Доклад за наблюдение на изпълнението на Общински план за развитие на Община Кричим



Дата21.01.2018
Размер247.92 Kb.
#49275
ТипДоклад




ГОДИШЕН ДОКЛАД
за

наблюдение на изпълнението
на Общински план
за развитие на Община Кричим
2007 – 2013 г.

през 2011 година

Общинският план за развитие на община Кричим за периода 2007 – 2013 г. е разработен в изпълнение на разпоредбите на Закона за регионално развитие и приет от Общински съвет - Кричим с Решение № 198, взето с протокол № 24 от 11.10.2005 г. на ОбС – Кричим, актуализиран с Решение № 66, взето с протокол № 12 от 19.08.2008 г. на ОбС – Кричим. При съставянето му са спазени принципните изисквания на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, относно обемът и съдържанието. Като съставна, макар и малка част от националната територия Община Кричим следва да се развива в съответствие, както с Областната стратегия за развитие на област Пловдив, така и с Националната стратегия за регионално развитие, както в краткосрочен, така и в дългосрочен план. По такъв начин планът последователно трябва да осъществява набелязаните приоритети и цели на развитие на община Кричим. Планът е актуализиран и допълван във времето в зависимост от динамично променящите се условия при отчитане на местните потенциали и ресурсови ограничения. Общинският план за развитие е отворена система. Веднъж приет, той остава относително “твърд” в стратегическата си насоченост и цели, но отворен и гъвкав – по отношение на мерките и проектите.

Годишният доклад е изготвен на основание чл.23, т. 3 и т. 4 от Закона за регионално развитие (ЗРР), чл.91, ал.4 от Правилника за приложение на ЗРР, приетите визия, приоритети и изпълнените мерки, заложени в Общински план за развитие 2007 – 2013г.

Визията на община Кричим, определена в Общинския план за развитие е: „Подобряване качеството на живот в община Кричим за едно по-добро бъдеще”. Тя продължава да бъде актуална независимо от интензивно променящата се социално-икономическа обстановка в национален, регионален и местен план.

В изпълнение на определените Стратегически и специфични цели по приоритетите Кметът на община възлага разработването на проекти и програми за привличане на външно финансиране, реализира проекти с целево и бюджетно финансиране, и др.


Приоритет първи: Развитие на икономиката и социалната сфера.

Стратегическа цел 1: Да продължи устойчивото развитие на икономиката в общината – в изпълнение на набелязаните в Общинския план мерки е разработената Програма за управление на общинската собственост с цел привличане на инвестиции.

Стратегическа цел 2: Нарастване на дела на селско-стопанското производство – в последните години се забелязва растеж в земеделския сектор. Намалява значително количеството на пустеещите необработваеми земи. Все по-интензивно се извършва възстановяването на стари и създаването на нови градини с трайни насаждения. Субсидирането на земеделските производители е добър стимул за разширяване и подобряване на производството и бизнеса.

В рамките на своите пълномощия общинска администрация съдейства на земеделските производители при решаването на проблемите им, като ги насочва по компетентност към Областната и/или Общинската служба „Земеделие”.

С протоколно решение на Комисия назначена със заповед на директора на Областна служба „Земеделие” на община Кричим са възстановени 5 870,551 дка земи по чл. 19 от Закона за стопанисване и ползване на земеделските земи. Това даде реална възможност да се задоволят нуждите и потребностите на повече малоимотни и безимотни граждани, проявили желание и необходимост от земеделска земя за обработване с цел задоволяване на потребностите. Отдадените през 2011 г. по чл. 19 от ЗСПЗЗ земеделски земи са с обща площ 54.611 дка, от които :


  • 43,229 дка са с НТП – нива;

  • 11,382 дка са с НТП – овощни насаждения.

С Решение № 269, взето с Протокол № 38 от 21.02.2011 г., Общински съвет при община Кричим, на основание чл. 21, ал.1, т. 8 от ЗМСМА, във връзка с чл. 25, ал. 1, чл. 37о и чл. 37п от ЗСПЗЗ дава съгласие за отдаване под наем на земеделски земи с начин на трайно ползване „мери и пасища” с обща площ от 199,5 дка. На 21.03.2011 г. и 11.05.2011 г.. са сключени договори за наем.

През 2012 г. могат да бъдат отдадени 1 096,534 дка земеделски земи, при наличие на заявен интерес от страна на заинтересовани граждани.

Общинска администрация няма възможност да инвестира в сферата на развитието на селското стопанство, но възможностите, които предоставя ДФ „Земеделие” увеличава интересът към този отрасъл от страна на физическите лица. От съществено значение за създаване на реални предпоставки за увеличаване броя на наетите имоти – общинска собственост, е начинът и времетраенето на договорите за наем. В община Кричим с оглед досегашния неуреден статут на земите по чл. 19 от ЗСПЗЗ, не можеше да се предоставят за ползване за срок по-голям от една година. След предоставянето на незаявените земи в собственост на общината има реална възможност да се предоставят и за по-дълъг период от време при заявен интерес.

За периода 01.01.2011 г. до 31.12.2011 г. актуваните имоти по чл. 19 от ЗСПЗЗ като публична и частна общинска собственост, са представени в табличен вид, както следва:




Календарна година

Вид земеделска земя

Брой актувани

имота


Площ

2011г

Нива

252

429 154 кв.м.

Пасище

82

381 964 кв.м.

Мера

4

8 948 кв.м.

Лозе

2

11 078 кв.м.

Друг вид трайни насаждения

3

40 678 кв.м.

Изоставени трайни насаждения

18

149 063 кв.м.

Ливади

23

86 401 кв.м.

Изоставена орна земя

6

9 806 кв.м.

Друг вид земеделска земя

3

54 211 кв.м.

Овощни градини

5

4 102 кв.м.

ОБЩО




398

1 175 405 кв.м.

По решения на бившата Поземлена комисия и Общинска служба земеделие на община Кричим са възстановени 754 имота с обща площ от 6 190,426 дка.


Стратегическа цел 3: Развитие на туризма – културен, планински и екотуризъм.

Община Кричим представи кандидатурата на библиотеката към НЧ „Пробуда-1912”, гр. Кричим за участие в проект „Глоб@лни библиотеки - България”. Същата беше одобрена и последва подписване на договор за изпълнение на проекта. През периода май-септември 2010 г. бяха оборудвани 3 работни станции за потребители в читалнята на библиотеката, което дава възможност за връзка с Интернет-пространството, както и до периферна техника. Така библиотеката се превърна в съвременен, обществен информационен център, в който се извършват дейности насочени към специфични групи - социално слаби, безработни и деца. На 07.02.2011 г. официално бе открит информационния център по програмата в библиотеката. Екипът работещ по програмата ще се стреми да увеличи ползвателите на библиотеката и да помогне гражданите на община Кричим да се приобщят към глобалното информационно общество.

На интернет страницата на общината са публикувани материали, които не само да представят, но и да популяризират природните забележителности на района.

Екопътеката, водеща до вилна зона „Черешово” се поддържа в много добро състояние от общината в партньорство с НПО „Надежда и бъдеще за Кричим”. Района е изключително подходящ за туризъм, фотолов, вело - и мототуризъм.

С оглед рационалното използване на природния ресурс и развитието на туризма като цяло чрез прилагане на подхода ЛИДЕР, след проведените преговори и постигнатите споразумения, община Кричим стана партньор на община Брацигово, в резултат на което беше учредена Местна инициативна група. Подхода ЛИДЕР се основава на инициативата отдолу-нагоре, т.е. гражданската позиция и виждане за развитие на района като цяло обхванати от Стратегията за местно развитие на територията на МИГ. На 30.08.2010 г. водещият партньор – община Брацигово, в лицето на Кмета на общината, той и Председател на УС на МИГ-а, подаде заявление в МЗХ за одобрение на „МИГ на територията на общините Брацигово и Кричим” за финансиране по ос 4 ЛИДЕР на ПРСР 2007-2013 г., подадено по първа покана за набиране на проектни предложения за безвъзмездна финансова помощ по мярка 41 „Прилагане на стратегии за местно развитие” и по мярка 431 „Управление на местни инициативни групи, придобиване на умения и постигане на обществена активност на съответната територия за местните инициативни групи, прилагащи стратегии за местно развитие”. С уведомително писмо от 12.10.2011 г. на Заместник-министъра на земеделието и храните, приложено е предоставена Заповед № РД 09-890/12.10.2011 г. на Министъра на ЗХ за отхвърляне на Заявлението ведно с мотивите за целта. МИГ-а има право да кандидатства отново при откриване на следваща процедура за подаване на ново заявление.

Стратегическа цел 4: Засилване на дейностите по усвояване на средства от Европейските фондове.
Община Кричим не разполага с достатъчно средства за реализиране на приоритетите, целите, мерките и дейностите заложени в Общинския план за развитие. Това налага усилията на общинското ръководство и общинска администрация да бъдат насочени изцяло към разработването на проекти, финансирани изцяло или частично от Европейските фондове и програми. Постигнатите резултати в това направление са сравнително добри към настоящия момент.

І. Програма за развитие на селските райони:


  1. Мярка 322 „Развитие и обновяване на селата”

- Проект „Рехабилитация на пл. „Обединение” част от ул. „Никола Петков” и прилежащите площи към сградата на Община Кричим и читалище „Пробуда”, паркоустрояване на УПИ ІV – за зеленина, кв. 57; УПИ ІІІ – за зеленина, кв. 57 и УПИ ІІ – за зеленина, кв. 57 по плана на гр. Кричим на стойност 948 510 лв.

- Проект „Рехабилитация, паркоустрояване и благоустрояване на зелени площи в УПИ ХІІІ – за зеленина и трафопост кв. 80; УПИ ХІІІ – за зеленина кв. 129; имот на ул. „Венера” за зеленина кв. 135; площад „Родопи” /”Демокрация”/ - пред църквата за зеленина; имот за зеленина в района на гара „Въча” на стойност 677 800 лв.

- Проект „Рехабилитация на пътна част на пешеходен мост над р. Въча” – гр. Кричим на стойност 145726 лв.



Етап на изпълнение: Проектната документация за възлагане на обществени поръчки за строителство за горе цитираните проекти е внесена в ДФ „Земеделие” за съгласуване. Предстои определяне на изпълнител за строителство по реда на Закона за обществените поръчки.
ІІ. Оперативна програма „Околна среда 2007 – 2013”: разработен и одобрен за финансиране проект „Техническа помощ за подготовка на инвестиционен проект „Доизграждане, реконструкция и рехабилитация на водоснабдителна и канализационна мрежа и изграждане на пречиствателна станция за отпадни води – гр. Кричим” на стойност 931 200 лв.

Изпълнения успешно проект за техническа помощ позволи на община Кричим да депозира на 18.03.2011 г. пред УО на ОПОС 2007-2013г. към МОСВ, за оценка за финансиране инвестиционен проект: „Доизграждане, реконструкция и рехабилитация на водоснабдителна и канализационна мрежа и изграждане на пречиствателна станция за отпадни води – гр. Кричим”, който ще се осъществява с финансиране по ОП „Околна среда 2007-2013 г.”. Общата стойност на проекта: 33 123 540.62 лв. с ДДС.

Проекта бе разгледан от оценителна комисия към Управляващия орган на ОПОС, която излезе с положително становище. Предстои сключване на Договор за безвъзмездна финансова помощ с МОСВ, провеждане на процедури по реда на Закона за обществените поръчки за избор на изпълнители и изпълнение на заложените в графика дейности.
ІІІ. Оперативна програма „Регионално развитие” 2007-2013

„Подкрепа за прилагане на мерки за енергийна ефективност в общинската образователна инфраструктура на 178 общини”



  • Сключен Договор № BG161PO001/4.1-03/2010/030 от 13.12.2010 г.– „Внедряване на мерки за подобряване на енергийната ефективност на Начално училище „Св. Св. Кирил и Методий”, Начално училище „Васил Левски” и Обединено детско заведение „Ралица”, гр. Кричим”, съгласно който:

• Общата стойност на допустимите разходи по проекта е 928 359,90 лв., от които стойността на безвъзмездната финансова помощ от ЕФРР е 789 105,92 лв. (85% от общо допустимите разходи по проекта) и 139 253,98 лв. – собствен принос на община Кричим (15% от общо допустимите разходи по проекта)

• допълнителен собствен финансов ресурс над задължителните 15% е в размер на 47 886,43 лв. с ДДС за реализирането на проектното предложение.

Продължителност на проекта: 17 месеца

Дейностите заложени в проекта са: Изпълнение на СМР, включващи: подготовка на строителна площадка; Разработване на тръжна документация за провеждане на процедури за избор на изпълнител на дейностите предвидени в рамките на инвестиционен проект; Авторски надзор; Строителен надзор; Информация и публичност; Одит на проекта; Изготвяне на технически и работни проекти и оценка на съответствие; Детайлно обследване за енергийна ефективност на НУ "Васил Левски", НУ "Св. Св. Кирил и Методий"; Изготвяне на формуляра за кандидатстване; Възнаграждения на екипа за управление на проекта.


Избора на изпълнител за строителство се осъществи по реда на чл. 3, ал. 2 от Наредбата за възлагане на малки обществени поръчки. Бяха сключени три договора за възлагане на малка обществена поръчка за строителство с предмет: „Изпълнение на строително-монтажни работи, включващи: подготовка на строителната площадка, СМР в съответствие с одобрения инвестиционен проект за обект „Внедряване на мерки за подобряване на енергийната ефективност на Начално училище „Св. Св. Кирил и Методий”, Начално училище „Васил Левски” и Обединено детско заведение „Ралица”, гр. Кричим”, с три самостоятелно обособени позиции” на обща стойност 796 570,48 лева без ДДС.

За да се приключи изпълнението на строителството по проекта бяха сключени още три договора финансирани от бюджета на община Кричим за „Изпълнение на допълнителни СМР за обект: „Внедряване на мерки за подобряване на енергийната ефективност на Начално училище „Св. Св. Кирил и Методий”, Начално училище „Васил Левски” и Обединено детско заведение „Ралица”, гр. Кричим, в три самостоятелно обособени позиции” на обща стойност 79 578,09 лева без ДДС.


ІV. Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси 2007 – 2013 г.”

1. По приоритетна ос 4 „Подобряване на достъпа до образование и обучение”, схема BG051PO001 – 4.1.03 „Интеграция на децата и учениците от етническите малцинства в образователната система”, община Кричим е внесла за одобрение проект „Децата на Кричим – различни по етнос, еднакви в учението, игрите и мечтите”.

Проекта е одобрен. Сключен е Договор № BG051PO001-4.1-03-0127/17.06.2011 г.

Стойност на проекта: 223 987.43 лв.

Реализацията на проекта ще допринесе до голяма степен за превръщането на общинските детски заведения и училища в места, които са привлекателни за децата и учениците. Заложените в него дейности са насочени към превенция на риска от напускане на деца и ученици от ромската малцинствена група на общинската образователна структура.

Период на реализация на проекта е от 17.06.2011 г. до 17.06.2012 г.

2. С Решение № 80-233/12.07.2011 г. на Министерство на образованието, младежта и науката е одобрено проектно предложение BG051PO001-4.1.04-0021 „Специални в образователните потребности, еднакви в обществото” по схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG051PO001-4.1.04 „Подпомагане на обучението на деца и ученици със специални образователни потребности” по ОП „Развитие на човешките ресурси”.

Окончателният размер на отпуснатата безвъзмездна финансова помощ е 91 580,67 лв.

Целта на проекта е създаване на условия за включване в образователния процес на деца със специални образователни потребности в масовото училище и детските градини, достигане на по-високо качество на образованието, възможно най-добрата социална интеграция и приобщаване към средата в масовото училище и детските градини, и осигуряване на възможност за най-доброто обучение в тях.

Проекта ще се реализира в периода от 16.01.2012 г. до 16.01.2013 г.

3. Внесен и одобрен проект: „Подкрепа за достоен живот”

Стойност на проекта: 46 441.55 лв.

Дейностите включват предоставяне на социална услуга: „Личен асистент” и ще се осъществяват в периода януари 2011 – март 2012 година.

Чрез реализирането на проекта се цели създаване на условия за децентрализиране на услугата, която до момента традиционно е предоставяна от Агенцията за социално подпомагане. Един от очакваните основни резултати от изпълняването на мерките по проекта е постигането на промяна в разбирането за дейността на личния асистент -потребителите и техните семейства вече да я възприемат като социална услуга, а не само като дейност, извършвана от членове на семейството.

4. Проект „Нов избор – развитие и реализация” по ОП „Развитие на човешките ресурси”, схема BG051PO001-1.1.03 „Развитие”

На 07.12.2010 г. беше подадена Заявка за разкриване на работни места по Проект „Нов избор – развитие и реализация” по ОП „Развитие на човешките ресурси”, схема BG051PO001-1.1.03 „Развитие”, като същата беше одобрена на 15.12.2010 г. По тази заявка бяха обучени 3 безработни лица за длъжност „градинар”, като същите бяха наети на работа за периода от м. април 2011 г. до м. Април 2012 г.

На 15.03.2011 г. беше подадена нова Заявка за разкриване на работни места по Проект „Нов избор – развитие и реализация” по ОП „Развитие на човешките ресурси”, схема BG051PO001-1.1.03 „Развитие”, като същата беше одобрена на 18.03.2011 г. В нея бяха заложени разкриване на работни места за следните длъжности: градинар – 15 лица и работник строителство – 15 лица. Обучени бяха 14 лица за длъжност градинар и 17 лица на длъжност работник в строителството, от тях бяха наети на работа 14 градинари за периода от м. Май 2011 г. до м. май 2012 г. и 15 работник в строителство за периода от м. Юни 2011 г. до м. Юни 2012 г.


V. Оперативна програма „Административен Капацитет”


  1. Приоритетна Ос ІІ „Управление на човешките ресурси”,

Подприоритет 2.5 – „Транснационално и междурегионално сътрудничество”

Внесен проект: „Обмен на опит и добри практики в управлението на човешките ресурси между община Кричим – България и община Арадипоу – Кипър”



Стойност на проекта: 302 071.73 лв.

Общата цел на процедурата е свързана с трансфер и прилагане на добри практики при управление на човешките ресурси, чрез изработка на нормативни и други вътрешни документи, обучение и създаване на постоянно действащ механизъм за обмен на опит и идеи. Подобряване на капацитета на държавната администрация на общинско ниво, чрез използване на опит и добри практики от други държави членки в областта на човешките ресурси.

Съгласно писмо изх. № 10-25-5/06.12.2011 г. на Министерство на финансите се класира на етап оценка на качество и беше предложено за финансиране. Поради изчерпване на финансовите средства по процедурата проектното предложение е в списъка с резервни проекти под № 1.
2. Приоритетна Ос І „Добро Управление”

Подприоритет 1.3 - „Ефективна координация и партньорство при разработване и провеждане на политики”

Внесен проект: „Устойчиво управление на община Кричим чрез създаване и изпълнение на качествени и ефективни политики”



Стойност на проекта: 265 100 лв.

Цел: Създаване на механизми за партньорство със структурите на гражданското общество при подготовка на стратегически документи за постигане на устойчиво управление.

Проекта е в процес на оценяване.

Стратегическа цел 5: Стимулиране и по-нататъшно развитие на малкия бизнес и подобряване на бизнес средите му.

Периодично се провеждат регулярни срещи между общинското ръководство и Бюро по труда „Родопи”. В резултат на доброто сътрудничество бяха проведени две изнесени обучителни срещи, на които експертите на БТ „Родопи” представиха възможностите по ОП „Развитие на човешките ресурси” пред представители на местния бизнес. Презентирането на програмата и произтичащаат от нея цел „Сближаване”, очерта реалните възможности за развитие на човешкия капитал с оглед осигуряване на по-висока заетост, доходи и социална интеграция.



Стратегическа цел 6 и 7: Повишаване благосъстоянието на населението, в т.ч. и повишаване на средната работна заплата средно годишно с 8-10 на сто и намаляване безработицата в Общината средно годишно с 2-3 пункта.

С оглед икономическата криза, както в световен, така и в национален план, постигнатото по тази стратегическа цел за съжаление има регресивен характер. По официални данни на БТ „Родопи” равнището на безработицата в община Кричим е 21.5 % при средно за област Пловдив – 9,5 % и 11,1 % за страната. Това нарежда нашата община сред тези с най-висока безработица. Причините са комплексни, но като водеща се очертава ниската или липсата на каквато и да било квалификация на регистрираните безработни, които са предимно от малцинствените групи.

Ежегодно се разработват проекти по Национална програма „От социални помощи към осигуряване на заетост”, което създава реални предпоставки за ангажирането на трайно безработни и неактивни лица, получаващи социални помощи, да започнат работа, да усъвършенстват своите умения или да придобият такива и да възстановят трудовите си навици, с цел увеличаване пригодността им за заетост, чрез извършване на обществено полезни дейности.

В изпълнение на заповед № РД 01-26 от 19.01.2011 г. на Министъра на труда и социалната политика и писмо изх. № 9307/0105 от 20.01.2011 г. на Изпълнителния директор на Агенция по заетостта за действие на регионални програми за заетост, включени в НПДЗ 2011 г., за Община Кричим бяха утвърдени средства в размер на 36 000 лв. за обезпечаване заетостта на 20 безработни лица за период от 6 месеца, на пълно работно време /8 часов работен ден/. Съгласно допълнителни указания на Дирекция Регионална служба по заетостта гр. Пловдив работните места трябва да се разкрият в дейностите изпълнявани през 2010 г., т. е. в опазване на общинска собственост.

Периода на реализация на дейността стартира на 01.05.2011 г. и приключи на 31.10.2011 г.

И през 2011 г. община Кричим кандидатства по програмата на МТСП „Старт в кариерата”, чрез което се създават възможности за млади хора, ненавършили 29 години, завършили висше образование, регистрирани в бюрата по труда и без трудов стаж по специалността, да бъдат ангажирани в общинска администрация на определени длъжности, с което не само се осигуряват работни места за начинаещи специалисти, но и се повишава качеството на предлаганите от общинска администрация услуги.

През изминалата 2011 г. в община Кричим бяха разкри 2 броя работни места по Национална програма „Нова възможност за заетост” на длъжности „охрана” и „шофьор”. Основната цел на програмата е ограничаване на безработицата и осигуряване на нова заетост на освободени лица, регистрирани в Дирекция „Бюро по труда”, останали без работа в резултат от икономическата криза.

Периода на реализация на дейностите е от м. октомври 2011 г. до м. март. 2012 г.

Възстановеното на община Кричим право на собственост върху земеделски земи по чл. 19 от Закона за стопанисване и ползване на земеделските земи, стана реална предпоставка за предоставяне за ползване на земи от малоимотни и безимотни граждани на община Кричим, което допринася за макар и сезонна трудова заетост с оглед задоволяване на собствените потребности или регистрация по Закона за регистрация и подпомагане на земеделските производители.

Стратегическа цел 8: Подобряване здравеопазването на населението в Общината.

І. Обновената и реновирана рентгенова лаборатория в сградата на градската поликлиника в Кричим отново работи. Лабораторията е оборудвана с нови апарати за образна диагностика, зъбни снимки и ехограф. Обновеният рентгенов кабинет е от важно значение за нашия град и една от ценните придобивки по отношение опазване здравето и живота на хората.
ІІ. Разработени и одобрени по съответния ред от Общинския съвет са:

- Програма за идентифициране и подпомагане на семейства с повишен риск от злоупотреба с наркотични вещества;

- Общинска програма за превенция на насилието между учениците с тригодишен период на действие. Обект на програмата са, както следва:


  1. Деца, живеещи в семейства в неравностойно положение;

  2. Деца с увреждания;

  3. Деца, жертва на домашно насилие;

  4. Деца с отклоняващо поведение;

  5. Деца на улицата;

  6. Деца в специализирани институции.

- Общинска програма за работа със семейства на деца в риск (деца, употребяващи наркотични вещества, алкохол и цигари; деца застрашени от отпадане от училище);

- Общинска програма за закрила на детето.

Съгласно заложеното в годишния план за работа на МКБППМН се провежда засилена превантивна дейност под формата на: индивидуални мероприятия със застрашени подрастващи и с техните родители; беседи с актуална тематика в широк спектър – алкохолизъм, тютюнопушене, СПИН, наркотици, трафик на деца и жени, сексуално насилие.

ІІІ. И през 2011 г. продължи предоставянето на Социалната услуга „Обществена трапезария” в община Кричим, във връзка със спечелен през 2009 г. проект, като:

- На 03.01.2011 г. се подписа Договор между Министерството на труда и социалната политика – Фонд „Социално подпомагане” и община Кричим за отпускане на финансови средства в размер на 14 833,80 лв. /четиринадесет хиляди осемстотин тридесет и три лева и осемдесет стотинки/, предназначени за хранене на 90 бенефициенти за периода 03.01.2011 г. – 30.04.2011 г.

- На 12.09.2011 г. се подписа Договор между Министерството на труда и социалната политика – Фонд „Социална закрила” и община Кричим за отпускане на финансови средства в размер на 8 514 /осем хиляди петстотин и четиринадесет/ лева, предназначени за хранене на 90 бенефициенти за периода 01.10.2011 г. – 30.11.2011 г., а на 01.12.2011 г. се подписа Допълнително споразумение № 1 към Договор № 26/12.09.2011 г. между Министерството на труда и социалната политика – Фонд „Социална закрила” и община Кричим за отпускане на финансови средства в размер на 4 158 /четири хиляди сто петдесет и осем/ лева, предназначени за хранене на 90 бенефициенти за периода 01.12.2011 г. – 31.12.2011 г.

Предприемчивостта на ръководството на общината направи възможно реализирането на услугата и осигурява собствено финансиране. Дейностите по предоставянето на услугата получават широко обществено одобрение.



ІV. През м. октомври 2010 г. в ДЦВХ – гр. Кричим е открит кабинет за лечебна физкултура. В сградата на центъра са извършени строително - монтажни дейности на стойност 5060,49 лв. Квалифициран специалист – рехабилитатор прeдоставя услуги по лечебна физкултура, групова и индивидуална поддържаща терапия.

Стратегическа цел 9: Да се подобри качеството на обучение по компютърна грамотност в училищата.

На територията на община Кричим функционират три учебни заведения – две начални и едно средно училище. За учениците от началните училища са обзаведени и се поддържат в много добро състояние по един компютърен кабинет, а в СОУ „П. Р. Славейков” – два кабинета.

Извън обхвата на училищата, към Общинския младежки дом има оборудвана компютърна зала, която работи целогодишно, а през летните месеци се организират курсове за деца от социално слаби или от семейства в неравностойно положение.

Библиотечният информационен център е оборудван с 3 персонални компютъра, мултимедийно и периферно устройство с които гражданите имат възможност да ползват безплатен пакет от услуги: достъп до интернет, обучение по компютърна и информационна грамотност, online информация за потребители от различни възрастови, социални и етнически групи и много други услуги.



Стратегическа цел 10: Да се подобри учебно-техническата база на училищата и детските заведения.

Направеното дарение на стойност 44 850 лв., допринесе за частичното изпълнение на предвидените ремонтни дейности за изпълнение на част от изготвения проект за обновяването на кухненския блок на ОДЗ „Незабравка” – гр. Кричим. За цялостното приключване на предвидените ремонтни дейности в съответствие с изготвената проектна документация са необходими още 33 000 лв.



Стратегическа цел 11: Да се подобрят условията за спортуване на децата и младежите.

Ангажимент на община Кричим продължава да бъде издръжката на треньора и домакина на градския стадион, както и издръжката на базата на стадиона.



Стратегическа цел 12 и 13: Да се подобри и разнообрази културния живот на населението в Общината; Да продължи интеграцията на ромското население в Общината.

- В НУ „Васил Левски” – гр. Кричим стартира изпълнението на проект „Да огънем етнобариерата в пъстроцветен венец” на стойност 10 000 лв., към центъра за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства.

- През периода 01.01.2011 г. - 31.12.2011 г. в Община Кричим се реализира проект „Да създадем атрактивна и привлекателна образователна среда, където всички заедно да пеем, играем, рецитираме, спортуваме и учим, за да сполучим” към Центъра за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства с финансовата подкрепа на Ромски образователен фонд - Будапеща. Обща стойност на проекта – 17 405 (седемнадесет хиляди четиристотин и пет лв.)

Основната цел, към която беше насочен проекта е подготовка за училище и развитие на потенциалните възможности на онези деца, чиито майчин език не е български, съхраняването на ценността на предучилищното образование и успешния преход към училищното обучение.

Изпълнението на дейностите по проекта подпомогна интегрирането и адаптирането на децата от различните етноси в мултиетническите условия на работа, като се стимулира и активността на децата към овладяване на практически знания и умения. Постигна се приемственост между детската градина и училището при гарантиране на оптимално съответствие между възможностите и очакванията на 5-годишните деца и перспективите на предстоящото им училищно обучение. Групата деца и ученици от етническите малцинства придобиха трайно желание да посещават детска градина, а в последствие и училище. Това желание се формира въз основа на подобрената материално - техническа база, подобрената квалификация на учителите за работа в мултикултурна среда.

Приоритет втори: Развитие на инфраструктурата и подобряване

на околната среда.
Стратегическа цел 1, 2, 3 и 4: Да продължи подобряването на водоснабдяването чрез подмяна на амортизираните тръбопроводи с нови; Да продължи изграждането на канализационната мрежа в града; Да се изгради градска пречиствателна станция за отпадни води.

В изпълнение на поставената цел:

1. Депозиран пред МОСВ инвестиционен проект: „Доизграждане, реконструкция и рехабилитация на водоснабдителна и канализационна мрежа и изграждане на пречиствателна станция за отпадъчни води – гр. Кричим”;

2. Пусната в експлоатация хидрофорна помпа в квартал „Бялата пръст” – гр. Кричим. Общината вложи 7 600 лв. по отчуждителните процедури и изграждането на съоръжението. Монтирани са ултразвуков разходомер и помпа в помпената станция на града, подменени са три етернитови водопровода с полиетиленови тръби;

3. Реализиран е проект: „Подпорна стена на републикански път ІІІ – 866 Девин – Кричим – Стамболийски в участък между жилищни сгради с административни номера 62 и 64, ул. „Антонивановци” в регулацията на град Кричим с дължина 55 м.

Стойност на проекта: 420 057 лв.

Подпорната стена бе изградена за 32 дни, а финансирането бе от Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерски съвет.

4. Към настоящия момент община Кричим продължава да депонира отпадъците си в с. Цалапица до изчерпване на капацитета на сметището, след което ще се пренасочи към новото съоръжение в Асеновград.

5. Разработен е проект за нов гробищен парк, общината ще търси възможност за осигуряване на средства за изграждането му.

6. Входирано е искане в Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерски съвет за финансиране на превантивни дейности за обект „Почистване на коритото на р. Въча в регулацията на гр. Кричим”.



Стратегическа цел 5: Да се подобри състоянието на улиците в града. В изпълнение на целта и предвидените мерки е извършено:

За 2011 г. с материали осигурени от общината и с работниците по проекта на Национална програма „От социални помощи към осигуряване на заетост” са изградени и/или възстановени общо 2 660 кв.м. тротоарни площи, от които 1 617 кв. м. с плочи, а 1 043 кв. м с бетон.


Стратегическа цел 6: Подобряване озеленяването на града и средата на обитаване.

В изпълнение на тази цел са посочените в Стратегическа цел 4 одобрени за безвъзмездна финансова помощ проекти по мярка 321 и 322 от Програмата за развитие на селските райони 2007 – 2013 г., за които има сключени договори с ДФ „Земеделие”, проекта на документация за процедурите по реда на ЗОП са предоставени за съгласуване, след което ще се пристъпи към избор на изпълнители.

През 2011 г. с материали осигурени от общината и с назначените на длъжност „градинар” по Проект „Нов избор – развитие и реализация” по ОП „Развитие на човешките ресурси”, схема BG051PO001-1.1.03 „Развитие”, бяха облагородени и поддържани озеленените площи на територията на града.

Стратегическа цел 7: Да продължи благоустрояването на ромските квартали и се проведат мероприятия за подобряване условията за обитаване в тях.

Значително е подобрено състоянието на основните улици в ромския квартал „Крайречен”. Увеличен е броят на съдовете и контейнерите за смет и отпадъци, с което значително се подобри средата за обитание.

Водоснабдяването и канализацията ще бъдат изградени при реализирането на проекта „Доизграждане, реконструкция и рехабилитация на водоснабдителна и канализационна мрежа и изграждане на пречиствателна станция за отпадни води – гр. Кричим”, в който като подобект е включен и кв. „Крайречен”.

Стратегическа цел 8: Да се подобри качеството на околната среда.

Предвидените мерки ще се изпълнят чрез изпълнението на инвестиционен проект „Доизграждане, реконструкция и рехабилитация на водоснабдителна и канализационна мрежа и изграждане на пречиствателна станция за отпадни води – гр. Кричим”.



Стратегическа цел 9: Повишаване енергийната ефективност в Община Кричим.

Приета е Програма за енергийната ефективност на община Кричим и съгласно заложеното в нея се извършва поетапно оценка на енергийната ефективност на всички сгради – общинска собственост.

В изпълнение на целта за газифициране на гр. Кричим, по левия бряг на р. Въча е изградена частично газопреносна мрежа, към която са включени и газифицирани сградата на Градска поликлиника, СОУ „П. Р. Славейков”, НУ „В. Левски” и ОДЗ „Ралица”, както и много частни ползватели. Реализирано е преминаване коритото на р. Въча, в резултат на което бяха газифицирани административната сграда на общината, НУ „Св. Св. Кирил и Методий”, ОДЗ „Незабравка”, както и няколко частни ползватели. Предстои газифицирането на НЧ „Пробуда – 1912”, Социалния дом и Младежкия дом.

В изпълнение на програмата за енергийна ефективност бе и реализирането на проект „Внедряване на мерки за подобряване на енергийната ефективност на Начално училище „Св. Св. Кирил и Методий”, Начално училище „Васил Левски” и Обединено детско заведение „Ралица”, гр. Кричим” по ОП „Регионално развитие”. Постигнатият ефект от приложените мерки ще се установи през 2012 г.

Ежегодно до 31.03. община Кричим в съответствие на разпоредбите на чл. 12, ал. 1 и ал. 2 от Закона за енергийната ефективност, изготвя и представя в Агенцията за устойчиво енергийно развитие (правоприемник на Агенция за енергийна ефективност) годишни отчети за изпълнение на плановете за енергийна ефективност.

Изготвени са проекти за подобряване на енергийната ефективност на административната сграда на общината и на сградата на градския стадион. При евентуално одобрение на част от проектите внесени за разглеждане пред УС на ПРСР 2007 – 2013 г., ще се извърши саниране и подмяна на дограма на административната сграда на общината и на сградата на градския стадион.



Стратегическа цел 10: Да се продължи изграждането на техническата инфраструктура за развитие на общинската икономика.

Постигането на тази цел ще се осъществи с предприетите и изпълнени мерки на по горе описаните цели.


В изпълнение на определените Ред и начин за осигуряване на информация и публичност, годишният отчет за наблюдение изпълнението на Общинския план за развитие ще бъде публично оповестен след приемането му от Общински съвет при община Кричим.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница