Книга по транспорта на ек: „Нека Европа продължава да се движи: Устойчива мобилност за нашия континент и „



Дата17.11.2017
Размер77.81 Kb.
#34797
ТипКнига


АСПЕКТИ НА ТРАНСПОРТНАТА ПОЛИТИКА НА РЕПУБЛИКА
БЪЛГАРИЯ ЗА РАЗВИТИЕ НА ИНТЕРМОДАЛНИЯ ТРАНСПОРТ


Уважаеми госпожи и господа,
Членството на Република България в Европейския съюз поставя високи изисквания пред българската транспортна система и обуславя тясната връзка на приоритетите на транспортната ни политика с тези на европейската. Основната ни цел е транспортната система на страната да отговаря на икономическите, социалните и екологичните нужди на обществото.
Една основна част от Бялата книга на ЕК: „Европейска транспортна политика до 2010: Време за решения” се концентрира върху насърчаване на интермодалния транспорт в европейски мащаб и прилагане на пакет от мерки за промяна в баланса между видовете транспорт. Целта на ЕК в тази област е да подкрепи ефективното превозване на стоки „от врата до врата”, чрез използването на два или повече видове транспорт, свързани в интегрирана транспортна верига. Интермодалният транспорт позволява всеки отделен вид транспорт чрез своите предимства като потенциален капацитет, високо ниво на безопасност, гъвкавост, ниска консумация на енергия, слабо въздействие върху околната среда и др. да изиграе определена роля в изграждането на транспортната верига, която в своята цялост да бъде по-резултатна, по-ефективна от гледна точка на разходите и по-устойчива.
През лятото на тази година Европейската комисия подготви и представи пред страните членки два стратегически документа, които касаят транспортния сектор като цяло и същевременно имат отношение към тематиката на конференцията:

  • Средносрочен преглед на Бялата книга по транспорта на ЕК: „Нека Европа продължава да се движи: Устойчива мобилност за нашия континент” и

  • Товарната транспортна логистика в Европа – ключ към устойчива мобилност”, в който са набелязани главните области на действие за утвърждаването на стратегическа рамка за развитие на товарната транспортна логистика. Предвижда се подготовка на общ План за действие, с който ще стартира нов етап в нейното развитие.

Транспортната политика на България съответства на очертаните насоки и виждания на Европейския съюз и цели чрез интегриране на транспортния процес да се осъществи оптимално използване на инфраструктурата, което заедно с усъвършенстване на услугите, модерен мениджмънт и нови технологии да осигури по-висока конкурентоспособност на транспортна ни мрежа.


Конкретно националната политика по отношение на интермодалния транспорт и логистиката може да бъде разглеждана в следните общи аспекти:
1. Законодателство и нормативна база
Националната нормативна база, регламентираща интермодалните превози е разработена в съответствие с изискванията на ЕС и определя основните изисквания към този вид транспорт. На основание Закона за железопътния транспорт е разработена и утвърдена Наредба за комбинирани превози на товари, в която е въведена директива 92/106 на ЕС.
Към момента България е страна по:

  • Европейското споразумение за най-важните линии за международни комбинирани превози и свързаните с тях обекти (AGTC);

  • Протокола за комбинирани превози по вътрешноводни пътища към AGTC от 1991 г., приет в Женева на 17 януари 1997 г.;

  • Споразумението между Европейската общност и Република България за условията за превоз на стоки по шосе и стимулиране на комбинирания транспорт;

  • Спогодбата за организационните и експлоатационни аспекти на комбинираните превози между Европа и Азия;

  • Основната многостранна спогодба за международен транспорт за развитието на коридора Европа-Кавказ-Азия.

Сключени са и единадесет двустранни спогодби за комбинирани превози с Армения, Словакия, Хърватия, Албания, Словения, Унгария, Ливан, Сърбия, Чехия, Узбекистан, Азербейджан и една многостранна спогодба между България, Армения и Грузия, която е открита за присъединяване и на други страни.


2. Състояние и насоки за развитие на интермодалния транспорт

Преобладаващата част осъществяващи се международни интермодални превози са контейнерните превози. РО-РО превозите са сравнително по-малка част и се реализират основно в пристанище Бургас и Варна. През дунавското пристанище Видин се реализират речни РО-РО превози до Пасау, Германия и по линията “Видин – Калафат”. От РО-РО терминала на пристанище Русе Изток тръгват две релации Русе – Рени и Русе – Гюргево, която в момента не функционира, поради липса на български превозвач. Чрез РО – РО комплекс Оряхово се осъществяват основно превози на автокомпозиции по линията Оряхово – Бекет”.


Няма да се спирам конкретно на интермодалните превози, осъществявани от „БДЖ” ЕАД, морските и речни пристанища, както и от други оператори, за които съм сигурна, че ще получите обстойна информация в хода на конференцията.
При определяне на приоритетите в интермодалния транспорт следва да се имат предвид, както настоящото състояние на този вид транспорт, така и принципната посока която трябва да следваме в развитието му, в т.ч.: модернизация на железопътните линии при спазване параметрите на AGTC и на пътната мрежа с необходимата носимоспособност, както и изграждане на терминали и логистични центрове с необходимата площ и съоръженост. Не маловажен е и въпросът за необходимия специализиран за този вид транспорт подвижен жп състав.
Държавата в лицето на Министерството на транспорта се стреми да създава условия за взаимното допълване и хармонизиране на отделните видове транспорт и да прилага стратегически подход в развитието на интермодалните превози. В този смисъл считаме, че много полезен за нас и целенасочен в общ план е подготвеният в НК „ЖИ”, с помощта на чужди консултанти и финансиран със средства по програма ФАР, проект „Разработване на стратегия за интегриране на българската железопътна инфраструктура в Европейската мрежа за интермодален транспорт”. В рамките на проекта са анализирани възможностите за изграждане на логистичните транспортни връзки за интермодален транспорт; преценена е необходимостта и са дефинирани препоръки за изграждане, реконструкция или модернизация на конкретен вид интермодална инфраструктура. Определени са най-подходящите места за развитие на интермодални центрове. Подготвен е и план за осъществяване на стратегията и формулиране на правните мерки, осигуряващи участието на НК „ЖИ” в съвместни дружества при изграждане на интермодалната инфраструктура.
Анализирайки настоящото състояние на инфраструктурата, необходима за осъществяване на интермодални превози в България трябва да признаем, че тя не е на желаното ниво и изостава от международните изисквания и стандарти. Възстановяването, реконструкцията и модернизирането на съществуващата инфраструктура, изграждането на нова (терминали и товарни селища), както и постигането на необходимата оперативна съвместимост на железопътната транспортна система с Трансевропейската транспортна мрежа са във фокуса на политиката на Министерство на транспорта.
Министерствотото на транспорта разработи Стратегия за развитие на транспортната инфраструктура до 2015 г., като част от общата Стратегия на правителството за интегрирано развитие на инфраструктурата на Република България. Въз основа на предварително определени критерии за оценка са избрани приоритетни проекти с национално значение. Проектите са определени съобразно направленията, които трябва да развиваме приоритетно.
Изпълнението на предвидените приоритетни инфраструктурни проекти е съобразено с действащите национални и европейски стандарти по отношение на

  • техническите, технологическите и експлоатационни параметри;

  • изискванията осигуряващи постигането на високо ниво на безопасност и сигурност;

  • опазването на околната среда,

Тяхното изграждане ще доведе до оптимизиране на капацитета и ефективността на инфраструктурата и на транспортна система като цяло.
Без да се спирам на всички предвидени за изпълнение проекти, в т. ч. обекти от железопътната и пътната мрежа, терминали, имащи отношение към развитието на интермодалния транспорт, съвсем накратко ще Ви запозная с един от проектите включени в стратегията за развитие на инфраструктурата и в Секторната оперативна програма транспорт, чието реализиране ще има съществено значение за развитието на интермодалния транспорт в страната.

Проектът за изграждане на Интермодален терминал в гр.София, в района на гара „Подуяне” е един от малкото инфраструктурни проекти с готово прединвестиционно проучване и стартиран международен търг за проектиране, чиято реализация може да се осъществи в рамките на първата година от присъединяването към ЕС. Планира се да бъдат усвоени значителни средства от Структурните фондове на ЕС – около 16,5 млн. Евро.

Столицата има удобно местоположение, предлагащо най-пряка връзка между Сърбия и Турция, Румъния и Гърция, респективно между страните от Централна Европа и Близкия изток и Африка. През града минават 5 главни жп линии от три европейски транспортни коридора, 5 главни автомобилни пътища, а на територията на Общината е разположено най-голямото международно летище в България. Към настоящия момент съществува железопътен терминал, разположен на Товарна гара - София, почти в центъра на града, който освен, че затруднява пътното движение има и малък капацитет.

Новият терминал ще бъде изграден в две фази:



  • Фаза 1 на изграждане - 2007-2008 г.

Обхваща площ от 40 дка. Ще се изгради подхода на пътната връзка към терминала и демонтаж на съществуващо коловозно развитие, за изграждане на площадката за товаро-разтоварна дейност с прилежащите й сгради, зона за съхранение на празни контейнери, съоръжения и инфраструктура. В тази фаза се предвижда и изграждането на паркинг за изчакване на товарните автомобили със съответните съоръжения и сгради.

  • Фаза 2 на изграждане - 2009-2010 г.

Обхваща площ от 30 дка. По време на тази фаза ще се достигат оптималните размери на железопътната част от интермодалния терминал, чрез разширение на площадките за товаро-разтоварна дейност.

В заключение искам да се спра на възможността българските транспортни фирми да се включат в една от основните инициативи на ЕС в подкрепа на интермодалния транспорт на товари – Програмата Марко Поло. България се присъедини към програмата, но за съжаление български проект не беше представен за финансиране в рамките на последната за Марко Поло І (2003 – 2006 г.) покана за кандидатстване с проекти. Програмата наследник Марко Поло ІІ (2007 – 2013 г.) има бюджет от 400 млн. евро и включва финансиране на следните видове дейности: прехвърляне на товари, дейности с катализационен ефект, морски магистрали, пренасочване на трафика и обмяна на опит. Предвидено е следващата покана за участие да бъде публикувана през първото тримесечие на 2007 г. Искам да се обърна към всички вас – представители на големи държавни и частни транспортни фирми, сдружения и организации, с молба да обедините усилията си в търсене на възможности за разработване и представяне на обещаващи и конкурентоспособни проекти. Имате пълната подкрепа на Министерството на транспорта. Нека със съвместните усилия на публичния и частния сектор успеем да се възползваме от тази инициатива, не само за да осигурим допълнително финансиране в транспортния сектор, но и в името на развитието на интермодалния транспорт, като най-универсален и перспективен вид транспорт, който може да донесе ползи, както за отделните участници в процеса, така и за обществото като цяло.




Каталог: upload -> docs
docs -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
docs -> Наредба №2 от 10. 01. 2003 г за измерване на кораби, плаващи по вътрешните водни пътища
docs -> Наредба №15 от 28 септември 2004 Г. За предаване и приемане на отпадъци резултат от корабоплавателна дейност, и на остатъци от корабни товари
docs -> Общи положения
docs -> І. Административна услуга: Издаване на удостоверение за експлоатационна годност (уег) на пристанище или пристанищен терминал ІІ. Основание
docs -> I. Общи разпоредби Ч
docs -> Закон за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България
docs -> Закон за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси
docs -> Наредба за системите за движение, докладване и управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването в морските пространства на република българия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница