Изборът на темата на монографичното научно изследване е във връзка с провежданите структурни преобразования в националната икономика в периода 1990 г. 2003 г



страница1/4
Дата07.04.2023
Размер55.5 Kb.
#117257
  1   2   3   4
6-Vavedenie p. 17
Свързани:
7-Glava 1 p. 23

Въведение



ВЪВЕДЕНИЕ

Изборът на темата на монографичното научно изследване е във връзка с провежданите структурни преобразования в националната икономика в периода 1990 г. – 2003 г. и необходимостта те да се разглеждат като обект на научното управление. В този смисъл прилаганите подходи за тяхното осъществяване и резултатите от това предизвикват интерес от научна, изследователска и практическа гледна точка.


Спазването на условието за съвместимост на целите на реформата с характеристиките на елементите на средата, в която се реализират, налага стратегията за провеждане на реформата и очакваните резултати от това да бъдат съобразени с уникалните национални характеристики, в т.ч. социално-икономически, народопсихология и бит.
Сложността и широкия обхват на разглеждания проблем изискват разработването на стратегии за преструктуриране и за последващо развитие на отраслите, изградени на базата на научно утвърдени и признати управленски подходи, съобразени с реалностите на средата, с оглед поставянето на изпълними, приемливи и съвместими цели, изпълнението на които да бъде възможно при стриктно спазване на националното и международно законодателство.
В основата на прехода от командна към пазарна икономика стои преструктурирането на държавната собственост и свързаната с това необходимост от адаптиране и разработване на нормативна уредба, уреждаща технологията за реализиране на процеса. Дейностите, отнасящи се до преструктурирането на собствеността, следва да се разглеждат като ядро на структурната реформа.
Енергийният сектор е стратегически елемент от структурата на националната икономика, поради което изучаването и изследването на процесите на преструктуриране в сектора представляват интерес от научна и научно-приложна гледна точка.
Предвид посочените обстоятелства следва, че темата и обекта на научното изследване са актуални, като основните аргументи за това са свързани и с все още неизяснените подходи за постигане на стратегическите цели в областта на енергийната политика и в частност във въгледобивния подотрасъл. Основните причини за това са лошото финансово-икономическо състояние на дружествата от националния въгледобив и трудностите, свързани с намирането на баланс между националните енергийни интереси и тези на ЕС, във връзка с присъединяването на страната към Общността. Този конгломерат от елементи наложи прилагането на системния научен метод при извършването на анализите в настоящия труд. За извеждането на основните зависимости, аргументи, тези, изводи и модели са използвани принципите на анализа и синтеза.
Прилагането на този научен изследователски подход позволява да бъдат определени взаимовръзките и значенията на всеки един елемент от въгледобивния подотрасъл по схемата производител-консуматор, което дава възможност да се идентифицират приоритетите при провеждането на преструктуриращите дейности в националния въгледобив.
Изследването и представянето на проблематиката са подчинени на парадигмата, че приобщаването и адаптирането на страната към европейското пазарно стопанство обуславя формирането у нас на пазарно-институционална система от неолиберален тип.1


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница