Индексът за възприятие на корупцията



Дата23.02.2017
Размер64.48 Kb.
#15532









Индексът за възприятие на корупцията
Корупционният индекс представлява комплексен индикатор, базиран на информация, получена от изследвания на авторитетни международни институции. Индексът на Transparency International измерва нивото на политическа и административна корупция в дадена страна, както го възприемат представителите на бизнеса, анализатори от целия свят, включително и експерти от изследваните държави. Стойността му варира от 10 – показател за ниско ниво на корупция, до 0 – показател за високо ниво на корупция.

И през 2008 година резултатите от CPI ясно показват порочната връзка между бедността, провала на институциите и корупцията. Държави като Сомалия и Ирак отбелязват най-високи нива на възприятие на корупцията. Но дори някои от държавите с по-добри показатели също се оказват сред изоставащите в Индекса за 2008 годинанапример Норвегия и Великобритания. Това показва, че механизмите за контрол могат да бъдат в риск и при най-богатите държави. Transparency International предупреждава, че трайно високите нива на корупция и бедност, които поразяват много от обществата по света, водят след себе си нестихващи хуманитарни кризи. Същевременно данните показват, че повишаването на стойността на индекса с 1 пункт повишава притока на капитали с 0,5% от брутния вътрешен продукт на страната, а средните доходи с до 4%.

Индексът за възприятие на корупцията за 2008 година
През 2008 година Индексът за възприятие на корупцията на международната неправителствена организация Transparency International изследва нивото на корупцията в 180 държави. От създаването му през 1995 година, изследването включва все повече държави, като през последната година техният брой е рекорден. Индексът за възприятие на корупцията за 2008 година е създаден на базата на 13 изследвания, предоставени на Transparency International в периода между 2007 и 2008 година и проведени от 11 независими институции.

Информацията за Индекса е предоставена на TI безвъзмездно. Институциите, които предоставят информация за Индекса за възприятие на корупцията, са: Световната банка, Economist Intelligence Unit, Freedom House, Световен икономически форум, IMD International – Институт за управленско развитие, Център за световна конкурентноспособност, Международна група за търговия, Консултантска група за изследване на политическия и икономически риск, Икономическа комисия за Африка на ООН, Фондация “Бертелсман“, Азиатска банка за развитие, Африканска банка за развитие и Global Insights – Център за изследване на световните пазари. Тъй като сериозните промени, свързани с нивото на корупция в дадена страна протичат относително бавно, TI съставя Индекса на базата на осреднени стойности от две поредни години. Корупционният индекс за 2008 година се базира на изследвания, проведени в периода между 2007 и 2008 година.

Индексът на България
България е включена за първи път в Корупционния индекс на Transparency International през 1998 година със стойност 2.9 пункта. За периода от 1998 до 2002 година изследванията показват бавно, но стабилно повишение на неговите стойности. За периода от 2002 до 2007 година показателят на страната няма съществени промени и се движи около 4 пункта. Индексът на България през 2008 година отбелязва сериозен спад и е със стойност 3.6 пункта. С този показател страната се нарежда на 72 място в класацията.
1998 – 2,9 2003 – 3,9

1999 – 3,3 2004 – 4,1

2000 – 3,5 2005 – 4,0

2001 – 3,7 2006 – 4,0

2002 – 4,0 2007 – 4,1

2008 – 3,6

Индекс за възприятие на корупцията

България 1998 – 2008




Данните на Индекса показват, че скандинавските държави отново доминират в челните позиции на класацията. Стойностите на тези страни през десетте години от съществуването на Корупционния индекс свидетелстват за професионализъм и прозрачност в работата на публичната администрация, съчетани със устойчиво гражданско общество и активна гражданска култура. Първо място в европейската класация заемат Дания и Швеция (стойност на индекса 9,3). Стойности над 9 имат още две европейски държави – Финландия и Швейцария. Средната стойност на индекса за страните от Европейския съюз е 6,48. В сравнение с 2007 година се забелязва известно понижаване както на средната стойност на индекса за целия ЕС, така и намаляване индексите на редица европейски държави – най-сериозно е намалението на индекса на България (от 4,1 през 2007 година до 3,6 през 2008 година), Великобритания (от 8,4 до 7,7), Португалия (от 6,5 до 6,1), Франция (от 7,3 до 6,9), Италия (от 5,2 до 4,8). Сериозно повишение от своя страна показват Кипър (от 5,3 през 2007 година до 6,4 през 2008 година) и Полша (от 4,2 до 4,6).

Сред страните от Централна и Източна Европа най-високи стойности на индекса имат Словения (6,7) и Естония (6,6), а с най-слаби показатели и тази година остават България (3,6) и Румъния (3,8).
Индекс за възприятие на корупцията

Европейски съюз



Индекс за възприятие на корупцията

Тенденции в някои източноевропейски държави




АСОЦИАЦИЯ "ПРОЗРАЧНОСТ БЕЗ ГРАНИЦИ"
БЪЛГАРСКОТО НАЦИОНАЛНО ПРЕДСТАВИТЕЛСТВО НА
TRANSPАRЕNCY INTERNATIONAL

Transparency International (TI) е политически безпристрастна коалиция с идеална цел, която осъществява дейността си посредством мрежа от над 90 национални представителства по цял свят и Международен Секретариат в Берлин, Германия. Целта на организацията е да мобилизира структурите на гражданското общество и бизнеса, както и на представителите на академичните и правителствените среди в опитите си да намали корупцията на национално, регионално и международно равнище.

Българското национално представителство на Transparency International – Асоциация "Прозрачност без граници", е учредена през юни 1998 година. Сред учредителите са изтъкнати личности от всички области на обществения живот: учени, журналисти, адвокати, съдии, представители на неправителствени организации и народни представители от всички парламентарни групи.

Мисията на Асоциация "Прозрачност без граници" е обединяването на усилията на държавните институции, местните власти, частния сектор и медиите с цел провеждането на системни реформи и предприемането на конкретни действия срещу разпространението на корупцията в страната. Основен приоритет в работата на Асоциацията е инициирането и прилагането на методи и програми за противодействие на корупцията на национално и регионално равнище.

Екипът на Асоциация “Прозрачност без граници”

Асоциация “Прозрачност без граници” разполага с широка мрежа от експерти от различни професионални направления, които участват активно в реализацията на проектите и в изработването на аналитичните публикации. В дейностите по организацията, анализа и осъществяване на проектите е ангажиран екипът на асоциацията, който се състои от юристи, политолози и специалисти по европейска интеграция и международни отношения:

Диана Ковачева

Изпълнителен директор

Катя Христова-Вълчева

Програмен директор

Ваня Кашукеева-Нушева

Програмен координатор

Линка Тонева

Програмен координатор

Димо Гроздев

Програмен координатор

Ралица Илкова

Правен консултант

Вяра Маринова

Стажант

Атанас Лещев

Стажант

Ива Михайлова

Офис мениджър



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница