Допълнителни парични вноски в еоод и оод



Дата29.11.2023
Размер23.41 Kb.
#119459
Допълнителни парични вноски в ЕООД и ООД

Допълнителни парични вноски в ЕООД и ООД
Внасянето на допълнителни парични вноски от едноличния собственик на капитала или от съдружниците представлява особена форма на кредитиране на дружеството за преодоляване на икономически трудности с временен характер. В практиката те често се използват както за покриване на загуби от дейността на фирмата, така и за осигуряване на оборотни средства или за извършване на инвестиции.
Допълнителните парични вноски са особен вид заем.
Такива вноски могат да бъдат направени само ако са налице императивните изисквания на чл. 134 от Търговския закон (ТЗ). В противен случай за данъчни цели тези вноски ще се третират като обикновен паричен заем. Ако пък невнасянето на вноската се използва като основание за изключване на съдружник, решението на Общото събрание ще бъде отменено от съда.
Допълнителните вноски НЕ се отразяват в капитала на дружеството.
Те обаче могат да бъдат превърнати в капитал в един последващ момент. Когато фирмата има затруднения да върне вноските на едноличния собственик на капитала или на съдружниците, много често с тези вноски се прави увеличение на регистрирания в търговския регистър капитал на ЕООД или ООД.
Съгласно чл. 134 от ТЗ по решение на общото събрание за покриване на загуби и при временна необходимост от парични средства съдружниците могат да бъдат задължени да направят допълнителни парични вноски за определен срок. При ЕООД решението се взема от едноличния собственик на капитал.
За законосъобразното извършване на допълнителни парични вноски трябва са изпълнени следните условия:

  • решение по чл. 134 от ТЗ на Общото събрание на съдружниците, респ. на едноличния собственик на капитала

Решението на ОС се приема с мнозинство повече от 3/4 от капитала. В дружествения договор съдружниците могат да предвидят и по-голямо мнозинство. Съдружник, който не е присъствал на събранието или е гласувал „против“, може да напусне дружеството в едномесечен срок. Ако не напусне и не внесе допълнителната вноска в определения срок, останалите съдружници могат да го изключат като съдружник.

  • понесени от дружеството загуби и временна необходимост от парични средства

Реалната нужда от извършване на допълнителни парични вноски трябва да се обоснове в протокола от ОС. Решението по чл. 134 от ТЗ трябва да е мотивирано. Следователно, трябва да се посочат конкретни икономически показатели, обосноваващи извод за необходимост от парични средства, за преодоляването на конкретна загуба или ако е налице решение за развитие на търговската дейност – за какво точно ще са необходими парични средства. 
ВАЖНО!!! Според НАП разпоредбата на чл. 134 от ТЗ предвижда две условия, които трябва да са налице едновременно:

  1. понесени загуби;

  2. временна необходимост от парични средства за покриване на тези загуби.

За целите на ЗКПО данъчните органи приравняват предоставянето на средства на дружеството за финансиране на негови инвестиционни намерения или за обезпечаване на временна необходимост от оборотни средства, на предоставяне на заем. Това означава, че изискват за данъчни цели да бъде определена пазарна лихва.
Актуалната практика на Върховния административен съд (ВАС) по данъчни дела също застъпва такова тълкуване. Освен това, ВАС приема, че следва да е документално обосновано и че претърпените от дружеството загуби не могат да бъдат покрити чрез търсене на заем отвън, чрез намаление на капитала или чрез друг алтернативен способ. Трябва да са налице и счетоводните документи, които доказват необходимостта от финансиране.
В практиката на Върховния касационен съд по дела за изключване на съдружник поради невнасяне на допълнителна парична вноска преобладаващо се приема, че двете условия са алтернативни, т.е. че с допълнителната вноска могат да се покриват натрупани загуби ИЛИ да се осигуряват оборотни/инвестиционни средства.

  • размер на вноската, срок за внасянето й и срок за връщането й

Допълнителните вноски по правило са съразмерни на дяловете на съдружниците в капитала. Няма пречка в решението на ОС да се предвиди друго съотношение.
Срокът за връщане на допълнителните вноски е съществен елемент на решението по чл. 134 от ТЗ. Той следва да бъде определен с оглед реалната нужда от кредитиране и преодоляването й, както и с оглед на времето, за което ще са необходими средствата. Срокът може да е в полза на дружеството, на съдружниците или и на двете страни.  Определянето на срок, който очевидно не е адекватен на времето, необходимо за покриване на загубите и преодоляване на временната необходимост от парични средства, не съответства на смисъла на чл. 134 от ТЗ за финансиране по изключение на дружеството за преодоляване на икономическите трудности с временен характер.

  • ще заплаща ли дружеството лихва

По правило допълнителните парични вноски са безлихвени. Това е и основната причина да са предпочитан начин за осигуряване на оборотно финансиране, особено за стартиращи фирми с регистриран минимален капитал.
Няма пречка в решението по чл. 134 от ТЗ да се уговори дружеството да плаща лихва. Размерът на лихвата се определя по преценка на съдружниците, респ. едноличния собственик на капитала. Той може да е и под размера на пазарната лихва.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница