Фармако-терапевтично ръководство за лечение на шизофренен пристъп



Дата25.04.2017
Размер134.77 Kb.
#19952
Фармако-терапевтично ръководство за лечение на шизофренен пристъп
Обща характеристика на шизофренните, налудните и шизоафективните състояния

Шизофренните разстройства се характеризират най-общо с фундаментални и характерни отклонения в мисленето и възприятията и с афект, който е или несъответен или притъпен. Яснотата на съзнанието и интелектуалните възможности обикновено са запазени, въпреки че с течение на времето може да настъпи известен общ когнитивен дефицит. Нарушенията засягат най-основните функции, които дават на здравия човек чувство за индивидуалност, неповторимост и самостоятелност. Най-интимните мисли, чувства и действия често се преживяват като узнавани от или споделени с околните, поради което могат да се развият обяснителни налудности в смисъл, че са налице естествени или свръхестествени сили, които влияят върху мислите и постъпките на заболелия по начини, които често са нелепи. Болките могат да се преживяват като средоточие на всички събития. Халюцинациите - особено слухови - са чести и могат да коментират поведението или мислите на заболелия. Възприятната дейност често е нарушена и по други начини: цветовете или звуците могат да изглеждат необичайно ярки или качествено променени, а маловажни особености на обикновени неща да се възприемат като по-значими от предмета като цяло или от ситуацията. В ранния период често се наблюдава недоумение, което води до убеждението, че всекидневни ситуации притежават особен, обикновено зловещ смисъл, предназначен единствено за болния. При характерното шизофренно разстройство на мисленето, периферни и несъществени елементи на дадено понятие, които при нормална целенасочена мисловна дейност се подтискат, излизат на преден план и се използват вместо онези, конто са съществени и съответни на ситуацията. Така мисленето става неясно, незавършено и непроницаемо, а изразяването му в речта е понякога неразбираемо. Прекъсванията или вмятанията в потока на мисленето са чести, като мислите понякога се преживяват като отнемани от външна сила. Настроението обикновено е с намалена амплитуда, непостоянно или несъответно. Амбивалентността и разстройствата на волята могат да се проявяват като инертност, негативизъм или ступор. Могат да се наблюдават кататонни симптоми. Началото на заболяването може да е остро, със сериозни нарушения на поведението или пък подмолно, с постепенно развитие на странности в мислене и поведение. Протичането също показва голямо разнообразие и в никакъв случай не е неизбежно хронично или водещо до упадък. В известен процент от случаите, който може да варира в различните култури и популации, изходът е пълно, или почти пълно възстановяване. Двата пола се засягат приблизително еднакво, но изявата на заболяването е, общо взето, по- късно при жените. Първоначалните симптоми обикновено се проявяват в ранна млада възраст, като заболяването засяга около 1% от световната популация.


Критерии за поставяне на диагноза

Въпреки че не се установяват категорични патогномни симптоми, от практическа гледна точка е полезно симптомите да се разделят на групи, които имат особено значение за диагнозата и често възникват заедно:



  1. Ехо на мисълта, вмъкване или отнемане на мисли, предаване на мисли;

  2. Налудности за контрол, въздействие или пасивност, отнасяни конкретно към движения на тялото или крайниците или към определени мисли, действия или усещания; налудно възприятие;

  3. Халюцинаторни гласове, поддържащи текущ коментар за поведението на болния или обсъждащи го помежду си, или други халюцинаторни гласове, които идват от някоя част на тялото;

  4. Други персистиращи налудности, които са културно несъответни и невероятни, напр. особен религиозен и политически идентитет, свръхчовешка власт или способности (например способност да управлява климата или да е във връзка с чуждоземци от друг свят);

  5. Персистиращи халюцинации в коя да е модалност, когато се придружават от бързопреходни или полуоформени налудности без ясно афективно съдържание или от персистиращи свръхценни идеи, или когато се появяват ежедневно в продължение на седмици или месеци;

  6. Прекъсвания или вмятания в потока на мисълта, които водят до разкъсана или несъответна реч, или пораждат неологизми;

  7. Кататонно поведение - възбуда, застиване в пози или восъчна гъвкавост, негативизъм, мутизъм или ступор;

  8. "Негативни" симптоми - изразена апатия, бедност на речта, притъпяване или несъответност на емоционалните реакции (те обикновено водят до затваряне и снижение на социалното функциониране). Трябва да е изяснено, че те не се дължат на депресия или невролептично лечение.

Изискване за поставянето на диагноза шизофрения е, през по-голямата част от времето за период от най-малко един месец със сигурност да е имало поне един ясно изразен симптом (а обикновено два или повече, ако не са така ясно изразени) от която и да било от изброените по-горе групи (1) до (4), или симптоми от попе две от групите (5) до (8), Състояния, които отговарят на изискването за наличие на определени симптоми, но са с продължителност под един месец (независимо от това, дали са лекувани или не) , първоначално се диагностицират като остро шизофреноподобно психотично разстройство и се прекласират като шизофрения, ако симптомите персистират за по-дълъг период от време.

Параноидната шизофрения е най-честият тип шизофрения в повечето райони на света. Клиничната картина се владее от относително устойчиви налудности, обикновено придружени от халюцинации. особено слухови. Нарушенията на афекта, волята и речта и кататонните симптоми не са подчертани.

Погледнато ретроспективно, възможно е да се установи, че началото на психотичните симптоми се предхожда от седмици или дори месеци на продромна фаза с прояви катозагуба на интерес към работата, социалните дейности, занемаряване на външния вид и личната хигиена, заедно с генерализирана тревожност и лекостепенна депресия. Поради трудността да се определи началото във времето, критерият за изисквана продължителност от един месец се отнася само до изброените по-горе специфични симптоми, а не до продромалната непсихотична фаза.

Мисловното разстройство може да бъде очевидно при острите състояния, но дори когато е налице, то не пречи типичните налудности или халюцинации да бъдат описвани ясно от болния. Обикновено афектът е по-малко притъпен в сравнение с другите форми на шизофреник, но често се среща известна несъответност, както и нарушения на настроението като раздразнителност, внезапен гняв, страхливост и подозрителност. Често са налице "негативни" симптоми, като притъпяване на афекта и волеви нарушения, , но те не преобладават в клиничната картина.

Хебефренната шизофрения е форма на шизофрения, при която изпъкват афективните изменения, налудностите и халюцинациите са бързопреходни и фрагментарни, поведението е безотговорно и непредсказуемо, а маниеризмите са чести. Настроението е с малка амплитуда, несъответно и често се придружава от кикот или самодоволно самовглъбена усмивка, високомерни пози, гримаси, маниеризми, нелепи шеги, хипохондрични оплаквания и рентерирани фрази. Мисълта е дезорганизирана, а речта - разнопосочна и несъгласувана. Налице а склонност към усамотяване и поведението изглежда изпразнено от цели и чувства. Тази форма на шизофрения обикновено се изявява между 15- и 25-годишна възраст и е с тенденция към неблагоприятна прогноза поради бързото развитие на "негативни" симптоми - най-вече афективно изравняване и загуба на волева активност. Афективните и волевите нарушения, както и мисловното разстройство, трябва да бъдат подчертани. Може да се регистрират халюцинации и налудности, но те не са на преден план в клиничната картина. Подтиците и целенасочеността са загубени и стремежите - изоставени, така че поведението на пациента е обикновено безцелно и лишено от мотиви. Повърхностното и маниерно занимание с религия, философия и други абстрактни теми може да усили затрудненията на слушателя да следва нишката на мисълта.

При кататонна шизофрения психомоторните нарушения са съществена и доминираща особеност. Те могат да алтернират между такива крайности като хиперкинеза и ступор, или автоматична подчиняемост и негативизъм. Неудобни пози и положения могат да се поддържат продължително време. Епизодите на бурна възбуда могат да бъдат особено впечатляваща черта на заболяването.

Простата шизофрения е рядко разстройство, при което са наблюдава подмолно, но прогресиращо развитие на странности в поведението, невъзможност за справяне със социалните изисквания и упадък на цялостната житейска дейност. Налудности и халюцинации не се регистрират и разстройството не е така очевидно психотично, както хебефренната или кататонната форма на шизофрения. Характерните за резидуалната шизофрения "негативни" характеристики (например притъпяване на афекта, абулия и т.н.) се развиват без да бъдат предхождани от каквито и да било манифестни психотични симптоми. С напредващото социално обедняване може да се стигне до скитничество и болният става все по- самовглъбен, бездеен и лишен от цели.

Диагноза се поставя, ако поне три или четири от типичните признаци, изброени по-горе, са били налице постоянно или епизодично в продължение на поне две години. През този период никога не трябва да са били удовлетворени критериите за шизофрения. Анамнеза за шизофрения у първостепенен родственик придава допълнителна тежест на диагнозата, но не е необходимо условие за поставянето й.


Диференциална диагноза

Диагноза шизофрения не трябва да се поставя при наличие на изразени депресивни или манийни симптоми, освен ако е установено, че шизофрениите симптоми са предшестввали появата на афективните нарушения. Ако шизофренни и афективни симптоми възникват заедно и са равностойно изразени, то в такъв случай следва да се постави диагноза шизоафективно разстройство, дори и ако шизофрениите симптоми сами по себе си биха представлявали достатъчно основание за диагноза шизофрения. Шизофрения не трябва да се диагностицира и при наличие на манифестно мозъчно заболяване (например при епилепсия или друго мозъчно заболяване) или по време на интоксикация с вещества или абстиненция. Важно е да се отбележи че кататонните симптоми не са диагностично специфични за шизофренията. Кататонни симптоми могат да се предизвикват също от мозъчни заболявания, обменни разстройства, алкохол и други психоактивни вещества, а също така да се наблюдават и при разстройства на настроението.


Лекарствена терапия

При шизофренно болни се прилага следната лекарствена терапия: първа линия - монотерапия с конвенционални или атипични антипсихотици, вкл. и депо-препарати; втора линия - комбинирано лечение с повече от един антипсихотичен медикамент.



Допълнително лечение на заболяването – антипаркинсонови медикаменти

В случаите, когато стандартната терапия не води до достатъчно подобрение или се цели повлияване на специфичен по-тежко изразен или по-слабо повлиян симптом (напр. безсъние, налудности, ажитация, суицидни идеи), се използват комбинации от медикаменти или допълнителни медикаменти за подсилване на терапията. Такива медикаменти са бензодиазепините за ажитация/инсомния, антиконвулсанти и литии при агресия/възбуда, литий при суициден риск, антидепресанти при изразени депресивни оплаквания.


Лекарствени продукти, които са важни за ограничена група пациенти, неподдаващи се на стандартна терапия и условия за предписването им:

При резистентните случаи се използва Клозапин, при прилагането на който е необходим редовен контрол на лабораторни показатели за избягване на необратими странични ефекти.

При резистентните случаи се използват и други методи на терапия – напр. ЕКТ. При провеждане на ЕКТ е необходима прилагане миорелаксанти и анестетици в съответствие със стандартните изисквания за процедурата.
Критерии за оценка на ефективността на прилаганата терапия

За оценка на ефективността на прилаганата терапия се препоръчва прилагане на Скалата за позитивни и негативни симптоми (PANSS), която е най-използваният стандартизиран инструмент за оценка на тежеста на шизофрения. Използва се за измерване на резултата от лечението в множество изследвания.и все повече - в клиничната практика. Скалата оценява симптоматиката чрез 30 въпроса, които се оценяват с 1-7 точки (общ резултат 30 - 210), като по-високият резултат посочва по-голяма тежест на симптоматиката. Въпросите са обособени в три субскали. При първоначалната валидация на скалата върху 101 човека са определени средни резултати за позитивната субскала - 18.20, за негативната субскала - 21.01 и за общата психопатология - 37.7

Установено е, че промяна в резултата с 16 - 24% отговаря на минимално клинично подобрение. Могат да се правят отделни оценки насубскалите за позитивна и негативна симптоматика, както и на изолирани конкретни симптоми според тяхната изразеност (1- липсва; 2 - минимална; 3 - лека; 4 - умерена; 5 - умерена към тежка; 6 - тежка и 7 - изключително тежка). Резултати под 4 се приемат като показател за достатъчна редукция на симптоматиката.

Фигура 1. Антипсихотични средства, прилагани самостоятелно или в комбинация за лечение на психози

АА – атипичен антипсихотик; КН - конвенционелен невролептик; ДДА - дългодействащ невролептик/АА



Първи психотичен епизод

(клинична и психометрична оценка)1



Или

Психотично обостряне на фона на липсващо поддържащо лечение



Първо ниво

Монотерапия с АА/КН ±тимостабилизатор2



Второ ниво

Превключване към монотерапия с АА, различен от първо ниво ±тимостабилизатор



Трето ниво:

1. Комбинирано лечение АА и КН

2. Комбинирано лечение - два антипсихотика от АА

3. Превключване към ДДА4

±тимостабилизатор

Четвърто ниво

Clozapine

±тимостабилизатор


Пето ниво

Clozapine в комбинация с: КН или АА или EKT

±тимостабилизатор



Оценка на странични ефекти

Частична или пълна липса на

повлияване3



Оценка на странични ефекти

Частична или пълна липса на повлияване3





Оценка на странични ефекти

Частична или пълна липса на ванеповлияване3




Оценка на странични ефекти

Частична или пълна липса на повлияване3




1 Използване на психометрични скали, синдромно прецизиране, задължителна оценка на позитивни, негативни, когнитивни, афективни и дезорганизирани синдромокомплекси

2 Прилагат се при наличие на афективни и дезорганизирани синдромокомплекси, като добавъчна стратегия

3 Използват се общовъзприети и валидизирани у нас скали за оценка на клинична тежест и терапевтично повлияване CGI, PANSS, BPRS и др., като повлияването от терапията се оценява на 12та седмица. Оценката на страничните ефекти се прави ежеседмично.

4 При съмнение за непридържане към терапията – по всяко време от лечението; при често рецидивиращ ход; при рисково боледуване и др.
Основни принципи на лечение на психози:

1. Първи психотичен епизод – придържане към препоръчителната схема за лечение

Превключването към второ ниво се извършва при съответните правила за преминаване от един към друг антипсихотик.

2. Пореден психотичен епизод (обостряне) – задължително се прави оценка на:

наличие на поддържащо (противорецидивно) лечение (ПЛ) и придържане към него.



2.1. При липса на ПЛ и/или адекватно придържане

  • Прилага се препоръчителната схема за лечение, като се започва от първо ниво.

Или

  • Провежда се цялостна клинична оценка (ход, продължителност на боледуване, симптомен профил) и се започва от трето ниво (±включват се дългодействащи антипсихотици - ДДА)

    1. При наличие на ПЛ и адекватно придържане

  • Започва се от второ ниво на препоръчителната схема за лечение

3. Хроничен ход на психозата (наличие на резидуална симптоматика , ± афективна и/или негативна) - преминаване към трето ниво от препоръчителната схема за лечение, като по преценка (афективна, негативна симптоматика) могат да се включат антидепресанти.

4.Отговаря на диагностичните критерии за шизоафективно разстройство - придържане към препоръчителната схема за лечение, като задължително се включват тимостабилизатори и/или антидепресивни и анксиолитични средства.

5.Терапевтично резистентна шизофрения – започва се прилагането на препоръчителната схема за лечение от четвърто ниво.

6. Поддържащо (противорецидивно) лечение – провежда се продължително (от 2 години до пожизнено), като се избира средство, овладяло острото състояние и/или съответната му дългодействаща форма.

Таблица 1: Антипсихотични средства, прилагани самостоятелно или в комбинация

INN

Дневна доза (мг)/

Месечна доза за ДДА



Механизъм на действие

Най-чести странични ефекти

КН

Сhlorpromazinе

Haloperidol

Chlorprothixenе

Zuclopentixol

Междинна група

Sulpiride

Amisulpride

25-6003

1,5-203

15-200


5-203

50-600


200-1200

Предимно D2 блокери +други рецепторни взаимодействия в различна степен (М1, Н1, 5-НТ2С, α1)


ЕПС, акатизия, остра дистония, късни дискинезии, хиперпролактинемия, ортостатизъм, тахикардия, понякога метаболитни и кардиотоксични странични ефекти

АА

Clozapine

Risperidone

Olanzapine

Quetiapine

Ziprazidone

Paliperidone

Sertindole

Asenapine

Aripiprazol2



12,5-600


2-6

2,5-203

25-800

40-1603



3-12

4-20


5-20

5-303



5НТ2А/D2 антагонисти с мезолимбична селективност + М1, Н1, 5-НТ2С, α1 антагонисти

5HT1A агонисти4

в различна степен


Дозо- и време- зависими ЕПС, хиперпролактинемия1,

Метаболитен синдром

Хипотония, ортостатизъм, кардиоваскуларни смущения


Дълго действащи антипсихотици (ДДА)

Flupentixol

Fluphenazinе decanoatе

Zuclopentixol3

Risperidone

Olanzapine pamoatе


Paliperidone

Aripiprazole


10-40 на1-4 сед

12,5-25 на 1-4 сед
200 на 1-3 сед

25; 37,5; 50 на 2 сед

300 на 2-4 сед; 405 на 4 сед

25-150 1 път месечно5 до 1 път на 3 мес



300-400 на 4 сед

В зависимост от принадлежността към КН и АА

В зависимост от принадлежността към КН и АА


КН Първа генерация антипсихотици (конвенционални, типични антипсихотици);

АА Втора генерация антипсихотици (атипични антипсихотици);

1Важи за Risperidone, Paliperidone, Olanzapine, Aripiprazole (предимно акатизия)

2 Парциален допаминов агонист (в някои справочници е като трета генерация антипсихотици)

3 Има както таблетарна, така и инжекционна форма на приложение за незабавно действие: ClopixolAcuphase (форма на приложение с „междинна“ продължителност на действие) – 50-100 мг на 48-72 ч

4 Clozapine, Ziprazidone, Quetiapine, Aripiprazole

5 Първа апликация 150 мг, последвана от втора апликация на 8 ден – 100 мг, като се прилага в делтоидния мускул.
Каталог: userfiles -> files
files -> Специална оферта за сезон 2015/2016 в Евридика Хилс Пампорово Нощувка със закуска
files -> Правила за условията и реда за предоставяне на стипендии за специални постижения на студентите във висшето училище по застраховане и финанси
files -> Наредба №111 от 12 октомври 2006 Г. За изпитване на продукти за растителна защита и одобряване на бази на физически и юридически лица
files -> Гарантирани вземания на работниците и служителите
files -> Гарантирани вземания на работниците и служителите
files -> I общи разпоредби Ч


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница