Катедра по приложна физика, фпми



страница1/4
Дата03.01.2022
Размер0.9 Mb.
#112606
ТипПротокол
  1   2   3   4
Габриела Цветанова протокол 6 111220043



Технически университет – София

Катедра по приложна физика, ФПМИ





Протокол №:6 Факултет:ФТК Специалност:Телекомуникации Група:35

Студент:Габриела Александрова Цветанова Фак №:111220043





Упражнение № 6 Определяне дължината на светлинна вълна с Нютонови пръстени




  1. Цел на упражнението:

Определяне дължината на светлинната вълна с Нютонови пръстени.

Кохерентни светлинни вълни.



  1. Схема на опитната постановка:




  1. Кратко теоретично въведение:

Нютоновите пръстени представляват редуващи се тъмни и светли пръстеновидни ивици с тъмно петно в средата, които се получават при интерференция на светлина от тънък въздушен клинообразен слой, образуван между плоскопаралелна пластинка и плоскоизпъкнала леща с голям радиус на кривината R.

При попадане на успореден сноп монохроматична светлина перпендикулярно на плоската страна на лещата се създават условия за интерференция на лъчите, отразени от изпъкналата част на лещата и горната повърхност на пластинката (това са двете повърхнини на тънкия въздушен слой). Като имаме предвид, че коефициентът на пречупване на въздуха n = 1 (оптичният път на лъчите е равен на геометричния), за разликата в оптичните пътища на два такива лъча получаваме , където d е дебелината на въздушния клин на даденото място, а увеличението с половин дължина на вълната идва от промяната на фазата с  при отражение от оптично по-плътна среда. Ако за дадено място тази разлика е , на това място ще имаме отслабване на интензитета на светлината (ще наблюдаваме тъмен пръстен). Следователно дебелините на въздушния клин, при които се наблюдават тъмни пръстени ще бъдат , k=1, 2, 3 …

За да определим дължината на вълната трябва да намерим дебелините на въздушния клин dk, при които се наблюдават тъмните пръстени. Ние можем да определим радиусите rk на тъмните пръстени и да свържем двете величини dk и rk с питагоровата теорема , откъдето .

От двете формули за dk можем да получим връзката между радиуса на съответния тъмен пръстен и дължината на вълната . Ако приложим формулата за друг пръстен, с пореден номер m, ще получим . От формулите за двата пръстена с поредни номера k и m можем да получим и дължината на вълната .

Дължината на вълната можем да определим и по друг начин – като построим зависимостта на от k. Това трябва да е права линия (y = ax; , x = k) с ъглов коефициент .




  1. Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница