I. Общи положения



Дата11.02.2017
Размер268.09 Kb.
#14658


ПОЛИТИКА ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА КЛИЕНТСКИ НАРЕЖДАНИЯ

ЗА СДЕЛКИ С ФИНАНСОВИ ИНСТРУМЕНТИ


I. Общи положения


Навсякъде в тази Политика, посочените по-долу дефиниции, ще имат значението, посочено срещу тях, освен при противоречие с легална дефиниция, в който случай последната ще има превес:

"Клиент" е физическо или юридическо лице, което се ползва от инвестиционни и/или допълнителни услуги, предоставяни от инвестиционния посредник.

"Професионален клиент" е клиент, който притежава опит, знания и умения, за да взема самостоятелно инвестиционни решения и правилно да оценява рисковете, свързани с инвестирането, и който отговаря на критериите съгласно Правилата и критерии за квалификация на клиентите на инвестиционния посредник.

"Непрофесионален клиент" е клиент, който не отговаря на изискванията за професионален клиент.


"Приемлива насрещна страна" е инвестиционен посредник, кредитна институция, застрахователно дружество, колективна инвестиционна схема, управляващо дружество, пенсионен фонд, пенсионноосигурително дружество, други финансови институции, лицата по чл. 4, ал. 1, т. 11 и 12 от Закона за пазарите с финансови инструменти (ЗПФИ) , правителства на държави, държавни органи, които управляват държавен дълг, централни банки и международни институции, както и такива субекти от трети държави, ако изрично са поискали да бъдат третирани като такива.


Тази Политика не се прилага в следните случаи:

# приемливи насрещни страни ако клиентът е класифициран от инвестиционния посредник (ИП) като приемлива насрещна страна, то той не се ползва от защитата за най-добро изпълнение по тази Политика. Всеки клиент, определен като приемлива насрещна страна, може изрично да поиска да не се смята за такава страна изцяло или за конкретна сделка.
# специални инструкции на клиента когато клиентът предостави специфични инструкции по отношение на цялото нареждане или на някакъв аспект от нареждането, включително изискване за изпълнение на нареждането на от определен ИП и/или на определено място за изпълнение, инвестиционният посредник изпълнява нареждането съобразно тези инструкции. По този начин се счита, че ИП е предприел всички разумни и необходими стъпки за постигане на най-добър резултат за клиента по отношение на цялото нареждане или аспекта на нареждането, което се съдържа в инструкцията на клиента.

При подаване на нареждане на електронна платформа за търговия (FrontPeak и др. подобни), клиентът избира всички параметри на нареждането и последното се класифицира като подадено със специални инструкции. В този случай, ИП, действащ от името на клиента, предоставяйки му достъп до системата, се счита, че е изпълнил грижата за постигане на най-добър резултат за клиента. В случай, че електронната система допуска някои параметри на нареждането да не бъдат посочени, спрямо тях ИП полага грижата за най-добро изпълнение в съответствие с тази Политика.



Чл. 1. Настоящата Политика определя правилата и процедурите, които АЛАРИК СЕКЮРИТИС ООД и лицата, които работят по договор за него следват, за да осигурят най-добро изпълнение на клиентските нареждания, в най-добър интерес на клиента, съгласно разпоредбите на ЗПФИ и Наредба № 38 на КФН за изискванията към дейността на инвестиционните посредници (Наредбата), с дължимата грижа и следвайки добрата търговска практика, във всички случаи когато:
а) се изпълняват нареждания за сметка на клиенти;

б) се приемат и предават нареждания във връзка с един или повече финансови инструменти, включително при посредничество за сключване на сделки с финансови инструменти за сметка на клиенти;

в) се дават нареждания за изпълнение на сделки за сметка на клиенти във връзка с управляван от АЛАРИК СЕКЮРИТИС ООД портфейл на клиент.

Чл. 2. АЛАРИК СЕКЮРИТИС ООД и лицата, които работят по договор за него, следват тази политика във всички случаи, когато изпълняват клиентски нареждания, освен когато клиентът е определен като приемлива насрещна страна съгласно правилата и критериите за класификация на клиентите, и не е поискал да бъде третиран по друг начин, или е дал специални инструкции по отношение на цялото нареждане или на някакъв аспект от нареждането, включително изискване за изпълнение на нареждането на определено място, или е подал нареждането чрез електронна система за търговия. В случай, че електронната система допуска някои параметри на нареждането да не бъдат посочени, спрямо тях инвестиционният посредник полага грижата за най-добро изпълнение, в съответствие с тази Политика.



Чл. 3. При конкретни инструкции от страна на клиента, АЛАРИК СЕКЮРИТИС ООД изпълнява нареждането, следвайки тези инструкции, като по отношение на факторите, които определят най-доброто изпълнение в най-добър интерес на клиента, за които няма инструкции, АЛАРИК СЕКЮРИТИС ООД прави съответна преценка, като специалните инструкции на клиента могат да попречат на АЛАРИК СЕКЮРИТИС ООД да предприеме необходимите действия за постигане на най-добър резултат при изпълнение на нареждания на клиенти в съответствие с настоящата политика, за тази част от нареждането, до която се отнасят специалните инструкции.
Чл. 4. АЛАРИК СЕКЮРИТИС ООД не може да изпълнява нареждания за сметка на клиенти, ако те не са дали своето предварително съгласие с тази Политика.
Чл. 5. АЛАРИК СЕКЮРИТИС ООД полага разумни усилия да установи най-добрата за клиента цена съгласно условията на нареждането, размер на разходите, вероятност за изпълнение, както и всички други обстоятелства, свързани с изпълнението на нареждането и посочени по-долу в т.6.

ІІ. Фактори за изпълнение на клиентски нареждания, в най-добър интерес на клиента



Чл. 6. За постигане на най-добро изпълнение на клиентските нареждания, АЛАРИК СЕКЮРИТИС ООД преценява относителната значимост на следните фактори:
а) Цена: Цената, която клиентът ще получи или заплати при изпълнение на неговото нареждане е първостепенен фактор за удовлетворяване на критериите за най-добро изпълнение. Когато преценява този фактор, АЛАРИК СЕКЮРИТИС ООД взема пред вид общата сума, която клиентът ще получи или заплати, която включва както цената на самия финансов инструмент, така и всички разходи, свързани с изпълнението на клиентското нареждане, в т.ч. такси за мястото на изпълнение, таксите за клиринг и сетълмент, както и други такси и възнаграждения, платими на трети лица, обвързани с изпълнение на нареждането.
б) Разходи: Разходите във връзка с изпълнението на клиентските нареждания е вторият по значимост фактор, който ИП разглежда наред с цената за финансовите инструменти. Разходите, свързани с изпълнението, включват всички разходи, които са пряко свързани с изпълнението на нареждането, включително такси за мястото на изпълнение, таксите за клиринг и сетълмент, таксите на инвестиционния посредник, до който ще бъде предадено за изпълнение нареждането, както и други такси и възнаграждения, платими на трети лица, обвързани с изпълнение на нареждането. Разходите за определящи и за избора на място за изпълнение на клиентските нареждания.
в) Обем/ брой на финансовите инструменти: Обемът или броят на финансовите инструменти на клиентското нареждане обикновено има пряко отношение към цената на финансовите инструменти и разноските на сделката. В зависимост от обема на нареждането, АЛАРИК СЕКЮРИТИС ООД избира най-подходящото място на изпълнение.
г) Бързина на изпълнението: АЛАРИК СЕКЮРИТИС ООД полага разумни усилия да изпълни всяко клиентско нареждане при първа възможност, което обикновено е възможно на най-представителния пазар за конкретния финансов инструмент. Отчитането на този фактор дава възможност на клиента да се възползва в максимална степен от движението на пазара, което е и в негов най-добър интерес.
д) Осигурен сетълмент: Срочността на приключването на сетълмента, без забава, може да бъде важен фактор, особено при нареждания с голям обем, както и в случаите на нареждания, подадени от професионален клиент. В зависимост от това, и до колкото АЛАРИК СЕКЮРИТИС ООД е наясно с по-нататъшните намерения и цели на конкретния клиент, този фактор може да получи съществена относителна тежест при изпълнение на критериите за най-добро изпълнение.
е) Вид и същност на нареждането: Тези характеристики на клиентското нареждане могат да окажат значително влияние при избора на място на изпълнение, с оглед постигането на оптимална цена и бързина.
ж) Други фактори: В това число, но не ограничено, и евентуални бъдещи разходи по съхранение на финансовите инструменти, предмет на конкретното нареждане, данъчни задължения и други подобни. АЛАРИК СЕКЮРИТИС ООД преценява относимостта на тези фактори само доколкото те са му известни към момента на изпълнение на нареждането.
Чл. 7. АЛАРИК СЕКЮРИТИС ООД преценява относителната значимост на факторите за изпълнение по предходната точка съобразно следните критерии:

а) характеристиките на клиента, при което, и в зависимост от информацията, с която разполага, АЛАРИК СЕКЮРИТИС ООД може да придаде, например, по-голяма значимост на бързината на изпълнение спрямо разходите. От особено значение ще бъде дали клиентът е определен като непрофесионален или професионален;

б) характеристиките на нареждането на клиента, при което, и в зависимост от особеностите му (например специфични изисквания на клиента), различните фактори могат да имат различна относителна тежест;

в) характеристиките на финансовите инструменти, предмет на нареждането;

г) характеристиките на местата на изпълнение, към които нареждането може да бъде насочено за изпълнение.

III. Преценка на факторите с оглед категоризацията на клиента



Чл. 8. (1) Непрофесионални клиенти: при изпълнение на нареждане, подадено от непрофесионален клиент, най-доброто изпълнение на нареждането се определя от общата стойност на сделката, включваща цената на финансовия инструмент и разходите, свързани с изпълнението; за постигане на най-добро изпълнение, в случаите когато съществува повече от един конкурентен инвестиционен посредник, който може да изпълни нареждането и/или повече от едно конкурентни места за изпълнение на нареждане във връзка с финансови инструменти и при извършване на преценка и сравнение на резултатите, които могат да бъдат постигнати за непрофесионалния клиент при изпълнение на нареждането на всяко от местата за изпълнение и от всеки от възможните инвестиционни посредници, посочени в Политиката, които са подходящи за изпълнението му, се вземат предвид комисионната на посредника и разходите за изпълнение на нареждането на всяко от възможните места за изпълнение.
(2) Професионални клиенти – при изпълнение на нареждания, подадени от професионални клиенти в повечето случаи цената и разноските по сделката ще бъдат също определящи за постигане на най-добрия резултат за клиента. Въпреки това, ИП ще преценява значимостта на факторите при всеки отделен случай (например за един хедж фонд бързината за изпълнение и сетълмент може да бъде много по-важна от останалите фактори и др.).

IV. Места за изпълнение на клиентските нареждания и финансови инструменти



Чл. 9. Местата за изпълнение на клиентските нареждания могат да бъдат: регулиран пазар, многостранна система за търговия, систематичен участник, маркет-мейкър, или друг доставчик на ликвидност или лице, което изпълнява сходни на изброените функции в трета държава, или друга система извън Европейския съюз с функции като регулиран пазар или многостранна система за търговия. Към момента на изготвяне и приемане на настоящата Политика, АЛАРИК СЕКЮРИТИС ООД изпълнява клиентските нареждания на следните места за изпълнение, които позволяват на инвестиционния посредник да постигне най-добро изпълнение на нарежданията на клиентите си:
а) за финансови инструменти, допуснати до регулиран пазар в страната,


  • "Българска фондова борса – София" АД – чрез АЛАРИК СЕКЮРИТИС ООД, когато е налице достатъчна ликвидност за изпълнение на нареждането съобразно настоящата Политика;

  • Извън регулиран пазар в страната – чрез АЛАРИК СЕКЮРИТИС ООД, когато на регулирания пазар не е налице достатъчна ликвидност и при условие, че клиентът е предварително уведомен и е дал изрично съгласие за това, и при условие че по този начин ще се постигне най- добро изпълнение за клиента.

По смисъла на настоящата точка “достатъчна ликвидност” означава наличието на такова търсене, или предлагане (според вида на нареждането) на конкретния финансов инструмент, за който се отнася клиентското нареждане, при което съответното нареждане може да бъде незабавно изпълнено, и според преценката на АЛАРИК СЕКЮРИТИС ООД евентуалното му изпълнение не би довело до деформиране на търсенето, респективно предлагането.

Разходите за изпълнение, в зависимост от мястото на изпълнение, са посочени в Тарифата за таксите и комисионите на АЛАРИК СЕКЮРИТИС ООД.
б) за финансови инструменти, допуснати до регулиран пазар в чужбина,


  • На съответния регулиран пазарне пряко, като АЛАРИК СЕКЮРИТИС ООД предава нареждането за изпълнение от свои чуждестранни контрагенти, които пряко или чрез брокер са членове на този пазар.

  • Чрез многостранна система за търговия – не пряко, като АЛАРИК СЕКЮРИТИС ООД предава нареждането за изпълнение от свои чуждестранни контрагенти, които пряко или чрез брокер са членове на такава система. Когато финансовият инструмент, за който се отнася конкретното клиентско нареждане, се търгува едновременно на регулиран пазар и на многостранна система за търговия, и при липса на изрични указания от клиента относно мястото на изпълнение, АЛАРИК СЕКЮРИТИС ООД ще го определи съобразно настоящата Политика.

По смисъла на настоящата точка “съответния регулиран пазар” означава фондовата борса или друг регулиран пазар, който е типичен за конкретния финансов инструмент, в зависимост от емитента, вида валута и други фактори. За илюстрация, типичен регулиран пазар за акциите на MICROSOFT, търгуеми в щатски долари са борсата в Ню Йорк и NASDAQ, За същите акции, но в евро, типичният пазар е борсата във Франкфурт на Майн и XETRA. В този смисъл, АЛАРИК СЕКЮРИТИС ООД може да предаде клиентските нареждания за изпълнение на следните фондови борси и многостранни системи за търговия: NEW YORK, NASDAQ, LONDON, PARIS, FRANKFURT/MAIN, XETRA, други фондови борси в държава-членка, OSLO, ZURICH, TOKYO, SYDNEY. Този списък с места за изпълнение не е изчерпателен. АЛАРИК СЕКЮРИТИС ООД може да използва и други места за изпълнение, за които счете, че са подходящи в съответствие с тази Политика. Клиентът следва да се запознава периодично със списъка на местата за изпълнение от интернет страницата на АЛАРИК СЕКЮРИТИС ООД – www.alaricsecurirties.com.


Чл. 10. Списък на места за изпълнение на клиентски нареждания:


  • NYSE – New York Stock Exchange, AMEX – American Stock Exchange, NASDAQ – NASDAQ Stock Market, CHX - Chicago Stock Exchange, NYMEX - New York Mercantile Exchange, MIAX OPTIONS EXCHANGE, CDE - Exchange - Montreal Exchange, BOX - BOX Options Exchange, NSX – NATIONAL STOCK EXCHANGE, CBSX - CBOE STOCK EXCHANGE, ITG – ITG FOREING EXCHANGE, BEX – BOSTON EQUITIES EXCHANGE, BATEUK - Exchange BATS Europe, SFB - Swedish Stock Exchange, BM - Bolsa de Madrid, SBF - Euronext France, AEB - Euronext NL Stocks, PSE - Philippine Stock Exchange, LSE - London Stock Exchange, BVME - Borsa Italiana, LAVA - LavaFlow ECN, SE - International Securities Exchange LLC, FWB - Frankfurt Stock Exchange, SBVM - Euronext Brussels Stocks, TSE - Tokyo Stock Exchange, PURE, CBOE - Chicago Board Options Exchange, SWB - Stuttgart Stock Exchange, CHIXDE - CHI-X Europe Ltd, CHIX_CA - Chi-X Canada, CHIXEN - Exchange - CHI-X Europe Ltd Clearnet, BATEEN - Exchange - BATS Europe, BATS - U. S. STOCK EXCHANGE, TRQXDE - Exchange - Turquoise DE - изпълнява клиентски нареждания за сделки с приети за търговия на тези пазари акции, облигации, дялове, компенсаторни инструменти и други финансови инструменти.




  • „Многостранна Система за Търговия” „БАТС”, „Айланд”, „Арка” (BATS, Island, Arca) - изпълнява клиентски нареждания за сделки с приети за търговия на този пазар акции, облигации, дялове, компенсаторни инструменти и други финансови инструменти

Предимствата и недостатъците на посочените по-горе места за изпълнение на клиентски нареждания зависят най-вече от характеристиките на финансовите инструменти, за които съответният клиент е подал нареждане. При условие, че сделка за покупка/продажба на определен финансов инструмент може да бъде изпълнена и на две посочени места, то ИП следва да се съобрази:


а) Преди всичко с предпочитанията на клиента за място на изпълнение, като дори и при посочено такова от клиента ИП трябва да го запознае с разходите за изпълнение на това място;
б) В случай, че клиентът не е посочил конкретно място за изпълнение - с размерът на разходите за изпълнение, като при равни други условия ИП изпълнява конкретното клиентско нареждане на това място, което ще генерира по-малко разходи за клиента и при условие, че това не ощетява клиента по друг начин.
в) Списъкът с места за изпълнение не е изчерпателен. ИП може да изпълнява клиентски нареждания и на други места за изпълнение, за които счете че са подходящи в съответствие с тази Политика и при положение, че има споразумение с инвестиционен посредник, който да изпълни нарежданията там.
г) В случаите, в които ИП изпълнява непряко клиентски нареждания за финансови инструменти, допуснати до регулиран пазар в чужбина, то местата за изпълнение и инвестиционните посредници (изпълняващи брокери), до които се изпращат клиентските нареждания за изпълнение се определят и оценяват по следната процедура и съобразно следните критерии:


  • В края на всеки 6-месечен период управителите на ИП изготвят и представят на вниманието на общото събрание на ИП анализ за възможните нови места за изпълнение на клиентски нареждания посредством досегашни партньори инвестиционни посредници или нови инвестиционни посредници. Анализът обхваща детайлно описание на новите места за изпълнение и условията за работа на новите партньори инвестиционни посредници с акцент върху по-добри условия за гарантиране интереса на клиентите и минимизиране на разходите им. Анализът изследва и доколко условията на новите места за изпълнение и новите партньори инвестиционни посредници отговарят на нормативните изисквания на ЗПФИ.




  • На базата на изготвения анализ управителите отправят мотивирано предложение за добавяне на нови места за изпълнение на клиентски нареждания и съответно подписване на договори с нови партньори инвестиционни посредници и свикват общо събрание на ИП.




  • Общото събрание на ИП решава относно мотивираното предложение съобразно следните критерии:




    1. възможно най-добра гаранция за защита на интересите на клиента с оглед строгост на нормативната регулация, фонд за компенсиране на инвеститорите, защитни клаузи в полза на клиента;

    2. по-малко разходи за клиента;

    3. брой и видове финансови инструменти, които се предлагат;

    4. характеристики на техническата платформа.

д) ИП ще оценява и анализира редовно възможните нови места за изпълнение и ще актуализира списъка по-горе. В тази връзка клиентът следва да се запознава периодично със списъка на местата за изпълнение от интернет страницата на ИП.


е) С цел постигането на най-добър резултат за клиента, клиентските нареждания могат да бъдат изпълнявани и извън регулиран пазар или многостранна система за търговия, при условие, че клиентите са предварително уведомени и са дали изрично съгласие за това.
ж) По отношения на някои финансови инструменти е възможно реално изпълнение на сделката само на едно място за изпълнение. При изпълнение на клиентско нареждане при такива обстоятелства, се счита, че ИП е постигнал най-добрия резултат за клиента.

Чл. 11. Изпълнение на нареждания на клиенти за финансови инструменти, допуснати до регулиран пазар в чужбина


  1. Списък на лицата, до които Аларик Секюритис ООД предава за изпълнение нареждания за финансови инструменти, допуснати до регулиран пазар в чужбина:



  • Interactive Brokers (U.K.), със седалище гр. Лондон, Великобритания, лицензиран да извършва дейност като инвестиционен посредник от Financial Services Authority. FSA register entry number 208159 (http://www.fsa.gov.uk/register/);




  • Interactive Brokers LLC (USA), със седалище Greenwich, CT (Connecticut, USA), лицензиран да извършва дейност като инвестиционен посредник от US Securities and Exchange Commission и the Commodity Futures Trading Commission;




  • CHARLES SCHWAB & CO., INC. (USA), със седалище San Francisco, USA, лицензиран да извършва дейност като инвестиционен посредник от US Securities and Exchange Commission;




  • Pershing LLC (USA), със седалище Jersey City, USA, лицензиран да извършва дейност като инвестиционен посредник от US Securities and Exchange Commission.



(2) Инвестиционните посредници, до които ИП подава за изпълнение клиентските нареждания разполагат с необходимите споразумения и механизми за най-добро изпълнение на клиентските нареждания.
(3) ИП анализира споразуменията и механизми за най-добро изпълнение на клиентските нареждания, приети от инвестиционните посредници, до които ИП предава за изпълнение нарежданията. ИП следва да установи, че тези споразумения и механизми предвиждат инвестиционните посредници, до които ИП предава за изпълнение нарежданията да полагат разумни усилия да установят най-добрата за клиента цена съгласно условията на нареждането, размер на разходите, вероятност за изпълнение, както и всички други обстоятелства, свързани с изпълнението на нареждането.
(4) При конкретни инструкции от страна на клиента, ИП предава за изпълнение нареждането, следвайки тези инструкции, като по отношение на факторите, които определят най-доброто изпълнение в най-добър интерес на клиента, за които няма инструкции, инвестиционният посредник, който изпълнява нареждането прави съответна преценка. Всички специални инструкции на клиента могат да попречат на посредника да предприеме необходимите действия за постигане на най-добър резултат при изпълнение на нареждания на клиенти в съответствие с политиката за изпълнение на нареждания, за тази част от нареждането, до която се отнасят специалните инструкции.
(5) Списъкът по ал.1 с инвестиционни посредници, на които ИП предава клиентските нареждания за изпълнение, не е изчерпателен. Инвестиционният посредник може да използва и други инвестиционни посредници, за които счете че са подходящи в съответствие с тази Политика. Инвестиционният посредник ще оценява и анализира редовно възможните нови инвестиционни посредници, на които ИП да подава или предава клиентските нареждания и ще актуализира ал.1 по-горе. В тази връзка клиентът следва да се запознава периодично със списъка на инвестиционни посредници, на които ИП да предава клиентските нареждания от интернет страницата на инвестиционния посредник- www.alaricsecurities.com.
(6) Инвестиционният посредник допълва нови инвестиционни посредници, които да изпълняват клиентски нареждания, като отчита и следните фактори:


  1. наличието на необходимите лицензи и разрешения и защита на клиента, максимално близка до нормативните изисквания в България или по-строга;

  2. брой и видове услуги, които се предлагат;

  3. покритие на различни пазари;

  4. размер на таксите и комисионите;

  5. характеристики на техническата платформа;

  6. добра репутация.

(7) След постигане на договореност с инвестиционен посредник, който да изпълнява клиентски нареждания и да бъде включен в настоящата политика, ИП незабавно добавя данните на инвестиционния посредник в електронната страница на ИП, откъдето клиентите се запознават с тази нова възможност. Клиенти, с които не се ползва електронната страница и електронен адрес като средство за комуникация (в случай, че има такива), се уведомяват за промените по описания в договора им ред.

V. Подаване и изпълнение на клиентските нареждания



Чл. 11. (1) След подписване на договор с ИП, клиентите подават нареждания с най-малко следната информация:

  • имена (наименование) и уникален клиентски номер на клиента и на неговия представител, а ако такива номера не са присвоени - съответните идентификационни данни;

  • вид, емитент, уникален код на емисия или наименование на инструмента, съответно характеристики на деривативния финансов инструмент и брой на финансовите инструменти, за които се отнася нареждането;

  • вид на нареждането (лимитирано, пазарно, др.);

  • същност на нареждането (покупка, продажба, замяна и др.);

  • единична цена и обща стойност на нареждането;

  • срок на валидност на нареждането;

  • инвестиционен посредник, който да изпълни нареждането, ако клиентът определи такъв;

  • място на изпълнение, на което да бъде изпълнено нареждането, ако клиентът определи такова;

  • количествено изпълнение на нареждането (частично, изцяло);

  • начин на плащане;

  • дата, час и място на подаване на нареждането;

  • други специфични инструкции на клиента.


(2) В нареждането се вписва и неговият уникален пореден номер.
(3) Подаване на нарежданията чрез пълномощник се извършва само ако той представи нотариално заверено пълномощно, което съдържа представителна власт за извършване на разпоредителни действия с финансови инструменти и декларация от пълномощника, че не извършва по занятие сделки с финансови инструменти, както и че не е извършвал такива сделки в едногодишен срок преди подаване на поръчката. Копие от документа за самоличност на клиента, съответно на неговия представител, заверено от него и от лицето, което сключва договора за ИП. Заверката се извършва с полагане на надпис "вярно с оригинала", дата и подпис на лицето, което извършва заверката.
(4) ИП може да приема нареждания за сделки с финансови инструменти, подадени по телефона или чрез друг дистанционен способ за комуникация от клиенти, които вече са идентифицирани от посредника и имат договор с него. В съответствие с реда, предвиден във вътрешните правила на посредника, преди да приеме съответното нареждане, ИП задава въпроси за данните на клиента, за да се увери в идентификацията на последния, като съответните телефонни разговори, електронни съобщения или друг вид комуникация се записват/ запазват от посредника. В този случай ИП до края на работния ден съставя документ, съдържащ данните по ал. 1 и данните - предмет на декларациите по чл. 35, ал. 1 от Наредба 38, с който удостоверява съдържанието на дистанционно подаденото нареждане.
(5) Алинея 4 не се прилага спрямо нареждане, подавано от представител, който не е удостоверил пред ИП представителната си власт, или от пълномощник, който предварително не е представил пред ИП документите по чл. 25 от Наредба 38.
(6) ИП може да изпълнява нареждания на клиенти по ал. 1 чрез електронна система за търговия, която гарантира спазването на изискванията на Наредба 38 и осигурява достъп на клиента до определено място за изпълнение. Достъпът до системата по предходното изречение и въвеждането на нареждания от клиента се осъществява чрез електронен сертификат, издаден на негово име.
(7) При приемането на нареждане лицето, което го приема, проверява самоличността на клиента, съответно на неговия представител.
(8) ИП предоставя на клиента подписан екземпляр от приетото нареждане по ал. 1, освен ако то е подадено съгласно ал. 4 и 6.
(9) ИП отказва да приеме нареждане, което не отговаря на изискванията по ал. 1 или е подадено от пълномощник, без да са спазени изискванията по ал. 3.
Чл. 12. (1) При приемане на нареждане ИП изисква от клиента, съответно от неговия представител, да декларира дали:

  • притежава вътрешна информация за финансовите инструменти, за които се отнася нареждането, и за техния емитент, ако финансовите инструменти, за които се отнася нареждането или на базата на които са издадени финансовите инструменти - предмет на нареждането, се търгуват на регулиран пазар;

  • финансовите инструменти - предмет на нареждане за продажба или за замяна, са блокирани в депозитарната институция, в която се съхраняват, дали върху тях е учреден залог или е наложен запор;

  • сделката - предмет на нареждането, представлява прикрита покупка или продажба на финансови инструменти.


(2) Извършва се проверка дали инструментите са налични по подсметка на клиента и дали не са блокирани, заложени или запорирани, се извършва от попечителя по негова инициатива или по искане на инвестиционния посредник, чрез който се извършва сделката за продажба. Специална поверка за спазване на изискванията по тази алинея не се извършва при подаване на нареждане чрез електронна система за търговия, ако електронната система не допуска сключването на сделки с блокирани, заложени или запорирани финансови инструменти или с финансови инструменти, които не са налични по съответната сметка.
(3) Инвестиционният посредник няма право да изпълни нареждане на клиент за сделки с финансови инструменти, ако това би довело до нарушение на ЗПФИ, ЗПЗФИ, Закона за дружествата със специална инвестиционна цел или други действащи нормативни актове. Клиентът е длъжен да уведоми инвестиционния посредник за всички обстоятелства относно даденото нареждане, които са му известни или е следвало да му бъдат известни и които могат да са от значение за спазване изискването на предходното изречение. Знанието на закона се предполага. В случай, че клиентът не е уведомил инвестиционния посредник за такова обстоятелство и последният е изпълнил негово нареждане в нарушение на разпоредбите на тази алинея, то инвестиционният посредник има право да търси възстановяване на настъпилите в тази връзка вреди, ако е понесъл такива, от клиента.
Чл. 13. ИП изпълнява клиентски нареждания при следните условия:

    • незабавно и точно регистриране и разпределение на нарежданията;

    • незабавно изпълнение по реда на постъпването им на идентични клиентски нареждания, освен когато характеристиките на нареждането или преобладаващите пазарни условия правят това неосъществимо или интересите на клиента изискват друго;

    • инвестиционният посредник информира непрофесионалния клиент за възникналите обективни трудности, препятстващи точното изпълнение на нарежданията, незабавно след тяхното узнаване.


Чл. 14. (1) ИП отказва да изпълни нареждане на клиент, ако клиентът, съответно неговият представител, откаже да подаде декларацията по чл. 13, ал. 1 по-горе, декларирано е, че притежава вътрешна информация или декларира, че сделката - предмет на нареждането, представлява прикрита покупка или продажба на финансови инструменти. Отказът по изречение първо се удостоверява с отделен документ, подписан от клиента. В случай че клиентът откаже да подпише отказът, връчването му се удостоверява с подписа на служител от отдел "Вътрешен контрол".
(2) ИП няма право да изпълни нареждане, ако е декларирано или ако установи, че финансовите инструменти - предмет на нареждането за продажба, не са налични по сметката на клиента при попечителя или са блокирани в депозитарна институция, както и ако върху тях е учреден залог или е наложен запор.
(3) Забраната по ал. 2 по отношение на заложени финансови инструменти не се прилага в следните случаи:

  • приобретателят е уведомен за учредения залог и е изразил изрично съгласие да придобие заложените финансови инструменти, налице е изрично съгласие на заложния кредитор в предвидените по Закона за особените залози случаи;

  • залогът е учреден върху съвкупност по смисъла на Закона за особените залози.


(4) Забраната по ал. 2 по отношение на нареждане за продажба на финансови инструменти, които не са налични по сметка на клиента, не се прилага в случаите, определени с наредба.
VI. Политика за обединение и разделяне на нареждания
Чл. 15. ИП може да обединява само нареждания на клиенти, касаещи един и същ вид финансови инструменти и нареждания, които не се различават по своя вид и същност.
Чл. 16. Допустимо е обединението на нареждания, чиято характеристика „количествено изпълнение” е различна, т.е. нареждания които се изпълняват „частично” с такива, които се изпълняват „изцяло”.
Чл. 17. ИП няма право да изпълнява нареждане на клиент, като го обединява с други клиентски нареждания, освен когато са спазени следните условия:

  1. обединението на нарежданията няма да е във вреда на който и да е от клиентите, чиито нареждания се обединяват;

  2. ИП е разяснил на всеки клиент, чието нареждане се обединява, че обединяването може да е неизгодно за клиента във връзка с конкретното нареждане;

  3. прилагане на описаната в настоящия раздел политика за разделяне на нареждания, съдържаща достатъчно подробни, ясни условия за справедливото разделяне на обединените нареждания, включително указваща как обемът и цената на нарежданията определят разделянето им и уреждането на случаите на частично изпълнение.


Чл. 18. ИП не може да обединява:

1. лимитирани и пазарни нареждания за покупка или продажба на финансови инструменти на клиенти.

2. лимитирани нареждания за покупка или продажба на финансови инструменти на клиенти, когато тези нареждания се различават по посочената лимитирана цена на финансовия инструмент.

3. нареждания за покупка или продажба на финансови инструменти на клиенти, които са подадени в различни работни дни, както и такива които са с различен срок на валидност.

4. нареждания за покупка или продажба на финансови инструменти на клиенти, които са диференцирани според мястото си на изпълнение.
Чл. 19. Обединените клиентски нареждания се разделят въз основа на следните критерии:

1. дата и час на подаване;

2. единична цена;

3. обща стойност на нареждането;

4. зададени от клиента параметри за количествено изпълнение;

5. други конкретни инструкции на клиента.


Чл. 20. Разделянето на обединените нареждания се осъществява в съответствие с принципа на „справедливо разделяне”, съобразно който никой клиент не може да получи повече или по-малко финансови инструменти от изрично нареденото количество за покупка, както и повече или по-малко парични средства от дължимите вследствие на изпълнено нареждане за продажба.
Чл. 21. (1) При пълно изпълнение на обединеното нареждане, разпределянето на резултата става съобразно параметрите на всяко клиентско нареждане и при спазване на принципите, установени в Наредба № 38 и настоящата политика. В случай, че е налице частично изпълнение на нареждане, което обединява две или повече лимитирани клиентски нареждания, разпределението на свързаните сделки става пропорционално на обема на всяко нареждане и съобразно датата и часа на приемането му, без да се ощетява никой от клиентите, чиито нареждания са били обединени.

(2) При условие, че клиентско нареждане е било изпълнено на по-благоприятна от определената от клиента цена, цялата изгода принадлежи на клиента.
Чл. 22. (1) При условие, че обединеното нареждане за покупка бъде изпълнено на различна пазарна цена за различни части от общия обем на нареждането, разпределението на свързаните сделки (финансови инструменти) става въз основа на критерия дата, час на подаване и обем на всяко отделно нареждане.

(2) При условие, че обединеното нареждане за продажба бъде изпълнено на различна пазарна цена за различни части от общия обем на нареждането, разпределението на свързаните сделки и резултатите от тях става въз основа на критерия дата, час на подаване и единична цена и обща стойност на всяко отделно нареждане.

(3) Правилата по ал. 1 и 2 се отнасят за нареждания, при които цената на финансовите инструменти не е лимитирана, а се определя към момента на изпълнение на нареждането.
Чл. 23. В случаите, когато ИП обединява нареждане на клиент с едно или повече други клиентски нареждания и така обединеното нареждане е изпълнено частично, той разпределя свързаните сделки – резултат от изпълнение на нареждането съгласно настоящата политика за разделяне на нареждания.
Чл. 24. В случаите, когато ИП е обединил сделка на лице, което работи по договор за него, с едно или повече нареждания на клиенти, няма право да разделя сключените сделки по начин, който е във вреда на клиента.

VII. Процедура по подаване на клиентски нареждания

Чл. 25. (1) ИП структурира отношенията си с инвестиционните посредници, които изпълняват клиентските нареждания посредством електронна платформа за търговия.

(2) След като подпише договор с ИП, клиентът избира как да подава нареждания до ИП (в офиса на ИП, по телефона или направо чрез електронната платформа). При подаване на нареждания в офиса на ИП или по телефона, ИП изпълнява нареждането чрез електронната платформа. При подаване на нареждания направо по електронната платформа, клиентите се идентифицират с уникален ПИН код, генериран за тях от самата система. Системата указва инвестиционните посредници, от които се изпълняват нарежданията за търговия с конкретни финансови инструменти. Системата осигурява изпълнението на нарежданията по реда на регистрирането им в нея (съответно идентични клиентски нареждания с идентични финансови инструменти адресирани до идентични инвестиционни посредници за изпълнение ще бъдат изпълнявани по реда на постъпването им). Клиентите ще превеждат съответните такси и разноски за изпълнение на нарежданията съгласно Тарифата на ИП. Клиентите превеждат необходимите парични средства по клиентски сметки на инвестиционните посредници, които ще изпълняват нарежданията или по сметки при попечител. Финансовите инструменти на клиентите ще бъдат държани на тяхно име или по клиентска подсметка на инвестиционния посредник, изпълняващ нареждането или при попечител, в зависимост от конкретния случай и избора на клиента.
(3) В зависимост от това дали клиентските парични средства и финансови инструменти ще бъдат съхранявани по клиентска подсметка на АЛАРИС СЕКЮРИТИС ООД, или на друг инвестиционен посредник, който ще изпълнява нарежданията или в попечител, клиентът, със съдействието на ИП, подписва с последните договор за съхранение на паричните му средства и финансови инструменти. Клиентът получава инструкции съгласно подписания договор по коя сметка да преведе съответните парични средства, необходими за сетълмента на сделките.

(4) ИП обменя данните за клиентите с инвестиционните посредници, които изпълняват клиентските нареждания чрез електронната платформа. В допълнение и съобразно договореностите, ИП предоставя копия от подписаните документи с клиента и сканирани по електронна поща, по факс или на хартия по пощата с обратна разписка. ИП предоставя потвърждения за сключените сделки на клиента съобразно договора с клиента и общите условия, освен ако клиентът не ползва директно електронната платформа за търговия, която автоматично генерира потвърждения за сделките.

VIII. Проверка и актулизация на Политиката



Чл. 26. (1) ИП постоянно следи за ефективността на тази Политика и за качеството на изпълнение на нарежданията при подаване и предаване им на друг посредник, и когато е необходимо взема мерки за отстраняване на установени нередности.
(2) ИП веднъж годишно извършва проверка на тази Политика.
(3) Проверка по ал. 2 се извършва и при всяка съществена промяна, която може да се отрази на възможността на ИП постоянно да осигурява най-добри резултати за изпълнението на нареждания на клиенти при използването инвестиционни посредници, до които се предават за изпълнение клиентските нареждания, както и на местата за изпълнение, които са включени в политиката.
(4) ИП ще уведомява клиентите си за всяка промяна в Политиката, като пуска съобщение и актуализира последната на електронната страница на посредника.

IX. Заключителни разпоредби


§ 1. Когато в практиката бъдат констатирани проблеми, чието преодоляване изисква изменение или допълване на тaзи Пoлитика, Общото събрание може своевременно да я промени, като се ръководи от законовите изисквания.

§ 2. Управителите могат да издават заповеди и инструкции по прилагането на тaзи Пoлитика.

§ 3. Настоящата Пoлитика се предоставят за сведение и изпълнение на управителите на инвестиционния посредник, на инвестиционния/те консултант/и, работещ/и по договор за инвестиционния посредник, на брокерите и на другите служители на посредника при встъпването им в длъжност и същите предоставят декларация, че са запознати с тях, която се прилага към останалите документи, свързани с изпълнението на задълженията им в ИП.

§ 4. Настоящата Пoлитика се предоставя на всеки клиент, за който е относима за запознаване с нея. Политиката се публикува и на електронната страница на ИП.

§ 5. Настоящите правила са приети от общото събрание на съдружниците на Аларик Секюритис ООД на дата 11.06.2010 г. и са изменени с решение на Общото събрание от 15.10.2010 г. 20.03.2013г.; 13.05.2013г.; 19.06.2013г. 30.04.2014г. и 30.01.2015 г.





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница