К а з у с по Търговско право (bamb523D) Изготвил: Мариана Атанасова Желязкова Фак. №110861 Казус



Дата14.05.2023
Размер20.7 Kb.
#117687
Казус ТП

К А З У С

по Търговско право


(BAMB523D)

Изготвил: Мариана Атанасова Желязкова


Фак. № 110861
Казус:
Акционерно дружество „Химснаб" АД с капитал 1 000 000 лв. искало да внедри нова поточна линия за производство на моторни масла. По негови оценки стойността на съоръжението била около 400 000 лв. Подобна линия се намирала в експлоатация в дружество с ограничена отговорност „Моторплас" ООД, което желаело да обнови производствената си база и се отнесло с голям интерес към предложението на „Химснаб" АД. В хода на преговорите за придобиване на поточната линия обаче станало ясно, че за евентуалния купувач би било голям проблем да отдели достатъчно средства за нейното закупуване, но и двете дружества силно желаели сключването на тази сделка.

1. Възможно ли е придобиването на поточната линия от страна на акционерното дружество да се извърши без заплащането на нейната стойност?

Според мен е възможно придобиването.

2. Ако да, по какъв начин може да стане това?
Така поставен казуса се предполага, че “Химснаб” АД и “Моторплас” ООД са търговци по смисъла на чл. 1, ал. 1 от Търговския закон и за тях не са приложими изключенията по чл. 2 от същия закон. В тази връзка за осъществяване на сделката пред двете дружества стоят няколко варианта (като изключим намесата на трети лица и възможността за придобиване на обекта на сделката чрез дарение):
За да бъдат спазени интересите на “Химснаб” АД и “Моторплас” ООД и поточната линия да премине в собственост на “Химснаб” АД, който към момента не притежава съответните парични средства за закупването на поточната линия в пълния им размер, това може да бъде уредено посредством договор за лизинг между двете дружества. Евентуалният купувач може да придобие поточната линия от евентуалния продавач чрез лизинг съгласно чл. 342, ал. 1 от ТЗ, като в договора за лизинг лизингодателят се задължава да предостави за ползване вещ срещу парично възнаграждение. Следва да се имат предвид, че този способ има доста прилики с отдаване под наем, но съществените разлики са в носенето на отговорността при риска от погиване и повреждане на вещта и възможността за придобиването й съгласно чл. 342 и чл. 343 от Търговския закон.
Съгласно чл. 204, ал. 1 от Търговския закон и определен като акционерно дружество, съгласно чл. 158, ал. 2 от същия закон, „Химснаб“ АД има възможността да уреди сделката посредством издаване на облигации. Основното предназначение на облигациите е, че те са способ за набавяне на парични средства за акционерните дружества. Редът за издаване на облигации е утвърден в чл. 204 от ТЗ, както и в чл. 205 от същия закон. Облигациите представляват ценни книжа, които носят права на притежателя си за получаване номиналната им стойност в определени срокове. Възможно е и „Химснаб“ АД да издааде облигации, които осигуряват правото на „Моторплас“ ООД да превърне своите облигации в акции.
Евентуалният купувач също така директно може да издаде нови акции като увеличи капитала си срещу непарична вноска, а именно поточната линия съгласно чл. 193 от Търговския закон. За да бъде законно изпълнена сделката „Химснаб“ АД се задължава в решение на Общото събрание да посочи предмета на вноската, юридическото лице в случая, което прави вноската и номиналната стойност на акциите.
Друг способ пред двете дружества е апортна вноска. На Общо събрание акционерите могат да се вземат решения за увеличаване на капитала на дружеството съгласно чл. 221, т. 2 от Търговския закон. Единственото ограничение, предвидено в Търговския закон във връзка с предмета на непаричната вноска, е забраната да се апортира бъдещ труд и услуги, което липсва в този казус, съгласно чл. 72, ал. 5 от Търговския закон. Решенията взети от Общото събрание на акционерите свръзано с увеличаване и намаляване на капитала имат действие от вписването им в Търговския регистър – чл. 231, ал. 4 от ТЗ. Съгласно чл. 72, ал. 2 от същия закон е важно да се посочи, че обектът на сделката подлежи на оценка от три независими вещи лица, посочени от длъжностното лице по регистрацията към Агенцията по вписванията.
Като краен вариант двете дружества могат да сключат сделката чрез вливане или сливане съгласно чл. 261, ал. 1 и ал. 2 от Търговския закон. Преобразуващите се дружества се прекратяват без ликвидация съгласно чл. 262, ал. 1 от Търговския закон. За да придобие поточната линия „Химснаб“ АД следва имуществото на „Моторплас“ ООД да премине към имуществото на „Химснаб“ АД и акционерното дружество да придобие поточната линия като правоприемник. Важно е да се отбежи тук, че вливанията и сливанията са осбено сложни процедури и нарушаване на регламентираната в закона процедура може да доведе до обявяване на преобразуването за недействително, което за целите на този казус би следвало да се разгледа като последна алтернатива.

Използвани материали:


- https://lex.bg/laws/ldoc/-14917630;
- Материали от курса;
- Лекции по Търговско право – Проф. дюн Ангел Калайджиев от 2013г. | Вили Дацов (wordpress.com);
- Процедура по преобразуване (вливане, сливане, разделяне и отделяне) ● Министерство на икономиката и индустрията (government.bg).

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница