Интересни факти за училището



Дата25.10.2017
Размер40.56 Kb.
#33130
Интересни факти за училището

___________________________________________________________________________

­­­­­­­­­­7 СОУ „Кузман Шапкарев” – Благоевград Декември 2009




Седмо средно общообразователно училище „ Кузман Шапкарев” е създадено през 1973 – 1974 година. Първият директор на училището е Максим Николов /1973-1995/. От 1987г. е СОУ от І до ХІІ клас. Училището носи името на големия български книжовник и писател Кузман Шапкарев. Той е създател на много учебници – „Български буквар” , „ Майчин език” и др. От основаването на училището до днес основно образование са получили 3089 ученици, а средно – 1548. Сред тях са такива изтъкнати личности като телевизионната журналистка Ани Салич, футболистът Димитър Бербатов, шампионът по таекундо Тодор Козлодеров и други.

От 1996г. директор на училището е Лилия Стоянова. Училището разполага с 27 модерно обзаведени кабинета – 3 компютърни, кабинети по история, география, биология, химия, физика и др.





Любопитни факти,, свързани с Коледа

Дядо Коледа може да се придвижва не само с елени, но и с кораб и сърф. Има още много интересни истории, свързани с него и Рождество Христово.
Вещица и влъхви също носят подаръци


Дядо Коледа не е единственият, който е удостоен с честта да дарява добрите деца в празничната нощ. В различните държави това правят персонажи с приказно-митичен произход. В Испания подаръците се раздават от Тримата влъхви, които в библейската история тръгват след Витлеемската звезда, за да намерят новородения Спасител и да му се поклонят. Денят на Тримата влъхви се смята за голям празник в целия испаноезичен свят. В Италия пък послушните деца се радват на даровете на добрата вещица Бефана, която търси новородения Христос. Подобно на Дядо Коледа, тя се „приземява” на покривите на къщите и влиза заедно с подаръците през комина. Бефана обаче не лети в шейна, теглена от северни елени, а на проскубаната си метла. Тъй като преминава през хиляди комини за една нощ, е изключително мръсна, покрита със сажди, но въпреки това малчуганите я чакат с нетърпение. За разлика от Дядо Коледа Бефана не идва навръх Рождество, а на Богоявление, което според италианците е краят на коледните тържества.









Рудолф е момиче!

Биолози смятат, че северните елени, с които лети шейната на Дядо Коледа, са женски! Дори Рудолф, най-известният сред тях, не прави изключение. Всъщност, истинските северни елени от мъжки пол губят рогата си през зимата. Още в късна есен те падат, а напролет изникват нови. Само женските запазват своите рога и през студените месеци. Ето защо всички елени на Дядо Коледа би трябвало да са момичета.







Ябълки били първите играчки за елха

В годините, когато започнали да се украсяват коледните елхи, хората не са можели дори да си представят разточителството, с което днес обсипваме дръвчетата си. Налагало им се да се справят с подръчни материали. Първите украси за елха били ябълките. Макар да не били блестящи като играчките, с които сме свикнали днес, в тях било закодирано послание – да
напомнят историята за Адам и Ева и прогонването от Райската градина. Още тогава Господ обещава да им прати Спасител – своя Син, който християните очакват на коледа. По-късно се развива цяла индустрия за коледни украшения. Но и до днес кръглата форма на ябълките остава като най-предпочитана за играчките на коледното дърво.






Двама Дядо Коледа

Да се носят подаръци на белгийските деца не е никак изморително. В Белгия има не един, а цели двама герои, които си поделят работата на Дядо Коледа. Първият е Свети Николай, а вторият – Пер Ноел.

Свети Николай навестява тези, които говорят валонски (романски език, Белгия). И то не веднъж, а цели два пъти. Отначало идва на 4 декември, за да разбере кои деца са били добрички през годината. При послушните се връща 2 дни по-късно – на 6 декември, за да им остави подаръци – най-често сладки и играчки. На непослушните пък хвърля въглени в обувките, за да си вземат поука.

Пер Ноел посещава малчуганите, които говорят френски език, и си има придружител. Заедно те питат децата кое е било добро през годината и кое не е било послушно. На първите дават шоколад и курабийки, а на вторите – шепа сухи съчки. Пер Ноел идва на 6 декември също като Свети Николай.



Добрият старец кара сърф и плава на яхта

Дядо Коледа не ходи навсякъде, теглен от летящите си елени. Има места, където избира доста по-екстравагантни начини да се появи и да донесе подаръци на добрите деца. Всичко зависи от местните традиции.

В Хавай например белобрадият старец разполага с луксозна коледна яхта, с която пори вълните. Другият много атрактивен начин, по който може да се появи, отново е свързан със солената вода на океана. Той пътува със специален коледен кораб, украсен с празнична елха.

В Калифорния пък на Дядо Коледа му се налагат тежки тренировки, преди да се появи при децата, защото модерните традиции там повеляват да идва на сърф.



Коледните лампички са на 127 години

Само на 3 години след като създателят на електрическата крушка Томас Едисон прави демонстрации на изобретението си пред масова публика, са произведени първите електрически лампички за елха. Идеята хрумнала на асистента му Едуард Джонсън преди 127 години. Той поставил малки разноцветни крушки на елхата през 1882 г. и предизвикал истински фурор.

Светещи гирлянди пък се появяват през 1895 г. Техен „баща” е специалистът по телефони Ралф Морис. Подобни „нанизи” от лампички вече се използвали в телефонните централи и на Морис му дошло наум да ги „внедри” и при коледните дръвчета. „Изобретението” му се оказало изключително успешно, защото и до днес използваме почти същите електрически гирлянди.





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница