Инструкция № iз-491 от 28 март 2007 Г. За експлоатацията на пожарната техника на национална служба "пожарна безопасност и защита на населението" – мвр



страница1/14
Дата08.09.2017
Размер1.27 Mb.
#29774
ТипИнструкция
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14

ИНСТРУКЦИЯ № IЗ-491 ОТ 28 МАРТ 2007 Г. ЗА ЕКСПЛОАТАЦИЯТА НА ПОЖАРНАТА ТЕХНИКА НА НАЦИОНАЛНА СЛУЖБА "ПОЖАРНА БЕЗОПАСНОСТ И ЗАЩИТА НА НАСЕЛЕНИЕТО" – МВР


Издадена от Министерство на вътрешните работи
Обн. ДВ. бр.34 от 1 Април 2008г.

Глава първа.ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ


Чл. 1. С тази инструкция се урежда редът за организиране и осъществяване експлоатацията на пожарната техника (ПТ) на Национална служба "Пожарна безопасност и защита на населението" - МВР (НСПБЗН - МВР).

Чл. 2. (1) Инструкцията се прилага и в структурните звена на НСПБЗН - МВР, създадени по чл. 107, ал. 1 от Закона за Министерството на вътрешните работи (ЗМВР), както и в други структурни звена на МВР, експлоатиращи ПТ.

(2) Инструкцията може да се използва като методическо пособие от търговци по смисъла на чл. 108 ЗМВР, осъществяващи пожарогасителна и аварийно-спасителна дейност (ПГ и АСД) на територията на страната, и доброволните формирования, създадени по чл. 110 ЗМВР.

Чл. 3. Редът за експлоатацията, съхранението и отчетността на ПТ се определя и от Инструкция № I-83 от 31.VIII.1994 г. за експлоатация, планиране и материално-техническо осигуряване на моторните превозни средства, инженерната и бойна техника в МВР, Инструкция № I-125 от 2.VII.2004 г. за отчетността на материалните активи (ДМА и ДЗ) в МВР, както и заповедите и указанията на директорите на НСПБЗН - МВР, дирекция "Материално-техническо осигуряване и социално обслужване" - МВР (ДМТОСО - МВР), областните дирекции "Пожарна безопасност и защита на населението" (ОДПБЗН) и от екплоатационно-техническата документация, издадена от производителите.


Глава втора.КЛАСИФИКАЦИЯ НА ПОЖАРНАТА ТЕХНИКА


Чл. 4. Според предназначението си ПТ се разделя на пожаро-техническо въоръжение (ПТВ), пожарни машини (ПМ) и транспортни моторни превозни средства (ТМПС).

Чл. 5. (1) Пожаро-техническото въоръжение е комплекс от специална екипировка, оборудване и пътни превозни средства без собствен двигател, използвани при оперативна намеса от екипите на НСПБЗН - МВР за ПГ, АСД и оказване на първа медицинска помощ на пострадали (ОПМПП).

(2) Според предназначението си ПТВ се подразделя на:

1. индивидуална екипировка и лични предпазни средства (ЛПС);

2. оборудване и съоръжения за пожарогасене и аварийно-спасителни действия;

3. медицинско и санитарно оборудване;

4. водно-спасителна техника и екипировка;

5. пожарни ремаркета, полуремаркета и контейнери.

Чл. 6. (1) Пожарни машини (ПМ) са всички машини, използвани от структурните звена на НСПБЗН - МВР при осъществяване на ПГ и АСД и оказване на ОПМПП.

(2) Според вида си ПМ се подразделят на пожарни автомобили (ПА), моторни агрегати (МА) и специализирана пожарна техника (СПТ).

Чл. 7. (1) Пожарни автомобили са автомобилите, с които екипите от НСПБЗН - МВР осъществяват ПГ, АСД и ОПМПП.

(2) Според вида на субструктурата (специализираната надстройка) и предназначението си ПА се подразделят на:

1. автомобили за пожарогасене (АПГ);

2. аварийно-спасителни автомобили (АСА);

3. пожарни подемни средства (ППС);

4. пожарни медицински автомобили (ПМА);

5. пожарни осигуряващи автомобили (ПОА);

6. леки оперативно-щабни автомобили (ЛОЩА).

(3) В зависимост от проходимостта на базовите шасита ПА се подразделят на ПА със:

1. нормална проходимост;

2. повишена проходимост;

3. висока проходимост.

(4) Всички ПА се оборудват със средства за радиовръзка и получават уникална позивна съобразно принадлежността си към съответното структурно звено на НСПБЗН - МВР, съгласувана с дирекция "Свръзки" - МВР.

Чл. 8. (1) Автомобилите за пожарогасене са предназначени да транспортират личен състав, ПТВ, МА и гасителни вещества (ГВ) до местопроизшествието.

(2) Субструктурата на АПГ позволява осъществяването на самостоятелни пожарогасителни действия от екипа и се състои от резервоар (и) за ГВ, шкафове (ракли) за разполагане на ПТВ и МА, пожарна помпа и/или пожарогасителна(и) инсталация(и).

(3) Автомобили за пожарогасене са и тези ПА по ал. 2, чието допълнително оборудване позволява осъществяване и на самостоятелни аварийно-спасителни действия.

Чл. 9. В зависимост от общото си тегло и количеството на резервираните в автомобила ГВ АПГ се подразделят на:

1. лек тип - с общо тегло до 7,5 t и до 2 t резервирани ГВ;

2. среден тип - с общо тегло от 7,5 до 14 t и от 2 до 6 t резервирани ГВ;

3. тежък тип - с общо тегло над 14 t и с над 6 t резервирани ГВ.

Чл. 10. В зависимост от видовете ГВ, които може да подаде пожарната помпа и/или пожарогасителната (пожарогасителните) инсталация (и), АПГ се подразделят на:

1. автомобили за гасене с вода (АГВ);

2. автомобили за гасене с вода и пяна (АГВП);

3. автомобили за гасене с прах (АГП);

4. автомобили за газово гасене (АГГ);

5. автомобили за комбинирано гасене (АКГ).

Чл. 11. Автомобилите за пожарогасене се окомплектоват с ПТВ и МА в количества не по-малки от определените в стъкмителна таблица - приложение № 1.

Чл. 12. (1) Аварийно-спасителните автомобили са предназначени за транспортиране на личен състав, ПТВ и МА до местопроизшествието.

(2) Субструктурата на АСА позволява осъществяването от екипа на общи и/или специализирани, самостоятелни аварийно-спасителни действия и се състои от шкафове (ракли) за разполагане на ПТВ и МА.

(3) В зависимост от общото си тегло, нивото на окомплектовка и параметри на МА АСА се подразделят на:

1. лек тип - с общо тегло до 7,5 t;

2. среден тип - с общо тегло от 7,5 до 14 t;

3. тежък тип - с общо тегло над 14 t.

(4) В зависимост от предназначението си АСА се подразделят на:

1. за бърза намеса при пътнотранспортни произшествия (АСА-1);

2. за общи аварийно-спасителни работи (АСА-2);

3. за специализирани аварийно-спасителни работи (АСА-3).

(5) Аварийно-спасителните автомобили се окомплектоват с ПТВ и МА в количества не по-малки от определените в стъкмителна таблица - приложение № 2.

Чл. 13. (1) Пожарните подемни средства се оборудват с подемна субструктура и шкафове за разполагане на ПТВ и МА.

(2) Според вида на подемната си субструктура ППС се подразделят на:

1. автостълби (АС);

2. автоподемници (АП);

3. автокранове (АК).

(3) Според максималния си работен обхват АС и АП се подразделят на:

1. лек тип - до 20 m;

2. среден тип - от 20 до 50 m;

3. тежък тип - над 50 m.

(4) Според максималната си товароподемност АК се подразделят на:

1. лек тип - до 15 t;

2. среден тип - от 15 до 20 t;

3. тежък тип - над 20 t.

Чл. 14. Пожарните подемни средства се компанират върху базови шасита с повишена и висока проходимост и се окомплектоват с ПТВ и МА в количества не по-малки от определените в стъкмителна таблица - приложение № 3.

Чл. 15. (1) Пожарните медицински автомобили са предназначени за транспортиране на пострадалите до болнични заведения и за транспортно осигуряване на екипите за ОПМПП на НСПБЗН - МВР.

(2) Пожарните медицински автомобили се оборудват с необходимата специализирана медицинска техника, медикаменти, превързочни, санитарни и други материали в количества не по-малки от определените в стъкмителна таблица - приложение № 4, съгласувана с Медицинския институт на МВР (МИ - МВР).

Чл. 16. Пожарните осигуряващи автомобили са предназначени да доставят допълнителни количества ГВ, ПТВ и МА и обезпечат действията на екипите, осъществяващи ПГ, АСД и ОПМПП при продължителна оперативна намеса.

Чл. 17. (1) В зависимост от вида на субструктурата си ПОА се подразделят на:

1. помпени станции;

2. шлангови автомобили;

3. автомобили за доставка на ГВ (водоноски и пеновози);

4. автомобили за доставка на ГСМ;

5. автомобили за дихателна защита;

6. авторемонтни работилници;

7. пожарни контейнеровози;

8. автолаборатории за пожаротехнически експертизи (ПТЕ);

9. радиокомуникационни станции;

10. електрогенераторни станции.

(2) Общите и специфичните изисквания към комплектоването на ПОА с ПТВ, ГВ, МА и друго оборудване се определят от ГДПБЗН - МВР.

Чл. 18. (1) Леките оперативно-щабни автомобили (ЛОЩА) са предназначени да осигурят транспортното обслужване на ръководния състав на НСПБЗН, Централния оперативен щаб (ЦОЩ) при Генерална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН), оперативните щабове (ОЩ) и щатните оперативни дежурни при ОДПБЗН при ръководство на силите и средствата, участващи в гасенето на пожари и ликвидиране последиците от бедствия, аварии и катастрофи.

(2) В зависимост от проходимостта на базовите шасита ЛОЩА се подразделят на:

1. с нормална проходимост;

2. с висока проходимост.

Чл. 19. (1) Допуска се обособяване на субструктури на ПА във вид на контейнери при осигурени два контейнеровоза за всеки три отделни контейнера.

(2) Общите и специфичните изисквания към комплектоването на контейнерите с ПТВ, ГВ, МА и друго оборудване се определят от ГДПБЗН - МВР.

Чл. 20. Моторни агрегати са всички стационарни, преносими, возими и прикачни машини и агрегати, задвижвани от собствен двигател, намиращи приложение при осъществяване на ПГ, АСД и ОПМПП от екипите на НСПБЗН - МВР.

Чл. 21. (1) Според вида и предназначението си МА се подразделят на:

1. моторни помпи;

2. моторна режеща техника;

3. моторна пробивна и къртеща техника;

4. моторна хидравлична техника за АСД;

5. моторна техника за пенно пожарогасене;

6. моторни лебедки;

7. моторна техника за дихателна защита;

8. напорни вентилатори;

9. електрогенератори;

10. моторни осветителни прибори;

11. извънбордови двигатели.

(2) Комплектоването на структурните звена на НСПБЗН и ПА с МА се извършва по стъкмителните таблици (приложения № 1, 2 и 3).

Чл. 22. Пожарни ремаркета са всички прикачни съоръжения и устройства със собствена ходова част, които могат да бъдат прикачени към ПА и транспортирани до мястото на произшествието с цел подаване и/или доставка на допълнителни количества ПТВ, ГВ и МА.

Чл. 23. (1) Специализирана пожарна техника (СПТ) са всички летателни и плавателни машини, подвижни ж.п. състави и верижна техника, намираща приложение при осъществяване на ПГ, АСД и ОПМПП от екипите на НСПБЗН - МВР.

(2) Според вида си СПТ се подразделя на:

1. пожарни вертолети;

2. пожарни самолети;

3. пожарни плавателни съдове;

4. пожарни влакове;

5. инженерна верижна техника.

(3) Специализираната пожарна техника се оборудва с ПТВ, ГВ и МА по стъкмителни таблици, съгласувани с компетентните администрации и утвърдени от директора на НСПБЗН - МВР.

Чл. 24. (1) Транспортните МПС са предназначени да осигурят транспортното обслужване на структурните звена на НСПБЗН - МВР в ежедневната им дейност.

(2) Според вида си транспортните МПС се подразделят на:

1. мотопеди;

2. мотоциклети;

3. леки;

4. лекотоварни;

5. товарни;

6. микробуси;

7. автобуси.

Чл. 25. Структурните звена на НСПБЗН - МВР се комплектоват с необходимата ПТ съобразно категориите и степените на структурните звена по критерии за определяне на техническата осигуреност (приложение № 5).

Чл. 26. При доставка на нова ПТ общите и специфичните изисквания към базовите шасита, субструктурата и комплектоването на ПА с ПТВ и МА се утвърждават от директора на НСПБЗН - МВР.

Чл. 27. Класификация на ПТ по тази глава не отменя направените класификации в други нормативни актове на МВР и е предназначена да се използва за събиране и обработване на оперативна информация за нуждите на НСПБЗН - МВР.


Каталог: files -> documents
documents -> Наредба №36 от 30 ноември 2005 Г. За изискванията към козметичните продукти
documents -> Чл. С наредбата се определят условията и редът за осъществяване на дейностите с взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите
documents -> Закон за устройство на територията в сила от 31. 03. 2001 г
documents -> На 14 февруари съвпадат три празника
documents -> Наредба № рд-02-20-16 от 5 август 2011 Г. За планирането, изпълнението, контролирането и приемането на аерозаснемане и на резултатите от различни дистанционни методи за сканиране и интерпретиране на земната повърхност
documents -> Наредба № н-9 от 16 декември 2009 Г
documents -> Световния ден за възпоменание на жертвите от пътнотранспортни произшествия 16 ноември 2014 година


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница