам САЩ подписаха седем МР с държави-членки и временна декларация с друга държава-членка; ангажираха се с преговори по линия на ЕО и обявиха Временен окончателен правилник за ESTA. Въпреки всичко няма нова държава-членка, която да се е присъединила към ПОВР. ЕС и САЩ потвърдиха многократно своята обща цел за постигане на сигурен безвизов режим на пътуване, в пълно съответствие с приложимите закони, между държавите-членки и САЩ, колкото може по-скоро. Това бе повторено наскоро на Срещата на върха ЕС—САЩ на 10 юни 2008 г., като в съвместно съгласуваното изявление за срещата на върха се посочва: „Ще работим заедно за укрепване на сигурността на безвизовия режим на пътуване и САЩ остават ангажирани с разширяването на Програмата за отмяна на визовия режим за всички държави-членки на Съюза възможно най-скоро, включително чрез допускане на други държави-членки на ЕС през тази година в Програмата за отмяна на визовия режим.

С оглед на горепосоченото Комисията вярва, че ако САЩ не изпълнят обещанията си да допуснат други държави-членки на ЕС в ПОВР преди края на тази година, следва да се вземат предвид подходящи мерки спрямо САЩ, за да се ускори напредъкът към пълна реципрочност. Комисията ще предложи ответни мерки, напр. временно възобновяване на изискването за визи за гражданите на САЩ, притежаващи дипломатически и служебни/официални паспорти, считано от 1 януари 2009 г., освен ако до края на 2008 г. не бъдат допуснати други държави-членки на ЕС в ПОВР. Тази временна мярка може да бъде премахната веднага след постигането на осезаем напредък към визова реципрочност със САЩ. По отношение на ESTA, Комисията ще изготви предварителна и крайна оценка веднага след публикуването на Окончателния правилник във Федералния регистър.

III. Заключение

Комисията счита, че от последния доклад от 13 септември 2007 г. насам диалогът с трети страни по новия механизъм за реципрочност е доказал още веднъж своята ефективност. В допълнение, пълна визова реципрочност бе постигната с три трети страни (Израел, Малайзия и Парагвай). Освен това, Комисията постигна значителен напредък по отношение на диалога с Канада, за която изискването за визи остава в сила единствено за България и Румъния. В диалога с Австралия Комисията постигна достъп за всички държави-членки до „механизма за автоматично предоставяне“ и равностойно третиране за гражданите на всички държави-членки от октомври 2008 г. Независимо от това, въвеждането на австралийската система eVisitors ще бъде внимателно наблюдавано. Започнаха преговорите за споразумение за отмяна на визите за кратък престой между Европейската общност и Бразилия, за да се постигне пълна визова реципрочност с Бразилия.

Не бе постигнат напредък с Япония, Панама, Сингапур и САЩ. По отношение на Сингапур Комисията предложи въвеждане на ответни мерки, ако не бъде постигната пълна реципрочност в разумен срок.

По отношение на САЩ, въпреки всички усилия на Комисията и отделните държави-членки и въпреки обещанията на САЩ да допусне други държави-членки на ЕС в ПОВР тази година, не бе постигнат осезаем напредък. Ето защо Комисията ще предложи ответни мерки — напр. временно възобновяване на изискването за визи за гражданите на САЩ, които притежават дипломатически и служебен/официален паспорт, считано от 1 януари 2009 г., ако не бъде постигнат напредък. По отношение на ESTA на САЩ Комисията ще изготви предварителна оценка и крайна оценка веднага след публикуването на Окончателния правилник във Федералния регистър.



Като се има предвид значението на постигането на пълна реципрочност, Комисията обявява намерението си да докладва отново на Европейския парламент и на Съвета не по-късно от 30 юни 2009 г., въпреки че официално съгласно член 1, параграф 5 от Регламент (ЕО) №851б2005 на Съвета, тя не е длъжна да представя такъв доклад преди 30 юни 2010 г.

1ОВ L 81, 21.3.2001 г., стр. 1.

2ОВ L 141, 4.6.2005 г., стр. 3.

3COM(2006) 3 окончателен.

4COM(2006) 568 окончателен.

5COM(2007) 533 окончателен.

6OВ C 62, 7.3.2008 г., стp. 2.

7Очакваме официалното уведомление на България

8COM(2006) 3 окончателен.

9OВ C 19, 25.1.2008 г., стp. 1.

BG BG

Каталог: pub -> ECD
ECD -> Съдържание
ECD -> Към общия бюджет за 2013 Г. Разходна част на бюджета по раздели раздел III — Комисия Раздел IV — Съд на Европейския съюз
ECD -> I. въведение
ECD -> Съвет на европейския съюз
ECD -> Точки за открито обсъждане1 Страница обсъждания на законодателни актове
ECD -> Доклад на комисията за финансирането на сигурността на въздухоплаването доклад на комисията
ECD -> Регламент за изменение на Регламент (ЕО) №1466/97 на Съвета
ECD -> Доклад за 2007 Г. За фар, предприсъединителната помощ за турция, cards и преходния финансов инструмент
ECD -> Открито обсъждане в съответствие с член 16, параграф 8 от Договора за ес


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница