Доклад за наблюдение на изпълнението на общински план за развитие 2014-2020г



Дата04.01.2018
Размер279.32 Kb.
#40866
ТипДоклад
ОБЩИНА СУВОРОВО

ГОДИШЕН ДОКЛАД ЗА НАБЛЮДЕНИЕ НА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ОБЩИНСКИ ПЛАН ЗА РАЗВИТИЕ 2014-2020г”,

ЗА 2014г.

Одобрен с решение на ОС – гр. Суворово № 3- 37 от 27.03.2015г.

ОБЩИНА СУВОРОВО, ОБЛАСТ ВАРНА


ДОКЛАД ЗА НАБЛЮДЕНИЕ НА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА

ОБЩИНСКИ ПЛАН ЗА РАЗВИТИЕ 2014-2020г”,



ЗА ПЕРИОДА 01.01.2014г. – 31.12.2014г.

І. Напредък по отношение на изпълнението на целите и приоритетите на

Общинския план за развитие, въз основа на индикаторите за наблюдение през 2014г.
За периода 01.01.2014г. – 31.12.2014г. общината е осъществявала дейности по реализацията на предвидените проекти в посочените приоритети от Общинския план за развитие 2014 - 2020г., като се има предвид забавянето във стартирането на новия програмен период. Оценка за ефективността на дейностите и за изпълнението на заложените в общинския план цели, може да се направи, като се отчете напредъка по изпълнение на индикаторите за оценка.

Системата от индикатори за наблюдение на изпълнението на общинския план за развитие, въз основа на събраната обективна информация и данни, отчита напредъка и степента на постигане на целите и приоритетите за развитие на общината по физически и финансови характеристики. Подходящо е за целите на плана да се използват два вида индикатори: индикатори за резултат и индикатори за въздействие.

Индикаторите обхващат както физически характеристики (параметри), така и финансови по отношение реализацията на поставените цели и приоритети за развитие, като стойностите им са абсолютни или относителни.

Индикаторите за резултат се отнасят до наблюдението и оценката на изпълнението на определените приоритети и мерки за развитие на общината. По някои от мерките или приоритетите те се отнасят за предвидени или изпълнявани конкретни проекти с важно значение за развитието на територията на общината. Дефинираните индикатори са (по възможност) количествено измерими и осигуряват обективност по отношение на оценките и изводите за конкретните постижения при реализацията на приоритетите и мерките и постигнатото пряко въздействие в съответната област.

Индикаторите за въздействие отчитат изпълнението на специфичните и стратегическите цели и имат значение за цялостната оценка на ефективността на избраната стратегия и политика за устойчиво интегрирано местно развитие за съответния период. Степента на въздействие се отчита с количествено и/или качествено измерими индикатори, а в някои случаи – с качествени оценки относно достигнатата степен в социалното, икономическото и инфраструктурното развитие на общината и приноса на това развитие за общото развитие на региона.

Матрица на индикаторите за наблюдение и оценка на Общинския план за развитие на Община Суворово през периода 2014 – 2020г.


СТРАТЕГИЧЕСКА ЦЕЛ


ИНДИКАТОР


МЯРКА

ПЕРИОД НА


ЦЕЛЕВА СТОЙНОСТ В ЛВ.



СТРАТЕГИЧЕСКА ЦЕЛ 1:

ПОСТИГАНЕ НА ИКОНОМИЧЕСКИ РАСТЕЖ, ЧРЕЗ ПОВИШАВАНЕ КОНКУРЕНТОСПОСОБНОСТТА НА ОБЩИНСКАТА ИКОНОМИКА И АКЦЕНТИРАНЕ ВЪРХУ ОПАЗВАНЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА И РАЗВИТИЕ НА СЕЛСКИЯ ТУРИЗЪМ


Брой МСП, получили безвъзмездна финансова помощ;


Брой подпомогнати нови МСП;
Частни инвестиции за

съфинансиране на публична


финансова и нефинансова помощ за МСП;
Брой работни места, създадени в подпомагани МСП;



125 бенефициента;


Замеделци – 100броя;

Животновъди 21 броя;

Пчелари 14 броя;






1год.

62 904.00лв




СТРАТЕГИЧЕСКА ЦЕЛ 2:

ПОДОБРЯВАНЕ НА КАЧЕСТВОТО НА ЖИВОТ И СМЕКЧАВАНЕ НА СОЦИАЛНИТЕ НЕРАВЕНСТВА ЧРЕЗ УВЕЛИЧАВАНЕ НА ЗАЕТОСТТА И ДОХОДИТЕ И ОПТИМИЗИРАНЕ НА СИСТЕМИТЕ НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО И СОЦИАЛНИТЕ УСЛУГИ, ОБРАЗОВАНИЕТО И КУЛТУРАТА


Участие в съвместни инициативи

за местна заетост и

професионално обучение (вкл.

квалификация и

преквалификация);

 Участие в проекти за

насърчаване на равенството

между половете, равните

възможности и социалното

включване с трансграничен

характер;

Участие в образователни и

обучителни схеми за

подпомагане на младежката

заетост, възможностите за

образование и особено висше и професионално образование;
 Увеличение на пътуванията чрез използване на подпомагани услуги на градския транспорт;
Капацитет на подпомаганите

образователни услуги и грижи за децата;


 Капацитет на подпомаганите

здравни услуги




99% от педагогическия персонал в общината

9 броя проекти

15 стажуващи





26 броя места

1385 деца

3500 здравни обслужвания на деца


1год.

474 476.00лв





СТРАТЕГИЧЕСКА ЦЕЛ 3:
УСТОЙЧИВО И ИНТЕГРИРАНО ТЕРИТОРИАЛНО РАЗВИТИЕ , ЧРЕЗ ПОДОБРЯВАНЕ НА ТЕХНИЧЕСКАТА ИНФРАСТРУКТУРА, ТЕРИТОРИАЛНАТА СВЪРЗАНОСТ И ОПАЗВАНЕ КАЧЕСТВОТО НА ОКОЛНАТА СРЕДА


 Обща дължина на новопостроени пътища;


 Обща дължина на

реконструирани или подобрени пътища;


 Допълнителен капацитет за рециклиране на отпадъците;
 Допълнителен брой лица/ дял от населението с подобрено водоснабдяване;

 Намаление на загубите на вода във водоснабдителната мрежа;


 Население, ползващо се от мерки за защита от наводнения;
 Допълнителни мощности за производство на възобновяема енергия;

 Брой домакинства с подобрено енергийно потребление;


 Намаление на енергийното

потребление в обществени

сгради;
 Брой потребители допълнително

включени към интелигентни

енергийни мрежи;
 Брой лица/ дял от населението с осигурен широколентов достъп (със скорост поне 30 Mbps);
 Брой ремонтирани обществени сгради в това число училища;
 Брой посещения на

подпомаганите туристически атракции;









10 471км





170 души

100%
-

-










8 сгради

около 3000 души


1год.

16 674 733.98лв



СТРАТЕГИЧЕСКА ЦЕЛ 4
ТЕРИТОРИАЛНО СБЛИЖАВАНЕ С ОБЩИНИ В НАЦИОНАЛЕН И ЕВРОПЕЙСКИ МАЩАБ ЧРЕЗ МЕЖДУРЕГИОНАЛНО СЪТРУДНИЧЕСТВО И ПРОЦЕДУРИ НА ПАРТНЬОРСТВО




 Брой проекти, насърчаващи

правно-нормативното и

административното

сътрудничество и

сътрудничеството между

гражданите и институциите;


 Брой проекти за

междурегионално

сътрудничество, повишаващи

ефективността на политиката на сближаване;


 Брой въведени нови информационни технологии;
Брой проведени обучения за общинска администрация;

Брой обучени служители на общинска администрация




1 брой

1 брой

1 брой

8 броя обучения

58 души по обща численост

1год.

111 981.48лв.


СТРАТЕГИЧЕСКА ЦЕЛ 1: „ПОСТИГАНЕ НА ИКОНОМИЧЕСКИ РАСТЕЖ, ЧРЕЗ ПОВИШАВАНЕ КОНКУРЕНТОСПОСОБНОСТТА НА ОБЩИНСКАТА ИКОНОМИКА И АКЦЕНТИРАНЕ ВЪРХУ ОПАЗВАНЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА И РАЗВИТИЕ НА СЕЛСКИЯ ТУРИЗЪМ“

Стратегическа цел 1 е насочена към стимулиране на икономическото развитие чрез активизиране на собствените ресурси и съхраняване на собствената специфика, която се определя най-вече от местоположението на общината. Сериозен акцент е поставен върху развитието на икономика, свързана със селското стопанство и земеделието. Предвижда се подкрепа за МСП, които биха дали принос за развитието на общинската икономика, чрез подобряване на инфраструктурата им, както и за развитие на нови бизнес модели и иновации. Набляга се на необходимостта от разнообразяване на туристическия продукт чрез включване на богатите природни и културни ценности на региона, с което да се обогати и морският туризъм на крайбрежието, характерен за развитието на областта.


Приоритет 1.1. “Развитие на малки и средни предприятия в областта на селското стопанство и промишлеността”

Специфична цел 1.1.1. "Развитие на професионалните умения на земеделските производители"

За изминалата година общо 125 бенефициента са получили финансиране за своята дейност по схема за единно плащане на площ, национално доплащане за глава добитък и др.

Извършени са 5 броя агроекологични плащания по Мерки от «ПРСР 2007 – 2013г.» за изминалата 2013г. По Наредба 49 от Община Суворово са регистрирани земеделски производители, стопанисващи земи – 100 броя; животновъди – 21 броя и пелари – 14 броя.
Приоритет 1.2. “Развитие на бизнеса и привличане на външни инвестиции”

Специфична цел 1.2.1 “Създаване на партньорства с бизнеса при усвояването на различни финансови инструменти” . Осъвременяване на кадастрални планове и актуализация на общинските имоти, подходящи за насърчаване на бизнеса.

Вследствие на промените в обществено-икономическите условия, законовата и нормативната уредба са налице обективни потребности за привеждане на съществуващата устройствена основа в съответствие с новите изисквания, като на първо място е изработването на общ устройствен план. Общият устройствен план е основа за цялостното устройство на територията на общината и определя преобладаващото предназначение и начин на устройство на отделните структурни части на територията, обхваната от плана.

След 01.01.2016 год. извън границите на населените места, ако няма общ устройствен план няма да може да се променя предназначението на земеделска земя , така че може да се спре инвестиционната дейност в общината.

Прогнозният период, за който се създава ОУП на община Суворово е 2030г. Главната цел на общия устройствен план на общината е да създаде пространствена планова основа за нейното дългосрочно устойчиво устройствено развитие в съответствие с приетите стратегически документи за регионално развитие и със специфичните за община Суворово природни, културно-исторически, туристически и други ресурси.

Общият устройствен план на община Суворово e в процес на изработка, след проведена обществена поръчка чрез публична покана на 10.10.2014г. беше сключен договор с „Фрибул“ ООД, гр. Варна. Очакванията са през месец април да бъде предложен са съгласуване, разглеждане и обсъждане Предварителен Общ Устройствен план, след което ще бъде изготвен и окончателния. Стойността на ОУП е 58 800лв., като 20% от тази стойност е длъжна да осигури общината, а останалите 80 % ще осигури държавата.
Приоритет 1.3. “Подобряване на туристическото предлагане и включване на природното и културно богатство на региона за подобряване на конкурентноспособността на МСП в туризма”

Специфична цел 1.3.1. Активизиране на развитието на туризма в цялата територия на общината и изграждане на туристическа инфраструктура”

Извършен беше „Ремонт на общински път VAR 2250/VAR 2240/Суворово – Туристически комплекс „Горски кладенец“, на стойност 4 104.00лв.

През изминалата година се проведе Седмия празник на фолклорното изкуство „Като жива вода“ . В него са изпратили участници 145 организации /читалища , културни домове, пенсионерски клубове , училища/. Клубовете за хора са 24, танцовите състави 38, певческите групи 149, а индивидуалните изпълнители 341. Общият брой участници надхвърля 3000. Това беше изданието събрало най-много участници от стартирането на фестивала през 2008 година до сега.
СТРАТЕГИЧЕСКА ЦЕЛ 2: „ПОДОБРЯВАНЕ НА КАЧЕСТВОТО НА ЖИВОТ И СМЕКЧАВАНЕ НА СОЦИАЛНИТЕ НЕРАВЕНСТВА ЧРЕЗ УВЕЛИЧАВАНЕ НА ЗАЕТОСТТА И ДОХОДИТЕ И ОПТИМИЗИРАНЕ НА СИСТЕМИТЕ НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО И СОЦИАЛНИТЕ УСЛУГИ, ОБРАЗОВАНИЕТО И КУЛТУРАТА“

Местният трудов пазар се характеризира с висока и продължителна безработица, доминирана от хора с ниско образование и без професионална подготовка; с наличие на неравнопоставени групи на пазара на труда; ограничено търсене на труд, неадекватно образователно-квалификационно ниво на свободните човешки ресурси спрямо потребностите на работодателите и слаба професионална адаптивност на заетите при въвеждането на нови технологии.

Основните предизвикателства на пазара на труда са свързани с намаляване несъответствието между образователното равнище и професионалните умения и квалификация на заетите, които се търсят на пазара на труда, с акцент за възрастните работници, младежите до 29 г. и ли­цата с ниско образование и квалификация, жените и представители от ромското етническо малцинство .

Основните предизвикателства в областта на социалните услуги са свързани с осигуряването на широк достъп до профилактика и лечение на всички групи от населението, до подобряване на здравния статус на всички възрастови групи, развитието на инфраструктурата, създаване на публично-частни партньорства, както и подкрепата за предоставяне на услуги от неправителствения сектор.



Приоритет 2.2 "Подобряване на качестввото на достъпа до здравни, образователни, социални и културни услуги и спортни прояви"
Специфична цел 2.2.1. “Адаптиране на образователните услуги съобразно потребностите на пазара на труда” - изпълнението на тази цел е съсредоточено в направление Образование.

1. Цели и приоритети:

  • прибиране и задържане на подлежащите на задължително обучение ученици;

  • изграждане на адекватен училищен механизъм за обезпечаване на условия за интегрирането на децата от малцинствените групи;

  • осмисляне на свободното време на учениците чрез организиране на извънкласни дейности – клубове по интереси;

  • противопоставяне на насилието в училище;

  • участие в национални програми и проекти;

  • усъвършенстване системата за квалификационната дейност на учителите;

  • повишаване взискателността по опазване на училищното имущество;

  • работа с родителите, привличане възможно най-голям брой родители, съпричастни към училищните проблеми, търсене на нови методи и подходи за приобщаване на родителите към училищния живот, обогатяване на материално-техническата база;

  • осигуряване на подготовка на учениците, съответстваща на европейските образователни стандарти.

2. Брой на обучаваните ученици в община Суворово


Клас

Брой ученици/деца към 15.09.2014 г.

ПГ-5 г.

71

ПГ-6 г.

111

І

98

ІІ

101

ІІІ

83

ІV

59

V

105



99

VІІ

77

VІІІ

65

IX

23

X

20

XI

30

XII

29

Общо:

971


3. Отпаднали ученици
За цялата община трайно не са посещавали училище 6 деца, като едно от тях е навършило 16 години и неподлежи на задължително обучение.

4. Затруднения и проблеми.
1. Част от учениците напускат учебното заведение с документ за чужбина, а след време се връщат, без да са посещавали учебно заведение или без уредени документи.

2. Значителна част от децата, постъпващи за ПК или 1 клас не говорят и не разбират български език.

3. На значителна част от децата не се оказва родителска подкрепа – децата са при баба или друг настойник , кйто не може да осъществи контрол и не проявява никаква загриженост и съдействие на училищното ръководство.

4. Норматимвното изискване да не се повтаря в начален етап е допълнителен проблем при трайното ограмотяване на децата – движението им от клас в клас и различни населени места води до отпадане в 5 или 6 клас.

5. Основна грижа на училището в с. Николаевка през зимния сезон е недостатъчно ефективното отопление на сградата (практически липса на отопление в коридорите, заемащи огромна площ…)
5. Работа по проекти.

5.1. СОУ „Никола Й. Вапцаров”, гр. Суворово

През 2014 г. СОУ „Никола Й. Вапцаров” гр. Суворово участва в няколко проекта:



  • Национална кампания „За чиста околна среда – 2014 г. ” на МОСВ и ПУДООС на тема: „Спортен кът на открито” - изгради се спортна площадка на открито, оборудвана със спортни уреди и съоръжения. Получени са две пейки – дарение от Кмета на Община Суворово, за оформяне на спортния кът.

  • Проект по ПМС 129 за развитие на спорта в училище

  • Проект по Национална програма „На училище - без отсъствия”, мярка Без свободен час

  • Проект по Национална програма „ С грижа за всеки ученик” , модул „Осигуряване на обучение на талантливи ученици за участие в ученически олимпиади ”

  • Проект ALL DAY – по ОПРЧР – за целодневно обучение на учениците от 1 до 5 клас

  • Проект - Национална програма „На училище - без отсъствия”, мярка „Без отсъствие”

  • Национална програма "Модернизация на училищната база ", модул „Подобряване на училищната среда” – подмяна на подови настилки в класните стаи и обзавеждане

  • Проект „ Студентски практики” по ОПРЧР

  • Проект „Квалификация на педагогическите специалисти” по ОПРЧР



5.2. ОУ „Христо Ботев“- с. Чернево

През изтеклата година училището работи по следните проекти:

- проект „УСПЕХ“ с 7 групи ИИД – клубове по интереси: Театрално студио „Дъга“, Арт-студио „Майстор Сръчко“, Клуб „Шарена черга“, клуб „Приятели на компютъра“, секция „Спорт за всички“, общо 83 ученици;

- проект „Квалификация на педагогическите специалисти“;

- НП „На училище без отсъствия“, мярка „Без свободен час“ и мярка „Без отсъствие“.
5.3. ОУ „Христо Ботев“- с. Николаевка

- На 17.11.2014г. приключи работата по едногодишен училищен проект ПРОГРЕС, насочен към интеграция на ромските ученици. Бюджетът на проекта беше 188 хил. лева;

- Училището работи по Националните програми на МОН – тези от тях, които са приложими и подходящи за специфичните нужди;

- Училището започва работа като партньор по проект WIN 2 – водеща организация е Университетът в Олденбург, Германия. Проектът е тригодишен, стартира през есента на 2014г., а дейностите включват обмен на ученици и учители между партньорите от Полша, Германия и България, под наблюдението на външен експерт от Австрия.;

- Проект „УСПЕХ” продължава и през настоящата учебна година със сформирани 11 групи ИИД с по 10 ученици във всяка от тях.
5.4. ОДЗ „Буратино“ – гр. Суворово

През 2014 г. ОДЗ „Буратино“ финализира участието си в проект BG051P0001-3.1.03-0001 „Квалификация на педагогическите специалисти“ осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз, където се обучиха 99% от педагогическите кадри. Също така продължи участието си в проект „Студентски практики“ също осъществен с финансовата подкрепа на оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз. За календарната година около 15 студента пожелаха ментори да им бъдат служители на ОДЗ „Буратино“.

През 2014 г. детската градина продължи участието си в Европейската схема за предлагане на плодове в училищата и детските градини, финансирана от Бюджет на РБ/ДФ „Земеделие“ с финансовата подкрепа на ЕС.
6. Кадри

Училищата в общината са обезпечени с добре обучени педагогически специалисти по всички учебни предмети – както в начален етап, така и в прогимназиален етап на обучение.

През изтеклата 2014 г. в ОДЗ „Буратино“ работят 43 служители, от които 19 педагози и 24 помощен персонал. Педагозите са със следното образование: 3- професионални бакалаври, 9- бакалаври, 5- магистри и двама неотговарящи на изискванията, завършващи през 2015 г. предучилищна педагогика.
7. Материално-техническа база.

Чрез работата по два от проектите, в СОУ „Никола Й. Вапцаров” гр. Суворово, е подменена голяма част от подовата настилка и обзавеждането в класните стаи.

През 2014 година в ОУ „Х.Ботев“ – с.Чернево са вложени 22 608 лева за подобряване и обогатяване на МТБ.

През изминалата година в ОУ „Х.Ботев“ в с.Николаевка са извършени следните подобрения: сменена е дограмата в цялата сграда; закупено е оборудване; извършено е разширение на две административни помещения; закупени спортни пособия по 129-то ПМС и бели дъски

ОДЗ „Буратино“ стопанисва сгради в Суворово, Чернево и Николаевка. Върху сградата в Николаевка през 2014 г. е извършен основен ремонт финансиран от Комисията по бедствия и аварии, със собствени средства детската градина подмени на 100% вътрешното обзавеждане. На сградите в Суворово и Чернево се извършиха козметични ремонти, като частично се подмени вътрешното обзавеждане. На 3 от входовете в Суворово и в Чернево се подмени изцяло инсталацията за отпадни води. Материалната база на ОДЗ през 2014 г. бе подобрена и обезпечена за функциониране от към материално-технически и кадрови ресурси. Осигурени са уреди и мощности за извършване на всички дейности, специфични за детската градина.

Във всички учебни заведения са осигурени условия за обучение, възпитание и труд.



Специфична цел 2.2.2. “Подобряване на социалните и здравните услуги на населението, включително и обществени групи в риск”

Социалните услуги, които са изпълнявани през 2014 г. в Община Суворово са:

- Социална услуга в общността „Център за работа с деца на улицата”. Капацитета на услугата е 20 деца. Финансирането се осъществява като делегирана от държавата дейност по определен с решение на Министерски съвет единен разходен стандарт за финансиране през 2014 г. в размер на 6950 лв. на субсидирана бройка.

През годината в центъра са преминали 26 деца;


- Социалната услуга в общността „Център за социална рехабилитация и интеграция на хора с увреждания”. Капацитета на услугата е 30 лица. Финансирането се осъществява като делегирана от държавата дейност по определен с решение на Министерски съвет единен разходен стандарт за финансиране през 2014 г. в размер на 2599 лв. на субсидирана бройка. През годината в центъра са преминали 32 лица;
- Социална услуга „Личен асистент” се осъществява по проект в партньорство с Агенция социално подпомагане, по схема „Алтернативи” финансирана по ОП „Развитие на човешките ресурси”. През 2014 г. капацитета на услугата се увеличи от 21 на 27 обслужвани лица. До момента по този проект са обгрижени 35 потребители;
- През 2014 г. Домашен социален патронаж е доставял храна на възрастни хора от всички населените места на общината, като средномесечната бройка е 78 обслужвани лица. За поредна година е приготвяна храна и за деца от начален курс в ОУ „Хр. Ботев” с. Чернево, ОУ „Хр. Ботев” с. Николаевка и децата от ЦРДУ гр. Суворово, общо 90 деца. ДСП е местна дейност, финансирана със средства в размер определен с решение на Общински съвет гр. Суворово;
- Във всички населени места на общината функционират клубове за социални контакти - местна дейност, финансирана със средства в размер определен с решение на Общински съвет гр. Суворово.

СТРАТЕГИЧЕСКА ЦЕЛ 3: „УСТОЙЧИВО И ИНТЕГРИРАНО ТЕРИТОРИАЛНО РАЗВИТИЕ , ЧРЕЗ ПОДОБРЯВАНЕ НА ТЕХНИЧЕСКАТА ИНФРАСТРУКТУРА, ТЕРИТОРИАЛНАТА СВЪРЗАНОСТ И ОПАЗВАНЕ КАЧЕСТВОТО НА ОКОЛНАТА СРЕДА“

Инвестициите в местната инфраструктура са основен фактор за постигане конкурентноспособност на общинската икономика, осигуряване качество на живот, за повишаване мобилността на населението и навлизане на информационните и комуникационни технологии. Развитието на инфраструктурата е важно условие за стимулиране на стопанската активност на бизнеса, навлизането на външни инвестиции и подобряването на условията за живот на местната общност. Същевременно важен аспект на развитието на базисната инфраструктура е опазването и възстановяването на околната среда като ключов елемент на устойчивото развитие и важна характеристика на стандарта на живот.

Ангажиментите на Община Суворово са свързани с поддържането на общинската транспортна инфраструктура, уличната мрежа, водоснабдителна и канализационна инфраструктура, подобряване управлението на отпадъците, повишаване на енергийната ефективност и намаляване на публичните разходи за енергия. Осигуряване на финансови ресурси за развитието на техническата инфраструктура е сериозно предизвикателство пред администрацията, предвид на нейната значимост за интегрираното социално-икономическо развитие на общината.
Приоритет 3.1. “Подобряване на техническата инфраструктура, териториалната свързаност и достъпността до обектите за публични услуги”

Специфична цел 3.1.1. ”Подобряване на общинската пътна инфраструктура”

През 2014г. са изпълнени следните проекти от инвестиционната програма на общината:

1. „Ремонт на улици и пътища на територията на община Суворово“, на стойност 227 731.21 с ДДС, включващ:

1.1. „Ремонт на общински път VAR 1023/II-29 Игнатиево – Слънчево – Баново – Калиманци/“.

1.2. „Ремонт на общински път VAR 2250/VAR 2240/Суворово – Туристически комплекс „Горски кладенец““.

1.3. „Ремонт на общински път VAR 2116/Вълчи дол – Войводино – Николаевка – Изгрев/“.

1.4. „Ремонт на асфалтови настилки в гр. Суворово, с. Левски, с. Баново и с. Дръндар“.

2. „Ремонт на общинска инфраструктура на територията на община Суворово“ на стойност 83 728.33лв. с ДДС, включващ:

2. 1. „Изграждане на алея в гробищен парк в гр. Суворово“;

2.2. „Ремонт на покрив на общинска сграда АОС 1262 /тото пункт в гр. Суворово/“;

2.3. „Ремонт на площадно пространство в гр. Суворово“;

2.4. „Ремонт на пенсионерски клуб в с. Чернево“;

2.5. „Доизграждане на инфраструктура около туристически заслон със „зелено“ училище в местност „Горски кладенец“;

2.6. „Изграждане на детска площадка в с. Баново“;

2.7. „Изграждане на отводнителна канавка в с. Изгрев“;

2.8. „Изграждане на обществена тоалетна в гр. Суворово“;

2.9. „Ремонт на площадно пространство в с. Чернево“;

2.10. „Текущ ремонт на медицински център в гр. Суворово“;

2.11. „Текущ ремонт на кметство в с. Калиманци“;

2.12. „Полагане на бели настилки в населените места в община Суворово“;



3. Аварийни ремонти през 2014г. :

3.1. "Авариен ремонт на фонтан на площад в гр. Суворово", на стойност 1 607,33лв с ДДС;

3.2. "Авариен ремонт на вертикални щрангове на канализация в сградата на Община Суворово", на стойност 3899.98лв с ДДС;

3.3. Авариен ремонт на домашен социален патронаж в гр. Суворово", на стойност 1470.96лв. с ДДС;

3.4. "Авариен ремонт на покрив на медицински център в гр. Суворово", на стойност 2 241.36лв. с ДДС;

3.5. "Авариен ремонт на козирка в ОДЗ „Буратино“ – филиал с. Чернево", на стойност 1287.00лв. с ДДС;

3.6. "Авариен ремонт на ОДЗ „Буратино” – филиал с. Николаевка", на стойност 2918.63лв. с ДДС;

3.7. "Авариен ремонт на пешеходен мост над дере в с. Левски, община Суворово", на стойност 2 533.07лв. с ДДС;

3.8. „Авариен ремонт на Дневен център гр. Суворово“, на стойност 929.16лв. с ДДС;

3.9. "Аварийни ремонти на на територията на Община Суворово", на стойност 8 141.65лв. с ДДС;

- “Авариен ремонт на тротоари на територията на град Суворово“;

- "Авариен ремонт тротоар на кръстовището на ул.“Острата чешма“ и ул.“Драган Стоянов“;

- “Авариен ремонт на сводов мост в с.Изгрев“;

4. Проекти финансирани от ПИП „Растеж и устойчиво развитие на регионите“

4.1. „Реконструкция на „Местен път град Суворово – промишлена зона“, на стойност 542 117,34 лв. с ДДС;



5. Проекти финансирани от ПРСР 2007 – 2013г.

5.1. „Подобряване публичната инфраструктура в община Суворово” по договор 03/321/01129, на стойност 6 050 683.64лв с ДДС. Проектът включва две обособени позиции: ОП 1 - „Изграждане на битова канализация, реконструкция и подмяна на водопроводна мрежа на кв. 31, 32, 38, 39, 52 до 54, 58 до 63 и 70 в с. Чернево, община Суворово по договор 03/321/01129”

ОП 2 - „Рехабилитация на общинска пътна мрежа в община Суворово-път VAR 2116/III-2072/Вълчи дол-Войводино-граница общ. (Вълчи дол-Суворово)-Николаевка-/III-2901/ от км 8.700 до км 11.680 и от кв. 13.530 до км 18.740 по договор 03/321/01129”

5.2. „Възстановяване и ремонт на асфалтови настилки и бордюри на улици в гр. Суворово по договор 03/322/00717”, на стойност 1 797 502.44лв с ДДС


6. Проекти финансирани от Междуведомствена комисия за възстановяване и подпомагане.

6.1. „Ремонт и възстановяване на покривни конструкции на сгради - общинска собственост на територията на община Суворово с три обособени позиции“



Обособена позиция № 1 – „Ремонт на покривна конструкция на сградата на общинска администрация гр. Суворово“, на стойност 48 629.28лв с ДДС.

Обособена позиция № 2 – „Възстановяване на покривна конструкция на сградата на детската градина в с. Николаевка, община Суворово, област Варна“, на стойност 133 235.80лв. с ДДС

Обособена позиция № 3 – „Авариен ремонт на покривна конструкция на сградата на физкултурен салон на СОУ „Н.Вапцаров“, гр. Суворово, област Варна“, на стойност 78 943.02лв. с ДДС.

6.2. „Аварийно почистване на река Девненска, извън регулацията на гр. Суворово, за осигуряване проводимостта и предпазване от заливане на прилежащите земеделски площи“ 67 173.60лв. с ДДС


7. Проекти в процес на подготовка през 2014г. са:

Проведена е процедура за избор на изпълнител за „Изготвяне на технически проекти в три обособени позиции“, както следва:



Обособена позиция № 1 – „Изготвяне на технически проект: „Асфалтиране на улици в гр. Суворово“;

Обособена позиция № 2 – „Изготвяне на технически проект: „Асфалтиране на улици с изграждане на кръгово кръстовище в гр. Суворово“;

Обособена позиция № 3 – „Изготвяне на технически проект: „Рехабилитация на общински път VAR 2240/III – 2901/Суворово-Дръндар-Николаевка/VAR 2116/“. Предстои кандидатстване за финасиране по ПРСР през новия програмен период 2014 - 2020г.
Специфична цел 3.1.2. ”Опазване на околната среда, подобряване на енергийната ефективност и прилагане на възобновяеми енергийни източници”
Дейностите по сметосъбиране и депониране се извършваха съгласно сключен договор № 4-8 от 03.05.2012г. за „ Сметосъбиране, сметоизвозване и депониране на ТБО от населените места на територията на Община Суворово ” между Община Суворово и ДЗЗД „ Консорциум Астон сервиз – БКС- Девня ” град Девня, област Варна. Обслужвани съдове - метални контейнери, тип ”Бобър ” с вместимост 1,1 м3.

Във връзка с осигуряване на водната проводимост през 2014г., редовно бяха почиствани деретата на територията на общината от натрупани твърди битови отпадъци, дървесна и храстовидна растителност.

През 2014г. дейностите по разделно събиране на отпадъците се извършваха от „ЕКОКОЛЕКТ ” АД, град София на територията на град Суворово и село Чернево

През 2014г. имаше подобряване на пътната инфраструктура в населените места със собствени средства. Това допринесе до подобряване на състоянието на атмосферният въздух в населените места, и намаляване на емисиите въглероден диоксид, азотни и серни диоксиди.


През 2014 година бяха проведени следните екокампании :

- През месец април 2014 година Община Суворово взе участие в Националната кампания по повод «Деня на земята 22 април».

- Участие на Община Суворово и учебните заведения в Националният конкурс « За чиста околна среда » към Министерство на околната среда и водите и ПУДООС.

- Участие на Община Суворово в Националната кампания «Да изчистим за един ден България».

- През месец септември Община Суворово бе участник по време на провеждането на Европейската седмица на мобилността. Град Суворово бе поддържащ град в европейската кампания.

- Информационно обслужване на населението се проведе, чрез: обяви и съобщения в общински вестник , на информационни табла и търговски обекти, относно опазване на околната среда, организиране на екоинициативи и други.

В процес на изготвяне е нова « Общинска програма за опазване на околната среда 2015-2020 година ».



Специфична цел 3.1.3. ”Подобряване на ВиК инфраструктура и пречистване на отпадъчните води с изграждане на пречиствателни съоръжения”

Проекти в процес на изпълнение през 2014г. са:

- „Изграждане на канализационна и подмяна на водопроводна мрежи по улици: „Острата чешма”(от ул. „Рила” до ул. „Райна Княгиня” и от ул. „Пирин” до ул.”Цар Симеон”) и ул. „Цар Симеон” (от ул. „Острата чешма” до ул. „Клокотница”) в гр. Суворово, Община Суворово”, на стойност 789 652.14лв. с ДДС , финансиране от ПУДООС.

- „Реконструкция на водопроводна мрежа на улици в квартали 3А до 24 и изграждане на канализационна мрежа на улици в квартали 3А и от 7 до 21 в с. Чернево, общ. Суворово- Етап I „Реконструкция на водопроводна мрежа на улици в квартали 3А до 24 в с. Чернево, общ. Суворово”, финансиран от ПРСР, на стойност 4 019 572.75лв


Приоритет 3.2. “Интегрирано градско развитие, благоустрояване на селищната среда, побряване качеството на живот и развитие на човешките ресурси”

Специфична цел 3.2.1. “Подобряване на градската среда”
Предстои завършването на проект: „Реконструкция подобряване и оборудване на спортен комплекс в гр. Суворово“ по договор 03/321/01135 на стойност 6 831 235.20лв. с ДДС, финансиран от ПРСР. – прoектът е в процес на изпълнение.

Специфична цел 3.2.2.“Подобряване на образователна, здравна и културна инфраструктура”
Общинското здравеопазване обхваща дейността на здравните кабинети в училищата и детските заведения. Осем здравни работника осъществяват дейност в 5 здравни кабинета, в 4 училища и едно обединено детско заведение. Медицинският персонал е назначен към Направление „Здравеопазване” в Общинска администрация Суворово. Общия брой на обслужваните деца е 1385, от които 1059 деца в общински и държавни училища, 179 в подготвителни и полудневни групи и 147 деца до 5 г. възраст, посещаващи детска градина.

През учебната 2014/2015г. поради различни симптоматични оплаквания на децата, през здравните кабинети са преминали около 3700 деца. Съществува проблем с намирането на кадри за обезпечаване на дейността, като в момента 4 от осемте заети бройки са пенсионери.

Община Суворово осигурява поддръжка и отопление на общите помещения в сградата на Медицински център гр. Суворово, в която са разположени кабинетите на общопрактикуващите лекари, специализираните лекарски практики, дентални специалисти, клинична лаборатория и неотложен кабинет.

За функционирането на неотложен кабинет Община Суворово осигурява средства. Стойността на едногодишния договор е 29 400 лв. За периода на отчета изпълнител е МЦ „Св. Анна”.



Специфична цел 3.2.3. “Активизиране развитието на туризма и опазване на местното природно и културно наследство”

Културни дейности на територията на община Суворово се осъществяват основно от 8-те читалища, Общинската колекция , сдружение „Слънце“ и сдружение “Козлуджанци“.

Читалищата по населените места са културни институции , които осъществяват до голяма степен и социална функция. Те стават център, място за социални контакти на жителите на населените места. В читалищата хората отбелязван официални и традиционни празници, рождени дни, организират кулинарни срещи, изложби и др. Създадените певчески групи към някои от тях участват в множество културни прояви в региона и страната и постигат добри резултати. Свидетелство за това са множеството отличия , с които се завръщат.

През изминалата 2014 година разшири дейността си НЧ “Зора-1912г.“ с.Чернево където започна работа танцов състав с две възрастови групи.Наред с автентичния фолклор читалището вече ще представя и обработен такъв.

НЧ “Пробуда- 1896г.“ гр.Суворово откри школа по гайда и беше създаден клуб “Женски свят“. Така дейностите в читалището постепенно се разширяват и ангажират все повече хора от различни възрастови групи.

През месец октомври беше организиран от НЧ “Пробуда-1896г“ и Втория празник на хорото , в който взеха участие 19 клуба, Със самото събитие отбелязахме и 30 годишнината на града. По този повод концерт изнесе Николай Славеев.

На 07.06 бе отбелязана 240 годишнината от битката при с.Козлуджа .Тогава руската армия под командването на генерал Александър Василевич Суворов удържала историческа победа срещу турската армия. В тържествена обстановка във Фестивален и спортен комплекс „Генерал Суворов“ прозвучаха изпълненията на детско-юношески духов оркестър „Дико Илиев“ гр.Дългопол, камерен ансамбъл „Руска тройка“, Фолклорен ансамбъл при Академичен танцов театър на ВСУ „Черноризец Храбър“.

СТРАТЕГИЧЕСКА ЦЕЛ 4: „ТЕРИТОРИАЛНО СБЛИЖАВАНЕ С ОБЩИНИ В НАЦИОНАЛЕН И ЕВРОПЕЙСКИ МАЩАБ ЧРЕЗ МЕЖДУРЕГИОНАЛНО СЪТРУДНИЧЕСТВО И ПРОЦЕДУРИ НА ПАРТНЬОРСТВО“

Надежден инструмент в тази стратегия е постигането на междуобщинско сътрудничество и партньорство за решаване на общите проблеми и за постигане на интегрирана областна социално-икономическа и културна общност. Сътрудничеството и партньорството е необходимо и на по-високи равнища в рамките на СИ район и извън тях в национален и наднационален мащаб.

От изключителна важност за успешното усвояване на ресурсите е съхраняването на вече изградените административни структури и експерти, създаването на местни и участието в регионални партньорства, които да имат принос за подготовката и управлението на проекти. Продължаването на развитието на административния капацитет в Община Суворово е свързано с целенасочено обучение и специализация на служителите, повишаване на езиковите и компютърните им умения, както и обогатяване на практическия опит чрез участие в експертни мрежи за сътрудничество на национално и регионално ниво.

Приоритет 4.1. “Стимулиране на вътрешното и външно сътрудничество и партньорство”

Специфична цел 4.1.1. “Подобряване на социалното, икономическото и културното сътрудничество и сближаване между общините за реализиране на съвместни инициативи за развитие”

През 2014г. беше реализиран проект на ОП «Административен капацитет» «Повишаване административния капацитет в община Суворово», на стойност 89 615.88лв, като обучение преминаха 78 общински служители.

През настоящата година Община Суворово беше ползвател по проект на НСОРБ «Е- ПОДЕМ» – европейски проекти, общински дейности и електронен мениджмънт», включващ доставка на офис - техника и хардуер на обща стойност – 22 365.60лв, и обучение в чужбина на двама общински служители по финансово управление и подготовка и изпълнение на европейски проекти.

В община Суворово притока на инвестиции през 2014г. възлиза на обща стойност повече от 17 324 095.00лв.



Настоящият доклад е изготвен съгласно член 91 от Правилника за прилагане на закона за регионалното развитие.
Каталог: files -> info pages
info pages -> Възнагражденията на Секционните избирателни комисии ще се изплащат на 11 и 14 ноември 2011 г
info pages -> Кметства в общината Телефонен код Служебен телефон
info pages -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
info pages -> Технически спецификации технически изисквания за безоловен бензин а – 95Н
info pages -> Програма за развитие на читалищната дейност в община град добрич 2015
info pages -> Технически спецификации охраната на общинските обекти чрез охранители
info pages -> Технически спецификации охраната на общинските обекти чрез охранители
info pages -> Програма за опазване на околната среда 2016 2020 г. Общинска програма за опазване на околната среда 2016 2020 година


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница