И н фо р м а ц и я за преценяване необходимостта от овос, съгласно чл. 6 от Наредбата за реда и условията за извършване на овос на инвестиционни предложения, утвърдена с пмс №59/07. 03. 2003 год., изм и доп



Дата21.07.2017
Размер301.77 Kb.
#26217
И Н ФО Р М А Ц И Я

за преценяване необходимостта от ОВОС, съгласно чл. 6 от Наредбата за реда и условията за извършване на ОВОС на инвестиционни предложения, утвърдена с ПМС № 59/07.03.2003 год., изм. и доп. ДВ 3/2011 год. изм. и доп. ДВ 94/2012 г.
І. Информация за контакт с възложителя

Възложител: ЗП Д Стоянов

Телефон, факс и е-mail: dobromir_dobrev1991@abv.bg

ІІ. Характеристика на инвестиционното предложение


  1. Резюме на предложението:

Инвестиционното предложение се състои в: Преоборудване на една съществуваща животновъдна сграда за отглеждане на птици - бройлери с капацитет 6 500 места за птици.

Сградата е рзаположена в гр. Цар Калоян – II ри стопански двор; УПИ XVI в кв. 137.

Предвижда се да се извърши реконструкция на сградата, като се монтира оборудване за отглеждане на пилета-бройлери. Сградата е със ЗП 356 кв.м., а имотът, в който е разположена е с площ от 4 350 кв.м. В сградата ще се монтира вентилационна система, хранилни и поилни линии и печка за отопление на птиците през зимата. Не се предвиждат строителни или други дейности извън рамките на съществуващата сграда. В имота не се предвижда обособяване на торова площадка.

Имотът е водоснабден и електрифициран.



Капацитетът на инсталацията: 6 500 места за птици; брой цикли: 6 цикъла годишно.


  1. Доказване необходимостта от инвестиционното предложение.

В настоящите икономически условия особено атрактивно и търсено стана пилешкото месо. Увеличеното му търсене откри възможност на голям брой фермери, които притежават животновъдни сгради с подходящ капацитет да ги приспособят към отглеждане на пилета бройлери за угояване. Отглеждането на бройлери е кратко 35-60 дни в зависимост от хибрида, вида и качеството на фуража и др.

Инвестицията е необходима с цел реализиране на финансова печалба на възложителя и наемодателя. Тя ще доведе до оптимизиране на разходите за отглеждане на птици, както и осигуряване на добър микроклимат в сградите. Това ще доведе до снижаване себестойността на готовата продукция.

Районът е с голям % на безработица и с развитието на този вид дейност ще се създаде възможност за разкриване на нови работни места, ще се възстанови поминъка в района;

Изграждане на съвременна модернизирана птицеферма, отговаряща на европейските изисквания и кодекса за минимални изисквания в областта на опазване на околната среда, хигиената и хуманото отношение към животните, ветеринарни и фитосанитарни изисквания в земеделските стопанства.



3. Връзка с други съществуващи и одобрени с друг план дейности.

Инвестиционното предложение няма връзка с други планове и дейности.



4. Подробна информация за разгледаните алтернативи.

по местоположение – имотът е нает от възложителя. Той е разположен на тертиторията на стопански двор в гр. Цар Калоян. В имота има изградена сграда, която ще се преустрои за нуждите на птицевъдството. Близостта с кланица на „ПИЛКО” ЕООД в която ще се предават бройлерите, както и добра инфраструктура са определящи при избора на местоположението. Възложителят не е разглеждал други алтернативи по местоположение.

в технологично отношение – в световен мащаб се прилагат различни техники на отглеждане на пилета-бройлери: подово отглеждане или отглеждане в кафези. При подовото отглеждане, в технологично отношение може да се избере скаров под или под с дълбока постеля. Избора на конкретната технология на отглеждане зависи от начина на хранене и е свързан с възможните в техническо отношение начини за изваждане на птичата тор от халетата. При отглеждане на птиците в кафези е необходимо монтиране на автоматична линия за вадене на торта (лентов транспортьор), както и предвиждане на техники за сушене, с цел намаляване на неприятните миризми. Крайният избор на алтернатива в технологично отношение на практика зависи и от икономическата ефективност.

Избрана е алтернатива - подово отглеждане с дълбока постеля. Методът има предимство пред скаровия под по това, че в дебелата постеля протичат биологични процеси с отделяне на топлина, което значително намалява разходите за отопление и скъсява отоплителния период. Отоплението ще се извършва чрез печки, ползващи твърдо гориво - въглища. То ще се осъществява само при нужда, при много ниски външни температури през зимния сезон, когато температурата в халето падне под 15 градуса, какъвто е и нормативния минимум за поддържане на температура в помещение за отглеждане на птици.

В помещенията ще се монтира вентилационна система, охладителна система, поилна и хранилна инсталация. Те ще се управляват автоматично.

В технологично отношение е избрана алтернатива за комбинирана вентилационна система - напречна и тунелна вентилация на халетата.

Предвижда се за охлаждане на помещенията да се монтират т.нар. охладителни пити, при които се подава вода за охлаждане на навлизащия в помещенията въздух. Питите се монтират на отворите, през които навлиза свежия въздух. Водата, която се използва за охлаждане е в оборот.

За хранене и поене на птиците ще се монтират автоматични хранилни и поилни инсталации във всяка сграда. Това е технологична алтернатива, не позволяваща пилеене на фураж и разливи на вода. Нейното прилагане спомага и за подаване на ваксини и витамини чрез автоматично дозиране във водата на птиците. Торовата постеля се поддържа чиста и суха.

Дълбоката несменяема постеля се сътои от хигроскопични материали - слама, дървени стърготини, смлени какаляшки, торф и др. Дебелината и достига до 15 – 20 см при отглеждане на подрастващи и 20 -25 см на възрастни птици. Дълбоката постеля се застила след основно механично почистване и дезинфекциране на помещенията. Застилането се извършва наведнъж преди зареждането на съответната партида птици.

При избраният начин на подово отглеждане с дълбока несменяема постеля се използва сух способ на почистване на халето. Почистването на торовата маса се извършва чрез булдозерна лопата след приключване на всеки цикъл. На територията на имота не се предвижда обособяване на торище.


Речник - Преглед на подробен речник

  • в екологично отношениев екологично отношение са приложими всички разгледани по горе технологични алтернативи. Основна тежест при избора се пада на количеството и състава на генерираните торови маси при отглеждане на птиците. Това зависи от качеството на храната и усвояването й от птиците. Прилагат се хранителни диети, които гарантират минимално количество на органични вещества в екскрементите, както и снижаване съдържанието на азот и фосфор. Това значително намалява и неприятните миризми по време на отглеждането и при депонирането на торта. В същото време, в сравнение с алтернативата за почистване на помещенията по мокър способ с вода и дезинфектанти, липсва отток производствени отпадъчни води, респективно необходимост от тяхното последващо третиране и отвеждане към водоприемник. Предвид че на територията на стопанския двор в с. Тертер липсва канализационна система, в екологично отношение са търсени алтернативи с минимални отпадъчни водни количества.

Характерно за сектора „Интензивно отглеждане на птици” е, че екологичното въздействие от дейността на една птицеферма основно се влияе от избора на конструкция и оборудване на птицевъдните сгради.

Мерките за намаляване на вредните емисии не се ограничават само върху снижаване на стойностите след образуването им, а с най-голям ефект са мерките, кото се прилагат през целия процес на производство. Това започва с добри управленски практики, мерки за хранене и настаняване, последвани от обработка и съхранение на оборски тор, и най-накрая внасянето му в почвата.

Концепцията на НДНТ за ферма, означава винаги прилагането на добри земеделски практики и хранителни мерки, в комбинация с НДНТ за конструкция и оборудване на птицевъдните сгради.

Възложителят ще съобрази инсталацията си с европейските изисквания и изискванията на българското законодателство, като така ще постигне най-добрата алтернатива в екологично отношение.



нулева алтернатива - не е разглеждана. Възложителят предвижда да осъществи своето инвестиционно предложение в имот с начин на трайно ползване – стопански двор. Сградата е съществуваща. Нереализирането на инвестиционното предложение ще доведе до пропускане на пазарни позиции. От друга страна, когато едно инвестиционно предложение не противоречи на националното законодателство, няма основание да се разглежда и прилага нулева алтернатива.

  1. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството

Сградата е рзаположена в гр. Цар Калоян – II ри стопански двор; УПИ XVI в кв. 137.

Сградата е със ЗП 356 кв.м., а имотът, в който е разположена е с площ от 4 350 кв.м. В сградата

При осъществяване на ремонтните дейности и преоборудването на сградата не са необходими допълнителни площи, извън територията на имота.


  1. Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет.

Отглеждането на пилетата става в птицевъдни сгради, които са изолирани от околната среда. Вратите на сградите се отварят само при товарене на птиците за клане и за почистване на торовата постеля. Сградите нямат прозорци, а само с вентилационни отвори и клапи за свеж въздух.

Основни суровини, консумативи и спомагателни материали при производствената дейност са:



  • Фуражи за
    изхранване на птиците;

  • Постеля;

  • Вода;

  • Електроенергия за осветление и вентилация на сградите;

  • Въглища (екопелети) за отопление на помещенията;

  • Лекарствени препарати;

  • Препарати за дезинфекция, дезинсекция и дератизиация.

Характеристика на технологията на производство

Производствената сграда е с капацитет 6 500 пилета на угоителен цикъл. Средната гъстота на кв. м е 18 пилета/кв.м.



Хранене

Птиците се изхранват с комбинирани фуражи в брашнест или гранулиран вид (в зависимост от възрастта), които се съхраняват в метални силози, плътно затваряне, непропускливи за дъждовна вода. До птицевъдната сграда ще се постави силоз, свързан с хранилната инсталация в помещението чрез шнеков механизъм.

За хранене на птиците ще се използва хранилна инсталация, състояща се от бункери за фураж и хранилни линии с кръгли автохранилки. Бункерите са свързани с шнековия механизъм на силоза и захранват хранилните линии. Хранилната линия се състои от метална тръба, в която се движи шнек за придвижване и зареждане на фуража от бункера в кръгли хранилки. Кръглите хранилки са с разглобяемо дъно и вместимост 2.5 – 3.5 килограма фураж. Броя на хранилките, разпределени по протежение на хранилната линия, зависи от броя на заредените в сградата пилета, респективно от необходимия хранилен фронт.

Хранилните линии са закрепени към тавана посредством winch-система. Височината им се променя в зависимост от възрастта и височината на пилетата.



Поене

За поене на птиците ще се използва поилна инсталация с чашкови нипелни поилки. Височината на цялата инсталация може да се променя съобразно възрастта на птиците чрез winch-система. Птиците имат свободен достъп до вода през целия светъл период от денонощието.

Описаната поителна технология не позволява изтичане на вода върху сламената постеля, нейното мокрене и гниене по време на угоителния цикъл, което би влошило микроклимата в сградите.

Вентилация

Вентилацията в сградата за угояване на бройлери ще се осъществява чрез принудителна циркулация на въздуха.

Свежият въздух навлиза през отвори (клапи), разположени на равни разстояния една от друга по протежение на една от стените на сградата, а замърсеният въздух се изсмуква чрез вентилатори, поставени на срещуположната стена.

Минималната вентилация е количеството свеж въздух (м3), необходимо за поддържане на нуждите на птиците от кислород и на качеството на въздуха в помещението в продължение на един час.

Максималната вентилация е количеството свеж въздух (м3), необходимо за извеждане на метаболитната топлина от жизнената дейност на птиците извън сградата, така че температурата в помещението да не се повишава с повече от 3ºС от външната температура в продължение на един час.

Контрол на климата

Вентилацията в птицевъдната сграда за бройлери ще се регулира чрез специални компютърни системи за контрол. На електронно табло ще се отчита външната температура. Задават се стойностите на максималната и минимална вентилация в помещението, съответно броят на работещите вентилатори при определена околна температура. Електронното табло при постоянна определена околна температура, която не изисква 100 % вентилация включва и изключва периодично вентилатори от различни зони. По този начин обема на необходимия въздух не се променя, но се осигурява равномерна подмяна на въздуха във всички зони, населени с птици, без да се допускат въздушни течения или непроветрени “мъртви” зони.

Степента на отваряне на клапите се регулира автоматично от електронното табло и зависи от околната температура.

Отоплението в птицевъдната сграда се регулира ръчно от персонала, като се поддържат температурите заложени в температурния режим за бройлери Ross 308. Допускат се само краткотрайни отклонения от 2ºС под и над оптималните стойности.



Отопление

Отопление в птицевъдната сграда е необходимо през по-голяма част от годината и е задължително през целия зимен период и през периоди с рязко и продължително застудяване.

Предвижда се да се монтира печка на твърдо гориво (въглища). Печката ще е с топлинна мощност около 0,04 MW, с един комин с височина 6.00 m от земята и диаметър 0.30 m. Печката ще се монтира отвън и по средата на сградите. Топлият въздух ще се отвежда в сградата с въздуховоди.

Благодарение на системата от въздуховоди, печката не създава риск от пожари, тъй като е извън сградата и почистването и зареждането й не са в непосредствен контакт с птиците и постелята.



Осветление

За осветление на производственото хале ще се използва изкуствено осветление.

Сградата няма прозорци за естествена светлина. Осветлението е изцяло с електрически крушки. Използва се осветителна инсталация Gasolec - “Orion” със зелени крушки. Разпределението на крушките в осветителната инсталация и техният брой осигуряват равномерно рапределяне на интензивността на светлината във всяка една точка на помещението, за да не се получават светли и тъмни зони.

Предимствата на зелената светлина са повишаването на усвояването на фуража, повишаване на изравнеността на пилетата, повишаване на прираста, равномерно разпределение на пилетата в цялото помещение, понижаване на стреса, не позволява на пилетата да придобиват лошата привичка да играят с нипелите на поилките, при което се повишава влажността на постелята и се влошава микроклимата в помещението, нисък разход на електроенергия.



Почистване

При технологията на отглеждане върху дълбока несменяема постеля подът се почиства след приключване на угоителния период и изнасяне на птиците от всяка партида за клане. Оборудването – хранилна инсталация и поилна инсталация се повдигат с winch-системите на удобна за изриване на торовата постеля височина. Дълбоката несменяема постеля се изрива извън сградите с трактор с булдозерна лопата. Подът се почиства по следния начин: най-напред се натрупва около 1,5 м3 торна маса пред вратите на сградата за безпрепятствено движение на трактора. След това тракторът започва да почиства пода на лехи, като загребва известно количество торна маса и я избутва навън. Така тракторът влиза, загребва и избутва торната маса от всички лехи на сградата до окончателното му почистване. Струпаната извън сградата торна маса се натоварва в ремаркета чрез фадрома и се извозва до определеното за целта торище. Ремаркето е съоръжено с хидравлична повдигателна уредба, която осигурява механизирано разтоварване чрез наклоняване на платформата.



Измиване и дезинфекция на сградата за птици и оборудването

При отглеждане на птиците вьрху дълбока несменяема постеля, подът и стените на помещението се почистват след приключване на жизнения цикъл и изнасяне на птиците. След изриването на тора следва механично почистване (помитане), след което стените, пода и оборудването се измиват с пароструйка. Помещенията се вентилират интензивно, а в студените дни се включва и отопление за пълно изпаряване на водата.

Оборудване – след като се отстранят замърсяванията от оборудването, то се монтира в производственото хале. Всички повърхности в халето, вкл. и оборудването се напръскват с дезинфекционен разтвор.

След като помещението и оборудването изсъхнат се вкарва постелята. Помещението се затваря и се фумигира с формалдехиден газ. За извършване на фумигацията се използват тухлички за фумигация.

На входа на всяко производствено хале за отглеждане на птици има ваничка за дезинфекция на персонала.

Дейностите по дезинфекция са организирани по начин, непозволяващ постъпване на дезинфектанти в отпадъчните води.

На дезинфекция се подлагат всички транспортни средства, влизащи на територията на площадката, всички хора (работещи в предприятието и външни посетители), всички помещения и оборудване, имащи контакт с птиците, товаро-разтоварните рампи.

Дезинсекция

Дезинсекцията е комплекс от методи и средства за унищожаване на вредните насекоми и кърлежите. Кръвосмучещите насекоми и мухите са преносители на възбудителите на много заразни болести. Насекомите безпокоят животните, в резултат на което се намалява тяхната продуктивност.

Профилактична дезинсекция ще се провежда през пролетта при затопляне на времето, когато се активизират презимувалите мухи и личинки.

Дератизация

Дератизацията е комплекс от мероприятия, с които се цели унищожаването на вредните гризачи. Плъховете и мишките причиняват огромни икономически щети и санитарни вреди. Освен това те са и преносители на редица заразни и инвазионни болести по животните. Дератизация на помещенията ще се извършва ежемесечно.



Почистване на производствените сгради

Торовата постеля се образува при подово отглеждане на птиците върху несменяема постеля и представлява – постеля (оризова или слънчогледова шлюпка), смесена с тор. Технологията предвижда отстраняването й от халето след приключване на производствения цикъл и директното й предаване на земеделски производители. Предвижда се сключване на договори На територията на производствената площадка няма и не се предвижда изграждане на торище.




  1. Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура.

Не се предвижда промяна или изграждане на нова пътна инфраструктура..


  1. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване.

- Етап проектиране – 1 месец

- Етап строителство (ремонт и оборудване на съществуващата сграда) – 2 месеца

- Етап експлоатация – дългосрочно, режим на работа – непрекъснат, ангажираност – 2 човека.


  1. Предлагани методи за строителство.

Строителните работи на обекта ще са сведат до следното:

- козметични ремонти по сградата – измазване, изкърпване, топлоизолация;

- доставка и монтаж на машини и технологично оборудване.


  1. Природни ресурси, които ще се използват по време на строителството.

По време на строителството ще се ползва вода за подготвяне на строителните смеси. Тя ще се доставя от съществуващия водопровод до обекта.

Не се предвижда добив или преработка на природни ресурси. Всички необходими строителни материали ще бъдат закупени от строителната борса.




  1. Отпадъци, които ще се генерират от производствената дейност.

  • Строителни отпадъци- такива се очаква да се генерират по време на реконструкцията и технологичното оборудване на обекта. Това може да бъдат парчета от тухли, керемиди, бетон или други строителни парчета. Същите ще се събират и транспортират от изпълнителя на обекта за последваща преработка или обезвреждане, съгласно плана за управление на строителните отпадъци, който ще се изготви паралелно с работните проекти. Строителните дейности са минимални – главно козметични ремонти по съществуващата сграда.

Очаквани видове отпадъци - с код 17.01.01 и 17.01.02. Количества около 30-40 м3..

- При експлоатация на инсталацията и от спомагателни дейности:

Ще се образуват производствени отпадъци и битови отпадъци. Производствените отпадъци ще са пепел и сгурия от печката за отопление на сградата, масла от поддръжка на хранилни линии и други. Количествата им ще са минимални.



  • Опасни отпадъци

    Наименование съгласно Наредба № 3

    Код

    Опаковки, съдържащи остатъци от опасни вещества или замърсени с опасни вещества (пластмасови от дезинфектанти)

    15.01.10

    Флуоресцентни тръби и други отпадъци, съдържащи живак

    20.01.21

    Нехлорирани моторни, смазочни и масла за зъбни предавки на минерална основа

    13.02.05

  • Производствени отпадъци

    Наименование съгласно Наредба № 3

    Код

    Материали негодни за консумация или преработка

    02.03.04

    Желязо и стомана

    19.10.01

    Хартиени и картонени опаковки

    15.01.01

    Пластмасови опаковки

    15.01.02

    Смесени опаковки

    15.01.06

    Цветни метали

    19.10.02

    Сгурия, шлака и дънна пепел от котли (с изключение на пепел от котли), упомената в 10.01.04

    10 01 01

  • Битови отпадъци

Наименование съгласно Наредба № 3

Код

Смесени битови отпадъци

20.03.01

Странични животински продукти

В резултат на производствената дейност ще се генерират странични животински продукти тор (торова постеля) и трупове на животни.

Торовите маси не се разглеждат като отпадък, в случай че се използват за наторяване на замеделски земи.

Съгласно чл. 2, ал. 2 от ЗУО, законът не се прилага за:



  • животинските фекалии и други неопасни вещества, използвани в селското стопанство;

  • труповете на животни.

Възложителят има намерение да предава торовата постеля на земеделски производители, които да я ползват за наторяване. Не се предвижда да се изгражда торова площадка на територията на обекта.


  1. Информация за разглеждани мерки за намаляване на отрицателните въздействия.

От дейността на обекта не се очакват значителни отрицателни въздействия върху околната среда. Изброените по-долу мерки целят оптимизиране на работата, икономия на суровини и материали при дейността:

  • Да се извърши топло изолиране на птицевъдната сграда с цел осигуряване на добър микроклимат в помещението и икономия на енергия за отопление и охлаждане.

  • Да се използват сухи методи на почистване на помещенията;

  • Да се монтират автоматични хранилини и поилни инсталации с цел предотвратяване разливи на вода и разсипване на фураж;

  • Да се прилагат подходящи хранителни диети, гарантиращи минимално количество органични вещества и амоняк в екскрементите;

  • Да се въведе автоматична система за контрол на микроклимата в помещенията;

  • Торовите маси да се предават своевременно на земеделска кооперация за последващо използване за наторяване на земеделски земи;

  • Да се сключи на договор със земеделска кооперация за изкупуване на торовите маси.




  1. Други дейности свързани с реализацията на предложението.

Инвестиционното предложение не предвижда реализацията на други дейности, извън изброените по-горе.


  1. Необходимост от други разрешителни, свързани с предложението

Получаване на виза за проектиране, разрешение за строеж и въвеждане на обекта в експлоатация.


  1. Замърсяване и дискомфорт на околната среда

От дейността на фермата не се очаква да възникне замърсяване или дискомфорт на околната среда.

Торовите маси ще се вадят сухи от помещенията и няма да предизвикат емитиране на неприятни миризми при съхранението им.

Изграждането на ферма, съобразена с европейските изисквания и отговаряща на изискванията на българското законодателство представлява най-добрата алтернатива в екологично отношение.

При спазване на екологичното законодателство, при правилно управление на фермата и недопускането на инциденти, замърсяване на околната среда не следва да възникне.




  1. Риск от инциденти.

Евентуален риск от инциденти може да възникне при пожар на обекта. С цел свеждане до минимум на този риск ще се разработи план за действие при аварии, пожари и природни бедствия, ще се провежда периодичен инструктаж на работниците, както и ще се поддържа изправна пожарогасителна техника на територията на обекта.
ІІІ. Местоположение на инвестиционното предложение

  1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенни характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа и най-близко разположените обекти, подлежащи на здравна защита и отстоянията до тях.

Скица на имота е представена в приложение към настоящата информация.

На фиг.1 е представена сателитна снимка на гр. Цар Калоян и местоположението на площадката, предмет на инвестиционно предложение.

На сателитна снимка на района – фиг. 2 са показани отстоянията до най-близко разположените обекти, подлежащи на здравна защита – жилищна зона на гр. Цар Калоян, отстояща на около 330 м от площадката.


ИП

II стопански двор

Гр. Цар Калоян


Фиг. 1 Сателитна снимка на района на гр. Цар Калоян и местоположението на инвестиционното предложение


Жилищна зона –

гр. Цар Калоян ~ 330 м

Птицеферма


Фиг. 2 Отстояния до обекти, подлежащи на здравна защита


  1. Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи.

Теренът, на който ще се реализира инвестиционното предложение е с начин на трайно ползване „стопански двор”. До преустройството, сградата се е ползвала за краварник.


  1. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове.

Зонирането в района е регламентирано с утвърдените регулационни планове и картата на собственост на землището на гр. Цар Калоян, област Разград. Имотът е с начин на трайно ползване „стопански двор”.

  1. Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони и др.; Национална екологична мрежа.

Имотът, в който се предвижда реализирането на инвестиционното предложение е разположен в урегулирана територия – втори стопански двор – гр. Цар Калоян, община Цар Калоян, област Разград. Той не попада в защитена територия по смисъла на Закона за защитените територии.

Територията на разглеждания имот не попада в чувствителни зони - защитени територии, защитени зони, паркове, исторически и археологически места, вододайни и санитарно-охранителни зони и елементи от НЕМ.

Най-близко разположените защитените зони по чл.6 ал.1 т.3 и 4 от ЗБР (Натура 2000 в частта й за опазване местообитанията на птиците от Директива 74/409/ЕЕС) са Ломовете  -   BG0002025 и по Директива 92/43/ЕИО за опазване естествените местообитания и на дивата флора и фауна - защитена зона е BG 0000608 “Ломовете” Имотът е разположен на границата на двете зони, като животновъдната сграда е на около 20 м от тях.

При реализация на инвестиционното предложение не се предвиждат строеителни дейности, освен козметични ремонти по сградата. ИП ще се съсредоточи само в съществувщата сграда, като не се предвижда ползване на прилежащия терен за складиране на торови маси или за други дейности.




Граница на ЗЗ „Ломовете“

птицевъдна сграда


Фиг.3 Местоположение на площадката спрямо границите на ЗЗ – син цвят

В близост до имота няма елементи на НЕМ. Дейността изключва появата на трансгранично въздействие.

На територията на имота, както и в радиус от 3 км няма изградени водоизточници за питейно-битово водоснабдяване и СОЗ. Площадката е отдалечена от повърхностни водни обекти и имотът не попада в крайбрежни заливаеми ивици.
4.а. Качество и регенеративна способност на природните ресурси.

При реализацията на инвестиционното предложение няма да се използват природни ресурси и това не налага тяхното регенериране.

Обектът няма да се захранва с вода от собствен водоизточник.


  1. Подробна информация за всички разглеждани алтернативи за местоположение.

Инвеститорът е извършил пазарно проучване, преди закупуванети на настоящия имот. При избора на терен е търсен имот, достатъчно отдалечен от населеното място за да позволява интензивното отглеждане на птици, съобразно санитарно – хигиенните изисквания. В същото време е търсен имот с подходяща инфраструктура – ток, вода, път с цел да се скъси времето и инвестиционната стойност за реализиране на предложението. Избраният имот е изключително подходящ, тъй като в него е изградена сграда и преоборудването й ще снижи разходите и времето за строителни дейности.

В този смисъл единствената алтернатива по местоположение остава - разглежданата площадка.


ІV. Характеристики на потенциалното въздействие (кратко описание на възможните въздействия вследствие на реализацията на инвестиционното предложение):

  1. Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферният въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови паметници на културата, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници – шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми.

- въздействие върху хората и тяхното здраве – При възникване на зарази фермата ще бъде обявена под карантина. Пред фермата ще бъде изграден филтър за дезинфекция на хора и машини. Фермата е оградена и няма достъп за бездомни кучета и разнасяне на зарази.

Жилищната зона на гр. Цар Калоян е разположена на около 330 м от площадката на ИП, достстъчно отдалечена. При производствената дейност, свързана с отглеждане на пилета-бройлери не се ползват опасни химични вещества, както и не се очакват вредни емисии, които биха достигнали до населеното място. За отопление на сградата ще се монтира 1 печка на твърдо гориво – въглища или екопелети. Печката е с топлинна мощност около 30 кВ, почти идентична с отоплителните инстлации, ползвани за отопление в битовия сектор. Използваното гориво – екопелети или калибрирани въглища са с ниско съдържание на прах.

На територията на производствената площадка не се предвижда обособяване на торова площадка за временно съхранение на торови маси, с което се прдотвратява разнасянето на неприятни миризми до населеното място.

В производствената сграда е затворена, без прозорци, монтира се вентилационна система. Торовата постеля се поддържа суха, което е задължително условие за доброто здравословно състояние на птиците. Не се очаква разнасяне на неприятни миризми или други вредни емисии от птицевъдната сграда до населеното място.

Не се формират отпадъчни води. В сградата се прилага т.нар. „сухо почистване“.

Отсъстват източници на неприятно въздействие върху околната среда, които пряко или косвено да влияят върху човека. Въздействието се оценява като незначителни, непряко, краткосрочно, обратимо.

- въздействие върху земеползването – имотът, в който ще се реализира инвестиционното предложение е с начин на трайно ползване „стопанси двор”. Реализирането на инвестиционното предложение няма да доведе до промяна в ползването на територията.


  • въздействие върху материалните активи – предвижда се реконструкция и модернизация на сградния фонд и монтиране на модерни съоръжения. Въздействието се оценява като дългосрочно, положително.

  • въздействие върху атмосферен въздух-

От дейността по интензивно отглеждане на птици, въздействие върху атмосферния въздух може да се очаква от следните източници:

  • вентилационна система на производствените халета;

Вентилационна система - Отглеждането на птици предизвиква изпускането на неприятно миришещи вещества, но тяхното количество ще бъде минимално и няма да окаже влияние върху чистотата на въздуха. Замърсители като СН4, NH3 и прах ще се изпускат в атмосферата посредством вентилационната система в сградата. Вентилаторите няма да работят непрекъснато, а на периоди и по групи в зависимост от външната и вътрешната температура .

Отоплителна система - Сградата ще ce отоплява c печки на въглища. Печката е произведена специално за птицевъдството, с топлинна мощност около 0,04 MW. Замърсители като NOx, SOx и прах ще се емитират в атмосферата през изпускащото устройство - комин.

Неорганизирани емисии - Емитират се от движение на транспортни средства. Вредните вещества, които се отделят при работата на двигателите с вътрешно горене са азотни оксиди, серни оксиди, въглеводороди и др. Евентуална възможност от неорганизирани емисии следствие транспорт и съхранение на суровини и материали на площадката няма. Фуражи се доставят посредством специализиран транспорт, до силози, които са напълно капсуловани съоръжения.

Интензивно миришещи вещества: Могат да се емитират при складирането на торови маси до използване за наторяване. Съхраняването на суха птича тор е една от предпоставките за минимално отделяне на неприятни миризми. На територията на имота не се предвижда съхранение на торови маси на торище.

Въздействието се оценява като кратковременно, незначително.

Качеството на атмосферния въздух в района е добро. Липсват значими промишлени източници на емисии. Приемащата среда е с добра асимилативна способност.

Въздействието се оценява като незначително и управляемо.



- въздействие върху водите

Производствени отпадъчни води – не се формират, тъй като помещенията са почистват по сух способ.

Битово-фекални отпадъчни води – На територията на имота не се предвижда обособяване на санитарни помещения за гледачите. Те ще ползват такива на територията на стопанския двор. По този начин не се очаква формиране на битово-фекални отпадъчни води на територията на птицевъдния обект.

Дъждовни води - дъждовните води от площадката, се отичат повърхностно към съседни терени. Няма изградена дъждовна канализация.

Дифузно замърсяване – следствие просмукване на замърсители през почвата и оттам в подземните води в райнона. Източник на такова замърсяване би могло да е съхранението на торови маси на площадката. На територията на площадката не се предвижда изграждане на торище. По този начин дифузно замърсяване от дейността на площадката не се очаква.

Не се предвижда заустване на отпадъчни води във водни обекти. Подземните води в района са дълбоко разположени.

Въздействието върху водите се оценява на „без въздействие“.


  • въздействие върху почвата – площадката, на която ще се реализира инвестиционното предложение е бетонирана. На площадката не се предвижда изграждане на торище. Торовите маси ще се извозват директно от сградите и ще се предават на земеделски производители - за наторяване на земеделски земи, което ще доведе до подобряване характеристиките на почвата. При спазване на добри земеделски практики от страна на земеделските стопани, въздействието се оценява като дългосрочно, положително.

  • въздействие върху земните недра – инвестиционното предложение изключва възможност за въздействие върху земните недра. Въздействието се оценява като нулево.

  • въздействие върху ландшафта – Ландшафта на територията е антропогенен, имотът е разположен на територията на съществуващ стопански двор и е застроен. Инвестиционното предложение не предвижда ново или допълнително строителство и не води до промени в ландшафта на територията. Въздействието се оценява като нулево.

  • въздействие върху природните обекти – В близост до площадката няма природни обекти. Въздействието се оценява като нулево.

  • въздействие върху минералното разнообразие – Инвестиционното предложение не предвижда добив на минерални богатства. Въздействието се оценява като нулево.

- въздействие върху биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии - Имотът, в който се предвижда реализирането на инвестиционното намерение не попада в защитена територия по смисъла на Закона за защитените територии.

Най-близко разположените защитените зони по чл.6 ал.1 т.3 и 4 от ЗБР (Натура 2000 в частта й за опазване местообитанията на птиците от Директива 74/409/ЕЕС) са Ломовете  -   BG0002025 и по Директива 92/43/ЕИО за опазване естествените местообитания и на дивата флора и фауна - защитена зона е BG 0000608 “Ломовете” Имотът е разположен на границата на двете зони, като животновъдната сграда е на около 20 м от тях.

При реализация на инвестиционното предложение не се предвиждат строителни дейности, освен козметични ремонти по сградата. ИП ще се съсредоточи само в съществувщата сграда, като не се предвижда ползване на прилежащия терен за складиране на торови маси или за други дейности.

При реализацията на инвестиционното предложение не се планира усвояване на площи, които да не са вече антропогенно изменени. Съществуващия стопански двор се експлоатира отдавна и в рамките на имота не се срещат естествени екосистеми. Съседни територии няма да бъдат засегнати нито за строителство, нито за временни строежи, и строителни площадки.

Растителността в границите на имота е повлияна в значителна степен от животновъдната дейност в стопанския двор, а също и от местоположението на терена. Значителен превес имат нитрофилните видове. От храстовите видове в границите на имота има само отделни екземпляри на Rosa canina и Crataegus monogyna. Има група дървета, които са се самонастанили на терена от видовете Ulmus glabra и Prunus cerasifera.

Не се планира усвояване на площи, които да не са вече антропогенно изменени. Съществуващия стопански двор се експлоатира отдавна и в рамките на имота не се срещат естествени екосистеми. Съседни територии няма да бъдат засегнати нито за строителство, нито за временни строежи, и строителни площадки.

В района на площадката няма находища на лечебни растения и растения със стопанско значение или от видове, под специален режим на опазване и ползване.

На площадката липсват гнездови находища на птици. Инвестиционното предложение не предвижда изсичане на дървета. В района не се срещат представители на фауната, под специален режим на защита. Въздействието се оценява на непряко, дългосрочно, незначително.



  • въздействие върху единични и групови паметници на културата – в близост няма разположени паметници на културата. Въздействието се оценява като нулево.

  • въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси – оценява се като незначително, отрицателно, обратимо.

- въздействие от различните видове отпадъци и техните местонахождения - при експлоатацията на обекта ще се генерират производствени и битови отпадъци. Те ще се събират разделно, на обособени площадки, обозначени съгласно изискванията на законодателството и ще се предават за последващо третиране на лицензирани фирми.

Въздействието се оценява на дългосрочно, незначително, отрицателно, обратимо.



  • въздействие от рисковите енергийни източници – шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми – От дейността на обекта не се очакват лъчения, шум, вибрации, радиация. Не се предвижда отглеждане на ГМО. Въздействието се оценява като нулево.




  1. Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение:

Имотът не попада в границите на защитени територии, защитени зони и не засяга елементи на НЕМ.

Въздействието от реализиране на инвестиционното предложение върху предмета и целите на опазване в защитените зони е оценено в приложение към настоящата информация. Заключението е, че инвестиционното предложение е съвместимо с предмета и целите на опазване в ЗЗ.




  1. Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно- и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно):

На база извършения анализ в т. ІV.1 от настоящата информация, може да се даде следната обща оценка на въздействието от реализарането на инвестиционното предложение:

НУЛЕВО - въздействие върху върху хората и тяхното здраве, водите, земеползването, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, единични и групови паметници на културата, въздействие от рисковите енергийни източници – шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми



НЕЗНАЧИТЕЛНО, положително, дългосрочно, обратимо въздействие върху материалните активи, почвата.

НЕЗНАЧИТЕЛНО, отрицателно, ДЪЛГОСРОЧНО, обратимо въздействие, атмосферният въздух, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения.


  1. Обхват на въздействието - географски район, засегнато население; населени места (наименование, вид – град, село, курортно селище, брой жители и др.)

Обхватът на въздействието от реализация на инвестиционното предложение е локален – в границите на имота, нает на Възложителя – УПИ XVI, кв. 137, втори стопански двор – гр. Цар Калоян, област Разград. Пряко засегнато население – 1 човек, работещ на обекта.


  1. Вероятност от поява на въздействие

Вероятността от поява на отрицателните въздействия върху околната среда се оценява на малка.


  1. Продължителност, честота и обратимост на въздейстнието

Въздействието се оценява като дългосрочно, обратимо.


  1. Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда.

От дейността на птицефермата не се очакват значителни отрицателни въздействия върху околната среда. Изброените по-долу мерки целят оптимизиране на работата, икономия на суровини и материали при дейността:

Да се извърши топло изолиране на птицевъдната сграда с цел осигуряване на добър микроклимат в помещението и икономия на енергия за отопление и охлаждане.

Да се използват сухи методи на почистване на помещението;

Да се монтират автоматични хранилини и поилни инсталации с цел предотвратяване разливи на вода и разсипване на фураж;

Да се прилагат подходящи хранителни диети, гарантиращи минимално количество органични вещества и амоняк в екскрементите;

Да се въведе автоматична система за контрол на микроклимата в помещението;

Торовите маси да се предават своевременно на земеделска кооперация за последващо използване за наторяване на земеделски земи;

Да се сключи договор със земеделска кооперация за изкупуване на торовите маси;




  1. Трансграничен характер на въздействието.

Предложението изключва трансгранично въздействие.

ВЪЗЛОЖИТЕЛ:


Д Стоянов


Възложител: Добромир Стоянов – Земеделски производител

Преоборудване на една съществуваща сграда за отглеждане на птици - бройлери с капацитет 6 500 броя птици“ – УПИ XVI, кв. 137 – втори стопански двор, гр. Цар Калоян, област Разград



стр. /

Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница