E-tolerance Test Електронен тест за толерантност



Дата25.10.2018
Размер380.81 Kb.
#98024

Комисия за защита

от дискриминация

E-Tolerance Test
Електронен тест за толерантност


Ръководство за младежки работници и неформални обучители


Jan Durk Tuinier


Geu Visser



Проекти насърчаващи творчеството и иновациите в младежкия сектор

ИАКОА - Дейност 4.4 - Договор – 2009 – 4774 / 002 – 001 - YT7-PSIQ7

Съдържание



1. Увод 3

3.Цели на обучителното пособие 6

4.Целеви групи и нива
7

5.Работа с Теста за толерантност


7

Особености 7

Тестът за толерантност като групово занимание 7

Тестът за толерантност като домашна работа 9

Диалог и дебат 9

6.Предложения за по-нататъшна работа 10

ПРИЛОЖЕНИЯ 13

Приложение 1 13

Тестът – въпросите и възможните отговори 13

Приложение 2 17

Таблица за отразяване на резултати 17

Приложение 3 19

Точкуване 19

Приложение 4 20

Коментари на резултатите от теста 20

Приложение 5 21

Упражнения за разгрявка 21

Авторски права 24




1. Увод

Тестът за толерантност е разработен в четири европейски държави – България, Испания, Португалия и Холандия, със задачата да изследва влаганият смисъл и границите на понятието толерантност сред младите хора на възраст 14-23 гадини. Настоящото Ръководство е предназначено за младежки работници, учители и възпитатели, които се занимават с младежки дейности, обучение и социална работа в сферата на многообразието и правата на човека.


Отправна точка на проекта „Електронен тест за толерантност или ETolerance Test е успешният холандски тест за толерантност, разработен в няколко разновидности през 1998 г. от фондация „Проекти за образование в мир”. Комисията за защита от дискриминация (КЗД), Българияq е Водеща организация на този проект, който се реализира с финансовата подкрепа на програмата на ЕС „Младежта в действие”.


Електронният тест за толерантност не е пособие с амбиции за строго научна методология, а авангарден дидактически инструмент, който помага на младите хора да изследват собствената си толерантност и да водят открит дебат. Тестът се състои от 15 дилеми, които провокират дискусия и разгорещен спор, но без да са прекалено сложни. Целевата група са младежи на възраст над 14 години. Казусите са формулирани по такъв начин, че да бъдат актуални и валидни за млади хора от различни социални и обществени кръгове и контексти.

Тестът за толерантност си поставя някои образователни цели, които са универсални за всеки контекст на формалното и неформалното образование. На първо място, младите хора трябва да могат да дефинират понятието толерантност и да осъзнаят, че толерантността е контекстуално обусловена и ограничена. Младежите могат да асоциират толерантността с равенството и свободата на словото в плуралистичното и мултиетническо общество. И накрая, младежите развиват умения да изследват и мотивират границите на своята собствена толерантност в 15 ситуации, заимствани от съвременния живот. Тестът за толерантност е електронно пособие за обучение, което отстоява европейските ценности и вдъхновява младежите да бъдат активни демократични граждани.


Този наръчник дава основна информация за толерантността, образователните цели, описва метода на работа с Теста за толерантност и предлага допълнителни упражнения. Тъй като тестът изпълнява няколко предназначения, използваме следните понятия: участници, ученици, младежи, млади хола, младежки работници, обучител, учител и наставник.
Пожелаваме Ви обогатяващ и приятен учебен процес. Отворени сме за вашите реакции, коментари и предложения.

www.tolerancetest.eu

2.Толерантността и европейската демокрация


Група млади хора обсъждат смисъла и границите на понятието толерантност, подтикнати от актуални събития и дилемите, залегнали в Електронния тест за толерантност: “Полицията конфискува расистка компютърна игра, в която геймърите преследват и убиват чернокожи и евреи”. Някои младежи проявяват толерантност и приемат играта, тъй като там не умират истински хора. Други младежи смятат, че играта насажда омраза и одобряват действията на полицията. Според тях расизмът трябва да се наказва от закона. Трети са на мнение, че конфискацията е твърде драстична мярка, макар че те лично не биха играли тази игра. Всички участници в дебата имат позиция и споделят лични преживявания. Младежките работници са доволни от противопоставянето на различни позиции: “Сега толерантността се дефинира в контекста на младите хора. Те откриха, че толерантността не е безгранична и че прекомерната толерантност води до нетолерантност”.


Многообразие и равенство

Демократичното общество се отличава с две същностни характеристики. Първата е многообразието (Саватер, 2007).

Многообразието е факт, който всеки познава. Хората са различни, имат своя семейна история и очаквания, както и различни убеждения, религия и ценности, култура, интереси и амбиции. Втората особеност е равенството пред закона. То не е факт, а съзнателен избор на хората. В историята на демократична Европа това решение бележи една от най-важните стъпки. Държавата не бива да дели хората според тяхната раса, етнически произход, цвят на кожата, пол, сексуална ориентация, религия, увреждане или друг признак. Принципът на равенство включва забраната на дискриминация към гражданите в социалните отношения.
Гражданска позиция

В демократичните общества толерантността се възприема като основна ценност на гражданската активност. Защото като многообразието от хора, култури и възгледи за света обуславя пъстра и вълнуваща общност, но същевременно поражда основания за конфликти и социално напрежение. Сблъсъците на цивилизациите, противоположните мнения, различните интереси и линии на поведение изискват толерантност. Толерантността не възниква от само себе си. Ние трябва да дадем възможност на децата и младежите да откриват, изследват и упражняват смисъла, границите и проявите на толерантността.

Социални взаимоотношения

Толерантността обуславя готовността на гражданите да живеят в разбирателство и хармония с хора, които изповядват различни и дори противоположни ценности, мнения, културни обичаи или религиозни убеждения. Дори да не споделяме някои ценности и да не одобряваме някои линии на поведение, ние пак можем да бъдем толерантни. Оттук става ясно, че толерантността е относително понятие. Не съществува толерантност по принцип. Ние винаги сме толерантни към дадено мнение или поведение в дадена ситуация. Същевременно, толерантността не означава гражданска безкритичност. Тъкмо напротив: критичният диалог винаги трябва да се приветства. Толерантността е взаимният ангажимент да дадем на другите свободата и пространството да живеят живота си според собствените си ценности и разбирания, като същевременно получаваме свободата и пространството да живеем според нашите си разбирания. Същината на толерантността може да се формулира като зачитане на всеки един човек, но не и на всяко едно мнение или поведение. (Саватер, 2009)


Рискът на неудобствата

Толерантността винаги трябва да се разглежда в перспективата на онези мнения или поведения, които не одобряваме и дори не харесваме. Прекомерната толерантност граничи с безразличието. Недостатъчната толерантност води до враждебност и негативни предразсъдъци. Толерантността е своеобразното изкуство човек да открие своя собствен път в обществото, в което живее. Човек трябва да умее да променя своите възгледи и мнения по отношение на толерантността. И трябва да внимава как поднася темата за толерантността на децата и младите хора. Защото ние не искаме да им казваме какво да мислят, а искаме да ги насърчим да разсъждават сами. С други думи: не искаме да насаждаме ценности, а да ги изясняваме и обсъждаме.


Толерантността и съпричастността

Въпреки че толерантността се възприема като положително качество в демократичното общество, немалко хора са на мнение, че толерантността включва един негативен подход към човешките взаимоотношения. Границата между толерантност и безразличие е почти неуловима, изтъкват те. Някои граждани се стремят да избягват всякакви взаимоотношения с другите. Но целта на демократичното общество се състои от граждани, които искрено се интересуват от другите хора и ги приемат такива каквито са. Именно този стремеж лежи в основата на идеята за европейските общности и на него са посветени редица специфични програми на Европейския съюз, макар че засега си остава утопия. Социално-икономическите и културните различия са структурен факт и често пораждат дистанция между хората. Все пак, толерантността е необходима, когато споделяме обществени пространства, дори да не харесваме ценностите и поведението на другите.


Оценка на толерантността

Съществува ли някакъв основополагащ принцип, валиден за всички хора, по който можем да оценим толерантността? Религиите, вярванията и убежденията имат готов отговор, но нямат общовалидна значимост за всички хора. Гражданите на демократичните европейски общества, обаче, са постигнали консенсус за принципа на равенството и са го записали в Конституцията, наред с други основни права като свободата на съвестта и свободата на вероизповеданието. Тези права, които налагат и съответните отговорности към себе си и към другите, могат да послужат като мерило за оценка на границите на толерантността.


Нетърпимостта
Човек може да се позове на Закона и да каже: „Не проявявам търпимост към нетолерантните хора!” Представете си, че имате познат бежанец, който е получил политическо убежище във вашата страна. Представете си, че той е подложен на постоянен тормоз и заплахи от група младежи с крайни убеждения. Те го наричат с обидни имена и му подхвърлят да си върви откъдето е дошъл. За вас това положение е нетърпимо, защото вземате страната на жертвата. Смятате да подадете сигнал в Комисията за защита от дискриминация и сте убедени, че Полицията трябва незабавно да се намеси. Всъщност, вие не сте толерантни към младежите, защото не може да има толерантност към нетърпимостта.

Безразличието

Повечето хора възприемат толерантността като положително качество, но в действителност безкритичната толерантност не води до нищо добро и дори граничи с безразличие. Ние искаме да сме толерантни, но не одобряваме безграничната толерантност. Тестът за толерантност подтиква хората да изследват границите на своята толерантност и оценявайки резултатите в диалог и дебат, да допринесат за демократичното общество.


- Фернандо Саватер.(2007). Речник на свободата, равенството и гражданската активност, Барселона 2007.

- Европейски институт за сравнителни културни изследвания. (2008). Споделено многообразие: Национални подходи към междукултурния диалог в Европа. Изследването е по поръчка на Европейската комисия. www.interculturaldialogue.eu

- Европейска асоциация за преподаване на правата на човека, ОССЕ, ЮНЕСКО (2009). Преподаване на правата на човека в училищните системи в Европа, Централна Азия и Северна Америка: сборник с добри практики. www.hrea.org

- Съветът на Европа. (2010). Бяла книга на междукултурния диалог – „Да живеем заедно равни по достойнство”.

- У. Шуц, и Дж. Айнли (2010). Международно изследване на гражданското образование 2009 (ICCS). Лондон, Международна асоциация за оценка на постиженията в сферата на образованието.


3.Цели на обучителното пособие

След като направят Теста за толерантност, участниците могат:



  • Да дефинират понятието толерантност със свои собствени думи като готовност да съжителстваш мирно с други хора с различни мнения и начин на живот.

  • Да дадат примери за толерантността в контекста на демократичното гражданско общество.

  • Да обяснят защо толерантността винаги се свързва с конкретна ситуация.

  • Да обсъждат границите на толерантността от гледна точка на основните права на европейските граждани.


4.Целеви групи и нива


  • Младежи на възраст над 14 години в неформална среда или в училище, в интернет или в реална среда.

  • Младежки работници, учители, родители.

Дилемите в Теста за толерантност не са сложни и ангажират вниманието на млади хора от различни социални кръгове и контексти. Въпросите са замислени и конструирани така че участници от различни нива да могат да представят особеностите да своя собствен социален контекст.

5.Работа с Теста за толерантност

Особености


  • На практика, Тестът за толерантност измерва собствената преценка на участника в определени ситуации. Участникът си дава предварителна оценка, след което прави теста. Накрая проследява доколко предварителната оценка е вярна и доколко той познава собствените си граници.

  • Всеки участник оценява ориентировъчно своята толерантност по скалата от 0 до 150 (0 = много нетолерантен, 150 = много толерантен). На този етап участниците не знаят какви са въпросите и дилемите в теста.

  • След това участникът преминава през петнайсетте въпроси с три възможни отговора. Всеки отговор получава определен брой точки. Крайният резултат и разликата между него и прогнозираният резултат показва доколко човек познава границите на собствената си толерантност.

  • В тази игра няма победители и победени, защото участниците правят теста индивидуално. В известен смисъл този, който е отгатнал вярно резултата си, е победител.


Тестът за толерантност като групово занимание


Ръководителят може да направи теста като групово занятие. В такъв случай, трябва да се направи кратко въведение и дискусия. Времетраене: минимум един час.


  • Ако искате да подобрите социалния климат в групата преди да направите теста и ако решите да извадите групата от зоната на комфорт, опитайте някое от упражненията да разгрявка („енергийни упражнения”). (Приложение 5)




  • Уверете се, че имате достъп до Интернет, стартирайте Теста и го прожектирайте на голям екран.




  • Раздайте формулярите за оценка, със следните категории (вижте Приложение 1):

  • Име

  • Толерантността е ........

  • Прогнозирано ниво на толерантност

  • Таблица с 15 клетки

  • Реално ниво на толерантност



  • Преди да започнете теста, изяснете понятието толерантност, асоциациите и преценките свързани с него. Съпоставете дефинициите от речника с широкоразпространените виждания в групата и постигнете общо определение. Трябва да сте постигнали дефиниция какво представлява толерантността, преди да пристъпите към теста.

  • Дайте следните указания:

  • Сега ще направим Тест за толерантност, който се състои от 15 въпроса с по три възможни отговора;

  • Разполагате с ограничено време за размисъл;

  • Ще подавам ясен сигнал няколко секунди преди да премина към следващия въпрос;

  • Прочетете въпроса наум и изберете един от отговорите под него (A, B или C);

  • Давайте искрени отговори, които отразяват вашето собствено мнение;

  • Ако вашият отговор е различен от трите посочени възможности, изберете варианта, който е най-близо до вашия;

  • Във всички случаи, посочете отговор.

  • Има ли въпроси?

  • Съсредоточете се, започваме Теста сега.



  • На повечето участници им е достатъчна една минута на всеки въпрос. Не оставайте твърде дълго време за размисъл и колебания. Целта е да провокираме първата реакция на участниците, която е най-искрена и спонтанна.



  • По време на Теста не бива да се дават никакви обяснения относно съдържанието на въпросите и отговорите. Неясностите могат да се изчистят чрез списък на понятията и концепциите, или от Наблюдателя.




  • Спрете работата непосредствено след прожектирането на 15-ия въпрос и изтичането на времето за отговор.




  • Направете кратка почивка за събиране на впечатленията. Лесно ли беше или трудно?




  • Извадете таблицата с резултатите и призовете към внимание. Съобщете, че ще прочетете резултатите за всеки един въпрос и отговор, като учениците трябва да попълнят точките на своите отговори. (Ще намерите точкуването в ПРИЛОЖЕНИЕ 2.)



Тестът за толерантност като домашна работа


Можете да възложите Теста за толерантност за домашно на учениците. Възложете им да посетят сайта http://www.tolerancetest.eu и да следват инструкциите.


  • Инструктирайте учениците да запомнят прогнозираното и реалното си точкуване. Кажете им да отпечатат карето с резултата си и да го предадат на ръка на учителя или да го изпратят по пощата преди датата предвидена за издаване на сертификата.




  • Можете да добавите следните варианти:

  • Кажете на учениците да помислят над оценката, която са получили. Съгласни ли са с коментари за оценките, дадени в настоящото ръководство? Защо да и защо не?

  • Възложете на учениците да разработят и да изпратят по един въпрос, базиран на реална житейска ситуация, с три възможни отговора точкувани по следния начин: 0 = много нетолерантен . 5 = безразличен. 10 = много толерантен.



Диалог и дебат


Водете се от целите на Теста за толерантност:

  • Да се даде определение на понятието толерантност със свои думи;

  • Да се дадат примери за толерантност от позицията на демократичното гражданство;

  • Да се обясни, че толерантността винаги е свързана с конкретна ситуация.

  • Да се обсъдят границите на толерантността във връзка с основните права в Европа.




  • Насърчете участниците да проверят границите на толерантността на своя другар. Дайте на младежите свободата да изяснят сами за себе си своите позиции и стимулирайте конфронтация.




  • Младежкият ръководител може да използва метода ИОЗВ: Изслушване – Обобщаване – Задаване на въпроси (LSQ: Listening – Summarize – Questioning).




  • След събиране на резултатите, водещият може да изправи един срещу друг участника с най-нисък резултат и участника с най-висок брой точки. Двамата трябва да кажат дали са преценили правилно своето лично ниво на толерантност преди началото на теста.




  • Както вече казахме, резултатите не дават обективна оценка на категориите морално, по-морално, най-морално. Така че всеки един отговор е правилен и заслужава уважение.




  • Не се притеснявайте, ако някой ученик смята определени въпроси за абсурдни. Участниците могат да възразяват срещу точкуването на някои отговори и това е достойна за уважение позиция.




  • Нормално е един или два въпроса да бъдат подложени на сериозно обсъждане и остри критики. Възможно е младежи с коренно различни позиции да се сближат във вижданията си. Това е знак за нараснала толерантност.




  • В хода на дискусията се постарайте да изтъкнете, че толерантността не означава да се съгласяваш с мненията и ценностите на другия. Хората могат да се научат да уважават другите без да възприемат техните виждания и позиции. Може изобщо да не харесвате дадено поведение или начин на живот, но все пак да го толерирате. Но и това си има граници... защото границите са присъщи на толерантността.




  • Съществуват ли универсални показатели за оценка на толерантността? Маркирайте ценностите, проповядвани от големите световни религии и философски убеждения. Представете основните права съгласно Европейската харта или задайте на учениците да проучат въпроса в малки групи. Изведете заключението, че европейските ценности като свобода на мнението, свобода на вероизповеданието, свобода на политическите убеждения и забраната на дискриминацията са гарантирани от редица закони и от Конституцията.




  • За финал, направете оценка на наученото, особено ако сте представили Теста като част от формално обучение по гражданска активност. Оценете резултатите в съответствие с образователните цели, които сте си поставили в началото. Въпроси, които ще ви бъдат от полза, са:

  • Опишете понятието толерантност в едно изречение.

  • Дайте един пример за лична толерантност.

  • Можете ли да опишете един пример на лична нетолерантност?

  • Защо толерантността е необходимо условие в демокрацията?

  • За вас кои са най-важните европейски ценности?

6.Предложения за по-нататъшна работа

В зависимост от целта и условията, можете да продължите да надграждате върху Теста за толерантност по няколко начина. Например, участниците могат да решат теста още веднъж. Те могат да дадат алтернативна оценка на отговорите. Ръководителят може да обяви изследователски проект върху следното твърдение: „Нулева толерантност към нетолерантните.” Участниците могат да разработят изследване на основните права като свободното изразяване на мнение, разделението на религията от държавата или факта, че някои хора искат да премахнат принципа на равенство или да отменят Закона за защита от дискриминация.


Комуникационен план

В следващите предложения ключовата дума е „комуникация”, като тя съдържа в себе си богатство от знания и потенциал за научаване на нови идеи. Младежите вече познават Тест за толерантност, могат да дефинират понятието и да обсъждат собствените си граници в контекста на демокрацията, като сега те се превръщат в говорители на толерантността. Това ще умножи учебния процес и ще им вдъхне свободата да споделят своите преживявания и виждания за толерантността в своята социална среда. Комуникационните средства, които могат да се използват, са неограничени и зависят от целевата група, целите, амбициите и наличното време. Затова участниците се разделят на групи от по пет човека и разработват комуникационен план.


Основни насоки:





  • Каква е целта?

Опишете целите колкото е възможно по-ясно, понятно и логично.


  • Коя е целевата група?

Младежите, връстниците, родителите, учителите, училищното настоятелство, хората в дома за възрастни хора, общинският съвет, футболните запалянковци, обществото, съседите в квартала...


  • Коя е най-подходящата медия?

Изборът на медия зависи от целите и целевата група. Презентация на Power Point, Facebook, Myspace и Twitter са подходящи за достигане до младежка аудитория. Интервю на улицата или в търговския център ще отрази вижданията на една по-различна категория граждани, докато уличното представление по време на градски фестивал ще достигне до още по-различна аудитория.


  • Задачи и планиране

Разпределете задачите между членовете на групата.
Заемете се с оценката в края на занятието.

Водете се от следните ключови думи: защо, какво, кой, кога, къде и как.


Примери

  • Създайте музикален клип за една дилема от Теста за толерантност, например расистките компютърни игри. Качете го в YouTube.

  • Публикувайте материал в училищния или регионалния вестник или телевизия за работата на Комисията за защита от дискриминация.

  • Обявете конкурс за младежки плакат на тема Толерантност.

Вдъхновяващи идеи ще намерите в каталога Да разчупим стереотипите. http://ec.europa.eu/employment_social/fdad/cms/stopdiscrimination

  • Проведете Проучване на толерантността в училище.

  • Направете серия интервюта с възрастни хора за толерантността в тяхната лична житейска история.

  • Измислете игра на тема толерантност.

  • Посветете някое училищно тържество или представление на темата за Толерантността.

  • Измерете нивото на толерантност във вашия град (анкетирайте водещи фигури в областта на младежката работа, полицаи, журналисти и политици).

  • Разработете и разпространете някакъв малък сувенир символизиращ толерантността.



ПРИЛОЖЕНИЯ

Приложение 1

Тестът – въпросите и възможните отговори



ТЕСТ ЗА ТОЛЕРАНТНОСТ – ДИЛЕМИ - БЪЛГАРИЯ

1. Агенция за подбор на кадри е обвинена в дискриминация. Търсейки подходящи кандидатки, агенцията е поставила изискването „под 35 години, несемейна, с привлекателна външност” в обявата за свободни работни места.

  1. Някои позиции не са подходящи за всеки.

  2. Според мен обвинението в дискриминация е справедливо.

  3. Работодателите имат правото да определят правилата, в името на стабилната икономика.

2. По време на училищна екскурзия се оказва, че един съученик с двигателни увреждания не може да влезе в ресторанта.

Какво правиш?

A. Жалко за съученика. Аз лично ще вляза в ресторанта.

B. Аз също няма да вляза в ресторанта.

C. Влизам вътре, за да повикам още съученици и да организираме протест заедно с момчето в инвалидната количка.


3. Новият учител разкрива, че е гей и живее заедно със своя приятел. Какво мислиш за това?

A. Нямам нищо против, стига да не води приятеля си на училищното празненство.

B. Учителят постъпва достойно, като го казва открито.

C. Според мен той трябва да напусне нашето училище.


4. По време на рожден ден, племенникът ти, обсъждайки гейовете, започва да ги нарича със саркастични и обидни квалификации . Какво правиш ти?

A. Смея се заедно с останалите, защото не искам да развалям доброто настроение.

B. Моля го да престане.

C. Излизам от стаята, за да си взема нещо за пиене.


5. Осемнадесетгодишно момче е осъдено за драскане на графити с расистко съдържание. Полицията го залавя, след което от съда му е наложено наказание пробация – безвъзмезден труд в полза на обществото в размер на 150 часа за една календарна година.

A. Според мен наказанието е съразмерно, надявам се момчето да извлече поука от него.

B. Смятам, че наказанието не е достатъчно строго.

C. Струва ми се по-подходящо наказание момчето да почисти стената.


6. Смятате ли, че децата на незаконно пребиваващите мигранти трябва да си плащат, за да ходят на училище?

A. Не, но не бива да получават дипломи.

B. Не, всички деца имат право на достъп до образование.

C. Да, защото не са граждани на страната ни.


7. Отиваш на футболно дерби заедно с други поддръжници на любимия ви отбор. Някои запалянковци имитират маймунски звуци, когато с топката играят чернокожите футболисти от противниковия отбор.

A. Това е забавно и се смея.

B. Не се смея, но нямам куража да им направя забележка.

C. Срамувам се и се отдръпвам встрани, защото не искам да участвам в подигравките.


8. Като говорим за гейове и толерантност към хората с хомосексуална ориентация, приемаш ли за даденост, че всички в стаята са хетеросексуални?
A. Да, защото нормалното положение е да си хетеросексуален, макар че хомосексуалните не бива да бъдат дискриминирани.

B. Трябва да внимаваме, защото „сексуалната ориентация” не е външен, видим белег.

C. Да, защото хомосексуалността е заболяване.
9. Наскоро в класа записват дете с умствена изостаналост. На среща на училищното ръководство някои родители и учители гласуват за това детето да бъде изпратено в „специално” училище. Ти какво мислиш?

A. Така е правилно. На това дете там му е мястото.

B. Детето може да остане в нашия клас при условие, че му помага ресурсен учител.

C. Детето има право да остане в нашето училище и нашия клас. Всички трябва да положим усилия и да му помогнем да напредва с свой собствен ритъм.



10. В твоя клас има момиче от ромски произход. Учителката я изпраща да си мие ръцете по десет пъти на ден. Какво мислиш?

A. Правилно. Всеки знае, че ромите са мръсни.

B. Неприятно ми е, но не правя нищо. Учителката знае най-добре.

C. Това е несправедливо и унизително, затова разговарям с директорката и с моите родители, като се застъпвам за момичето от ромски произход.


11. Умира човек, защото линейката отказва да отиде на адрес в гетото, където е живял той. Какво мислиш?

A. Ще подам сигнал в Комисията за защита от дискриминация и Министерството на здравеопазването, за да бъдат взети мерки да не се отказват здравни услуги на хора заради етническия им произход.

B. Лош късмет, но трябва да си плащаш здравните осигуровки, за да ползваш медицински услуги.

C. Трябвало е роднините на този човек да потърсят съдействие от Полицията и да го закарат в болница.


12. Довършете следното изречение: расистките изявления да трябва да бъдат:

A. ...позволени, защото свободата на словото и мнението са много важни.

B. ...разследвани от прокуратурата и наказвани със строги санкции.

C. ...опонирани с разговор и дебати.


13. Група младежи постоянно тормози и напада един нигериец.Какво мислиш относно тези нападения?

  1. Ще подам сигнал за това в Комисията за защита от дискриминация и в прокуратурата.

  2. Може нигериецът да провокира нападенията със собственото си поведение. Той е длъжен да се интегрира.

  3. Нека да си върви в Нигерия. Нашата страна е прекалено малка, за да приема чужденци.


14. Качваш се в претъпкан автобус и виждаш възрастна жена да стои права и младо момче да седи на седалката за инвалиди. Какво правиш?

A. Обръщам се към момчето и го подканвам любезно да отстъпи мястото, като го поставям в неудобно положение пред всички.

B. Не правя нищо. Това не ме засяга и на негово място сигурно бих направил същото. Имах тежък ден!

C. Осъзнавам ситуацията, но не предприемам нищо, защото младежът може да е контузен, без това да се вижда, или да има проблем с краката … Не мога да го съдя просто така.


15. Стените на синагогата са осквернени със свастики. Какво мислиш?

A. Не ме интересува. Не за първи път разни скин хедс групи се опитват да привлекат внимание.

B. Няма полза от такива прояви, но май остават незабелязани от полицията.

C. Според мен това е ужасно, бих се включил в протест.



Приложение 2

Таблица за отразяване на резултати



По скалата от 0 до 150, аз се оценявам на ...…

отговор

въпрос

A

B

C

резултат



1













2













3













4













5













6













7













8













9













10













11













12













13













14













15













Общо






Моят прогнозиран резултат беше: ………. Моят реален резултат е: ……….

Приложение 3

Точкуване







Отговор

Въпрос

A

B

C

1.

0

10

5

2.

0

5

10

3.

5

10

0

4.

0

10

5

5.

0

10

5

6.

0

10

5

7.

0

5

10

8.

5

10

0

9.

0

5

10

10.

0

5

10

11.

10

0

5

12.

0

10

5

13.

10

5

0

14.

5

0

10

15.

0

5

10



Приложение 4

Коментари на резултатите от теста



Резултати
0 - 50 точки
Ако вашият прогнозиран и действителен резултат съвпадат и са в диапазона между 0 и 50 точки, поздравления – вие познавате себе си много добре. Понякога хората с резултат 0 – 50 точки се затрудняват да разберат идеите и поведението на другите. Въпросът е дали искате и другите да проявяват толерантност към вас? Проумейте, че толерантността не означава да се съгласявате с мнението, убежденията, религията или начина на живот на другия човек. Може да сте на различна позиция или да не ги одобрявате, но да оставяте свободата на другия да живее според собствените си разбирания за живота.
50 – 100 точки
Ако вашият прогнозиран и действителен резултат съвпадат и са в диапазона между 50 и 100 точки, поздравления – вие познавате себе си доста добре. Хората с резултат 50 – 100 точки обикновено притежават способността да бъдат съпричастни, да споделят чувствата и емоциите на другия човек като свои собствени. Те сякаш казват, „Старая се да се отнасям към другите така както искам да се отнасят към мен”. Често тези хора притежават таланта да разрешават социални дилеми: те умеят да намират компромиси в стил „и вълкът сит, и агнето цяло”. Колкото до толерантността, те я намират за полезно качество.
100 – 150 точки
Ако вашият прогнозиран и действителен резултат съвпадат и са в диапазона между 100 и 150 точки, поздравления – вие познавате себе си много добре. Хората с резултат 100 – 150 точки са истински шампиони по толерантност. Но дали сте действително толкова толерантни или се престаравате в опитите да се държите коректно? Все пак, толерантността явно е част от характера ви, което е достойно за уважение. Вие зачитате другите хора с техния начин на живот и култура и искате и вас да зачитат по същия начин.

Приложение 5

Упражнения за разгрявка




Упражнение 1. Квадратът на толерантността

Толерантността, свободата и демокрацията за резултат от усилията на хората, но изискват постоянна защита и утвърждаване от страна на всички граждани. Тази битка изисква много усилия и енергия. Понякога се губим в тъмното и се опитваме пипнешком да намерим верния път. В това упражнение участниците с вързани очи и заключени усти се опитват да опишат квадрат с едно въже. По този начин, те се научават да си помагат и да се вслушват един в друг, пък макар и без думи.


Времетраене

15 минути


Материали

Дебело въже с дължина минимум 4 метра, с възли в двата края.

7 превръзки за очи, с каквито децата играят на „Сляпа Баба”
Описание


  • Участниците застават в кръг, а в центъра на кръга се поставя въжето.

  • Седмина участници са със завързани очи. След подаване на сигнал, те се опитват да се подредят в квадрат.

  • През цялото време всички участници държат въжето с една ръка. Позволено е да сменят ръката, с която държат въжето.

  • Опитват се да се очертаят в квадрат с размери метър на метър, без да разговарят.

  • Когато решат, че са готови, те могат да отворят очи и да видят какво са постигнали.

  • Обсъдете резултатите и процеса. С какво се справихте най-трудно? Има ли различни подходи?

  • Някой пое ли ръководната роля? Как реагираха останалите?

  • На останалите участници не им е позволено да помагат. Но след края на първия кръг, идва техният ред да поставят превръзките на очите си и да се заемат с оформянето на въжения квадрат.


Подсказване: единият вариант е да сгънете въжето на две и да определите двама човека, които да държат началото и края. После отново сгънете въжето на две и определете други двама, които да хванат краищата. Четиримата тръгват встрани бавно, докато въжето се обтегне. Останалите участници през цялото време държат леко въжето с една ръка. Тази техника може да успее само ако всички приемат един за водач.


Упражнение 2. Лице и опако
Демокрацията изисква сътрудничество, дори да не харесвате другия човек или да не одобрявате даден начин на живот или възгледи. Когато всички граждани са готови да разговарят, да изслушват и да сътрудничат, се постига толерантна и мирна общност.

В това упражнение участниците трябва да си помагат с всички сили, за да осъществят мисията си.


Времетраене

15 минути


Материали

Голямо платнище с размери 2 Х 2 метра.


Описание

  • Разстелете платнището на земята.

  • Разделете участниците на групи от по 8 човека.

  • Една група заема позиция на платнището.

  • Тяхната задача е да обърнат платнището наопаки без никой от групата да стъпи на голия под.

  • По време на упражнението всичките осмина участници трябва да са стъпили на платнището.

Ако разполагате с по-голямо пространство и повече платнища, групите могат да работят едновременно. Коя група се справи най-бързо? Обсъдиха ли предварително своя подход?



Упражнение 3. С пълна мощ!

„Съединението прави силата” е добре известна мъдрост. По принцип, групата има по-голяма сила и влияние от отделния човек. С това упражнение ние ще изпробваме силата на отделния човек и добавената стойност на групата. Участниците ще изпробват силата на доверието.


Времетраене

15 минути


Описание

  • Участниците се нареждат в кръг, обърнати с лице един към друг.

  • Те протягат ръце, на нивото на рамената, и долепват длани до дланите на своя съсед отляво и отдясно.

  • Сега всеки се обляга на ръцете от двете си страни.

  • Всички се навеждат полека към центъра на кръга, като оказват натиск върху ръцете на съседите си.

  • Краката остават заковани на същото място.

  • Кръгът от ръце е силен и ще запази равновесието на всички участници.

  • Почувствайте силата на единството и кажете в един глас: „Ние сме силата!”

  • Извикайте го отново, още по-силно и по-мощно.



Упражнение 4. Дръж здраво, дръж крепко
Това упражнение прилича на предишното. Участникът усеща силата на единството и добавената стойност на групата. Участниците ще почувстват енергията на доверието.
Времетраене

15 минути


Описание

  • Участниците се нареждат в кръг, с лицето навън, зареяли поглед в света.

  • Те протягат ръце на нивото на раменете, като улавят китката на своя съсед отляво и отдясно.

  • Всички се накланят плавно навън към заобикалящия ги свят, като държат здраво китките на другарите си.

  • Краката остават залепени на място.

  • Хватката на китките ще запази баланса на кръга.

  • Задръжте така за момент и почувствайте силата на групата. Кажете: „Никого няма да изоставим!”

  • Извикайте тези думи още веднъж, този път по-високо и по-смело.



Авторски права

Това Ръководство за работа с младите хора е част от проекта „Електронен тест за толерантност”, който беше разработен в четири европейски държави – България, Испания, Португалия и Холандия, за да изследва заедно с младите хора смисъла, значението и границите на толерантността. Отправна точка за този проект е един успешен холандски Тест за толерантност, разработен в друго време и с други средства в далечната 1998 година от Фондация „Проекти за образование в мир” (Stichting Vredeseducatie). Проектът „Електронен тест за толерантност” се изпълнява с финансовата подкрепа на Европейската комисия, програма „Младежта в действие” 2007 – 2013 г.


Водеща организация

Комисия за защита от дискриминация (КЗД), България
Научен координатор

Проекти „Образование в мир” (Stichitng Vredeseducatie), Холандия


Партньори

  • Сдружение на общините, област Вале дел Виналопо, Испания (Consorcio Intermunicipal del Pacto Territorial por el Empleo del Valle del Vinalopó) и гимназия „Монастил”, Елда, Испания

  • Комисията за гражданство и равнопоставеност на половете (CIG), орган към Съвета на министрите, Португалия

  • Проекти „Образование в мир”/Stichting Vredeseducatie, Холандия



Проекти насърчаващи творчеството и иновациите в младежкия сектор

ИАКОА - Дейност 4.4 – Договор – 2009 – 4774 / 002 – 001 YT7-PSIQ7
Опровержение

Този проект е финансиран с подкрепата на Европейската комисия. Тази публикация отразява само личните виждания на нейния автор и от Комисията не може да бъде търсена отговорност за използването на съдържащата се в нея информация.


Авторски права

© 1998 -2010 оригиналният Тест за толерантност на Stichting Vredeseducatie, Холандия – Утрехт, E-mail vrede@xs4all.nl


Комисия за защита



от дискриминация


Тест за толерантност – Ръководство за младежки работници и неформални обучители








Каталог: wp-content -> uploads -> 2015
2015 -> Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“
2015 -> Правила за изменение и допълнение на Правила за търговия с електрическа енергия Съществуващ текст
2015 -> 120 Основно училище “Георги С. Раковски” София
2015 -> Премиерният сериал Изкушение от 12 октомври по бтв lady
2015 -> Агнешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 г
2015 -> Пилешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 14 януари 2015 г
2015 -> Бяла кристална захар седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 Г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница