Форми на агресивно поведение в предучилищна възраст



Дата12.11.2023
Размер19.64 Kb.
#119262
agresiq-1
Свързани:
avtoreferatR.Yordanova (1)

Форми на агресивно поведение в предучилищна възраст



1. В зависимост от начина на проявление на агресивното поведение различните автори посочват няколко форми на проявление на агресията.

1.1.Физическа агресия –според проф. Р. Стаматов и Йорданка Факирска, коствената физическа агресия се свързва с причиняване на материална вреда на другия,като разрушаване на обект на някого и чупене на играчка,отнемане на притежание ,подреждане на учебни пособия и др. Детето извършител е удовлетворено от страданието на потърпевшия.Авторите посочват някои действия,с които се изразява физическата агресия.

  • Действия:удряне,викане ,щипане,блъскане,скубане,хапене,ритане

  • По отношение на предмети:чупене,хвърляне,отнемане на вещ,използване на предмети –пръчка,камък,кукла,затварят децата в отделна стая

  • Campell-При този автор ,малките деца използват физическа агресия като средство за изразяване,когато им липсват умения за вербална експресия и повишени моторни способности,подобрена координация и изграждащо се чувство за автономност .Когато липсват тези умения,децата използват физическа агресия.Ако в по-късния възрастов период ,когато настъпва нормално снижение на агресивните прояви, децата не успеят да се справят с агресията,не научават да контролират поведението си ,тези поведенчески прояви продължават и в по-късна възраст .Като резултати от множество изследвания показват ,че високите нива на агресивно поведение в детството, водят до едно социално поведение в по-късен етап.При проява в предучищна възраст колкото по-бързо се осъществят действия за преодоляване на агресивно поведение ,толкова по-високи резултати ще има по отношение на асоциално поведение.

1.2.Вербална агресия-Коствената вербална агресия като по-безобидна и по-често срещана форма на вербалната агресия .При децата от предучилищна възраст се изразява в обвинения или заплахи към връстниците,крещене,използване на нецензурни думи и др,присмиване,обиждане,лепване на етикети.

  • 1.3.Инструментална агресия-тези,които следват при инструменталната агресия не са свързани с намерението да се навреди физически или душевно на другия.Причинените наранявания не са самоцелни .Инструменталната агресия осигурява на детето конкретно възнаграждение или преимущество ,което не е свързано задължително със дискомфорта на другите.Съществуват съществени разлики между инструментална и неинструментална агресия.

  • Инструменталните агресивни действия са насочвани от постигането на конкретна цел .Тази цел може да е например облага или самоотвърждаване ,прекалено търсене на внимание,невъзможност или незнание .Инструменталните действия се характеризират с липса на емоционални изблеци ,докато неинструменталните се характеризират с гневни изблеци.

  • Според резултати от няколко изследвания ,инструменталната и неинструменталната агресия с напредването в възрастта,в времето на доучилищната и начално-училищната възраст ,инструменталната се намалява ,а враждебната се увеличава.Повече от враждебната агресивност,според изследвания е демонстрирана повече от момчетата ,отколкото от момичетата.

  • Ако агресията придобие устойчиви форми в по-късните възрастови форми,може да има проблеми в поведението.

2.Свойството на личността ,което се изразява в постоянна готовност на индивида за агресия ,се нарича агресивност .Според Колосова (руски автор) , агресивността е относително-устойчива черта на личността ,която се изразява в готовност за нападение .Според Йорданка Факирска ,агресивността влиза в групата на качества на личността като враждебност ,обидчивост,недоброжелателност ,тя може да се проявява не само в открито агресивно поведение ,а и в скрити индиректни нагласи,целящи причиняване на вреда на обекта на агресия.

3.Агресията се разглежда като действие ,а агресивността като готовност да се извърши агресивно действие.

Според Зигмунд Фройд , инстинкта на агресивност ,който действа у човека се проявява още в ранна детска възраст.Децата ,които проявяват агресивност са онези,които имат стремеж да нападат другите,да ги дразнят ,да ги закачат,да се подиграват и др.



4.Фактори за развитие на агресивно поведение-семейна среда,наследственост,социална среда.

Reebye-този автор прави анализ за развитието на агресивното поведение.Той дава пътища за развитието му като в първия включва индивидуалните фактори като няма съществена разлика между половоте.Освен че при момичетата има прикрита форма на агресия,докато при момчетата е изразена .

  • Втория път е свързан с определени практики и характеристики на родителите с нарушена семейна динамика.

  • Трети път на развитие включва фактори свързани с насилие.

  • Четвърти тип-свързан е с живот в квартали,известен с агресивни прояви

  • Пети път на развитие според автора, включва привързаността и нейната роля за развитие на сигурност и комфорт у детето.

  • Шести път-третира агресивност ,свързана с психиатрични или медицински синдроми и заболявания.

  • Седми път-посочва развитието на уменията за самоконтрол

  • Осми път-включва психодинамични промени









Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница