Гр. Пловдив 4000



Дата25.10.2018
Размер39.07 Kb.
#98881
Седалище: гр. Пловдив - 4000

ул. „4 януари” №38, вх. „В”, ет. 2, ап. 3



Тел. 032/ 26 07 08,

Мобилен: 0887 27 37 55, 0894 33 79 48

www.genderalternatives.org,

office@genderalternatives.org

Facebook: Джендър алтернативи

Twitter: GenderAlter
До Омбудсмана на Република България

Г-жа Мая Манолова

Гр. София – 1202

Ул. „Георг Вашингтон“ №22


Относно: Обсъждане на Законопроект

за равнопоставеност на жените и мъжете


Уважаема г-жо Манолова,
Представям на Вашето внимание Становището на Фондация „Джендър алтернативи“ по повод на Законопроект за равнопоставеност на жените и мъжете, внесен от Министерски съвет на 20.11.2015 год.


  1. В Законопроекта липсва материалноправна част, а именно – задължителните правила за поведение и за регулиране на определена група обществени отношения, които в дадения случай са свързани с темата равнопоставеност на половете. Всеки нормативен акт съдържа общи правила за поведение, които се прилагат към неопределен кръг от субекти, има нееднократно действие и се издава или приема от компетентен държавен орган.1 В настоящия проект обаче адресати на бъдещия закон са само отделни структури на изпълнителната власт. По този начин един бъдещ закон би бил насочен само и единствено към определен кръг държавна администрация, а не към неограничен кръг субекти, вкл. всеки един от българските граждани.

  2. В Законопроекта не се съдържат легални определения и дефиниции на основните категории, правни институти и правни принципи и критерии, които имат отношение към равнопоставеността на половете.

  3. В Законопроекта липсват общозадължителни правила за поведение, санкции при тяхното нарушаване, както и ред за упражняването на контрола и налагането на санкциите.

  4. В Законопроекта липсва ясно предвиден изричен орган по равнопоставеността, неговата структура и състав, начинът на сформирането му, срокът на действие на състава му и принципите за сменяемост/ротационност, компетенции, начини и методи на работа, процедура за решаване на спорове, възникнали в сферата на равнопоставеността, санкции за допусната неравнопоставеност на половете. Представени са компетентностите на множество органи и структури, които не са ясно синхронизирани и за неизпълнението на задълженията на които липсват предвидени санкции и орган, който да ги налага.

  5. В Законопроекта липсва ясно разграничение между компетентностите на национално и местно ниво.

  6. В Законопроекта се говори за стратегии, планове и програмни документи смисълът и целта на които остава неясен, неясно е и какви биха били последиците при неизпълнение на заложеното в съответните документи и кой орган би понесъл санкции за това, какви санкции, както и кой орган би наложил такива санкции.

  7. В Законопроекта липсва процедура за решаване на спорове възникнали в сферата на равнопоставеността, санкции за допусната неравнопоставеност на половете, както и обяснения кой орган ще ги наложи и как.

С оглед на гореизложеното считаме, че настоящият Законопроект на Закон за равнопоставеност на жените и мъжете не само не следва, но и нарушава принципите и изискванията, заложени в приетите през септември 2015 год. от държавата препоръки относно Универсалния Периодичен Преглед за спазването на правата на човека, представени по време на 22-та сесия на Съвета по правата на човека2, в Заключителните препоръки на Комитета за елиминиране на всички форми на дискриминация по отношение на жените, приети през юли 2012 год. по време на 52-та му сесия3, в Препоръките на Комитета по правата на човека, приети през юли 2011 год. по време на 102-та му сесия4, в Директивите на ЕС и в Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба срещу насилието срещу жени и домашното насилие.


В качеството си на организация, работеща в областта на защита на правата и интересите на жените, която е представила Алтернативни доклади пред Комитета за елиминиране на всички форми на дискриминация по отношение на жените5 и пред Съвета по правата на човека6, адвокатите на която заведоха първото дело срещу България пред Комитета за елиминиране на всички форми на дискриминация по отношение на жените7 и които водят и второ такова засягащо домашно насилие, като защитават жените и пред Съда по правата на човека в Страсбург8, се обръщаме към компетентните институции с молба за приемане на адекватен Закон за равнопоставеност на половете, за да не се налага да водим и други дела срещу държавата си, а да защитаваме клиентите си в собствената ниим държава.
Настояваме и за навременна ратификация на Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба срещу насилието срещу жени и домашното насилие.
Фондация „Джендър алтернатави“ със своите експерти е на разположение за съвместна работа с представителите на държавата, отговорни за реализиране на политиката й на равнопосатвеност на половете.
18.01.2016 год.

Гр. Пловдив С уважение: ………………………..

(адв. Милена Кадиева-

Управител на ФДА)



1 Чл. 1 „А“ , от Закона за нормативните актове.

2 http://www.upr-info.org/en/review/Bulgaria; http://www.upr-info.org/database/index.php?limit=0&f_SUR=26&f_SMR=All&order=&orderDir=ASC&orderP=true&f_Issue=All&searchReco=&resultMax=300&response=&action_type=&session=&SuRRgrp=&SuROrg=&SMRRgrp=&SMROrg=&pledges=RecoOnly; http://www.upr-info.org/database/index.php?limit=0&f_SUR=All&f_SMR=26&order=&orderDir=ASC&orderP=true&f_Issue=All&searchReco=&resultMax=300&response=&action_type=&session=&SuRRgrp=&SuROrg=&SMRRgrp=&SMROrg=&pledges=RecoOnly; http://www.upr-info.org/sites/default/files/document/bulgaria/session_22_-_may_2015/recommendations_and_pledges_bulgaria_2015.pdf;

3 CEDAW/C/BGR/CO/4-7

4 CCPR/C/BGR/CO/3

5 http://www.genderalternatives.org/images/Shadow_report_GAF_June_2012_Final.pdf

6 http://www.genderalternatives.org/images/publications/Bulgaria_UPR_2015_submission_Final.pdf

7 Комуникация №20/2008: http://www.genderalternatives.org/images/V.K._v._Bulgaria_BG.doc

8 Meirelles v. Bulgaria: https://wcd.coe.int/ViewDoc.jsp?Ref=DH-DD(2014)25&Language=lanEnglish&Site=CM



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница