Красен Кралев: в щангите работят по грешна схема



Дата13.11.2017
Размер67.73 Kb.
#34502
Красен Кралев: В щангите работят по грешна схема

Трябва да се образоваме като ръководители, за да дойдат успехите

Вестник „Телеграф“

Автор: Румен Кацаров



- Господин министър, кой според Вас е виновен за поредния скандал в българските щанги?

- Кой е прекият виновник тепърва ще се изяснява. Нека изчакаме крайния анализ на нашата допинг лаборатория и резултатите от втората проба. Но е факт, че имаме 11 положителни допинг-проби, което сериозно удря по имиджа на българския спорт. От федерацията твърдят, че доставчикът на хранителни добавки им е дал „замърсена” партида. Предварителният анализ го потвърждава. Дори да е така, изборът на този доставчик е направен от ръководството на федерацията и от треньора, без това да касае медицинския екип. В този спорт още от времето на Иван Абаджиев е практиката треньорите да решават какви медикаменти и добавки да се вземат, а не лекарите. Тази схема очевадно е грешна, след като през няколко години ги хващат с допинг. В случая е сезиран главният прокурор, за да се установи дали доставчикът наистина произвежда замърсени хранителни добавки и къде отиват те.



- Какво следва оттук нататък?

- Нямаме отбор по вдигане на тежести. Финансирането на федерацията по вдигане на щанги се спира до изясняване на случая. Единственият въпрос по темата, който в момента няма отговор и може донякъде да предопредели степента на наказанието, е установяването на начина, по който забраненото вещество е попаднало при спортистите. Дали има небрежност и заблуда от страна на доставчика, или има умисъл - треньорът е решил да стимулира състезателите. При всички положения аз съм категоричен, че от наша страна ще има санкции за федерацията.



- Вече над 4 месеца сте начело на ММС, кое е най-важното нещо, което направихте досега, и това, което предстои и искате да направите?

  • Свършихме доста неща, но най-важното е, че успяхме да приключим една много тежка година за цялата държава и в частност спорта, защото да смениш три пъти администрацията в едно министерство е много трудно упражнение. Мисля, че тръгнахме с летящ старт и успяхме точно да поставим приоритетите си за 2015 година и за целия мандат. Обърнахме внимание на цялото общество върху истинските проблеми на спорта. Те не са липсата на медали, а подценяването на физическото възпитание в училищата и университетите. Ако се справим с това, успехите в елитния спорт ще дойдат от само себе си. Аз съм много щастлив, че чувам при срещите, които провеждам, доста често изречението: „Това за първи път български министър го прави“. Именно тези неща ми дават самочувствието, че сме на прав път. Прокарахме на първо четене една поправка и вече даваме възможност на треньори да преподават в третия час по физическо в училищата. Ако това нещо мине в пълния му вариант, децата наистина ще могат да се докоснат до магията на конкретни спортове. Ще се създаде възможност да се изградят училищни отбори, като по този начин ще създадем предпоставки и общините да могат да организират градски ученически първенства. Така няма всяка година да отчитаме броя на децата с гръбначни изкривявания, затлъстяване и нетипични болести. Освен това треньорите ще изпълняват и „скаутска” работа, насочвайки талантите към клубовете. Ние ще засилваме финансирането на тези, които развиват не само елитния спорт, но и обръщат внимание на детско-юношеския и масовия такъв. Единственият начин да стимулираме клубове или федерации да обръщат внимание на децата е именно като насочим финансите в тази посока.



  • Законът за спорта каква роля има и на лице ли е рецепта отново да се възродят базите?



  • Голяма, има различни мнения. Трябва промяна, защото законът не е добър, след като не дава разрешение на най-големия въпрос пред българския спорт – този с базите. Не знам защо стана общонационален проблем с ЦСКА и връщането на базите им. Те си имат база и перфектен договор за над 20 години ползване, но очевидно инвестиционната програма им тежи. Разбираме ги, че има криза и трудно се намират пари. Законът трябва да даде възможност на кметове, областни управители и министъра на спорта да могат да дават базите за ползване на съответните клубове за по-дълъг срок от 10 години. Ако не се реши проблемът с базите, не можем да развиваме никакъв спорт. Имам пресен пример, с два наши футболни клуба, чиито имена ще запазя в тайна. Те имат желание да кандидатстват за финансиране по програмата „Джесика“, която отпуска средства за спорта като заем с ниска лихва. Но за да го получи, клубът трябва да представи бизнес план, а техният не показва, че в следващите 8 години може да се изплати кредитът. Те имат 10-годишен договор за ползване и това е максималният срок. Две години вече са минали, а и да не бяха, 10 също не са достатъчни. Този ограничителен срок спира инвеститорите. Амбицията ни е да решим трайно проблема. Футболното хулиганство също трябва да бъде засегнато. А за тото и хазартните игри трябва да има специална глава.



  • Завършили сте Медицинския университет. Какво трябва да се „изреже” от българския спорт?



  • Рязането е необходимо, когато не можеш да излекуваш организма. Хирургията е признак на безпомощност в медицината. Трябва да се адаптираме към новите условия на пазарна икономика и да вземем опита от предишния режим. Спортът е една система, която е изключително затворена и консервативна. Ние страдаме от това, че нямаме спортни мениджъри и специалисти в спортния маркетинг. Те могат да докарат пари в спорта, а не държавата. Не сме достатъчно образовани в тази сфера и се налага да се учим в движение. Имаме доста спортисти, които живеят в западноевропейски страни, и те биха могли, и се надявам, да се върнат у нас и с опита си да попълнят тази празнина. Ние строим мащабно зали, но те трябва да се управляват и да привличат международни събития и такива извън спорта.



  • Бил сте национален състезател по лека атлетика на дълги разстояния. Като каква дисциплина определяте това да сте министър на спорта?



  • Аз като поведенчески модел съм бегач на дълги разстояния. Хоризонтът ми е голям и силите са преценени правилно. За мен е важно с първите стъпки, които правя, да заложа една добра основа за следващите мандати, без значение дали ще дойде друг на мое място.



  • Тази година ще сме домакини на Европейско първенство по волейбол, а вече се афишираха амбиции да приемем и Световно. Колко би струвало това и какво ще ни трябва за едно добро домакинство?



  • Шансовете са големи и не би трябвало да имаме проблем. Определено европейското ще е основният тест. Доказали сме, че можем да посрещаме форуми от всякакъв ранг. Имаме нужните зали, публика и инфраструктура в областта на туризма, която да поеме гостуващите отбори и техните фенове. Такова нещо е огромен престиж за България, защото ще се говори за това първенство, което ще доведе до много дивиденти. Цената не е малка и ще е нужна сериозна подкрепа от правителството. Това ще е най-голямото събитие, случвало се в новата история на българския спорт.



  • Матей Казийски продължава да отказва да играе за националния... Вие бихте ли помогнали и разговаряли ли сте с него?



  • Федерацията и Матей трябва да проведат разговор помежду си и да изгладят нещата. Надявам се, че програмата, която предстои на отбора – европейско, Олимпиада и световно, дай, Боже, в България, може да изиграе благоприятна роля.



  • Проблем възникна и в биатлона с Краси Анев. Потушихте скандала, за да се завърши сезонът, очаквате ли продължение?




  • Не очаквам да има продължение. Наблюдаваме ситуацията. Това обаче не е единствената федерация с разногласия. При стрелбата са неточни коментарите, че държавата нищо не прави. Ние няма как всяка година да даваме по един милион лева за мишени само защото двама души не могат да се разберат. Трябва да се търси диалог, а те отказват да комуникират помежду си.




  • Във футболното ни първенство ври и кипи. Не спира да се говори за уредени мачове. До Вас стигали ли са подобни сигнали?




  • Работим добре с футболния съюз и съм в течение на нещата. Но искам да кажа, че невинаги това, което изглежда нагласено, е такова. Аз съм убеден, че в първенствата в Западна Европа има далеч повече съмнителни мачове. Коментирам последния мач, разбунил духовете, между Ботев и ЦСКА. Аз от самото начало бях сигурен, че Ботев ще победи. Първо, те са по-мотивираният отбор, ЦСКА са в очевадна криза и по-логично беше да се стигне до победата на пловдивчани. В България сме свикнали малко да пресоляваме нещата. Но по-важното е, че има уредени мачове при юношите. Това е тревожното и там трябва да се пипа много внимателно.



  • Кое спортно събитие мечтаете да посетите?

  • Обичам такива с участието на български спортисти. Финал на Шампионската лига не ме вълнува, ако нямаме наш футболист в един от двата отбора. Мечтата ми е в Рио да постигнем успех и аз да съм там, когато спечелим златен медал. Искам да изживея този момент.



  • Любимият Ви спортист в миналото и в днешни дни?

  • Христо Стоичков, Ивайло Маринов и Стефка Костадинова от българските. Аертон Сена ми е огромна слабост. Най-големият пилот за всички времена във Формула 1. Фен съм на Бразилия, фен съм на Челси и, разбира се, на Черно море.



  • Какво е за Вас да сте министър на младежта и спорта?

  • Това е една голяма отговорност и искам да благодаря на господин Бойко Борисов, че повярва във възможностите ми и ми даде шанс да реализирам идеите си. Трябваха ми две секунди, дощато си поема дъх и да кажа „Да“. Животът ми е свързан със спорта без прекъсване от 30 години като състезател, инвеститор и мениджър. Смятам, че имам необходимата подготовка и очакванията към мен са големи, но това само допълнително ме мотивира да изпълня набелязаните неща в програмата ни.



  • Как виждате българския спорт напред във времето и какво пожелание бихте направили като министър и човек?



  • Първо да си вярваме малко повече и да работим много. Така ще дойдат успехите и медалите. Имаме таланти, които, ако имаме желанието да се образоваме като ръководители, успехите ще дойдат. Ще ми се да имаме малко по-голям бюджет. Всеки спорт има различна потребност и няма как да развиваме 100 вида спорт. Трябва да заложим на традиционните български спортове – на около 10, не повече, и не трябва да има сърдити. Амбицията ми е да покажа на финансовия министър, че всеки лев, вложен в спорта, спестява пари на здравеопазването, и то в дългосрочен план.

Каталог: Documents -> PressCenter -> PressReleases
Documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”
PressCenter -> BG051РО001 03-0001-C0001 Проект „Никога не е късно за ново начало”
PressCenter -> Представят: преглед на наградени филми от 14-те издания на фестивала за филми за деца и юноши „арт амфора“
PressCenter -> С разпределение на средствата за одобрените проекти на спортните организации, кандидатствали по програмата за развитие на спорта за високи постижения
PressReleases -> След края на европейските игри в Баку казахте, че сме си сравнили часовниците. Почти година преди началото на олимпийските в Рио какво показват?
PressCenter -> Програма за олимпийска подготовка за 2011г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница