Кариерен избор и кариерно развитие



Дата28.02.2022
Размер180.53 Kb.
#113717
Кариерен избор и кариерно развитие 2
Свързани:
УРОК 33

Кариерен избор и кариерно развитие
Професионалното развитие може да се разглежда като съвкупност от три основни елемента – професионално ориентиране, професионална квалификация и професионална кариера.
Професионалната кариера като част от професионалното развитие на личността е процес на професионално израстване в резултат на натрупани знания и умения и на стремеж за усъвършенстване. Тя се характеризира с периодично преместване на работещия от едни трудови дейности към други, при което той придобива по-висок социален статус и по-висока квалификация.
Кариерното развитие е продължителен процес, до края на трудовия път на човека. Често се свързва с целия живот, а не само с работата. То е съвкупност от добре обмислени и управлявани ходове. Управлението на кариерното развитие включва оценка на нивото, на което се намира индивидът в служебното си развитие, вземане на решение какво би искал да постигне и предприемане на необходимите стъпки за постигане на поставените цели.
Възможността за професионално развитие и успешната кариера влияят не само на социалния статус на човека, а и на самочувствието, и на самооценката му. Те могат да го накарат да се чувства достоен и значим, полезен за фирмата, в която работи, полезен за себе си и за обществото. Основен фактор за кариерното развитие на индивида е организацията, предприятието, фирмата, в която работи. В нея е възможно да се осигури професионално и квалификационно израстване на персонала, както на отделното работно място, без неговата смяна за определен период, така и чрез преминаване на други работни места.
В теорията и практиката се различават два вида професионална кариера:

  • По вертикала, при която израстването става чрез последователно заемане на ръководни длъжности от по-низши към по-висши

  • По хоризонтала, когато израстването на работниците и специалистите се извършва без йерархическо придвижване, посредством преминаване от една дейност, професия или равнище на квалификация към в други с по-богато съдържание на труд.

Кариерното развитие се предшества от кариерен избор. В субективен план кариерният избор се дефинира като сбор от предпочитанията, стремежите, намеренията и ориентацията на човека. Особено значение имат средата, в която живее, заниманията в свободното време, отговорността към семейството, пълната картина на обстоятелствата около него. В професионален план кариерният избор също е свързан с интересите на индивида, но те се изразяват в удовлетвореност от работата, престиж, по-високи доходи, власт да управлява определени процеси и хора.
Компетенцията е съвкупност от знания, умения и натрупан опит за постигане на резултати в дадена професия. Някои от кампетенциите се придобиват чрез учене и практика. Други са поведенчески и са определени от начина, по който фирмата очаква да се държат нейните служители, за да постигнат много добри резултати. Такива са комуникативност, екипност, умения за вземане на решения, умения за мотивиране, лидерство и др. Важни са и техническите компетенции. Те определят специфичните професионални умения и способности, т.е. какво работещите трябва да знаят и умеят, за да извършат ефективно работата си.
Компетентностният модел е система от взаимно допълващи се компетенции, описващи какво поведение е необходимо за успешно представяне в определена работна среда.
Вземането на правилно решение за избор на професия и за кариерно развитие е отговорно действие, за което е добре да се потърси помощ от професионалист. В това отношение професионална помощ могат да окажат консултанти.
Кариерното консултиране има за цел да ориентира всеки човек предимно по отношение на собствените му качества и умения, навиците и способностите, които притежава. Те са необходими в бъдещата кариера за изграждане на професионална етика и за повишаване на конкурентоспособността. Кариерните консултанти се съобразяват с възрастта на консултирания. По време на консултациите се обсъждат и оценяват мотивацията, ценностите и уменията му, темпераментът, стилът на поведение, оценява се потенциалът му и съответствието на качествата му с желаните от него професионални области.
Консултации по професионално ориентиране се провеждат, когато на подрастващите им предстои да изберат учебно заведение. Обикновено родителите са тези, които насочват детето в какво училище да продължи образованието си. Този избор обаче може да бъде неправилен. В такава среда, децата не могат да се развиват успешно и да разгънат пълния си потенциал. Затова е важно и за професионалното ориентиране да се търси помощта на специалист. С училищното консултиране се оказва подкрепа на учащите в процеса на професионалното им ориентиране чрез неформални методи за оценяване на способностите им, чрез използване на междуличностните отношения, чрез информиране за състоянието и тенденциите на пазара на труда .



10. Профес





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница