Доклад от проведен дискусионен форум на



Дата03.09.2016
Размер78.63 Kb.
#8252
ТипДоклад
ДОКЛАД
ОТ ПРОВЕДЕН ДИСКУСИОНЕН ФОРУМ НА ТЕМА:

„Бездомните и безпризорни животни - проблемите свързани с тях  и  необходимостта от създаване на „Зоополиция” и специализирана дирекция „Ветеринарномедицинска дейност и здравеопазване на животните” към Министерство на земеделието и храните”.


На 21.05.2012г по инициатива на ръководството на Български ветеринарен съюз (БВС) се организира и проведе дискусионен форум по проблемите на безпризорните и безстопанствени кучета, който беше инспириран от обещанието на министъра на Земеделието и храните Мирослав Найденов да създаде Зоополиция, която да се ангажира пряко с решаването на този проблем, който става все по-болезнен, както за хората, така и за самите животни.

На форумът присъстваха представители на следните държавни институции и неправителствени организации:



Министерство на вътрешните работи

ОМБУДСМАН НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Фондация "За правата на животните в България"

Български Ловно Рибарски Съюз

Общинския Приют за безстопанствени кучета - гр. Несебър

Фондация "Четири лапи"

НЛРС- СЛРБ

Общински приют Русе

Лесотехнически университет, София, Ветеринарномедицински факултет

СНЦ „Право на живот по закон”

Тракийски университет, Стара Загора

ANIMAL RESCUE SOFIA

Сдружение „НА ТИ С ПРИРОДАТА”

НЕМСКИ КАСТРАЦИОНЕН ЦЕНТЪР

Въпреки многократните покани към Министерство на Земеделието и храните, както и към Кмета на София-Йорданка Фандъкова, представители от тяхна страна не бяха изпратени.


Основните проблеми, който БВС постави пред участниците в дискусията бяха следните:

  1. Каква структура ще бъде т.нар. “ Зоополиция” - държавна, общинска, доброволческа или друга?

  2. Под шапката на кое ведомство ще е това формирование и с какви средства ще се финансира?

  3. Какъв ще бъде кръга от правомощия и компетенции, с които ще разполага и докъде ще се простират те?

  4. По какви критерии ще се извършва подбора на служителите в нея, какво образование ще се изисква за наемане на работа в такава служба, кой ще определя необходимия ценз и квалификация и т.н.?

  5. Как ще работи тази служба-денонощно, на повикване при сигнал, на случаен принцип, на периодични проверки?

  6. При сигнал за изоставено болно животно в планината например, коя ще е отговорната институция, която гражданите следва да сезират?

Всички присъстващи участваха активно в разискванията по поставените теми .

Изключително важно беше изразеното становище от Омбудсмана на Република България г-н Константин Пенчев, който заяви следното:

-„Преди около една година аз бях домакин на една подобна кръгла маса…Какви са изводите от тази кръгла маса – това бяха ваши идеи, на хората, които сте запознати и се борите с този проблем, тогава се каза, че това е начина за решаване на проблема – кастриране и връщане на същото място, а не в приюти. Приютите са нещо временно. Пък сега изведнъж се оказа, че трябва да се намерят (?) повече приюти, временни приюти и т.н.Тогава се спомена също, че трябва да има един централизиран орган, защото, вярно, това е грижа на общините, но така или иначе, няма никакъв централен орган, който да наблюдава всички общини. Вие казахте – Община Шумен е отличник, но ако друга община реши да си прехвърли бездомните кучета на Шумен, дали тя ще задържи това първенство. Искам да ви споделя, че в личен разговор на един кмет със експерт (?), кмета се похвали как той плаща на роми, които да ловят бездомните кучета от неговото населено място и да ги пускат на съседното. Т. е. Виждате, какво е съзнанието на някои места на местната власт и как тя си решава проблема. Усвоява някакви пари….т.е очевидно трябва да има един централизиран контрол, който няма как да бъде, ако щете дори заради наименованието, Българска агенция по безопасност на храните…

Аз искам само едно да кажа – бях втрещен от обяснението наскоро на представителите на местната и централната власт за тази трагедия с професора, обяснението, че виновни за това са неправителствените организации. Следващата стъпка е да кажем, че виновни за всички проблеми са гражданите. Само че, аз съм живял 32 години в такова време, в което бях роден виновен, бях виновен за всичко…..надявам се никога да не се върнем в това време и надявам се, най-сериозно се обръщам към всички институции, никога повече не споменавайте, че виновни за проблема са неправителствените организации – те са организации на гражданите!”

На срещата като независим експерт и представител на БВС присъстваше и д-р Мила Бобадова, която формулира основните причини за непрекъснато нарастващия брой на безстопанствени кучета и изложи мотивирано становище, как този проблем може да се разреши.

Пет са основните стъпки, които трябва да се предприемат за да се справим с постоянно растящата популация. А именно:


Стъпка №1 На първо място е информация за точния брой животни на територията на страната. Без да имаме пълна и точна информаци, колко животни живеят на територията на цялата държава и то по общини, план за действие и ефективното му разработване и прилагане са немислими.

Реализация: Изграждането и пускането в действие на Единен електронен регистър (ЕЕР), в който всяко куче да бъде вписано е една от най-спешните мерки, една от най-основните и най-важните за контрола и синхронизацията на действия. ЕЕР е единственият доказал се инструмент, който да дава пълна информация за брой животни, разплод и контрол на популацията кучета в цялата държава. ЕЕР е и категорично единствен сигурен метод за проследяване изпълнението на програмата „Хвани, кастрирай, ваксинирай и върни” по всичките й звена.
Стъпка №2 Хващането, кастрирането, обезпаразитяването и ваксинацията са следващата по важност част от разработената от СЗО програма. „Хвани, кастрирай, ваксинирай и върни” (ХКВВ) е метод, който влияе сериозно върху поведението на популацията и контрол върху агресията. Смята се, че кастрацията е метод, влияещ върху териториалната и сексуалната доминантност. Тя също спира събирането на глутници, събрани поради наличие на разгонени женски индивиди, които са основен проблем. В Закона за защита на животните (ЗЗЖ) е залегнала и евтаназията на доказано агресивни животни.

Реализация: За да се осъществи в пълен размер програмата, освен общинските служители, тук трябва да се включи в пълен обем компетентността и квалификацията на практикуващите ветеринарни лекари, етолози, доброволци от неправителствения сектор, но това да бъде осъществено с договорни взаимоотношения с общините и БВС. Тук сериозна роля играе и заложеният в ЗЗЖ надзор. Програмата по надзора е крайно време да бъде осъществена и регламентирана. Това е в задълженията на Агенцията по безопасност на храните, която до момента не успява да се справи с вменените и задължения.
Стъпка № 3 Особено важна част за реализирането на ХКВВ и борбата за ограничаване на популацията от безстопанствени кучета е образователната програма, която да разяснява предимствата на ХКВВ, ефективността й и цялата й същност по елементи.

Реализация: Разработване на мотивационна програма по общини, която да стимулира кастрацията на домашните кучета от една страна, както и да завиши значително таксата за притежаване на некастрирано куче. Активна работа с неправителствени организации и включване на тематиката при организиране на хепанинги, училищни спортни празници със съдействието на общините, ангажиране на съюзите на Ловците и риболовците, като и туристическите дружества в страната.
Стъпка № 4 Контрол по изпълнението на програмата ХКВВ. До този момент от БАБХ като контролен орган няма нито един глобен човек за изоставяне на животно, няма санкционирани за извършване на нерегламентирано клане, няма ЕЕР за кучета и няма контрол върху общините по изпълнението на Програмата.

Реализация: България изпитва остра нужда от създаване Национален координационен център (НКЦ), който да получава от БВС, неправителствения сектор, общини и дори граждани сигнали, че в дадено населено място има конкретен проблем – неспазване на ЗЗЖ, липса на мерки на съответното място за борба с популацията безстопанствени кучета, нерегламентирано клане на селскостопански животни и т.н. НКЦ да разработва комплекс от мерки, адекватни за района, с които местната власт в лицето на община, БАБХ, БВС и неправителствените организации да приложат закона в пълния му смисъл.
Стъпка № 5 Да бъде разработен и правилник за прилагане на ЗЗЖ, на който да стъпва администрацията и контролните органи, за да бъде прилаган адекватно ЗЗЖ и така да се постигне устойчиво решение по отношение проблема с растящата популация на бездомни животни.

Реализация: ЗЗЖ е изключително актуален и адекватен за страната ни. За него имаме изпратени поздравления от СЗО. За да проработи този закон в основата му стои държавната администрация, която трябва да съблюдава, както неговото изпълнение, така и да обясни смисъла на този закон.
След изслушване на всички мнения и становища на присъстващите на форума се направиха следните основни изводи и предложения:

  1. Създаване на единна общонационална стратегия за решаване на проблема с бездомните животни и изграждане на Национален координационен център, който да получава, обработва, съгласува и изготвя план за действие по общини.

  2. Незабавно пускане в действие на Единния електронен регистър на БАБХ по отношение идентификацията на кучета в цялата страна.

  3. Шокова кастрация на кучетата в цялата страна, като се насочи вниманието най-вече към домашните кучета-основен източник на безпризорни и безстопанствени животни в големите градове.

  4. Изготвяне на Правилник за приложение на Закона за защита на животните, без да се правят изменения в самия закон.

  5. Засилен контрол по изпълнение на ЗЗЖ от страна на държавните контролни органи и прилагането на адекватни санкции.

  6. Стимулиране на собствениците на домашни животни да кастрират животните си, чрез осигуряване на ваучерна система на социално слабите групи от населението на страната.

  7. Съвместна работа на държавните институции с експертит от НПО като не само да го използват потенциала им, но и да се съобразяват с предложените от тях идеи и мерки, и ги реализират в крайна сметка.



Министерство на вътрешните работи

  1. Румен Богоев


ОМБУДСМАН НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

  1. Г-Н КОНСТАНТИН ПЕНЧЕВ


Фондация "За правата на животните в България"

  1. Мария Харбова  


Български Ловно Рибарски Съюз

  1. Валентин Карамфилов - Гл. специалист

  2. Георги Боков - Гл.редактор на списание "Лов и куче"

  3. Андрей  Мицулов  - Експерт кинолог


Общинския Приют за безстопанствени кучета - гр. Несебър

  1. Маргарита Пеева- управител


Фондация "Четири лапи"

  1. д-р Марина Иванова

  2. Явор Гечев


НЛРС- СЛРБ

  1. Димитър Петков Нанчев- експерт направление "Лов"


Общински приют Русе

  1. Жени Попова

  2. д-р Гергана Витанова


Лесотехнически университет, София, Ветеринарномедицински факултет

  1. проф. Янислав Илиев


СНЦ „Право на живот по закон”

  1. Дарина Бързева


Тракийски университет, Стара Загора

  1. доц. Д-р Михаил Паскалев


ANIMAL RESCUE SOFIA

  1. Стела Райчева

  2. Светослав Петров


Сдружение „НА ТИ С ПРИРОДАТА”

  1. Габриела Пападопова


НЕМСКИ КАСТРАЦИОНЕН ЦЕНТЪР

  1. Миглена Димитрова


Български ветеринарен съюз

  1. д-р Йордан Бойчев

  2. д-р Калоян Лучански

  3. д-р Георги Митев

  4. д-р Вяра Гришина

  5. д-р Мила Бобадова



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница