Доклад за дейността на Районен Съд Димитровград за периода



страница1/6
Дата19.10.2018
Размер1.24 Mb.
#91300
ТипДоклад
  1   2   3   4   5   6





РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

РАЙОНЕН СЪД – ДИМИТРОВГРАД

ДОКЛАД

за дейността на Районен Съд - Димитровград

за периода 01.01.2016г. до 31.12.2016г.

Съдебният район на Районен Съд- Димитровград обхваща обслужването на два града – Димитровград и Меричлери, както и на 25 села, разположени на площ от 567.6км2. На територията на съдебния район/Община Димитровград се пресичат Европейските коридори 10 и 9. Населението в района (към 15.12.2014г.) е 61 564 души по постоянен адрес, от които 47 418 представляват населението на град Димитровград.



І. Кадрова обезпеченост:

1. През периода не са настъпили промени в щата на магистратите като численост, който е: 6 съдии, 2 държавни съдебни изпълнители, 1 съдия по вписванията, като следва:





Име

Длъжност

Иван Маринов

Адм. ръководител– Председател

Антоанета Митрушева

Съдия

Гергана Стоянова

Съдия

Андрей Андреев

Съдия

Огнян Гълъбов

Съдия

Петър Петров

Съдия

Светлана Спасова

Ръководител СИС/ държавен съдебен изпълнител

Владимир Владимиров

Държавен съдебен изпълнител

Мирослав Раев

Съдия по вписванията

През целия отчетен период щатните длъжности за съдии са били заети. Адм. ръководител– Председател е с ранг „съдия във ВКС и ВАС“ от 13 декември 2016г., а за всички останали магистрати- с ранг ”съдия в АС”, в началото на месец ноември е направено предложение от адм.ръководител на съда за повишаване в ранг. Към настоящият момент вече всички съдии от Районен Съд- Димитровград са с ранг „съдия във ВКС и ВАС“.


Постъпващите дела се разпределят от административния ръководител – председател на Районен Съд- Димитровград, а в негово отсъствие– от съдията, на който с нарочна заповед са възложени функциите на административен ръководител.

През отчетния период в Районен съд– Димитровград продължи да се използва Централизираната система за случайно разпределение на делата, разработена от фирма „Смарт Системс 2010“ ЕООД.

Видовете дела, конкретните съдии– докладчици и процентите на натовареност в съответните групи дела са определени с решение на общото събрание на съдиите и съобразени с Приложение №7– Правила за случайно разпределение на делата, утвърдени със Заповед № РД-13-83/18.04.2013г. и Правила за оценка на натовареността на съдиите, приети от ВСС на 16.12.2015г. по протокол № 62, т.9.

Със Заповед № РД-13-358/29.12.2015г., считано от първия работен ден на 2016г. – 03.01., е занулен броят на делата, разпределяни до този момент по всички видове категории.

С решение на Висшия съдебен съвет по протокол № 62/16.12.2015г. са приети Правила за оценка на натовареността на съдиите, считано от 01.04.2016г. Така в използваната програма за случайно разпределение на делата се въведоха допълнителни отбелязвания, които статистически носят полезна информация за разработваната Система изчисляваща натовареността на съдиите /СИНС/. Тази система /СИНС/ е самостоятелно функционираща такава, която е интегрирана с Централизираната система за случайно разпределение на делата. За да може статистическите данни, събрани от ВСС, да дават максимално точна информация за натовареността по щат, действителната натовареност и средната натовареност, системата е изградена като комплексен метод за оценка, който отчита освен досегашния критерий- брой дела, и още един- тяхната сложност или необходимо време за разглеждането им. Целта на така разработваната система е да даде оценка на натовареността на съдията и има за задача да установи обективен първичен измерител на натовареността въз основа на необходимо присъщото време за разглеждане и приключване на делата от различен тип съгласно предварително изработен класификатор от групи дела. Стойността на този измерител е в часове и включва и отчита различните аспекти на фактическа и правна сложност на делото, т.е. необходимите усилия на съдията за разглеждане и приключване на делото, изразени във време.

Следва да се поясни, че на практика разпределението на делата се извършва по номенклатурата- определена от общото събрание на съдиите от РС-Димитровград, а въвеждането на информацията в СИНС е единствено с оглед набавянето на достатъчно информация за улеснение на разработването й, без това да влияе по някакъв начин на алгоритъма на случайно разпределение или да е в зависимост от него. Но също така и следва да се отбележи положителната насока в работата за постигане на по-обективно и равномерно натоварване на съдиите и евентуалното въвеждане на тази система и като критерий за случайно разпределение на делата, би допринесло за установяване на усещането за справедливост и равномерност при разпределението на съдебните дела.

Съгласно Заповед № РД-13-217/07.10.2016г. на адм.ръководител на съда и утвърдените приложения №1 и №2, които са неразделна част от заповедта, са въведени правила за корекция при наличие на основания за коригиране на първоначално определения коефициент за тежест в СИНС. Съобразно тези правила, след приключване на всяко едно дело, се попълва от съответния съдия-докладчик и съответното приложение с коригиращ коефициент, което се отразява в СИНС. Бе създадена организация и бяха въведени в СИНС и делата- разпределени и приключени преди въвеждането на системата, от началото на 2016г.

През отчетната година продължи да се спазва решението на общото събрание на съдиите от предишен период, с което бяха определени два наказателни и четири граждански състави, който модел дава много добри резултати в Районен Съд-Димитровград, но единствено при непродължително отсъствие на някой от съдиите. Отграничаването на съставите по материи разглеждани дела не се прилага единствено при делата по дежурство, когато на практика дежурният съдия разглежда и двата вида дела- граждански и наказателни, постъпили по дежурство, което от своя страна съпоставено с общия процент постъпващи дела не е значително отклонение от принципа за специализация. Същевременно е и по-удачния вариант от другия възможен вариант да бъде определян дежурен съдия по граждански дела и дежурен съдия по наказателни дела.

Дежурствата по същият начин продължиха по досегашният ред- поседмично и се дават от един съдия, по предварително дискутиран и одобрен график за дежурствата.

През отчетния период е налице продължително отсъствие на един от съдиите- а именно на съдия Гергана Точева Стоянова- Денчева, в следствие временна нетрудоспособност- съответно за времето от 01.03.2016г. до 03.04.2016г.- 34дни, от 04.04.2016г. до 03.05.2016г.- 30 дни, и от 04.05.2016г. до 02.06.2016г.- 30 дни. През времето на отсъствието на съдия Стоянова, което време няма как предварително да бъде определено или планирано, неприключилите дела на съдията бяха преразпределени или отсрочени съобразно вътрешните правила на съда, решение на общото събрание на съдиите и Заповед № РД-13-5/06.01.2015г. на адм.ръководител на съда.

Със Заповед № РД 13-116/02.06.2016г. предвид завръщането от отпуск поради временна нетрудоспособност на съдия Гергана Стоянова и с цел реалното осъществяване на разпределението на наказателни и граждански състави в съда, съдия Стоянова е включена в системата за случайно разпределение на дела като граждански състав и на същата е определено 50% натоварване по всички видове граждански дела и 100% натовареност по граждански и наказателни дела по дежурство, считано от 03.06.2016г.

Поетапно натоварването на съдия Г.Стоянова е увеличавано по всички видове граждански дела- 70% съгласно Заповед № РД 13-144/05.07.2016г., -90% съгласно Заповед № РД 13-206/19.09.2016г., -95% съгласно Заповед №РД 13-260/01.12.2016г., като със Заповед № РД 13-330/29.12.2016г., от 01.01.2017г. е достигнато 100 % натоварване по всички видове граждански дела.



Доколкото този въпрос породи дискусии и бе обсъден при проведеното общо събрание на съдиите на 05.10.2016г., отбелязан бе като недостатък период на изравняване при който завърналият се съдия при дълго отсъствие, следва да поеме два пъти по-голяма натовареност, за да може да достигне брой дела, равен на този на останалите съдии, което на практика води до прекомерно натоварване на завърналия се съдия. На общото събрание бяха обсъдени два варианта, при първия от които, след продължително отсъствие на съдия, при завръщането му се свиква общо събрание на съдиите и се преценя за всеки случай индивидуално, като общото събрание взема решение до каква максимална натовареност в проценти следва да достигне отсъствалия съдия до края на годината, като съобразно времето на отсъствието и постъпващия брой дела за разпределение общото събрание може да се събере след известен период и да промени този процент натоварване. При невъзможност отсъствалия съдия да достигне натоварването на останалите съдии до края на годината при поносима натовареност- непревишаваща значително натоварването на останалите в периода, през който са работили в намален състав, в годишния отчет се отбелязва, че същия е работил по-малко дни, поради което и делата му са по- малко. Вторият вариант за действие при продължително отсъствие на съдия е- след завръщането му да се занулява броя на дотогава разпределените дела на всички съдии, разглеждащи дела от съответната материя и се започва на сто процента натовареност на всички съдии от съответната по вид материя. Взетото решение за приложението на първия предложен вариант не постигна очакваните резултати. Въпреки становището на болшинството от съдиите, което е залегнало в решението на общото събрание, в изпълнение на което решение е издадената описана заповед, прилаганият принцип за преразпределение на дела, при който делата с фактическа и правна сложност, по които има извършени процесуални действия, по решение на общото събрание не се преразпределят, следва да се отбележи, че по този начин не се разрешава проблема с част от делата на продължително отсъстващия съдия. По същият начин и в същия принцип е залегнало, че новообразуваните дела, очакващи произнасяне от докладчика, необусловено от искания, налагащи незабавно или бързо произнасяне, не се преразпределят, предвид нуждата новоопределените докладчици да се запознаят подробно с материалите по делата, да изготвят нови доклади по същите и да се произнесат по направените от страните искания, което поради натовареността на останалите съдии, разглеждащи граждански дела, фактически би забавило разглеждането им и не би изпълнило в пълнота целите на правосъдието, на практика не дадоха очакваните резултати. Което бе отразено и в доклада от проверката от Окръжен съд-Хасково, извършена на 14.10.2016г., макар и само по едно от проверяваните дела. Така описаното разрешение за преразпределение на делата на отсъстващ съдия всъщност дава резултати при непродължително отсъствие. Но при продължително такова и без възможност за предвиждане на срока на отсъствието на един съдия, на практика води до неспазването на изискуемите срокове от страна на съда, като страните по делото нямат яснота за периода, през който ще им бъде разгледано и решено делото. В действителност няма оплаквания от страните по делата по този повод, но доколкото такава ситуация е отразена в доклада от проверката за 2016г. и е налице реалната вероятност за неспазване на изискуемите срокове от страна на съда, вътрешните правила в тази им част бяха изменени с решение на общото събрание на съдиите през месец януари 2017г.

Тук следва да се отбележи, че през годината бе утвърдена въведената добра практика за вземането на важни решения- касаещи всички съдии, на общо събрание на съдиите, а не еднолично от административния ръководител, с което на практика в съда ни бе изпреварена волята на законодателя- залегнала в разпоредбата на чл.79, ал.2 от ЗСВ (Доп. ДВ бр.62/ 2016г., в сила от 09.08.2016г.).

Разпределението на делата е извършвано по категории:

- НОХД, АНД по чл.78а от НК; - АНД (обжалване на наказателни постановления); - НЧД, - Наказателни дела по дежурство (разпити пред съдия в досъдебното производство, разрешаване и одобряване на претърсване и изземване и т.н.); - НЧХД; Наказателни дела при отводи; - Искове по СК; - Искове по КТ; - Облигационни; - Вещни и ЗСПЗЗ; - Делби; - гр. дела– други; - дела по чл.410-417 ГПК; - Гр.дела по дежурство; - облигационни - чл.415 и чл.422 ГПК; - други гр. дела – бързи, и граждански дела при отводи.

Седмичните дежурства са осигурявани от съдиите по график, изготвян предварително за поне два месеца напред, а при възможност и за по-дълъг период. По дежурство са били разпределяни: искания за вземане или изменение на мярка за неотклонение “Задържане под стража”; искания до съда в хода на досъдебното производство; искания за разкриване на банкова тайна; искания за предоставяне на правна помощ по чл.381, ал.1 от НПК; жалби по чл.61, ал.3 от НПК; предложения и искания по чл.67, ал.1 от НПК, направени в досъдебното производство; жалби по чл.68, ал.4 и искания по чл.68, ал.6 от НПК, както и искания по чл.70, ал.1 от НПК в досъдебното производство, производства по УБДХ, предложения за прилагане на принудителни медицински мерки по чл.89 от НК; разрешение за извършване на разпоредителни действия от непълнолетни/малолетни лица; разрешение за вписване, приемане/отказ от наследство; разрешения за сключване на брак от непълнолетен; искания за издаване на заповеди за връщане на непълнолетни/малолетни деца; искания за назначаване на особен представител – при извършване на разпоредителни действия и противоречие в интересите между представител/представляван.

Със заповед № РД 13-17 от 21.01.2016г. от делата разпределяни по дежурство отпадат незабавни производства по чл.362 и сл. от НПК и жалби по реда на чл.111 от ЗИНЗС.

Следва да се отбележи стремежа за изключване на повече видове дела от графата „по дежурство“, поради факта, че при това разпределение не може да има изравняване или уеднаквяване на натоварването, поради невъзможност за прогнозиране на натовареността при дежурствата, а в крайна сметка същите влияят в полза на нееднаквата натовареност.



Съдия – докладчик

Общо дела по дежурство

Граждански дела по дежурство

Наказателни дела по дежурство

Андрей Андреев

32

23

9

А. Митрушева

24

20

4

Гергана Стоянова

30

23

7

Огнян Гълъбов

59

44

15

Петър Петров

40

23

17

ОБЩО:

185

133

52




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница