Лечебно хранене при стомашно-чревни заболявания



Дата24.12.2017
Размер62.64 Kb.
#37471
Лечебно хранене при стомашно-чревни заболявания

Съвременната наука е изградила единна доктрина за храненето на болния и здравия човек. Специалистите по хранене са на мнение, че храната на здравия човек трябва до известна степен да отговаря на изискванията на диетичното хранене. Тя трябва да щади органите и дейността на системите на организма. Комплексното лечение на един болен е невъзможно без строго индивидуализирана диета. Чрез лечебното хранене трябва да се подсигурят всички физиологични потребности на организма от пластичен и енергетичен материал. Важна предпоставка за една диета е тя да бъде съобразена с възрастовите, етническите и професионалните особености на човека. Технологичната и кулинарна обработка трябва да задоволява естетическите, вкусовите и хигиенните изисквания на консуматора и да подсигури високо качество на храната. Болният трябва да бъде убеден да прибягва към диетолечение само след лекарска консултация. http://recepti.plamcom.com/page.php?pid=104



Построяването на диетичния режим се съобразява със съответното заболяване. Продуктите, видът и кулинарната преработка трябва да отговарят на структурните и функционални изисквания на болния орган или система. Храната трябва да съдържа всички хранителни съставки – белтъчини, мазнини, въглехидрати, витамини, соли, микроелементи. За постигане на добро здраве на храносмилателната система допринася придържането към препоръките за здравословно хранене, а именно оптимален прием на хранителни продукти от петте основни групи храни:

  • зърнени и картофи (доставят въглехидрати, влакнини, витамин В, минерални вещества);

  • плодове и зеленчуци (доставят въглехидрати, витамини, минерални вещества, разнообразни биоактивни фитовещества);

  • мляко и млечни продукти (доставят калций, млечни протеини, витамини и др.);

  • месо, риба, яйца, бобови (доставят протеини, мазнини, някои минерални вещества и витамини);

  • добавени предимно растителни мазнини;

  • добавена захар захарни, тестено-захарни и сладкарски изделия)

При хора с хронично възпаление на лигавицата на стомаха, с нормална или повишена стомашна киселинност, при язвена болест на дванадесетопръстника и на стомаха лечението трябва да включва Хигиенно-диетичен режим-консумация на храни приготвени посредством варене, печене и задушаване и избягване на такива приготвени посредством пържене,опушване и паниране. Редовно,често и бавно хранене на малки порции с максимално добро сдъвкване на храната.Диетата трябва да щади лигавицата на стомаха и дванадесетопръстника от механични, топлинни и химични дразнители.
Храната трябва да бъде пълноценна, богата на витамините А, В, С, К, да няма груба целулоза и да има слабо сокогонно действие. Количествата на белтъчините, мазнините и въглехидратите да са в границите на нормата.
Храненето трябва да бъде 4 —5 пъти дневно в срого определени часове.
Температурата на храната да бъде не по—висока от 60 градуса и не по—ниска от 15 градуса по Целзий.
Готварската сол е в умерено количество, от 8 до 10 грама.
Разрешават се следните храни: твърд бял хляб, обикновени бисквити, сухари, препечено брашно, грис, фиде, макарони, кус-кус, сухар, ориз, нишесте. В ограничени количества се допускат захар, мед, тахан. В диетата широко са застъпени обезсолено сирене, диетична извара, прясно и кисело мляко, сметана
Яйцата се приготвят като омлет на пара, рохки или суфлета, по панагюрски. Разрешават се от месата и месните продукти телешко, крехко говеждо, агнешко, питомен заек, пилешко, кокоше без кожа, диетични кренвирши, диетичен салам, шунка без тлъстини.
Разрешават се от зеленчуците картофи, тиквички, моркови, червено цвекло, салати, добре узрели червени домати, сладки печени пиперки, карфиол, грах, пасиран зелен фасул, сок от зеле и краставици, в ограничено количество тиква
От плодовете се разрешават меки и сладки сортове ябълки сурови или печени. Добре узрели пресни и сладки плодове на компоти, кисели, плодови желета, кремове, сокове. Разрешава се чай от лайка, от липов цвят, слаб руски чай, чай от джоджен, отвара от шипки, минерални води, какао с мляко. От подправките са разрешени магданоз, копър, чубрица, джоджен, сок от джанки, разреден с лимонов сок.
Зьбранени храни са топъл бял хляб, типов и ръжен хляб, мекици, понички, баници, пушено сирене, сирене „Ементал“, топени сирена, „Рокфоор“, силни бульони от месо, риба, свинска мас, лой, тлъсти меса, осолени и пушени меса и риби, яйца — твърдо сварени и пържени, концентрирани захарни изделия— бонбони, локум, шоколад.
Изключват се от храната следните храни: сини домати, репички, ряпа, зеле, спанак, киселец, кромид, чесън, праз, варива, царевица, алабаш,разни видове туршии, маринати и доматена салца.
Забраняват се богатите на целулоза и кисели плодове — кайсии, сливи, грозде, френско грозде, а също така и сухите плодове — стафиди, смокини. Абсолютно се забраняват всякакви видове алкохолни напитки, включително и бирата, кафе, какао, силен руски чай, газирани напитки (сода, лимонада, сайдер, „кока-кола“), въглекисели минерални води и изкуствено газирани минерални води, сладолед и др.
Каква е кулинарната обработка? Храната се приготвя предимно в пасиран вид. Приготвят се крем супи, каши, пюрета, кисели и сокове. С това се цели отстраняване на грубата целулоза. Месото се вари във вода, на водна баня или се пече на скара, или във фурна. Допуска се задушаване на зеленчуците, приготвянето на отвари, плодовите и зеленчукови те сокове. Забранени са запръжките на супите и ястията, пърженето на месото, на рибите и на зеленчуците, панирането и силните бульони.

При хронично възпаление на тънките и дебелите черва и при язвен колит се прилага диета, целяща да се премахне възпалителния процес, да се възстановят нормалните функции на червата и да се подобри общото състояние на организма.


Каква характеристика има диетата? Лечебната храна трябва да има благотворно влияние върху процесите на храносмилането. Тя трябва да не съдържа продукти богати на целулоза и които лесно ферментират. При нея се повишава вносът на витамини от групите на А, С, В1, В2, РР. Ограничено е количеството на прясно и кисело мляко, които понякога не се понасят от болните.
Разрешени храни са обезсолено сирене, прясно краве сирене, диетична извара. В ограничени количества се позволява прясно или кисело мляко. Разрешават се млади меса — телешко, говеждо, пилешко, питомен заек, диетични кренвирши, нетлъсти морски и речни риби, прясно краве и маслиново масло. Яйцата са разрешени с ограничаване на жълтъка под формата на белтъчен омлет, яйчени белтъчни десерти. Хлябът да не бъде пресен и да бъде бял. Разрешават се сухари, обикновени бисквити, оризова вода, слиз от овесени ядки, жито и пектин.
От плодовете са разрешени ябълки, дюли, праскови, череши, вишни, портокали — варени, печени и под формата на сокове, нектари и пюрета. В сурово състояние могат да се дават ягоди, банани и ситно настъргани ябълки. От зеленчуците се разрешават моркови, картофи, тиквички, печени пиперки, добре узрели червени домати. В ограничено количество се позволяват салати, цветно зеле, червено цвекло, магданоз, копър, сок от лимони, джоджен. Позволяват се кафе, какао, чай, плодови и зеленчукови сокове, минерални води.
Забраняват се концентрирани млека, мляко на прах, айран, престояло мляко, овче сирене, кашкавал, сиренета — „Ементал“, топени, пушено, Забранени са тлъсти меса (гъска, патица, свинско, овче), стари меса със сухожилия и ципи, месни консерви, салами, луканки, пастърма и други. Забраняват се тлъсти морски и речни риби; свинска мас, сланина, говежда и овча лой. Забраняват се твърдо сварени или пържени яйца, майонеза; ръжен и типов хляб, пържени сладкиши, точени десерти; конфитюрите и пчелният мед почти се ограничават. От зеленчуците се забраняват ряпа, репички, зелен грах, алабаш, краставици, зеле, сини домати, кромид лук и праз лук;варива (фасул, грах, леща); плодове— грозде, кайсии, касис, сини сливи, малини, дини; черупкови плодове— орехи, бадеми, лешници. От подправките са забранени оцет, лют червен пипер, горчица, доматена салца, дафинов лист, черен пипер, алкохолни и газирани напитки, сладолед.
Каква е кулинарната обработка? Избират се млади , крехки меса, почистени от сухожилия, ципи и тлъстини. Дават се на късове, или смляни на машина 2—3 пъти. Месото се приготвя варено, печено на скара или във фурна. Зеленчуците се предлагат варени, като пюрета, каши и сосове, а плодовете се поднасят на компоти, кисели, желета, нектари, сокове. Храната се приема топла. Режимът на хранене е 5 — 6 пъти дневно.

При заболявания на панкреаса изискване към хранителния режим е да се намалят значително мазнините. Те са специфичен дразнител на секреторната функция на панкреаса. Екстрактивните вещества и съдържащите холестерин продукти (жълтък от яйце, вътрешности, мозък) се ограничават максимално.Храната трябва да бъде щадяща,да е богата на витамини – както водно така и мастно разтворими: В- група, С, D, E, K. Също така трябва да е с високо минерално съдържание - Ca, K, Mg, Fe, а NaCl да се ограничава. Белтъчините са в нормално количество, предимно млечни. Разрешават се прясно и кисело мляко, диетична извара, прясно подсирено сирене, обезсолено сирене, нетлъсти речни и морски риби, бял и пшеничен хляб. Месото се вари, пече на скара или във фурна , след като предварително са отстранени екстрактивните му вещества. Храната не се пържи и не се панира. Режимът на хранене е 5 пъти дневно


Правилното провеждане на лечебното хранене изисква да се познават общите основи на диетологията и специалните стадии на протичане , степен на ограничено и функционално поражение на даден орган или система , общото състояние на организма, индивидуалните особености на болния, двигателния му режим ,емоционалното му състояние и пр.


Само при комплексното отчитане на тези условия може да се провежда гъвкаво и ефикасно диетично лечение.
Медицински университет – София

Факултет по обществено здраве

Съставил: Янина Любенова Георгиева фак. № А 248

Проверил: Проф. Д. Байкова



РЕФЕРАТ

Диетично лечение при стомашно – чревни заболявания и панкреас



Използваналитература: ttp://dieti.gbg.bg/index.php?option=com_content&task=view&id=2653&Itemid=77

http://daniela-lukylife.blogspot.com/2008/02/blog-post_20.html

http://nobbyfood.com/page/61/obshta-harakteristika-na-zdravoslovnoto-i-lechebno-hranene.html
Каталог: 2013
2013 -> Временно класиране „В”-1” рг мъже – Югоизточна България
2013 -> Конкурс за заемане на академичната длъжност „Доцент в професионално направление Растителна защита; научна специалност Растителна защита
2013 -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
2013 -> 1. Нужда от антитерористични мерки Тероризъм и световната икономика
2013 -> Тест за проверка на математическите знания и умения на учениците в началото на четвърти клас
2013 -> Днес университетът е мястото, в което паметта се предава
2013 -> Отчет за научноизследователската, учебната и финансовата дейност на националния природонаучен музей при бан през 2013 г
2013 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2013 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница