Фондация “Технологии на информационното общество”



Дата15.08.2018
Размер74.03 Kb.
#78788
ПРИЛОЖЕНИЕ 2 към ДОГОВОР № ………./…………. г.

Фондация “Технологии на информационното общество”


Политика за Допустимо Използване (ПДИ)

Ограничаване на отговорността:

Фондация “Технологии на Информационното общество” (ФТИО), Агенция “Развитие на съобщенията и на информационните и на комуникационните технологии” (АРСИКТ), Министерство на Транспорта и Събщенията (МТС), Министерство на Образованието и Науката (МОН) и Министъра на Държавната администрация не носят отговорност за загуби и вреди, произлезли от използването на този документ. Информацията е достоверна, но изброените лица и организации не носят отговорност за възможни неточности.



  1. Увод

Целите на ФТИО са да създава, насърчава, предлага, участва в и съхранява необходимата база за ефективното използване на модерни компютърни телекомуникационни технологии в сферите на образованието, културата и научните изследвания в България.

Настоящият документ събира и обобщава всички действащи правила за достъп до мрежата на Фондация “Технологии на Информационното общество”.



  1. Общи положения и дефиниции

2.1 Името Национална Изследователска Мрежа (НИМ) се използва за обозначаването на всички мрежови услуги и устройства, които служат за удовлетворяване на комуникационните и информационни изисквания на образователната и научно-изследователската общност в България.

2.2 Фондация “Технологии на Информационното Общество” отговаря за развитието на НИМ. Всички спорове, свързани с тълкуването и прилагането на тази Политика се разрешават от Управителния съвет на ФТИО, а при несъгласие с решението, недоволната страна може да се обръща към Съвета на учредителите на ФТИО, чието решение се приема за окончателно.

2.3 Тази Политика засяга пряко всяка организация (Организация-потребител), която използва НИМ и е сключила съответния договор с Управителя на ФТИО. Организацията-потребител е длъжна да се грижи използването на услугите на НИМ от нейните членове да става по приемлив начин и в съответствие с действащото законодателство.

2.4 Препоръчва се всяка Организация-потребител да приеме своя собствена Политика за доптустимо използване (ПДИ) в контекста на услугите, които използват нейните потребители, и съвместима с изброените в настоящата Политика условия. ПДИ на Организацията-потребител може да включва части от този документ или препратки към него по начин, който не води до погрешно представяне на настоящата Политика. ФТИО може да предоставя консултации във връзка с формулирането на ПДИ на Организацията-потребител в случаите, когато това е необходимо.

2.5 Търговски трафик е Интернет трафикът между организации, чийто основен предмет на дейност не е от сферата на научните изследвания или образованието.

2.6 Потребителски трафик е Интернет трафикът между научно-изследователски или образователни организации от една страна и организации, чиито основен предмет на дейност не е от сферата на научните изследвания или образованието, от друга страна.

2.7 Изследователски трафик е Интернет трафикът между научно-изследователски или образователни организации.

2.8 Висококачествен Изследователски трафик е трафикът между ограничен кръг научно-изследователски или образователни организации, който изисква високоскоростни и надеждни мрежи и услуги с гарантирано качество.

  1. Допустимо използване

3.1 Допустимото използване трябва да бъде съвместимо с целите на ФТИО и да отговаря на изброените в настоящия документ условия. Решенията във връзка с това се взимат от Управителя и УС на ФТИО след препоръки от Експертен съвет.

3.2 Организация-потребител може да използва услугите на НИМ за обмен на информация и научни експерименти с друга Организация-потребител или с организации, свързани към мрежи, достъпни чрез споразумения за съвместна работа, сключени от Управителя на ФТИО.

3.3 НИМ обслужва изследователски, висококачествен изследователски и потребителски трафик. Търговски трафик не се допуска освен с цел демонстрационна услуга и то за ограничено време (в рамките на не повече от седмица за всеки календарен месец).

  1. Недопустимо използване

4.1 Услугите на НИМ не могат да бъдат използвани за:

4.1.1 Създаване или разпространяване (освен в случаите, когато е за целите на законно и подходящо управлявано научно изследване) на каквито и да било обидни или порнографски изображения, данни или други материали, или на информация, изображения, данни или други материали, недопустими за разпространяване съгласно българското законодателство, представляващи кибер-престъпления.

4.1.2 Създаване или разпространяване на материали, които могат да причинят раздразнение, неудобство или ненужно безпокойство на потребителите.

4.1.3 Създаване или разпространяване на материали, съдържащи информация, която може да бъде квалифицирана като обида или клевета.

4.1.4 Разпространяване на материали и информация в нарушение на авторското право.

4.1.5 Разпространяване на нежелани от получателя търговски или рекламни материали към други организации-потребители или към организации, свързани към други мрежи.

4.1.6 Умишлен неразрешен достъп до устройства или услуги на НИМ.

4.1.7. Умишлени действия със следните характеристики:

4.1.7.1 Ненужно изразходване на усилията на персонала или на мрежовите ресурси, включително и ненужно изразходване на процесорно време на крайни системи, достъпни чрез НИМ и на усилията на персонала, поддържащ тези системи.

4.1.7.2 Повреждане или унищожаване на данни на други потребители.

4.1.7.3 Нарушаване на правото на лична тайна на други потребители

4.1.7.4 Разстройване на работата на други потребители.

4.1.7.5 Използване на услугите на НИМ по начин, който лишава от достъп други потребители (например, преднамерено или необмислено претоварване на линии или мрежово оборудване).

4.1.7.6 Продължаване на използването на мрежови програми или устройства, след като системните администратори на НИМ са поискали преустановяването му, тъй като те възпрепятстват нормалното функциониране на мрежата.

4.1.7.7 Други злоупотреби с НИМ или мрежовите ресурси, например разпространяване на “вируси”.

4.2 Когато чрез НИМ се осъществява достъп до други мрежи, всяко нарушаване на тяхната ПДИ ще бъде разглеждано като недопустимо използване на НИМ.

  1. Предоставяне на услугите на НИМ

5.1 Разрешава предоставянето на достъп до НИМ на трета страна само с предварителното съгласие на управителя на НИМ, с изключение на случаите, посочени в точка 5.1.1

5.1.1 Допуска се една Организация-потребител, свързана към НИМ, да осигури ограничен безплатен достъп на трета страна. Например, един посетител на Организацията-потребител може да получи достъп до ресурсите на НИМ, за да поддържа връзка с неговата организация по същия начин и при същите условия както в случая с други видове предоставено оборудване или услуги като телефон или информационни системи.

5.2 Трета страна, означава физическо или юридическо лице, което не е член на Организацията-потребител.


  1. Спазване на ПДИ


6.1 Организацията-потребител е отговорна да предприеме всички разумни стъпки за осигуряване на съответствие с условията, заложени в тази Политика, с цел предотвратяване на недопустимо използване на НИМ. Изпълняването на тази отговорност трябва да включва информиране на хората в организацията с достъп до НИМ за техните задължения в това отношение.

6.2. При необходимост може да бъде прекъснато предоставянето на услуги за Организацията-потребител. Това може да стане по един от следните два начина:

6.2.1 Безсрочно прекъсване на предоставянето на услуги в случай, че нарушаването на условията на тази Политика продължава, въпреки съответните предупреждения от страна на Управителя на ФТИО. Предоставянето на услуги може да бъде подновено едва след като на Управителя на ФТИО бъдат представени доказателства, че Организацията-потребител е предприела всички необходими стъпки за осигуряване на приемливо поведение в бъдеще.

6.2.2 Временно прекъсване на предоставянето на услуги в случай, че нарушаването на условията на тази Политика води до сериозно влошаване на качеството на услугите, предоставяни на други потребители на НИМ. Такова прекъсване може да бъде направено по преценка на системните администратори на НИМ и предоставянето на услуги ще бъде подновено, когато причините довели до тази ситуация бъдат отстранени.

6.3 Когато нарушаването на тези условия е незаконно или води до загуби или вреди за ФТИО или трети страни, достъпни чрез НИМ, съгласно законодателството на Р. България могат да бъдат предприети съответни действия от ФТИО за присъждане на обезщетения за понесените загуби или причинени вреди.

6.4 Предпочитания начин за избягване на недопустимо използване на ресурсите на НИМ е комбинация от отговорно отношение към тях от страна на потребителите и подходящи административни действия на техните организации.

  1. Заключение

7.1 Тази ПДИ подлежи на редовно преразглеждане (по вьзможност един път годишно) и обновяване в съответствие с възможни промени на обстоятелствата.

7.2 Всички промени трябва да бъдат утвърдени от Управителния съвет на ФТИО.

7.3 Всички въпроси, коментари и предложения относно тази ПДИ могат да бъдат изпращани на адрес aup@acad.bg.

  1. Приложение

Използвани по-важни документи при съставянето на тази ПДИ:

8.1 RFC 1087. Ethics and the Internet. ftp://ftp.ripe.net/rfc/rfc1087.txt

8.2 RFC 1855. Netiquette guidelines. ftp://ftp.ripe.net/rfc/rfc1855.txt

8.3 JANET Acceptable Use Policy http://www.ja.net/documents/use.html

8.4 DANTE Acceptable Use Policy http://www.dante.net/sf/aup.html


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница