Кодекс за оповестяване Научноизследователски фармацевтични фирми ще оповестят финансовите си взаимоотношения



Дата26.10.2018
Размер102.64 Kb.
#99351
ТипКодекс
VINF 14:01:01 28-06-2016

RM1401VI.009

медицински специалисти - Кодекс за оповестяване

Научноизследователски фармацевтични фирми ще оповестят финансовите си взаимоотношения

с медицински специалисти

София, 28 юни /Десислава Пеева, БТА/

Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България, в която членуват 22 компании, както и нечленуващи в нея компании ще обявят на 30 юни финансовите си взаимоотношения с медицински специалисти и здравни организации за миналата година. Това каза пред журналисти Деян Денев, председател на асоциацията. Такова оповестяване ще направят и фармацевтичните компании в останалите европейски държави. Правилата и условията за оповестяване са регулирани в Кодекс за оповестяване на Европейската федерация на фармацевтичните индустрии и асоциации.

Почти всяка година се появяват 2-3 нови терапии, които променят лечението на пациенти - смъртността от рак в големите държави е намаляла с 20 на сто, излекуването от хепатит С достига до 96 на сто и др., посочи Денев. По думите му това не би било възможно, ако няма взаимодействие между медицинските специалисти и фармацевтичните компании и ако липсва обмяна на опит и информация - участие в научно-образователни събития, консултантски услуги, научно-консултантски съвети. Това взаимодействие трябва да бъде регулирано и да спазва принципите на сътрудничество в полза на пациента, подчерта Денев.

Предварителни данни показват, че през 2015 год. фармацевтичните компании са инвестирали в квалификация , продължаващо обучение и сътрудничество с медицински специалисти и здравни организации близо 21 млн.лв., посочи Денев.

Председателите на съсловните лекарска и фармацевтична организации д-р Венцислав Грозев и проф. Илко Гетов изразиха подкрепата си за инициативата за прозрачност.

/РУМ/

www.bnt.bg, 28.06.2016 г.

http://news.bnt.bg/bg/a/ks-reshi-natsionalnata-zdravna-karta-ne-protivorechi-na-konstitutsiyata

КС реши: Националната здравна карта не противоречи на конституцията

Конституционният съд е отхвърлил като неоснователно искането на 57 народни представители текстове от Закона за лечебните заведения да бъдат обявени за противоконституционни. Националната здравна карта бе предложена от министър Петър Москов.

Освен това съдиите преценяват, че тези текстове не противоречат на норми от международни договори, по които България е страна. Четирима от 12-те конституционни съдии са подписали решението с особено мнение.

Националната здравна карта, която показва нуждата от здравни услуги на територията на България, дава право на здравната каса да избира с кои болници да сключва договори.



www.bnr.bg, 28.06.2016 г.

http://bnr.bg/sofia/post/100709063/676-pacienti-v-sofia-nastaneni-v-chastni-bolnici-razlichni-ot-nai-blizko-namirashtoto-se-lechebno-zavedenie

От началото на годината:

676 пациенти в София - настанени в частни болници, различни от най-близко намиращото се лечебно заведение

Ако продължи сатанизацията на лекарите от Спешната помощ, в софийския център няма да остане нито един човек. Това предупреди директорът на "Бърза помощ" д-р Георги Гелев. На пресконференция в София той даде разяснения по медийни обвинения, че служители на центъра "търгуват" с пациенти в нужда, извозвайки ги до определена частна клиника, намираща се в полите на Витоша, независимо дали тя е най-близо до потърпевшите.

От началото на годината досега в Центъра за спешна медицинска помощ - София са отговорили на 71 000 повиквания. В 18 170 от тях се е наложило хоспитализиране. От тези малко над 18 000 души, 1361 са транспортирани и настанени в частни клиники, което е 7,5 % от всички постъпили в болница след като са потърсили бърза помощ. 676 пациенти са настанени в частни болници, различни от най-близко намиращото се лечебно заведение. Това показва документалната проверка, направена по заповед на здравния министър. Болницата, за която се твърди, че е предпочитана от спешните медици, заема едва трето място сред частните лечебни заведения, а преди тях са държавните болници, коментира д-р Георги Гелев. Той съобщи, че проверката все още продължава, тъй като обемът от документи е огромен. От края на миналата година досега 14 служители са наказани заради неспазването на принципа за отвеждане на пациента до най-близкото лечебно заведение.

Въпреки констатираните нарушения, те са по-скоро изолирани явления, отколкото тенденция - коментира д-р Георги Гелев и на няколко пъти повтори, че водещи, особено за сърдечно-съдовите инциденти, са държавните болници. Заради тежкия труд, ниското заплащане и лошото отношение към спешните медици, в момента в софийската Бърза помощ има 105 вакантни места за лекари и около 50 за медицински сестри. За лошия имидж на професията, според д-р Гелев, допринасят и негативните медийни коментари.

На пресконференцията на ръководството на Центъра за спешна медицинска помощ - София, стана ясно и, че работещите все още не са получили 20-порцентовото увеличение на заплатите, въпреки че в страната това вече е факт. Директорът на центъра д-р Георги Гелев обясни това със забавено изплащане на бюджета от страна на здравното министерство и консултациите със синдикатите. Той обаче гарантира, че увеличението ще се изплати със стара дата от януари.

www.investor.bg, 28.06.2016 г.

http://www.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/vedomstvenite-bolnici-i-speshnite-centrove-shte-porychvat-lekarstva-centralizirano-219774/

Ведомствените болници и спешните центрове ще поръчват лекарства централизирано

Досега те бяха изключени от новата електронна система за търгове за медикаменти

Ведомствените болници към Министерския съвет и министерствата на отбраната, вътрешните работи, правосъдието и транспорта, всички центрове за спешна медицинска помощ на територията на страната и държавните психиатрични болници също ще се включат в електронната система за централизираните търгове за лекарства.

Това става ясно от проект за промени в постановлението на Министерския съвет, с което беше създадена системата, публикуван на сайта на Министерството на здравеопазването.

„Включването на тези лечебни заведения като възложители по централизираното договаряне ще доведе до икономии на време, административен и финансов ресурс, както и до намаляване на цените на лекарствените продукти, закупувани от тях“, посочва се в мотивите на здравния министър д-р Петър Москов, който предлага промените.

Припомняме, че през миналата година здравният министър реши да въведе специална електронна система за доставките на лекарства в болниците, за да се пресекат злоупотреби с цените и да се постигнат по-големи икономии. Той обоснова решението си с данни, според които 90 процента от лекарствата в болниците се доставят от четири големи фирми при наличие на 200 регистрирани фирми, които могат да осъществяват търговия с медикаменти.

Министърът смята, че с централизираните покупки на лекарства се окрупняват поръчките на болници и така може да се търси отстъпка от цената за количество. При децентрализираните доставки редовно се отчитаха случаи на злоупотреби, както и завишаване на цените за по-малки и отдалечени болници. Нерядко се стигаше и до липса на определени лекарства в не толкова атрактивните лечебни заведения.

Нарушенията в поръчките за лекарства бяха констатирани и от Центъра за превенция на корупцията и организираната престъпност, известен като БОРКОР, който направи специален анализ на търговете на лечебните заведения през последните няколко години.

По статията работиха: автор Миглена Иванова, редактор Десислава Попова

www.mediapool.bg, 28.06.2016 г.

http://www.mediapool.bg/farmatsevtichni-firmi-sponsorirali-balgarski-lekari-s-21-mln-lv-prez-minalata-godina-news250978.html

Фармацeвтични фирми спонсорирали български лекари с 21 млн. лв. през миналата година

Около една трета от съсловието е подпомагано за участие в медицински конгреси

Мартина Бозукова

Фармацевтични компании са спонсорирали български лекари с 21 млн. лева през 2015 година за участието им в медицински конгреси, лекции, консултации и др. Прякото подпомагане към лекари е в размер на 14 млн. лева, а 7 млн. лева са отишли в различни здравни организации, в това число медицински дружества по определени специалности, професионални организации, болници. Още 150 млн. лева са отишли при лекарите от клинични изпитвания.

Това сочат предварителни данни от предстоящото първо оповестяване на спонсорствата на фармацевтичната индустрия към медицинското съсловие, произтичащо от приетия през 2013 година Кодекс за оповестяване, който цели по-голяма прозрачност на връзките между медиците и фирмите. Мотото на инициативата е “Чрез прозрачност към доверие“ и цели да убеди обществеността, че във взаимодействието между лекарите и индустрията няма нищо неетчино.

По информация от компаниите 60% от спонсорираните от тях лекари са дали съгласието си имената им да бъдат огласени, съобщи Деян Денев от Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България, обединяваща в себе си най-големите световни производители на лекарства като “ГлаксоСмитКлайн“, “Рош“, “Пфайзер“ “Байер“, “Санофи“, “Новартис“, “Абви“, “Астра Зенека“ и др.

Една трета от лекарите са подпомагани от индустрията

По неофициални предварителни данни около една трета или 10 000 от близо 30 000 лекари у нас са били подпомогнати по един или друг начин от фармацевтичната индустрия.

Денев обясни, че точна статистика за подпомогнатите лекари в момента няма, тъй като един медик може да е спонсориран от няколко компании за участие в различни събития.

Лекарите имат право да откажат оповестяване на името им, като тогава компаниите са задължени да публикуват общата стойност на спонсорствата. Ако компания не изпълни задължението си за оповестяване, може да бъде глобена, а отказът й оповестен, съобщи Денев. На публикуване подлежат трите имена на лекаря, специалността му и сумата на спонсорството, но не и дестинацията и събитието, което е посетил.

Официалните форми на спонсорство, които подлежат на оповестяване, са поемане на разходите за регистрационни такси, път и престой на международни медицински конгреси, хонорари за изнасянето на лекции, за консултации, както и участието в клинични изпитвания.

Денев коментира, че идеята на оповестяването е да се осигури прозрачност и в същото време да се обясни, че взаимодействието между лекарите и фармацевтичните фирми е в полза на пациентите, тъй като правилното прилагане на лекарствата се нуждае от обяснение.

По думите на Денев посещаваните събития са с “висока медицинска и образователна стойност“, а екзотичните дестинации за медицински конгреси са вече оставени в миналото. В момента конгресите били съсредоточени основно в Европа и САЩ, като трудно можело събитие на европейско медицинско дружество да бъде изнесено извън Европа.

Според всички действащи морално-етични кодекси спонсорството на фармацевтичните компании е безвъзмездно и няма обвързване с изписването на конкретно лекарство от страна на лекарите, но неофициално лекари и фармацевти свидетелстват за неетични практики. През март Mediapool освети в поредица от публикации зависимостите между лекари, пациентски организации и фармацевтичния бизнес и как те оказват натиск върху бюджета на здравната каса за лекарства.

Председателят на БЛС: Няма нищо лошо, срамно, комерсиално

Председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Венцислав Грозев заяви, че съсловната организация стои зад инициативата за прозрачност и посочи, че това е начинът да се види, че във взаимодействието между лекарите и индустрията няма нищо лошо, срамно и комерсиално.

“Един път завинаги да спрем тези спекулации, подклаждани от недобросъвестни хора, че лекарите сме корумпирани“, каза Грозев.

В подкрепа на инициативата се изказа и председателят на Българския фармацевтичен съюз проф. Илко Гетов.

Предстои фармацевтичните компании да публикуват списъците със спонсорираните от тях лекари и организации след 30 юни.

www.bnr.bg, 28.06.2016 г.

http://bnr.bg/post/100709157/prof-ilko-getov-kzk-trabva-da-bade-seziran-za-firmenite-agitacii-na-farmacevti
Проф. Илко Гетов: КЗК трябва да бъде сезирана за фирмените агитации на фармацевти
Комисията за защита на конкуренцията е органът, който трябва да бъде сезиран, за това че фирми агитират фармацевти да купуват определени лекарствени продукти без рецепта до определена стойност, заяви проф. Илко Гетов, председател на Българския фармацевтичен съюз:

То това са неетични практики по Закона за защита на конкуренцията. В случая трябва лице или организация, която е засегната от подобни практики, да сезира Комисията за защита на конкуренцията. Когато една аптека се води от един мениджър, който не е фармацевт, и той решава какво да се купи и от кого да се купи, той ще купи това, което ще му донесе най-добрия бонус.

Според Пенка Георгиева от пациентски организации "Заедно с теб" тази практика след това служители на аптеката да се пращат на екскурзии е законна:

В момента тази практика, така да се каже е законна. Има Член 246 от Закона за лекарствените средства в хуманната медицина, но той се отнася до съдържанието на рекламния материал, в който е забранено да се дават награди, имуществени и неимуществени и така нататък. Тук се касае за реклама на определен лекарствен продукт.

Фармацевтите не могат да раздават мостри на лекарства по лекарско предписание, мостри се дават само на лекарите, които имат право да предписват лекарства.


29.06.2016 г., с.5
След скандал за заплати в Спешна помощ – София
Дават 1260 лв. на млад медик в линейка
Шефът се оправда, че не бил вдигал отдавна парите на администрацията
Силвия Николова

1260 лева основна заплата дават на начинаещ лекар без специалност в Центъра за спешна помощ за София – град и област. В тази сума не влизат парите, начислени за дежурства, съобщи неговият директор д-р Георги Гелев. След една година месечното му възнаграждение се увеличава на 1370 лева. Ако след 5 години той придобие специалност, парите му стават 1480 лева, а за две специалности - получава 1800 лева основна заплата, поясни д-р Гелев. Той посочи, че в сравнение с преди три-четири години медиците получават почти с 50% по-високи месечни възнаграждения.

Шефът на центъра се оправда, че заплатите на служителите в администрацията не са били пипани отдавна и затова се е наложило да им разпише по-високо увеличение, което обаче било значително по-малко от това на медиците, отбеляза той.

Точно увеличаването на заплатите на чиновниците в спешния център възбуди недоволството на медсестрите и фелдшерите преди седмица, а здравният министър д-р Петър Москов разпореди да бъде изготвен доклад в тази връзка и изпратен в Министерството на здравеопазването. Възнагражденията на юриста, IT специалиста и експерта по здравословни условия на труд са вдигнати от 1000 на 1300 лева. Шефката на архива и хранилището към него вече получава 880 лева, като преди увеличението парите й са били близо 700 лева.

Работата на тази жена е много, тя е висшист и работата й изисква всекидневно да изготвя справки за МВР, прокуратурата и всички институции, ангажирани с наши пациенти. Така д-р Гелев защити по-високата заплата на архиварката. За възнаграждението от компютърния спец пък той заяви: “Няма кой да ме убеди, че IT специалистът трябва да е на минимална заплата“.

Той все още не е изпратил доклада на МЗ, изпратил е някакъв суров вариант, който не е изчерпателен и няма да бъде разгледан. Чакаме пълен и подробен доклад, лаконични бяха от МЗ.



Центърът за спешна медицинска помощ в София се нуждае от 105 лекари и 50-60 медицински сестри, каза още директорът на центъра д-р Георги Гелев. В центъра работят 942 души, като администрацията е 34 човека, обясни той. До 500 повиквания за 1 денонощие постъпват в центъра за близо 2.5 млн. души в столицата и областта. Общо работят около 40 медицински екипа.

От началото на годината до 20 юни е имало 71 хиляди повиквания и 18 170 болни са били хоспитализирани, като от тях 1361 са в частни болници.
Каталог: upload -> files
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Списък на участниците – 22 ученици от икономически професионални гимназии и 3-ма учители
files -> З а п о в е д № от г. На основание чл. 162, ал. 4 от Кодекса за застраховането, образците на отчет
files -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
files -> Съдържание увод глава първа. Особености на отразяването на кризата в медийния дискурс
files -> Единни в многообразието замяза на „Еднообразни в разединението”
files -> Заседанието на кабинета, в което участваше и министър Москов продължава


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница