Дв, бр. 3 от 2006 г. Информация за преценяване на необходимостта от овос



Дата27.10.2018
Размер253.85 Kb.
#102103
Приложение № 2 към чл. 6

(Изм. - ДВ, бр. 3 от 2006 г.)



Информация за преценяване на необходимостта от ОВОС

I.

Информация за контакт с възложителя:



Име, ЕГН, местожителство, гражданство на възложителя - физическо лице, седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице.

 

Стефан Николов Власакиев,ЕГН :7301287368


 



2.

Пълен пощенски адрес.

с адрес – с.Гинци, Общ.Годеч

3.

Телефон, факс и e-mail.

Тел/факс 0885 433 671; jino_arch@abv.bg

4.

Лице за контакти.

Стефан Николов Власакиев

 

 

II.

Характеристики на инвестиционното предложение:

1.

Резюме на предложението.
Възложителят възнамерява да изгради в имота „ЖИВОТНОВЪДЕН ОБЕКТ ЗА ДПЖ-ОВЦЕФЕРМА” в ПИ №097004, , в землището на с.Гинци, , Община Годеч. Във фермата ще се отглеждат 300 броя овце.

През летния период животните ще се гледат свободно, на паша, а през зимните месеци ще се хранят със специализиран фураж.

Поенето ще става от мрежата на ВиК,

Ще се спазват изискванията на НАРЕДБА № 44 ОТ 20 АПРИЛ 2006 Г. ЗА ВЕТЕРИНАРНОМЕДИЦИНСКИТЕ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ЖИВОТНОВЪДНИТЕ ОБЕКТИ

Обекта представлява едноетажна сграда- свободно разположена в поземления имот , Конструкцията ще бъде дървена а стените - термопанели.Строителството ще се извърши изцяло с екологични материали.

Ще се обособи двор за застрояване-10 % от площа на ПИ съгласно , НАРЕДБА № 19 ОТ 25 ОКТОМВРИ 2012 Г. ЗА СТРОИТЕЛСТВО В ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ ЗЕМИ БЕЗ ПРОМЯНА НА ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕТО ИМ.

Плътността на застрояване в двора ще бъде < 10%, коефициента на интензивност на застрояването <0,4 .

Захранването на ПИ с вода ще става от водопровода на с.Гинци , ще се изгради водопреносно съоръжение за което има предоставена информация в РИОСВ.

Отпадните води няма да съдържат вредни за екологията компоненти и след пречистване в индивидуално пречиствателно съоръжение ще се ползват за култивация на терена.

Електроенергия за отопление и осветление ще се произвежда от слънчево-енергийни панели, монтирани на покрива на сградата.

По време на експлоатацията на обекта отпадъчните материали ще се компостират и ще се извозват.





2.

Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение.

 


Основната цел на проекта е откриване на нови работни места


3.

Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности.

 


Инвестиционният проект е съобразен с действащата нормативна уредба.

Няма връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен план дейности

4.


Не са разглеждани други алтернативни предложения, тъй като инвеститорът е собственик само на този поземлен имот. Покупката на имота е съобразена с всички изисквания към дейността, която ще се развива.


5.

Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството.

 




 

Съгласно скица №.Ф01181/2015г. на ОС”Земеделие”-гр.Годеч, ПИ №097004, м.”РОГ”, в землището на с.Гинци, , Община Годеч, ЕКАТЕ 14903, Община Годеч, Област Софийска с площ 20.000 дка. Земеделската земя в имота е с предназначение - начин на трайно ползване – за НИВА, вид на собствеността – частна, категория на земята при неполовни условия- девета.

Имотът е разпложен северозападно от с.Гинци, Община Годеч ,обл. София. От юг е с директен излаз на земеделски път собственост на Община Годеч

От изток от запад ,север и юг граничи с ПИ, частна собственост.



Начинът на трайно ползване на имота е „НИВА”.


6.

Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет.


 

Основните процеси ще се определят с инвестиционен проекти по части: Архитектура, Конструкции, ВиК, Електро, Технология, ПБиЗ и Пожарна безопасност. Обекта представлява едноетажна сграда- свободно разположена в поземления имот , Конструкцията ще бъде дървена а стените - термопанели.Строителството ще се извърши изцяло с екологични материали.

Във фермата ще се отглеждат 300 броя овце.

Свободните площи се затревяват и озеленяват с храстова и дървесна растителност. Предвидено е оградата на комплекса да бъде изпълнена като жив плет.


7.

Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура.

 


Не се предвижда изграждане на нова и промяна на съществуваща пътна инфраструктура. Имотът граничи с черен земеделски път, който се стопанисва от община Годеч и Инвеститорът ще поддържа в добро техническо състояние прилежащата пътна инфраструктура за своя сметка.


8.

Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на

 

закриване, възстановяване и последващо използване.

 


Инвестиционното намерение е във фаза ТЕХНИЧЕСКИ ПРОЕКТ. След съгласуване на техническите проекти и издаване на разрешение за строеж ще се пристъпи към строителство и след извършването му, обектът ще се оборудва и въведе в експлоатация. Няма да бъде използувана площ за работна площадка извън имота. Работните площадки за складиране на материали ще бъдат разположени в имота.


9.

Предлагани методи за строителство.
Строително монтажните работи ще бъдат съобразени с работните проекти и действащата нормативна уредба. Предвижда се сградата помещения да бъде изпълнена от дървена конструкция. Застроената и площ ще бъде около 400 м2. Незстроените площи ще се озеленяват.

За обекта ще се разработят проекти по част: Архитектура, Конструкции, ВиК, Електро, Технология, ПБиЗ и Пожарна безопасност, съобразени с действащата нормативна уредба.

Срокът за строителството на обекта е съгласно условията поставени в договора с Фонд земеделие при финансирането на проекта

3. Орган ,отговорен за одобряването ,и орган по прилагането на плана :

-Община Годеч.




10.

Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията.

 

Земните маси от изкопните работи ще се използват за подравняване на площадката, оформяне на тревните площи.

По време на извършване на строителните работи, инвестиционното предложение не включва използване, съхранение, транспорт, производство и работа с материали, които могат да бъдат опасни за околната среда и здравето на хората.

Строителството като организация ще се разгърне само върху имота и няма да засегне съседните имоти, като същото ще се извършва съгласно план за безопасност и здраве. Подхода за транспортна и друга техника към площадката ще се осъществява по пътя от юг на имота.

Строителството и експлоатацията на обекта не е свързано с действия, които ще доведат до съществени промени на района, където ще се реализира инвестиционното предложение. При строителството и експлоатацията ще бъдат използвани природни ресурси като земя, вода, материали и енергия.

Няма невъзстановими или в недостатъчно количество природни ресурси. Предвиденето от възложителя инвестиционно предложение за изграждане на „ЖИВОТНОВЪДЕН ОБЕКТ ЗА ДПЖ-ОВЦЕФЕРМА”

не предполага замърсяване на почвите, водите и атмосферния въздух в района, както по време на строителството, така и по време на експлоатацията. Изграждането на обекта ще бъде свързано с извършване на изкопни, насипни, строителни работи и транспорт. Не се предвижда използавне на горивни процеси по време на строителните работи. Ще се използва основно електричество. Определено атмосферни емисии, различни от съществуващите ще се формират само по време на строителството – прахови емисии, формиращи се при изкопните работи. Прогнозната оценка за очакваното емисионно натоварване на атмосферния въздух в района на обекта вследствие неговото изграждане ще бъде незначително, локално, временно и ще засегне предимно територията на работната площадка. Не се предвижда отделяне на емисии на замърсители или опасни, токсични или вредни вещества в атмосферния въздух в района. От реализирането на обекта/строителство и експлоатация/ не се очакват вредни физични фактори - шум, вибрации, светлинни, топлинни, електромагнитни и йонизиращи лъчения


11.

Отпадъци, които се очаква да се генерират - видове, количества и начин на третиране.

 


Отпадъците, които ще се генерират по време на строителството не се очаква да са в големи количества и тяхното третиране ще бъде съобразено с действащите програми на Община Годеч и съгласувано с нея. След осъществяване на инвестиционното намерение генерираните отпадъци, които се очаква да са основно животински ескременти, ще бъдат депонирати в специално издрадено за случая съоръжение и третирани съгласно нормативите и действащите програми на общинска администрация.

Отвеждането на отпадните води на обекта ще се извършва в изгребна яма.


12.

Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда.


 

Реализирането и експлоатацията на Инвестиционното намерение не са свързани с отделяне на опасни отпадъци, формиране на отпадъчни води и емитиране на вредни вещества, поради което не се очаква отрицателно влияние върху регенеративната способност на природните ресурси в района.

Въздействието върху почвите и растителността се ограничава предимно на местата, където ще пасат животните.

Експлоатацията не е свързана с отделянето на вредни емисии във въздуха, отпадъчни води и генериране на опасни отпадъци. По време на строително – монтажните работи се очаква единствено генериране на строителни отпадъци които ще се извозват и депониран на определени от Община Годеч места.

При изграждането и експлоатацията няма да настъпят отрицателни въздействия върху компонентите на околната среда.



През етапа на строителство, въздействията върху отделни части на защитената зона или на отделни нейни елементи се очаква да бъдат свързани със:

  • изграждане на временни строителни площадки;

  • изкопни работи

  • изграждане на съоръжения за строителни дейности;

  • движение на транспортна техника

  • озеленяване

Основните негативни фактори ще са замърсяването на въздуха и терените и шума.

Въздействията ще бъдат преки, временни, краткотрайни, локални – основно на територията на площадката. Транспортната техника ще преминава по съществуващ път.

Инвеститорът ще вземе мерки за поставяне на плътни заграждения на строителната площадка, с цел ограничаване замърсяването на атмосферния въздух и за намаляване на разсейването на прах и фини прахови частици. Ще се вземат мерки и за ограничаване на строителните дейности само в рамките на площадката, без да се замърсяват прилежащите територии със строителни и битови отпадъци. Строителните отпадъци ще се събират в контейнер и ще се извозват от специализирана фирма. Негативен фактор за бозайната фауна и птиците при строителството ще бъде шумът, чието въздействие ще бъде ограничено във времето, т. е с временен и краткотраен ефект.

Не се предвиждат взривни дейности и горивни процеси по време на строителството.



При експлоатацията на „ЖИВОТНОВЪДЕН ОБЕКТ ЗА ДПЖ-ОВЦЕФЕРМА”, въздействията върху отделни части на защитената зона ще бъдат незначителни. Не се очаква генериране на отпадъчни газове и води, на шум и вибрации и замърсяване с отпадъци. Битовите отпъдаци ще бъдат в минимални количества. Като цяло въздействията могат да се определят като дълготрайни, но положителни, тъй като пустееща земеделска земя- изоставена нива, която не се ползва дълъг период от време и за което общината няма ясна алтернатива, ще се рекултивира и при подходящо поддържане на тревните съобщества, ще даде възможност за увеличаване на относителния дял на местообитанията, важни за приоритетни за защитената зона видове, като ливаден дърдавец, козодой, градинска овесарка, ястребогушото коприварче, червеногърба сврачка и козодой, като и за подходяща ловна територия за белия щъркел, бухала и горската чучулига, от влечугите живораждащия гущер, а от бозайниците лалугера..

При спазване на препоръчаните мерки за намаляване и ограничаване на евентуални неблагоприятни въздействия върху защитените зони, реализацията на инвестиционното предложение няма да окаже значим негативен ефект върху предмета и целите на опазване ЗЗ –на..

Реализирането на ИП няма да окаже съществено отрицателно въздействие и върху широко разпространени животински видове. Комплексната оценка на въздействието по отношение на флората, растителността, фауната и животинското население се оценява като незначително. Тази оценка се базирана следните факти и аргументи:

1. При реализирането на инвестиционното предложение няма да бъдат засегнати пряко целеви видове, предмет на опазване в ЗЗ, както и защитени местообитания В резултат от реализацията на ИП и последващото изпълнение на мерките ще се подобрят конкретните условия на средата за всички целеви видове, обитаващи територията на ИП.

2. Няма да бъдат засегнати и природни местообитания и местообитания на животни, свързани пряко или косвено с видовете, предмет на опазване в защитената зона. Поради относително неголемите размери на ИП не се очаква фрагментиране на местообитанието. Не се очаква и обезпокояване на целевите видове, предвид площта на ИП и относително слабото антропогенно натоварване. Като цяло, районът е с ниски показатели на населеност и застрояване, поради което не се очаква засилване на антропогенния натиск.

3. Реализирането на инвестиционното предложение няма да окаже пряко въздействие върху целостта на защитената зона с оглед на нейната структура, функции и природозащитни цели. Евентуалната реализация, при спазване на препоръките и предписаните мерки ще повиши природозащитния й статус, което се изразява в подобряване качеството на средата и опазване на приоритетното местообитание.



4. При подходящо озеленяване и поддържане на тревните площи, изграждането на ЖИВОТНОВЪДЕН ОБЕКТ ЗА ДПЖ-ОВЦЕФЕРМА може да допринесе за увеличаване на относителната площ на местообитанията от пасищно-ливаден тип, които са важни за опазването на приоритетни за защитената зона видове птици. Чрез това си въздействие може да има и положителен ефект, следствие на които териториите му да се обитават от приоритетните за зоната целеви видове.

За намаляване и ограничаване на евентуални неблагоприятни въздействия върху защитената зона могат да се препоръчват следните мерки:



При проектирането:

Да се предвиди озеленяване около оградата на имота с храсти и ниски дървета, което освен че ще крие визията, ще допринесе за поддържането на едно важно за гнездовата биология на много птици местообитание. В проекта да се заложат естествени материали.



При сторителството

Строителните дейности да се ограничават само в рамките на площадката, като не се допуска замърсяване на прилежащите територии с отпадъци, както строителни, така и битови.

Тъй като при провеждането на строителните дейности унищожаването на част от територията намираща се непосредствено под сградата практически е неизбежно, необходимо е при реализацията на инвестиционното предложение в максимална степен да бъдат запазени площите, предвидени за озеленяване. Да се избягва внасянето на чуждоземни видове, които могат да се явят конкуренти на местни флористични видове. Препоръчително е да се използват видове, характерни за района, които са по-приспособени към местните условия. В оградните технически елементи да бъдат изградени проходи за животни, чиито размери е достатъчно да са 15/15 см. Така ще се гарантира безпрепятственото преминаване на дребни животински видове, сред които и наземни птици.

При евентуално попадане на непознато животно или гнездо на птица, своевременно да бъдат уведомени компетентните органи и своевременно да бъдат предприети необходимите мерки за тяхното спасяване.

При озеленяването, край оградата да бъде засадена храстова и ниска дървесна растителност, която освен за естетичен ефект, да бъде използвана и като зелен пояс, които птиците ще използват като гнездови субстрат, като място за почивка и място за издебване на жертвите. Такива подходящи храсти са глог, трънка, къпина, бъз и др.

При експлоатацията

При реализация на проекта да се поставят информативни табла, които да уведомяват за ЗЗ “Западна стара планина и предбалкан”, за нейните цели и задачи, както и за режима й на стопанисване.

Да не се допуска замърсяване на прилежащите площи с битови отпадъци.

При упоменатите процеси няма да има отделяне на вредности в околната среда над нормативно определените нива.


13.

Други дейности, свързани с инвестиционното пред- ложение (например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчните води).

 




 




 


Не се предвиждат други дейности в голям обхват.


14.

Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение.


 


-Съгласуване на Инвестиционния проект с РЗИ-София област

-Получаване на становище от

получаване на Разрешение за строеж от Община Сливница.


15.

(нова - ДВ, бр. 3 от 2006 г.) Замърсяване и дискомфорт на околната среда.
Не се очаква.


16.

(нова - ДВ, бр. 3 от 2006 г.) Риск от инциденти.
Минимален. Ще бъдат предприети мерките регламентирани в ЗБУТ и неговите поднормативни актове.

 

 

III.

Местоположение на инвестиционното предложение

1.

План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение,

 

даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики,

 

както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа.

 




 


а) териториален обхват :

Съгласно скица №.Ф01181/2015г. на ОС”Земеделие”-гр.Годеч, ПИ №097004, м.”РОГ”, в землището на с.Гинци, , Община Годеч, ЕКАТЕ 14903, Община Годеч, Област Софийска с площ 20.000 дка. Земеделската земя в имота е с предназначение - начин на трайно ползване – за НИВА, вид на собствеността – частна, категория на земята при неполовни условия- девета.

Имотът е разпложен северозападно от с.Гинци, Община Годеч ,обл. София. От юг е с директен излаз на земеделски път собственост на Община Годеч

От изток от запад ,север и юг граничи с ПИ, частна собственост.



Начинът на трайно ползване на имота е „НИВА”.
б)засегнати елементи на Националната екологична мрежа

ПИ №097004, в землището на с.Гинци, , Община Годеч – нива, вид на собствеността – частна, категория на земята при неполовни условия- девета, попада в ЗЗ „Западна Стара Планина и Предбалкан” с код BG 0001040 и площ от 2197158 дка. Обекта предмет на ИП съставлява по малко от 0,005% от общата площ на зоната. Според предмета и целите на опазване на ЗЗ в нея се срещат 38 защитени метсообитания, 51 вида защитени животински видове и 5 защитени растителни вида. Зоната има трансгранично значение за опазване на метапопулациите на мечката, вълка и риса, както и за крайнитте граници на разпространение на шипоопашата костенурка и северния гребенест тритон.



Зоната включва планинските вериги на Стара планина от Искърският пролом до крайната западна част на планината в България и граничи със Сърбия. Във високите части преобладават нефрагментирани горски райони със значителни по площ вековни букови и иглолистни гори. В предпланинията ландшафта е нископланински с мозайка от дъбови гори, храсталаци и сухи тревни местообитания използвани, като екстензивни пасища, ливади и други земеделски земи, повечето изоставени. От зоната са изключени район на планирана ски зона, и полигон около две населени места с планове за развитие на минно добивната промишленост, като се е отчитало тези изключения да не са твърде големи по площ така, че да не се фрагменира планинското ядро на зоната. Към зоната е включен и района на езерото Рабиша и околните хълмове, които заедно с околният ландшафт са пряко свързани с останалите части на зоната.

Според авторите качеството, значимостта и уязвимостта на зоната е охарактеризирана по следния начин. Реките в зоната са запазени в техните естествени или полуестествени състояния. Текът в естествените си речни корита и териториите на техните крайречни тераси са слабо фрагментирани. Крайречните гори от Alnus glutinosa и Salix sp. (приоритетно местообитание 91Е0) формира една от най- значимите крайречни галерии в страната. Средното течение е обрасло с Salix sp. Ихтиофауната е богата и разнообразна (важен източник на храна за популацията на видра) – 9 вида, 5 от които са включени в Приложение ІІ на Директива 92/43/ЕЕС. Това прави зоната Западна Стара Планина и Предбалкан една от най-ценните за опазването на ихтиофауната и естествените местообитания. Естествената речна система на планината е от много голямо значение за миграцията на рибата. Зоната е една от малкото зони в България, където голям брой горски местообитания достигат оценка B от националното покритие и са в относително добро състояние, като на големи площи още са запазени вековни гори. Зоната е едно от 2-те места в България с доказано постоянно присъствие на рис. В зоната постоянно се намират няколко мечки, като всички те са мигранти или от планините в Сърбия или от Централните части на Стара планина, но биват бързо убити от бракониери. Тук е единственото място между тези два центъра на разпространение, където мечката може да формира мета-популация с голямо биокоридорно значение за възстановяване генетичният обмен между тези популации. Мечката и риса са основни видове на основата на които са определени границите на зоната. Зоната е най-важното място в Северна България за опазване на Testudo hermanni. Никъде другаде в северна България този вид не е запазен на такива площи с толкова плътни и жизнени популации. Този вид, освен едрите хищници, също е ключов за определяне на предложените граници. Зоната е едно от малкото места в България, където има възможност да се достигне оценка B за местообитание 91E0. Видовете и местообитанията в зоната са уязвими от възможно изграждане на мини ВЕЦ. Веднъж изградени те ще изземват до 90 % от водата и ще доведат до много негативни промени на реката и крайречните местообитания. Възможното изграждане на МВЕЦ ще доведе до смяна на хидрологичните характеристики на реките. Това ще се отрази на състоянието на крайречните гори от Alnus glutinosa и Salix sp. (приоритетно местообитание 91E0) и ще увеличи възможностите за развиване на екотуризъм и възсатновяване на региона. Реките в зоната са екокоридори и са важни са видовете риба и подобни кнструкции ще ограничат и дори ще прекратят тяхната миграция. Естествените характеристики на речните корита ще се променят, ще се увеличи човешкото въздействие върху крайречните екосистеми. Значителна заплаха е изсичането на крайречни гори. Те често са базирани на необходимостта от контрол върху наводненията – една мярка, която често води до точно обратният ефект. Корекцията на речни корита и други хидротехнически конструкции, както и залесяването с горски монокултури също са заплахи за реката и крайречните местообитания. Широко разпространените чужди видове Amorpha fruticosa (много агресивен вид, особено върху влажните низини на крайречните тераси) е друга заплаха за естествените екосистеми. Зоната е застрашена от плановете за строеж на нови малки ВЕЦ, които разрушават крайречните местообитания, променят естествените хидрологични характеристики и вредят на ихтиофауната. В района на връх Ком с планира нов ски комплекс. За да се предотварти фрагментацията на местообитанията на едрите хищници, неговото изпълнение е допустимо само ако се вмести в изключеният от зоната район и не се допуска застрояване с хотели в планината. Зоната e застрашена от западане на екстензивната паша обусловила съществуването на полу- естествените сухи тревни и храстови местообитания и съответно най-добрите местообитания за видовете Testudo. Събирането на костенурки за храна е сериозен проблем в някои части. Необходимо е предотвратяване на интензификация на човешките дейности и присъствие в залесените части за да се запазят условията за живот на мечката и риса. Бракониерството на мечки е сериозен проблем. Едновременно с това дъбовите гори са с издънков характер и са силно уязвими от деградация и изместване от други видове – необходимо е активно управление към постепенно естествено възобновяване на семенните гори.

Флора и растителност в района на ИП

Според геоботаническото райониране, територията, обект на оценка, попада в Плански район на Старопланинския окръг от Илирийската (Балканската) провинция на Европейската широколистна горска област. Естествената растителна покривка е представена основно от високопланински иглолистни, букови и смесени широколистни гори. Билните части вторично са били превърнати в местообитания от пасищно ливаден характер. Предполага се, че в миналото по билото са били разпространени иглолистни гори и храстови формации от клек. След унищожаването на клека, земите са били превърнати в пасища и ливади и са обслужвали изцяло пасищното животновътство.

Растителността е представена само от тревни съобщества, като преобладават представителите на сем. Житни: Arrhenatherum elatius, Poa pratensis, Poa bulbosa, Festuca valesiaca, Dactylis glomerata, Alopecurus pratensis, Agrostis capillaris. От бобовите растения по-широко разпространени са Lotus corniculatus, Vicia grandifolora, Trifolium repens. В тревните съобщества участват и Cirsium arvense, Silene conica, Rhinantus angustifolius, Galium verum, Potentilla argentea, Stellaria graminea, Ranunculus repens, Euphorbia cyparissias, Echium vulgare, Tanacetum vulgare, Hieracium racemosum, Daucus carrota, Knautia arvensis, Rumex acetosa, Agrimonia eupatoria. Относително по-големи площи заемат съобществата на Arrhenatherum elatius. Значително е участието и на Cirsium arvense. По-рядко, на отделни места, при по-висока почвена влажност се срещат и влаголюбиви видове като Juncus effusus.

При инвентаризацията не са установени редки, застрашени и защитени видове растения,



Фауна и животинско население в района на ИП

Територията на ИП попада в Старопланинския подрайон на Планинския район. Районът има гранично положение спрямо Предбалканския подрайон на Севернобългарския район и Софийско-Радомирския подрайон от същия район. Географското положение, климатът и надморската височина са предопределили формирането на съвременния фаунистичен комплекс. Фауната включва предимно северни хорологични елементи, характерни за предпланинския и планински подрайони. Растителността и ландшафта на района са били силно променени през последните 100 - 200 години, следствие от изсичането на горите и превръщането им в горски култури, пасища, ливади и обработваеми земи. На мястото на мезофилната гора са се появили открити територии, които са довели и до рязка промяна на фаунистичния комплекс.

Безгръбначната фауна на територията на ИП и района в съседство е вторична по произход, подобно на растителността. Тя включва предимно откритоживеещи пластични видове. Първичната сухоземна фауна на района е сравнително млада и е била сформирана през кватернера след последните заледявания. Естествената растителност за този район е изключително разнообразна и включва от смесената широколистна дървесна растителност до монокултурните иглолистни гори. Голяма част от тази естествена дървесна растителност е била изсечена през последните 100 - 200 години. Тази растителност е включвала основно мезофилни дървесни видове. Тези растителни съобщества в комплекс с климата са предопределили и състава на аборигенната фауна. Основният фаунистичен комплекс е включвал северни горски видове, които по- късно били сменени от мезофилни откритоживеещи форми. Единствено крайречната фауна вероятно се е запазила донякъде в непроменен вид. Поради дългия си период на съществуване и установения си растителен състав, изкуствено създадените ливади и пасища са станали приоритетни местообитания, в които сукцесията е нежелан процес. При захрастяването и обрастването, местообитанията променят условията на живот и съответно животинския видов състав.

В района на ИП и граничните територии могат да бъдат регистрирани редица видове, присъствието на които се дължи основно на географското положение и типа на растителността и в малка степен на спецификата на района. От земноводните в района на ИП се срещат: в заблатените участъци - обикновената водна жаба, жълтокоремната бумка, в ливадите- зелената крастава жаба, дългокраката горска жаба и жабата дървесница. Вероятно, през размножителния период разливите и локвите на мочурите се посещават от обикновения и северния гребенест тритон, кафявата крастава жаба. При посещенията ни бяха направени огледи на места подходящи за размножаване на алпийския тритон, но въпреки подходящия период и професионалното търсене вида не беше установен,. От влечугите, в района се срещат основно тривиални широкоспектърни видове и някои мезофили. Наличието на сухоземни костенурки в конкретния район е малко вероятно, предвид изискванията на вида и надморската височина на терена. Като малко вероятно, може да бъде оценено и намирането на обикновената блатна костенурка, поради оскъдните трофични ресурси. От гущероподобните, характерни видове са зеления гущер, слепока и стенния гущер. Във високите части относитено чест е живораждащия гущер, а ливяадния е изключително рядък От змиите, в района вероятно се срещат смокът мишкар, големият стрелец, които са обитатели на откритите пространства с разнообразен ландшафт, а около реките бсе срещат двата вида водни змии. За този район относително чести са медянката и пепелянката..

Птиците, населяващи района на ИП са откритоживеещи, предимно мезофилни и мезо-хигрофилни видове. Те са предимно наземногнездящи, поради липсата на дървесна и храстова растителност. Към настоящия момент, в района на ИП е възможно гнезденето на пъдпъдъка, полската чучулига и качулатата чучулига, сивата овесарка и черногушото ливадарче, които са широко разпространени и невзискателни към качествата на териториите видове. От редките видове, като вероятно гнездящ може да бъде категоризиран ливадният дърдавец. За белия щъркел територията се явява хранителна база. Като такава може да бъде разглеждана територията на ИП и за хищните птици.

От целевите за ЗЗ „Палакария” видове птици, района на ИП се обитава или има вероятност да бъде посещаван от следните видове: ливаден дърдавец, козодой, червеногърба сврачка, горска чучулига, черночела сврачка, бял щъркел, черен щъркел и ловуващи хищни птици – скален орел, обикновеният мишелов и големият ястреб.

Бозайната фауна в района на ИП също включва предимно откритоживеещи мезофилни форми. Такива видове са обикновената полевка, полската мишка, оризищната мишка, а от насекомоядните бозайници – таралежът, къртицата, водните земеровки, малката и обикновена кафявозъбки. От ловностопанските видове характерен за района вид е заекът. Едрите бозайници в района на ИП са вероятно единствено преминаващи, поради близостта на пътя и постоянния шум и безпокойство, генерирани от населеното място. Такива видове са лисицата, язовеца, белката, вълка и вероятно мигриращи мечки. Макар и малко вероятно в района е възможно намирането и на изключително редкия за нашата фауна вид бозайник риса.


2.

Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи.

 




 




 

Няма .


3.

Зониране или земеползване съобразно одобрени планове.

 


Имот № 097004 в момента е земеделска земя-НИВА.


4.

Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони,

 

санитарно-охранителни зони и др.; Национална екологична мрежа.

 

Инвестиционното предложение “ ЖИВОТНОВЪДЕН ОБЕКТ ЗА ДПЖ-ОВЦЕФЕРМА”, ще бъде изградено в поземлен имот с начин на трайно ползване съгласно „Нива”.

Обектът не се припокрива със защитени територии, поради което, отрицателни въздействия от инвестиционното предложение не могат да се очакват за Националната мрежа от ЗТ.

Обектът попада в ЗЗ „Западна Стара планина и Предбалкан”, обявена по Директивата за хабитатите.

Възложителят се ангажира по време на изграждането и експлоатацията на обекта да предприеме необходимите мерки за предотвратяване на възможни негативни въздействия върху прилежащите природни територии. При нормална експлоатация на обекта, екологичните условия в района няма да бъдат нарушени.


4а.

(нова - ДВ, бр. 3 от 2006 г.) Качеството и регенеративната способност на природните ресурси.

 

Земните маси от изкопните работи ще се използват за подравняване на площадката, оформяне на тревните площи.

По време на извършване на строителните работи, инвестиционното предложение не включва използване, съхранение, транспорт, производство и работа с материали, които могат да бъдат опасни за околната среда и здравето на хората.

Строителството като организация ще се разгърне само върху имота и няма да засегне съседните имоти, като същото ще се извършва съгласно план за безопасност и здраве. Подхода за транспортна и друга техника към площадката ще се осъществява по пътя от юг на имота.

Строителството и експлоатацията на обекта не е свързано с действия, които ще доведат до съществени промени на района, където ще се реализира инвестиционното предложение. При строителството и експлоатацията ще бъдат използвани природни ресурси като земя, вода, материали и енергия.

Няма невъзстановими или в недостатъчно количество природни ресурси. Предвиденето от възложителя инвестиционно предложение за изграждане на „ЖИВОТНОВЪДЕН ОБЕКТ ЗА ДПЖ-ОВЦЕФЕРМА”

не предполага замърсяване на почвите, водите и атмосферния въздух в района, както по време на строителството, така и по време на експлоатацията. Изграждането на обекта ще бъде свързано с извършване на изкопни, насипни, строителни работи и транспорт. Не се предвижда използавне на горивни процеси по време на строителните работи. Ще се използва основно електричество. Определено атмосферни емисии, различни от съществуващите ще се формират само по време на строителството – прахови емисии, формиращи се при изкопните работи. Прогнозната оценка за очакваното емисионно натоварване на атмосферния въздух в района на обекта вследствие неговото изграждане ще бъде незначително, локално, временно и ще засегне предимно територията на работната площадка. Не се предвижда отделяне на емисии на замърсители или опасни, токсични или вредни вещества в атмосферния въздух в района. От реализирането на обекта/строителство и експлоатация/ не се очакват вредни физични фактори - шум, вибрации, светлинни, топлинни, електромагнитни и йонизиращи лъчения


5.

Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение.

 


Не са разглеждани други алтернативи за местоположение. 


IV.

Характеристики на потенциалното въздействие (кратко описание на възможните въздействия вследствие на реализацията на инвестиционното предложение):

1.

Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови паметници на културата, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници - шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми.
Не се очаква отрицателно въздействие. Ще бъдат спазвани всички нормативни актове на РБългария и регламенти на ЕО. Необходите нормативни актове, които ще се спазват в процеса на производство са описани в т.1 на раздел ІІ от приложението.


2.

Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение.
Инвестиционното предложение “ ЖИВОТНОВЪДЕН ОБЕКТ ЗА ДПЖ-ОВЦЕФЕРМА”, ще бъде изградено в поземлен имот с начин на трайно ползване съгласно „Нива”.

Обектът не се припокрива със защитени територии, поради което, отрицателни въздействия от инвестиционното предложение не могат да се очакват за Националната мрежа от ЗТ.

Обектът попада в ЗЗ „Западна Стара планина и Предбалкан”, обявена по Директивата за хабитатите.

Възложителят се ангажира по време на изграждането и експлоатацията на обекта да предприеме необходимите мерки за предотвратяване на възможни негативни въздействия върху прилежащите природни територии. При нормална експлоатация на обекта, екологичните условия в района няма да бъдат нарушени.




3.

Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно- и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно).

 




 


Положително въздействие върху природата, хората и тяхното здраве.


4.

Обхват на въздействието - географски район; засегнато население; населени места;

 

(наименование, вид - град, село, курортно селище, брой жители и др.).

 

Местоположение на обекта: Югозападен регион
Област: Софийска
Площ на община Годеч: 149 km2
Население на община Годеч: 5232 жители
Брой градове в община Годеч: 1
Брой села в община Годеч: 19
Център на община Годеч: Град Годеч
Градове и села в община Сливница: Село Гинци, Село Бракьовци, Село Губеш, Село Равна, Село Смолча, Село Комщица, Село Бърля, Село Разбоище, Село Букоровци, Село Каленовци, Село Шума, Село Туден, Град Годеч, Село Връбница, Село Лопушня, Мургаш, Село Ропот, Село Голеш, Село Връдловци, Село Станянци

Осигуряване на 5 работни места.


5.

Вероятност на поява на въздействието.
Голяма. Чрез осигуряване на работни места ще се подобри стандартът на живот на местните жители.

Ще се култивира терена, ще се създадат добри условия за развитие на местни видове на флората и фауната.


6.

Продължителност, честота и обратимост на въздействието.

 


Постоянно въздействие.


7.

Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда.

 




 




 

Не се очакват отрицателни въздействия


8.

Трансграничен характер на въздействията.
Няма


Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница