Конкурс за получаване академичната длъжност „професор по 05. 08. 04 Изкуствознание и изобразителни изкуства



Дата03.12.2017
Размер51.63 Kb.
#35950
ТипКонкурс


С Т А Н О В И Щ Е

от хон. проф. Стоян Петров Домусчиев, катедра „Рисуване”, НХА,

по конкурс за получаване академичната длъжност „професор”

по 05.08.04 Изкуствознание и изобразителни изкуства

(сюжетни игри и принадлежности), за нуждите на

катедра „Дизайн за детската среда” при

Националната художествена академия, гр. София,

с кандидат: доц. д-р Магдалена Серафимова Серафимова-Лазарова

На обявения конкурс за академичната длъжност „професор” и по съответната учебна дисциплина се е явил само един кандидат: доц. д-р Магдалена Серафимова Серафимова-Лазарова – завършила висшето си образование по специалност „Текстил и мода” в Националната художествена академия (НХА).

В периода от 1984-1997 г. Серафимова работи като дизайнер в модна къща „Лада”, бюро „Стиба” – Ямбол, както и в научно-производствено обединение „Веда”.

От 1995 г. е щатен преподавател в специалност „Дизайн на детската среда” в НХА.

Успешно защитава доцентура и докторат.

В творческата си и научна дейност кандидатката показва завидна активност в различни насоки: разработки по проблеми на преподаваната учебна дисциплина, доклади на научни конференции, публикации в специализирани издания и учебно помагало.

Доц. д-р М. Серафимова има многобройни участия в общи изложби и ревюта (над 25) у нас и в чужбина. Признание за нейните резултати са и получените награди (съвместни разработки с Я. Възвъзова) през 1983 г. и 1986 г.

Темата на хабилитационния труд на кандидатката е в насока преподаваните от нея дисциплини и конкретно към сюжетно-ролевите игри на деца във възрастовия диапазон от три до шест години.

В серията от зооморфни маски обединени в шест книжни тела с по четири типажа се съдържат общо 24 броя. Съпровождат се с подробна обосновка за конструктивни и комбинаторни възможности, както и взаимовръзката възрастни и деца. Изтъква се и широката достъпност на пазара, поради ниската себестойност, екологичност и възможност за рециклиране.

Конструктивните елементи на маските позволяват на децата да получават не само практически умения и навици, но и възпитателни и познавателни качества и игрови умения.

Обяснителният текст и изображенията позволяват сглобяването да става лесно и бързо (в помощ на децата, които не могат още да четат).

Чрез известна смяна на материала, технологията и цветовия колорит, авторката създава възможности за постигане на ново въздействие от същите типажи на животни.

Положителен момент в разработката е експериментът в практиката за комуникативност между родители и деца от различни възрастови групи.

Без да се споменава в кое населено място или социална група, както и в какъв вид детско заведение е проведен експериментът (държавно, общинско, частно, град, село), авторката аналитично систематизира своите изводи в 14 точки.

В отделните възрастови групи деца е направен цялостен извод за поведението, характера, емоционалното състояние, комбинаторните и практически умения, както и предпочитанията на отделните деца към определен типаж.

При този експеримент Серафимова показва очевидна психологическа намблюдателност и качества, което прави направените изводи актуални и съществени в защита на нейния хабилитационен труд и учебните дисциплини, които преподава.

Позволявам си, в пожелателна насока, тази практика да продължи като се обогати и с деца от друга среда и населено място при съжителство с природа, птици, животни и т.н., както и със, цитирам: „животни на труда”.

Съществен момент е пазарната ниша в детските играчки, в условия на конкурентност.

Безспорен положителен момент в разработките са дизайнерските решения, където при сходни елементи в конструкцията са възможни нови внушения.

Графичното и колоритно звучене е силно и добре балансирано цветово в топли и студени хармонии, напомнящи на модерна живопис.

В представените работи в „Лято 2012 г.” Серафимова показва усещането си за цвят, както и в тези към хабилитационния труд, които макар и различни като стилистика и задачи са на автор, който търси експресивността на чистите цветове и свободното им полагане, вклюително и на иконния мотив. Позволявам си да отбележа необходимост от наблюдение на детски рисунки в колоритно отношение.

Задълбочените си научни познания и изследвания от историята на облеклото са спомогнали на кандидатката да направи аналогия и трансформация със съвременното облекло и мода.

Серията рисунки на облекла са изпълнени с лекота на линия и щрих очартаващ както общата конструкция, така и конструктивните и украсни детайли и елементи, в съпоставка с подходящи исторически артефакти. Тези илюстрации красноречиво показват подготовката на доц. д-р Серафимова по основната й квалификация като художник и взаимовръзката й с преподаваните учебни дисциплини.

Към портфолиата са представени 4 бр. учебни програми за о.к.с. „бакалавър” и за о.к.с. „магистър”.

Структурирането на учебния материал по методически единици и хорариум, материално-техническото и информационното осигуряване, както и критериите за оценяване знанията на студентите са показател, че тези дисциплини се проподават от преподавател с висока ерудираност по материята и методико-практически опит.

Хабилитационният труд и приложените допълнителни материали от доц. д-р Магдалена Серафимова-Лазарова позволяват да се обобщят в следното:

Приносните момента основно са в научно-практическия характер на разработките и тяхното приложение.

Като имат няколко функционални възможности те позволяват да се развиват у децата въображение и комбинативност.

Създава изгрова и комуникативна връзка между възрастни и деца.

Развива творческото мислене у децата, техния избор и предпочитания.

Маските носят познавателен характер и изграждат комбинаторни умения и сръчности.

Ниска финансова себестойност и достъп до широк кръг потребители.

Екологично чист и безвреден.

Приложното изследване позволява наблюдаване на реакциите на децата и психологическото им поведение и състояние.

Това изследване на авторката е позволило да направи верни и добре формулирани изводи.

В заключение препоръчвам на почитаемия Научен съвет, на основание качествата на представения хабилитационен труд, допълнителните материали, научно-творческата и преподавателска дейност и постигнатите резултати, да присъди академичната длъжност „професор” на доц. д-р Магдалена Серафимова Серафимова-Лазарова.



17.05.2013 г.


ХОН.ПРОФ. СТОЯН ДОМУСЧИЕВ

Катедра “Рисуване”, НХА


Каталог: uploads -> ckeditor
ckeditor -> Европейски влияния върху българската скулптура от края на ХІХ и началото на ХХ в
ckeditor -> Долуподписаният/ата/ото
ckeditor -> Програма четвърти фестивален ден 07. 08. 2016 г. / Неделя/ № институция населено място 9,00– 12,00 часа / от №1 до №25
ckeditor -> Конкурс за академична длъжност ‘’доцент’’ по 2 Изобразително изкуство
ckeditor -> Скъпи мой връстнико
ckeditor -> Конкурс за заемане на академична длъжност „професор" по шифър 05. 08. 04 „Сюжетни игри и принадлежности"


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница