Фондация „Дома Арт“



Дата26.10.2018
Размер95.61 Kb.
#100205
Проект!

Предложение на линии за


денонощен градски транспорт в София на

Фондация „Дома Арт“


Настоящото проекто-предложение има за цел да се превърне в градска инициатива и да бъде представено пред Транспортната комисия на Столичния общински съвет и "Център за градска мобилност" ЕАД като мотивирано проектопредложение за определяне на линиите за нощен обществен транспорт в София. Документът е изготвен от Дойчин Котларов, Председател на УС на Фондация ,,Дома Арт“.

Във време на икономическа криза, засилващо се социално неравенство и младежка безработица въвеждането на денонощен градски транспорт ще даде възможност за бърз, лесен, евтин и безопасен нощен транспорт от Студентски град и други квартали на София до центъра, на всеки кръгъл час от 0:00 ч. - 06:00 ч;



На мнение сме, че в приетата наскоро Транспортна стратегия на София за периода 2012 – 2015 г. задължително трябва да присъстват денонощни градски линии с график на движение на всеки кръгъл час в интервала от 0:00 – 06:00 ч., както и удължено до 02:00 ч. работно време на метрото за дните петък и събота. По тази причина предлагаме отново на дневен ред за обсъждане темата за въвеждането на денонощен градски транспорт в София.


Необходимост


Във връзка с инициативата искаме да припомним, че необходимостта от денонощни градски транспортни линии се доказа при последното временно въвеждане на тази широко приложена европейска практика през 2008-2009 г. Тогава кампанията беше подкрепена от редица неправителствени организации - Сдружение ,,Дружба“, сдружение „Национално обединение съхрани българското“, Електронна граница, студентски съвети, младежките организации на БСП, ДПС и НДСВ и др. Създадена бе и група във Facebook, в която членуваха близо 3000 души - ,,За нощен транспорт“. Ефективна подкрепа бе указана и от общинските съветници. Медийни партньори бяха - actualno.com, edno.bg, econ.bg, БНР, SofiaDnes.com, ipo.bg, Градски вестник и др. Периодично излизаха статии и в най-тиражираните български вестници. Нетинфо и бТВ също организираха анкети, а бТВ и няколко репортажа по темата, последния от които на 23 януари 2009 г., когато нощният автобус беше пълен с пътници. По време на експеримента не са констатирани никакви сериозни нощни инциденти. Всичко изброено извади на фокус сериозния граждански интерес и подкрепа за идеята.
Подобна широко обществена подкрепа ще се стремим да привлечем и с настоящата кампания. Предлагаме да се организира подписка в Студентски град и университетите, да се привлекат различни сдружения и обществени организации, медии, също така популяризирането на идеята в социалните мрежи и т.н. Необходимо е и провеждането на информационна кампания.
Трябва да се спомене, че и самата община има опит в организирането на нощно движениe на градската транспортна мрежа в дни като 8-ми декември и 31-ви декември. Движението на хора в периода четвъртък – събота е не по-малко от това в споменатите две дати.
Аргументите ЗА, които излагаме са следните:


  1. На първо място, отново се налага да припомним, че не от скоро тази практика е въведена в редица европейски столици – Мадрид, Париж, Виена, Берлин, Будапеща, а и в други големи европейски градове като Барселона, Мюнхен, Бърно, дори и в седмия по големина полски град – Познан т.е. дори и в по-малко населени места.




  1. На второ място искаме да засегнем социалните измерения на тази обществена услуга, която според нас Столична Община е длъжна да предостави на своите жители:




  • обръщаме внимание, че липсата на нощни градски линии води до ограничаване на едно от основните права – правото на свободно придвижване. За сведение в момента след 23:30 ч. всеки опит за пътуване от Студентски град до центъра на града или до друг квартал струва около 8-10 лв. с такси в едната посока, нещо немислимо за повечето младежи, а и били те и работещи. С оглед и покачващите се цени на горивата икономически рентабилна алтернатива не остава;

  • въвеждането на нощен градски транспорт значително ще намали броя на водачите, употребили алкохол през нощта;

  • ще извади от изолация хиляди студенти и младежи от Студентски град, ще им даде по-широка възможност да участват в културния живот на Столицата. Тази необходимост се осъзнава и ако се вземат предвид събития като ,,Нощта на музеите и галериите“, „Нощта на театрите“ и др. фестивални прояви.;

  • ще създаде нови условия и стимули за работа сред младите хора, с оглед на достъпния транспорт до центъра. При сегашните услови на работа нощно време изкараните дневно средства биха отишли за заплащането на такси, вместо да бъдат спестени;

  • Не на последно място държим да отбележим, че наличието на нощна транспортна мрежа е и признак за престиж, качество на живот и градска култура и среда на всеки средно голям европейски град. Предвид това, смятаме че въвеждането на такава нощна транспортна мрежа сериозно би увеличило шансовете на София да бъде избрана за културна столица на Европа през 2019 г.


ФИНАНСОВИ СЪОБРАЖЕНИЯ
Относно финансовата ефективност и рентабилност на инициативата искаме да обърнем внимание, че по данни на ЦГМ при предишното съществуване на денонощни градски линии загубите са възлизали на около 3 000 лв. на месец, т.е. не може да се претендира, че разходите за поддържането на подобен вид услуга са прекомерни.

В тази връзка считаме, че при подобряване организацията на контрол и събираемост на приходи от продажба на билети (например отварянето само на първа врата на автобуса при качване в автобуса и таксуване), както и провеждането на информационна кампания, която да популяризира съществуването на нощни линии, горе-цитираните загуби могат да бъдат преодолени или значително намалени.

Подходяща форма на публично-частно партньорство (евентуална опция) на нощните линии също е аргумент пред Общината, в случай че се оправдават с финансовата неефективност от поддържането на денонощен градски транспорт.

Възвращаемостта и финансовите ползи от въвеждането на нощни линии може да се реализира и посредством отдаването на външните части на автобусите за реклама на големи търговски обекти, фирми и др. при определени условия.


На последно място по отношение на финансовите параметри искаме да заявим, че евентуалното наличие на финансови загуби не може да бъде аргумент срещу въвеждането му, защото по тази логика на разсъждение отдавна трябваше да бъде преустановена работата на дружества като Топлофикация София ЕАД например, където загубите са несравнимо по-големи.

Подход


За да може настоящото предложение да бъде възможно най-рационално и удобно за най-голям кръг граждани е необходимо да бъде подложено на изчерпателен и широк обществен дебат. Крайната му форма следва да се съобрази с различни гледни точки. Тази сравнително сложна процедура позволява определянето на ефективни, но и устойчиви (от гледна точка на бъдещи промени) линии за нощен транспорт. Затова предлагаме за изпълнение следния план:

  • до края на м. януари – стартиране на кампанията, дискусия по инициативата (online и на живо): полезност на идеята, формиране на екип, потенциални партньори, посочване на принципи, изводи, според които да бъдат изградени линиите.

  • От края на м. януари до края на м. февруари - провеждането на кампания в подкрепа на инициативата – събиране на подписи, използване на социалните мрежи, представяне на инициативата пред медии, привличане на подкрепа от други младежки политически организации, НПО, студентски организации.

  • В края на м. февруари, да се организира публична дискусия, на която да се поканят представители на Столична община, ЦГМ, общински съветници, НПО, общественици, студенти и да се представят резултатите от проведената кампания и окончателни предложения за линии. Предвид принципите и дискусиите да се предложат консенсусни линии, които да обслужват широк кръг от жителите на София.

  • до края на м. март - внасяне на официално оформено предложение в Транспортната комисия на СОС за въвеждане на денонощен градски транспорт.

Принципи и предложения


Основните принципи, които предлагаме за обсъждане са:

  • Пресичащите се линии в различни посоки да се засичат и изчакват, за да могат пътниците да ги съчетават.

  • Движението по маршрутите да се извършва на всеки кръгъл час в интервала между 0:00 – 06:00 ч.

  • Автобусите да минават през конкретни ключови места за града:

    • Храм-паметник Александър Невски

    • кръстовището на бул. Сливница и ул. Опълченска  

    • кръстовището на бул. България и бул. П.Тодоров

    • кръстовището на бул. Черни връх и бул. Св. Наум

    • кръстовището на бул. А. Стамболийски и бул. К. Величков

    • гара Подуяне

    • автогара Овча Купел

    • Площад на авиацията

    • Руски паметник

  • Линиите да са 6-8 диаметрални (а не радиусни). Така един цял двупосочен курс ще може да се прави в рамките на 90-110 минути и шофьорите ще имат предвидено време за почивка на крайните спирки. Това ще позволи на по-натоварените линии да се пуснат 2 коли (и да се движат на едночасов интервал), а на по-ненатоварените - 1 (съответно двучасов интервал).

  • Да се покриват следните големи крайни квартали:

    • Овча купел

    • Люлин

    • Обеля

    • Надежда

    • В. Левски

    • Дружба

    • Младост

    • Студентски град

    • Борово/Бъкстон/Княжево (южните квартали на София), посредством трамвай № 5

  • Да има за цел да обслужва много граждани, а не да придвижва много бързо.

  • Да е обществено-полезна услуга и доходността й да е второстепенен въпрос. За улеснение да се таксува по схемата на дневния транспорт.

  • Шофьорите, които обслужват линията да отварят само първата врата на автобуса и да продават билети, за да има по-голяма събираемост на пари от продадени билети и да се намали до минимум възможността за т.нар. “гратисчии”.

  • Нощната транспортна мрежа да обхваща и Метрополитена, като предложението ни е метрото да работи с удължено работно време до 02:00 ч. В края на седмицата – петък и събота, по модела на Парижкото метро.

Детайли


За място, на което автобусите да се събират и изчакват се предлага района на Сточна гара. Там има достатъчно място за маневрирането на автобусите, намира се в идеалния център и на близо няма жилищни сгради, които да бъдат притеснявани от евентуалния шум, който могат да предизвикват автобуси и хора през нощта.
За да бъде спазен принципът, който поставя масовото обслужване преди скоростта, е препоръчително автобусите да обслужват всички спирки на дневния обществен транспорт, през които минават. Предвид спецификите на нощния транспорт, може да бъде изпробвана за въвеждане система за сигнализиране от страна на пътниците за спирка, на която имат желание да слязат. Това зависи и от пригодеността на автобусите, които ще обслужват линиите.
Местата за крайни спирки на автобусите са оставени отворени, за да се даде възможност за избирането им според маневреността на конкретните автобуси, които бъдат избрани да обслужват линиите.
Настоящата скица има за цел да покаже набелязаните ключови места, големи крайни квартали и проектни маршрути.





В съответствие с предложението линиите да са диаметрални и всяка от тях да съставлява комбинация от два радиални маршрута, предложението включва 6 радиуса. За улеснение те са представени описателно и визуално по-долу:

  • Храм-паметник Ал. Невски - ул. Оборище - бул. В. Левски - бул. Я. Сакъзов - бул. Мадрид - бул. Ботевградско шосе - ул. Александър Екзарх - ул. Река Велека - бул. В. Вазов - ул. Острово - ул. Макгахан - ул. Резбарска - бул. В. Вазов - ул. Поп Груйо - ул. Поручик Г. Кюмюрджиев - 

(картата е завъртяна, дясната страна сочи север)







  • Сточна гара - бул. В. Левски - ул. Шипка - бул. Е. Георгиев (в обратната посока бул. Цар Освободител - бул. В. Левски) - бул. Цариградско шосе - Площад на авиацията - бул. Цариградско шосе - бул. Брюксел - ул. Капитан Д. Списаревски - бул. Х. Колумб - бул. Искърско шосе - бул. К. Пастухов - ул. Капитан Д. Списаревски - ул. И. Бешков - бул. Проф Ц. Лазаров - ул. Д. Пешев - 





  • Сточна гара - ул. 15 ноември - бул. Цар Освободител - бул. Е. Георгиев - бул. Черни връх - бул. Н. Вапцаров - бул. П. Яворов - бул. Симеоновско шосе - ул. Н. Габровски - ул. Акад. С. Младенов - ул. Й. Йосифов - ул. Акад. Б. Стефанов - ул. Проф А. Иширков - ул. Акад. С. Младенов - ул. 8 декември - бул. Св. К. Охридски - бул. А. Ляпчев - бул. А. Малинов - ул. Проф. А. Теодоров-Балан - ул. д-р А. Москов - ул. Самара -






  • Сточна гара - ул. Оборище - ул. Г.-С. Раковски - бул. Патриарх Евтимий (в обратната посока бул. Ген. М. Скобелев - ул. Г.-С. Раковски) - бул. Прага - ул. Св. Георги Софийски - бул. Акад. Ив. Ев. Гешов - бул. България - ул. Т. Каблешков - бул. Овча купел - ул. Президент Линкълн - 






  • Сточна гара - ул. Оборище - ул. Г.-С. Раковски - бул. Княз Ал. Дондуков - пл. Независимост - бул. Т. Александров - бул. Хр. Ботев - бул. Македония - бул. Ген. М. Скобелев - бул. А. Стамболийски - бул. К. Величков - бул. Т. Александров - бул. Царица Йоана - бул. Добринова скала - бул. Сливница - бул. П. Владигеров - бул. З. Стоянов - бул. Добринова скала - 






  • Сточна гара - ул. Оборище - ул. Г.-С. Раковски - бул. Сливница - ул. Опълченска - бул. Княкиня Мария Луиза - бул. Рожен - бул. Ломско шосе - ул. Обелски път - 





Уточнения


Алтернативно, при условията на евентуалност, предлагаме въвеждането на денонощна автобусна линия между Студентски град и Центъра (комбиниран маршрут между 94 и 280), също така денонощно или удължено работно време на метрото до 02:00 ч. в дните петък и събота, предвид разрастването на кварталите, които обслужва, както и трамвай № 5, заради големия периметър, който покрива.

За да бъде успешна услугата, проектирана в настоящото предложение, е необходимо да бъде проведена информационна кампания. Тя може да използва техниките приложени по време на експерименталната линия 94 като флаери и информационни стикери в автобусите, информиращи за денонощната линия и призоваващи към коректно поведение на пътниците. Също е силно препоръчително да се осигури информираност, съпоставима с наличната информация за установения дневен обществен транспорт в София. Това включва информация на спирките и на интернет страниците на съответните общински дружества, формирането на нощни екипи, които периодично да дават отчети как функционират нощните транспортни линии и т.н.


Фондацията, като инициатор, а и потенциалните партньори зад този документ, имат готовност да съдействат за това и за всякакви други свързани дейности при заявено желание от Столична община и свързаните общински дружества.
Заключение

С оглед на всичко гореизложено искаме отново да подчертаем, че въвеждането на денонощна мрежа на обществен транспорт от Столична Община далеч надхвърля финансовите си измерения и има основно социално-обществен характер и функция. Въвеждането й ще „отпуши“ движението на хора, ще им създаде нови възможности, ще подобри значително имиджа на София, поради което заявяваме, че софийските жители имат право на денонощен обществен транспорт и ще се борим, за да им го осигурим.



гр. София, С уважение,
13.01.2014 г. За екипа:

Дойчин Котларов




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница