Хигиенни грижи за болния – същност и значение



страница1/5
Дата07.10.2023
Размер0.57 Mb.
#118892
  1   2   3   4   5
Хигиенни грижи за болния
Свързани:
6Социална психология

Хигиенни грижи за болния – същност и значение

  • Хигиенни грижи за болния – същност и значение
  • Доц. А.Терзиева, дм
  • ФОЗ, МУ - София

Значение на грижите за болния

  • Терминът „грижи за болния” включва сбор от мероприятия, които подпомагат лечението, облекчават страданието, подобряват общото състояние и повишават защитните сили на организма. Или това са всички онези грижи, които болният човек, ако имаше сила, воля и необходимите медицински познания, би могъл да осъществи сам, за да възвърне своята самостоятелност.
  • Грижите за болния са част от комплексното лечение и ако те липсват или се прилагат лошо, не само че няма да се стигне до желания резултат – бързото възстановяване на заболелите органи и системи, но може да се получи обратен резултат – влошаване на състоянието и поява на редица усложнения с неблагоприятен изход.

Подпомагане на болния при осъществяване на нормално дишане –редовно проветряване на стаите, осигуряване на подходяща температура и влажност на въздуха, отстраняване на неприятни миризми, придаване на подходящо положение в леглото и др.

  • Подпомагане на болния при осъществяване на нормално дишане –редовно проветряване на стаите, осигуряване на подходяща температура и влажност на въздуха, отстраняване на неприятни миризми, придаване на подходящо положение в леглото и др.
  • Подпомагане на болния при хранене и поемане на течности – спазване на определената диета назначена от лекаря, създаване на подходяща обстановка за хранене и подпомагане на тежко болните при хранене.
  • Подпомагане на болния при осъществяване на отделителните функции на организма – следи се за вида и характера на уринирането и дефекацията. При евентуални отклонения своевременно се уведомява лекаря.

Подпомагане на болния за поддържане на личната хигиена – извършване на сутрешен и вечерен тоалет, тоалет на гениталиите, частична или пълна хигиенна баня, специални тоалети на уста, очи, уши, нос и др.

  • Подпомагане на болния за поддържане на личната хигиена – извършване на сутрешен и вечерен тоалет, тоалет на гениталиите, частична или пълна хигиенна баня, специални тоалети на уста, очи, уши, нос и др.
  • Подпомагане на болния при почивка и подготовка за сън – извършване на необходимите тоалети преди сън, подреждане на леглото, проветряване на стаята, отстраняване на дразнещи фактори – шум, неприятни гледки и миризми.
  • Подпомагане на болния при обличане, събличане, заемане на удобно положение в леглото, ходене – подпомагането при тези дейности трябва да става навременно, търпеливо и внимателно, като се спазват съответните правила и техники.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница