Информация за преценяване на необходимостта от овос на инвестиционно предложение: мвец „Гълабово”



страница1/3
Дата20.08.2018
Размер470.28 Kb.
#81195
  1   2   3
Информация за преценяване на необходимостта от ОВОС на инвестиционно предложение:
МВЕЦ „Гълабово” на р. Давидковска Малка Арда , в землището на с. Любино общ. Ардино обл.Кърджали


  1. Информация за възложителя:

“ХИДРОЕНЕРГЕТИКА РОДОПИ» ЕООД

адрес на управление: с. Баните , ул. «Хан Аспарух» №33

управител: Людмил Александров

лице за контакти: Зарко Келешев. тел 0878177722

II. Обща информация за обекта:


2.1. Обща информация

С предложения план се предвижда изграждане на малка водноелектрическа централа на река Давидковска Малка Арда.

Река “Давидковска Малка Арда” е ляв приток на р. Арда . Изворите й се намират югозападно от вр. “Преспа” (1705 м.н.в. ) Отводнява югоизточните склонове на част от Преспанския дял на Източните Родопи. Тече в дълбока каньоновидна долина ориентирана З – И . Има широк слабозалесен водосбор , който на североизток граничи с водосбора на р. Юговска ( поречие р. Марица) , а на североизток и юг съответно с водосборите на реките Боровица и Малка Арда ( също леви притоци на р. Арда) . Дължината на р. Давидковска Малка Арда от изворите до вливането й в р. Арда е 36 км. , а цялата й водосборна площ 232 км.кв. Водосборната област на Давидковска Малка Арда в хидроложко отношение попада в област с преходно-средиземноморско климатично влияние, и е част от водосбора на р.Арда. Голямата надморска височина дава отражение и върху гъстотата на речната мрежа.

МВЕЦ „Гълабово” ще включва:



  • Водохващане планински тип

  • Безнапорен тунел

  • Напорен тръбопровод

  • Сграда на МВЕЦ

  • Машинна зала

  • Електропровод за свързване на МВЕЦ с енергийната система

Съоръженията ще се разположат в поземлени имоти № 010021 и № 010023 землище на село Любино, ПИ 000471 землище на село Песнопой с обща площ 15.803 дка и горска територия – частна държавна собственост. Територията, върху която предстои да бъде централата е с трайно предназначение – горска територия, с начин на трайно ползване – «Залесена горска територия ».

За всички площи ще се проведат процедури за изключването им от горски фонд , а за водните течения съответните процедури по Закон за водите.




    1. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение:

Предпроектните проучвания за МВЕЦ „Гълабово” са разработени съобразно заложените приоритети в националните, регионалните и общински стратегии, планове и програми за развитие на енергодобива от възобновяеми енергийни източници , опазване на околната среда, и икономическото развитие на региона. С увеличаване дела на „зелената енергия” и реализация на поетите ангажименти на Р. България се намалява количеството на вредните емисии от СО2 в атмосферата.

Нуждата от реализацията на инвестиционното намерение нараства със затихването на някои традиционни за района дейности в т.ч. и тези свързани с тютюнопроизводството и животновъдството.

По данни на статистическия справочник за демографските процеси протичащи в района показват трайни тенденции на депопулация и застаряване на населението. Причините за тези процеси са основно от икономически характер и свиването на пазара на труда. . В тази връзка реализацията на ИП ще доведе до известно смекчаване на тези негативни тенденции. Разглежданият проект дава възможност да се открият нови работни места при строителството и експлоатация на обекта. Освен това чрез данъчните и др. отчисления от печалбата върху произведената ел. енергия ще могат да се финансират различни социални и екологични дейности в община Ардино.

От друга страна изграждането на обекта не е свързано с разрушаването на съществуваща инфраструктура и практически не засяга производителни земеделски земи. Засегнатия горски фонд е с ниска икономическа стойност.

Използването на съществуващите природни дадености в т. ч. и наличните хидроенергийни ресурси е един от пътищата за устойчиво развитие на района и намаляване на ерозията и последствията от поройните дъждове в руслото на реката.


2.3. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности.
Със Заповед № 99 / 27.02.2012г. . на Кмета на Община Ардино са одобрени ПУП и Парцеларен план за обект МВЕЦ „Гълабово” землище с. Любино
За района има изготвени следните планове , които се разполагат в защитените зони както следва:
A. / в ЗЗ „Родопи Средни”


  • КТЯ „Преспа” -1287,6ха от които със смяна на предназначение 169,46 ха

  • КТЯ „Момчиловци - 345,6 ха от тях със смяна предназначение 64,66 ха

  • ПУП ПРЗ за –„Жилищно строителство” в ПИ №№ 1127, 1128, 1129, 1131, и 1223 в м. Блатево, земл. с. Давидково, общ. Баните, обл. Смолян, с обща площ 3,3 ха

  • ПИ 000051 мест. „Старо Хлеве” 0.2692 ха

  • ПИ 001183 мест. „Голема нива” – 0,236 ха

ОБЩО ОТНЕТИ ПЛОЩИ В ЗЗ - 237,93 ха


В процес на изготвяне е ОУП на Спортно туристически център „Перелик” за които се очаква определени територии да попаднат в ЗЗ „Триград – Мурсалица” и ЗЗ „Родопи Средни”
Б./ в ЗЗ «Добростан»


  • КТЯ „Преспа” - 1287,6ха от тях със смяна на предназначение 169,46 ха

  • ПУП ПРЗ за –„Жилищно строителство” в ПИ №№ 1127, 1128, 1129, 1131, и 1223 в м. Блатево, земл. с. Давидково, общ. Баните, обл. Смолян, с обща площ 3,3 ха

  • ПИ 000051 мест. „Старо Хлеве” 0.2692 ха

  • ПИ 001183 мест. „Голема нива” – 0,236 ха

ОБЩО ОТНЕТИ ПЛОЩИ В ЗЗ - 173,27 ха

В./ Съществуващи МВЕЦ
В района най – близко разположените са 2 МВЕЦ, на Давидковска река съответно:

      • МВЕЦ „Хладилника” със застроена мощност 0,186 МWt изградена на р. Давидковска Малка Арда – землище с. Песнопой. Намира се около 4,5 км. под площадката на МВЕЦ „Гълабово”

      • МВЕЦ.” Давидково – 1” със застроена мощност 0,761 МWt изградена на горното течение на р. Давидковска.

      • МВЕЦ.” Давидково – 2” със застроена мощност 0,823 МWt изградена на средното течение на р. Давидковска



2.4. Информация за разгледани алтернативи.
2.4.1. От технологична гледна точка
2.4..1.1. По отношение местоположението на съоръженията и сградата на МВЕЦ :
Местоположението е определено е във връзка с топографските особености на терена, съществуващия хидроенергиен потенциал на речното сечение възможността за достъп до строителните площадки и присъединяване към мрежа 20 kV, при условието да се използва в максимална степен съществуващата инженерна инфраструктура, поради което по отношение разположението на централите не могат да бъдат разработени алтернативи.


  • по отношение на строителните материали:

На етап предпроектни проучвания избора на строителни материали и технологии може да има само препоръчителен характер. В случая се предлага че ще се използват класическите методи за строителство на МВЕЦ. Като алтернатива може да се посочи залагането на стандартизирани материали за намаляване на шума и подобряване на топло и хидроизолацията.


- по отношение на водохващането:
Вариант 1

. За изпълнение на варианта има издадено Разрешително за водоползване №300654/20.12.2004г. от МОСВ – Басейнова Дирекция - Източнобеломорски район – гр.Пловдив. със следните параметри на основните съоръжения:


  • Водохващане с брегово водовземно съоръжение - преливаемият яз е с височина около 13м и кота на твърдия преливник 525.0м,

  • Безнапорен тунел - пресича скалния масив на кота 522.00м и е с размери В/Н=2.4/2.8. и дъкжина 1660.0м

  • Напорен тръбопровод с обща дължина 145м. и диаметър 1200 мм

С цел намаляване зоната на влияние върху речното течение, засегнатите горски терени и местообитания е изготвен Вариант 2
Вариант 2

  • Масивин бент с кота преливник 496.80м и водовземане на кота 492.20м;

  • Слабонапорен тунел с дължина L=1460.0м и напречно сечение В/Н=2.8/2.6м;

  • Напорен тръбопровод с дължина L=115.0м и диаметър DN1400мм;


С новото предложение се намалява котата на завиряване пред бента от 525.0м на 496.80м. По този начит общата заливаемата площ на водното огледало се понижава от 83.42 дка на 3.85 дка. като новото водно огледало попада изцяло в староро речно корито.
- по отношение на деривацията съществуват вариантите:


  • изграждане на подземен тунел

  • изграждане на надземен тръбопровод от стоманени тръби

  • изграждане на надземен тръборовод от вибростъклопласт




  • по отношение на оборудването:

На този етап се разглеждат алтернативи единствено по отношение типа и модела на турбините . Традиционно в случая се изготвя оценка за най-често изплзваните в практиката:



  • вертикални Каплан турбини

  • Michell Banki турбини

  • „Zink” - турбини

  • “S” турбини

Избора на турбините ще се определя преди всичко от хидроенергийните характеристики на водните маси ( пад, застроено водно количество, лимит на преработваните водни маси). При равностойни производствени характеристики алтернативите произтичат от изискванията за ниво на шума не надвишаващо 50dB на разстояние 10 м . от сградата



В заключение може да се посочи, че инвестиционното намерение е без алтернатива по отношение на хидроенергийния ресурс на водното течение и опазването на земеделските площи в района.

2.4.2. От екологична гледна точка

Недостатъчната проученост върху БР в района затруднява изготвянето на прогноза за насоките и интензивността на протичане на сецесионните процеси при „нулева алтернатива” и при реализация на обекта.

Отдалечеността на отделните подобекти от жилищни и обществени сгради, липсата на шумни процеси при експлоатацията са основание да се счита, че изпълнението на централата няма да доведе до дискомфорт в жизнената среда на хората и животните в района.

По данни от редица проучвания в екосистемите на тази надморска височина естествените процеси протичат в посока установяване на коренните видове Обикновен бук (Fagus silvatica ) и Зимен дъб (Quercus petraea) Естественото възобновяване на бука и дъба е затруднено, поради слабата мощност и бедността на почвите. Поради тази причина то се предшества от настаняването на пионерни видове ( Бяла бреза , Бял бор) , като отклоненията могат да бъдат причинени от екстремни природни въздействия – силни ветрове, градушки , аномални температури и др.

Реализацията на проекта ще доведе до повишаване на антропогенното присъствие в района и в същото време ще привлече допълнителен финансов ресурс. Това ще позволи създаването на гори с оптимален състав и структура, както и планирането на действени мерки свързани с опазване на биоразнообразието.

Вероятност от проявление на негативни въздействия може да възникне преди всичко за някои водни организми, което се свързава с намаляване на водните маси след водохващането в участък от около 1500 м.

По отношение на останалите животински видове тези проявления макар и в малко по- ниска степен са налични и сега и са резултат от съществуващото антропогенно присъствие в района.


2.4.3. Нулева алтернатива

Остава нереализиран занчителен хидроенергиеен потенциал равняващ се на около 8580 МWч /год .

Нарастване емисиите на СО2 с около 500 кг/ МWч ( или с 4290 т./год при реализиране на пълния лимит за водоползване от 64.89 млн.м.куб/год и бруто пад Н = 64.70 м. – въглеродните емисии са при замяна на разчетното производство от МВЕЦ „Гълабово” с такова от ТЕЦ ).

На фона на трайно изразените депопулационни процеси с прилагането на „нулевата алтернатива” определено ще се запазят тенденциите за деградация на формиралите се полуестествени съобщества, а така също и на съществуващите агрофитоценози



2.5. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството.
Инвестиционното намерение ще бъде изпълнено на територията на община Ардино в землищата на селата Любино ЕКАТТЕ 44584 и Песнопой - ЕКАТТЕ 55912 върху имоти извън регулация.
Географски координати (WGS 1984)



B

L

 

gradusi

min

sek

gradusi

min

sek

Вводовземане

41

40

56.7

25

5

32.6

Иизтичало МВЕЦ

41

40

47.5

25

6

37.8

Обекта попада в Западни Средни , Район за планиране – Южен Централен - код по NUTS BG 05, Област – Кърджали - код по NUTS BG 056

За площадката на ИП е изготвен ПУП с който са обособени поземлени имоти № 010021 (образуван от ПИ № 010010); № 010023(образуван от ПИ № 010017) и в землището на с. Любино и ПИ 000147 в землището на с. Песнопой (образуван от ПИ № 000433). Общата площ на имотите е 15.803 дка. Утвърдения ПУП е за изграждане на малка водноелектрическа централа на река Давидковска Малка Арда Територията, върху която се предлага да бъде изградена централата е с трайно предназначение – горска територия, с начин на трайно ползване – «Залесена горска територия ».


Обект

Землище

Собственост

Управлява се от

МВЕЦ „Гълабово”

с. Любино

с. Песнопой



ДАГ

ДЛ - Ардино

МОСВ

БД ИБР

Предвижда се площадката за МВЕЦ “Гълъбово ” да бъде на десния бряг по течението на р.Давидковска Малка Арда. Водовземното съоръжение и вход слабонапорен тунел са ситуирани в имот№ 010021 от землището на с.Любино. Изход слабонапорен тунел, водна камера, напорен тръбопровод и сграда централа се разполагат в имот № 010023 от землището на с.Любино.


2.6. Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет.
МВЕЦ “ГЪЛЪБОВО” е деривационна централа на течащи води. Новата схемата на застрояване включва следните основни подобекти:


  • Масивин бент Водовземане за застроено водно количество Qз=4.2м3/сек на кота 492.20м;

  • Слабонапорен тунел с дължина L=1525.0м и напречно сечение В/Н=2.8/2.6м;

  • Водна камера с РГВН=495.50м;

  • Напорен тръбопровод с дължина L=115.0м и диаметър DN1400мм;

  • Сграда централа с РДВН=430.0м, нетен пад Нн=64.70м;

  • Електропровод 20кВ.


Водохващане.
За обекта ще се изгради водохващане включващо преливаем бент и съоръжения. При тях конструкцията гарантира оводняването на реката и поддържането на минималното екологично водно количество както и максимално съхраняване на естествения й режим

Бента е предвиден с кота преливник 496.80 м. и дължина 28.0 м, промивен отвор В/Н=1.0/1.0м, За осигуряване на минималното екологично водно количество и за оводняване на участъка от яза до централата при яза се залага екологичен отвор и рибен проход.



Вземайки под внимание топографската даденост в района масивният бент се предвижда да се изгради при кота дъно река 490.8м. Преливния профил на масивния бент ще бъде оформен като безвакуумен на кота 496.80м. Височината на бента ще бъде 6.0м. В тялото на масивния бент се предвижда изграждане на остовен изпускател В/Н=0.8/0.8м.

Водовземането се предвижда да бъда брегово, разположено на десния бряг на реката. Водовземането ще бъде потопено на кота дъно 492.20м.
Деривация


  • Нисконапорен тунел - с реализацията на Вариант 2 безнапорния тунел се променя в слабо напорен тунел (Нн=10м(1Ьаг), което води до отпадане на страничен преливник за форсирани водни маси и намаляване на дължината на тунела от 1660.0м на 1460.0м.

  • Водна камера – разполага се на изход нисконапорен тунел. Изпълнява се изцяло от стоманобетон и се състои от преходна камера, средна камера и входна камера с която се осъществява връзката с напорния тръбопровод. Тук се изгражда праг за задържане на наносите и фина решетка. Отчитайки загубите на напор в слабонапорния тунел във водната камера се формира РГВН=495.70м.

  • Напорен тръбопровод - С цел да се намалят загубите на напор диаметърът на тръбопровода е променен от DN1200мм на DN1400мм.спямо вариант 1 . Дължината на тръбопровода се променя от 145.0м на 115.0м. Ще се изпълни с тръби GRP на FLOWTITE клас на напор PN 6 и коравина SN 5000. Напорния тръбопровод ще бъде траншея. Връзката от стъклопластовите тръби към турбините ще се изпълни със стоманени тръби.


МВЕЦ
МВЕЦ „Гълъбово” се предвижда да бъде изграден на кота 430.0м. Ще се състои от три основни блока :

  • машинна зала

  • административен блок и стая за почивка на персонала

  • електрически блок

Машинната зала ще бъде вкопана в терена и в нея ще се монтира хидромеханичното оборудване - 2 бр. турбини Електрическия блок ще се разположи в едноетажна сграда с площ 100 м.кв. и светла височина 3м. . В нея се разполагат и помещенията за КРУ , трансформаторите, командната зала и административния блок.



При новата схема на застрояване се постига мощност на централата 2250кВт при нетен напор 64.70м ( намалява се нетния напор от 92.52м и мощноста на централата от 3280кВт).
Минимални водни количества
По левия бряг на реката ще се изпълни екологичен отвор за Qек.=0.27м3/сек и рибен проход. Рибния праход ще бъде с наклон до 1:20.

2.7. Схема на нова или промяна на съществуваща инфраструктура.
За реализацията и експлоатацията на обекта е необходимо да се изгради обслужващ път. Същия може да се осъществи като изпълнение на около 500 м. отсечка за връзка със съществуващ горски път.

Присъединяването на МВЕЦ към енергийната система ще се осъществи от „ЕВН България” АД – гр. Пловдив , което е разпределително предприятие на територията на общ. Ардино. Електропровода 20 kV от националната елктропреносна мрежа преминава в близост до МВЕЦ Електрическата схема е тип единичен блок «генератор-трансформатор с прекъсвач 20kV

Водоснабдяването на обекта с питейно- битови води ще се осъществи от собствен водоизточник.

Отпадните води е предвидено да се събират в изгребна яма или ще се пречистват в модулно пречиствателно съоръжение.

Връзката на водовземното съоръжение с водната камера ще се осъществи посредством поздземен безнапорен тунел с дължина 1525 м. и напречно сечение В/Н = 2,8 / 2.6 м. , а на водната камера с централата посредством напорен тръбопрпвпд с дължина 115м. DN 1400 мм.
Мястото на централата е съобразено със следните фактори:


  • възможност за изграждане на строително отклонение от съществуващ път към площадката на обекта

  • осигуряване на максимално възможния напор при минимално заливане на земи.

  • гарантиране на необходимия екологичен минимум на речното течение

  • минимално въздействие на етапа на строителство върху околната среда.

  • минимизиране шума, вибрациите и битовите замърсявания при експлоатацията на съответната централа.



2.8. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване.
Срокът, за който ще бъде изградено и въведено в експлоатация инвестиционното намерение е около 24 месеца. Този срок включва следните подетапа:

  1. предварителен етап (около 6 месеца) – проектиране, съгласуване, получаване на разрешения, избор на доставчици и изпълнители и сключване на договори за възлагане.

строителство – (около 15 месеца)- включва дейности по строителство, доставка и монтаж на оборудване, вертикална планировка и довършителни работи, рекултивация и озеленяване;

  1. заключителен етап (около 3 месеца) – приемателни комисии, получаване на разрешение за въвеждане на обекта в експлоатация).

Предвижда се рекултивация на терена на площадката след евентуалното и закриване.

2.9. Предлагани методи за строителство.
Съгласно Наредба № 1/30.07.2003г. (в сила от 03.08.2003г.) за номенклатурата на видовете строежи, с което се определя тяхната характеристика, значимост, сложност и рискове при експлоатацията, посочени в чл. 137 ал. 1 от ЗУТ. Настоящата информация за оценка на необходимостта от изготвяне на доклад за ОВОС е изготвена на базата на предварителни проучвания, поради което тук изложените методи за строителство се базират на традиционно използваните такива за този тип обекти.
2.10. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията.
По време на строителството се предвижда използването на характерните за този вид обекти стандартизирани строителни материали


  • баластра и филц – доставени от пресевна инсталация

  • вода условно чиста за строителни нужди

  • почвени материали за вертикална планировка – добити при изкопните работи

Основни строителни материали: бетонови /стоманобетонови/ дренажни и канализационни тръби, полиетиленови тръби, стоманени профили и елементи, арматурно желязо, тухли, керемиди, плочки, бои, лакове, варови разтвори, фасониран дървен материал, асфалтобетон и др.

В периода на строителство протичащият речен отток няма да претърпи количествени изменения, а само ще бъде насочван през част от речното легло, посредством отбивните съоръжения. В периода на експлоатация също няма да настъпят количествени изменения на хидроложките характеристики, тъй като централата само преработва допустимите с разрешителното за водоползване масиот реката .

Яза на създава изкуствено езеро с ретензираща способност и не е в състояние да преразпределя оттока на реката.

За промиването на отложените над яза дънни наноси е прието благоприятно решение чрез изграждането на промивен отвор.


Каталог: ovos


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница