Европейска комисия Информационна бележка



Дата31.03.2017
Размер26.54 Kb.
#18156





Европейска комисия

Информационна бележка

Брюксел, 4 август 2014 г.



Как се борим с горските пожари в Европа?

Всяка година в Европа избухват опустошителни горски пожари, които унищожават хиляди хектари гори. Южноевропейските държави са изложени на по-голям риск, но нито една европейска държава не е застрахована срещу тях. Когато пожар достигне такива мащаби, че държавата, в която е избухнал, не е в състояние да го потуши сама, може да бъде задействан Механизмът за гражданска защита на Европейския съюз с цел координиране на ответните мерки, предприети от участващите държави.

Съвместни и координирани ответни мерки

Когато възможностите на дадена държава за справяне с горските пожари бъдат надхвърлени, други държави от ЕС често проявяват солидарност, като изпращат помощ под формата на самолети, изливащи вода, хеликоптери, противопожарно оборудване и персонал.

Координационният център за реагиране при извънредни ситуации (КЦРИС) е основното звено за спешно реагиране на Европейската комисия. Той координира помощта на европейско равнище в случай на бедствия и по този начин гарантира нейната ефикасност и полза.

Механизмът за гражданска защита на ЕС може да бъде използван и за улесняване и съфинансиране на транспортирането на помощта до засегнатия район.



Готовност за сезона на горските пожари

КЦРИС следи активно рисковете от горски пожари и тяхната проява в Европа. Той използва услуги и инструменти за наблюдение на национално равнище като Европейската информационна система за горски пожари, която дава обща представа за данните, събирани от държавите членки посредством националните програми за горските пожари.

Преди сезона на горските пожари КЦРИС организира срещи с всички държави, които участват в Механизма за гражданска защита на ЕС, с цел обмен на информация за степента на готовност за предстоящия сезон на горските пожари.

През лятото КЦРИС организира седмични видеоконференции с държавите, които са изложени на висок риск от горски пожари и чийто национален капацитет може да бъде претоварен. Испания, Хърватия, Португалия, Гърция, Италия и Франция са европейските държави, в които рискът от пожари е най-висок.

Освен това експерти от държавите членки, командировани в КЦРИС всяко лято, допринасят за работата на Центъра и поддържат редовни контакти с националните органи, работещи в областта на гражданската защита.

Борба с горските пожари

Европейският механизъм за гражданска защита бе задействан 16 пъти през последните три летни сезона за справяне с горски пожари в Европа и извън нея.

По време на сезона на горските пожари през 2012 г. бяха получени девет молби за помощ, а през 2013 г. — четири. През последните два летни сезона България, Черна гора, Албания, Словения, Босна и Херцеговина, Гърция и Португалия задействаха Механизма, като поискаха въздушни средства. Спътниковата картографска услуга също беше задействана в отговор на извънредни ситуации, свързани с горските пожари.

За Механизма за гражданска защита на ЕС

Механизмът за гражданска защита на ЕС улеснява сътрудничеството в овладяването на бедствия между 31 европейски държави (28 държави — членки на ЕС, бивша югославска република Македония, Исландия и Норвегия). Участващите държави обединяват ресурсите, които могат да предоставят на засегнати от бедствия държави по целия свят.

От въвеждането му през 2001 г. с Механизма за гражданска защита на ЕС са проследени над 300 бедствия и по него са получени над 180 молби за помощ. Той беше използван в борбата с някои от най-опустошителните бедствия по света, а именно урагана „Катрина“ в САЩ (2005 г.), земетресението в Хаити (2010 г.), тройното бедствие в Япония (2011 г.) и тайфуна „Хаян“ във Филипините (2013 г.).

За повече информация:

Уебсайт на Службата на Европейската комисия за хуманитарна помощ и гражданска защита:



http://ec.europa.eu/echo/index_en.htm

Европейска информационна система за горски пожари:



http://effis.jrc.ec.europa.eu/

Уебсайт на европейския комисар Кристалина Георгиева:



http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/georgieva/hot_topics/european_disaster_response_capacity_bg.htm

MEMO/14/503

Каталог: rapid
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейската комисия е готова да започне преговори със сащ за споразумение за личните данни с цел борба с тероризма и престъпността
rapid -> IP/10/609 Брюксел, 26 май 2010 г. Европейската комисия се стреми да постигне високи стандарти за закрила на неприкосновеността на личния живот в рамките на споразумението за защита на данните между ес и сащ
rapid -> Европейска комисия — Съобщение за медиите
rapid -> Заседание на Съвета Външни работи Търговия Женева, 14 декември 2011 г. Председател г жа Hanna trojanowska
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Texte bg conseil europeen – bruxelles 15 & 16 octobre 2008 conclusions de la présidence


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница