Литература (За училища с преподаване на унгарски език и училища за допълнително възпитание и обучение по роден език)



Дата15.10.2018
Размер214 Kb.
#87634


БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА

(За училища с преподаване на унгарски език и училища за допълнително възпитание и обучение по роден език)

ІХ-ХІІ клас

В ІХ-Х клас съдържанието на предмета български език и литература се базира на резултатите, постигнати в V-VІІІ клас. Основната цел е по-нататъшно развитие на езиковите компетенции на учниците по български език. Другата цел на малцинственото обучение по език е учениците да се запознаят с най-важните епохи, автори и произведения от българската литература в степен, която да поддържа интереса на учениците към ученето на българския език и за по-добро опознаване на хората, говорещи български, и тяхната култура.

След изпълнените с радост игрови занимания и началния успех, учениците ще се запознаят и ще се научат да използват езикови средства, с помощта на които да създадат правилно формулирани, смислени изказвания. Те трябва да са наясно с принципите на организиране и структуриране на изказването, с правилата, валидни за цялостното езиково общуване, които зависят от пола, възрастовата група, социалната среда и националните особености. В процеса на усвояването на езика учениците се запознават с българската литература и култура, народните обичаи и традиции, които ще им помогнат при оформянето на националната идентичност. За успеха на езиковото обучение важна роля играе включването в процеса на обучение на знанията, интересите, потребностите, езиковите и неезиковите умения на ученика. Същевременно ученето на език – поради разнообразието на темите, както и поради това, че повече от всички други предмети създава възможности за разговор, е изключително важно в процеса на развитие на личността. Другият ключ към успеха е постоянната положителна обратна връзка, насърчаването на напредъка на учениците, спрямо самите себе си.

В ІХ-Х клас учениците учат български език 4 часа седмично.



ІХ-Х клас
Преди да постъпят в гимназията, учениците са учили български език осем години. Първите стъпки за учене на езика се заменят със съзнателно и целенасочено езиково обучение. В съответствие с възрастовите си особености учениците се изразяват правилно на български език на все повече теми. В края на Х клас знанията на учениците по български език им дават възможност да съберат информация за обкръжаващия ги свят на роден език и да се възползват съзнателно от тази възможност.

Целта е по-нататъшното развитие на езиковите компетенции, изградени от І до VІІІ клас в основното училище, ученикът се научава да се изразява правилно както устно, така и писмено.

Мотивацията на учениците нараства, ако езиковото обучение създава условия за разработка на учебното съдържание по предмети, интересуващи учениците, на български език и за използване на комуникационни и информационни технологии. Учениците трябва да осъзнаят възможностите за учене на езика в час и извън училището, което ще ги подтикне да направят първи стъпки за самостоятелно усвояване на езици.

Едновременно с езиковото обучение учениците се запознават с най-важните епохи от развитието на българската литература. Освен литературните епохи, те се запознават и с най-изтъкнатите автори и по-важните им произведения.

Целта на обучението по българския език е не само изграждането на подходящи комуникативни компетенции, а и създаването на положително отношение към езика.

Възрастовите характеристики са важни и в този период на езиково обучение. Учителят трябва да има предвид, че повечето ученици изживяват периода на откриване на себе си, самокритични са и въздействието на връстниците им се засилва. Същевременно учителят може да разчита на езиковата креативност на учениците, на уменията им за решаване на проблеми и критическото им мислене. За успеха на езиковото обучение определящ фактор е работата в клас, която подтиква и поддържа мотивацията и създава разнообразни форми на общуване, ведрата атмосфера в класната стая, положителните отзиви, конструктивната подкрепа от страна на учителя, както и оценяването с ясни изисквания. В помощ на учениците е натрупаният опит за прилагане на методите на самооценяване и оценяване на другите, осъзнаването на успешните начинания и откриването на собствените грешки, както и самостоятелното им поправяне.





Тематична единица/ Цели на развитието

Слушане с разбиране

45 часа

Знания, на които се опираме

Ученикът разбира често срещаните думи и определени изрази, на непосредствени, лични теми.

Разбира основния смисъл на кратки, ясни и прости съобщения и изказвания.



Възпитателно-развойни цели на тематичната единица

Разбиране на разговорната реч на често срещани, познати теми. Разбиране на ясно формулирани аргументи на участниците в разговора, когато водят диалог.

Разбиране на основната информация от звукови източници, подкрепени с изображения, на теми, които са в кръга на интересите на учениците и, ако се говори относително бавно и разбираемо.



Познания/изисквания за развитие

Междупредметни връзки

Разбиране на основното в изказвания от прост, ежедневен разговор.

Разбиране на по-важните моменти в кратко изказване или лекция на разговорен език на позната тема, формулирани просто и ясно.

Разбиране на проста техническа информация.

Ориентиране в подробно, сложно упътване.

Разбиране на основната информация при телефонен разговор.

Разбиране на основното при слушане на новини на познати теми и прост език по радиото и телевизията и на аудиозапис.


Видове текст и езикови средства:

Информации, инструкции, съобщения, упътвания, новини по телевизията и радиото, кратки интервюта, реклами, песни, видеозаписи.



Информатика: съзнателно ползване на медиите.
Унгарски език и литература: речников запас, извличане на същността, сбит преразказ, правилна артикулация, езикови норми, техники на разбиране на устна реч.
Математика:

множества, логика, заключение, разрешаване на проблема.


Пеене и музика: народни песни.
Драма и танц: възприемане, тълкуване.
Ключови понятия/ понятия

Разговорна реч; разговор; речников запас; обяснение; противоположност; избор.



Тематична единица/ Цели на развитието

Устно общуване

60 часа

Знания, на които се опираме

Ученикът общува на тема училище, дом и свободно време в рамките на прости задачи за затвърждаване.

Участва в кратки разговори.

Задава и отговаря на въпроси в познати, ежедневни ситуации.

Обменя прости мисли и информация на познати теми.



Възпитателно-развойни цели на тематичната единица

Справяне по спонтанен начин в преобладаваща част от езиковите ситуации в ежедневието.

Обмяна на мисли, изразяване на мнение и чувства по теми, свързани с кръга на интересите. Усвояване на най-често срещаните комуникационни сценарии, прилагането им все по-безпроблемно.

Адаптация към комуникативните ситуации.


Познания/изисквания за развитие

Междупредметни връзки

Участие в разговор на познати теми–с молба за повтаряне или обяснение на думи или изрази в случай на нужда.

Просто изразяване на чувства и реагиране на чувствата на другите (напр. харесване, нехаресване, изненада, радост, тъга, интерес и безразличие).

Повдигане и обсъждане на ежедневни проблеми, съпоставяне на възможностите за избор (напр. какво да правя, къде да отида, кое да избера и т.н.).

Участие в разговори, свързани с кръга на интересите, обмяна на информация и мнения.

Проследяване на нишката на разказ, изказване на мнение и проява на интерес за по-нататъшни подробности.

Разрешаване на проблеми, възникнали при подготовка на пътуване и по време на пътуването (напр. набавяне на информации за транспорт, резервиране на хотел, съгласуване на програмата, даване израз на реакциите).

Овладяване на ситуациите, свързани със сферата на услугите в по-малко упражнявани ситуации (напр. в магазина, пощата, банката).

Даване, спазване и искане на прости нареждания, учтива молба.

Събиране и предаване на проста, фактическа информации.

Самоуверено участие в общуването и работата по двойки на български език в час и поддържане на разговор на познати теми, вземане и даване на думата, въвличане на другите, приключване на разговора.

Обобщаване на разговора, извличане на същността, проверка за разбиране, поправка на изказване, което може да бъде разбрано погрешно, описание, използване на синоними.

Гъвкаво използване на речевия запас, достатъчен за разговори за ежедневни теми, семейството, училището, пътуването и актуални събития, описание.

Сравнително точно изразяване на мислите и проблемите.

Разбираемо произношение и интонация, които дават все по-малко поводи за погрешно разбиране.

Участие в дигиталната комуникация с белези на устно общуване: форуми, чатове, Skype.
Видове текст и езикови средства:

разговор, телефонен разговор, преговори, делови и неформални разговори, нареждания, интервюта, дебати.



Унгарски език и литература: интонация, устно съчинение, речев запас, диалекти, езикова норма.
Информатика: използване на интернет, поддържане на електронни контакти, социални мрежи, форуми.
Биология и здравно образование: животински и растителен свят, опазване на околната среда, хранене, здравословен начин на живот, болести.
География: животински и растителен свят, видове населени места, качество на живот, транспорт, климат, туризъм.
Драма и танц: ситуационни игри, ролеви игри, насърчаване на речта.
Българско народознание: български фолклорни региони, традиционно облекло, ястия, професии, празници.
Физкултура и спорт: значение на редовното спортуване.
Ключови понятия/ понятия

Спонтанна реч; комуникация; разговор; изказване на мнение; диалог.



Тематична единица/ Цели на развитието

Свързана реч

60 часа

Знания, на които се опираме

Ученикът с лекота говори за себе си, за семейството си, за други хора, за местоживеенето си, за образованието си, за училището си.

Възпитателно-развойни цели на тематичната единица

Развитие на способността за изразяване със затвърдени структури по теми, подходящи за нивото.

Разбираема реч, близка до плавната, планиране на граматическата структура и речника на изказването и подпомагане на видоизменението му при необходимост.

Напредък в излагането на мисли или проблеми с приблизителна точност.


Познания/изисквания за развитие

Междупредметни връзки

Изказване на теми по интереси, с темпо близко до плавното чрез предимно линеарно свързани мисли.

Обобщаване на същността на разказ или описание, близко до плавното.

Прост разказ по преживяване, сбито представяне на чувства и реакции.

Сбито обобщение на действието на книга или филм.

Разказване на случки.

Кратко и просто обясняване на мисли, планове и действия.

Кратко, заучено изказване на позната тема.

Участие в предварително написано групово съобщение на позната тема.

Стуктуриране на изказването: увод, аргументация и заключение.
Видове текст и езикови средства:

Описание, описание на картина, изложение на определена тема, описателен текст, поредица от аргументи, представяне, презентация (самостоятелно или въз основа на помощни материали, предварителни инструкции), представяне на проекти, стихотворения, поговорки.



Унгарски език и литература: съчинение, речев запас, езикови норми.
Информатика: използване на интернет, поддържане на връзки с помощта на компютър.
Пеене и музика: български народни песни.
Българско народознание: български народни танци, носии, народни обичаи.
Ключови понятия/ понятия

Самостоятелно изказване; определяне на проблема; излагане на мнение; спор; аргумент/контрааргумент, рекламация.



Тематична единица/ Цели на развитието

Четене с разбиране

45 часа

Знания, на които се опираме

Ученикът чете различни видове текстове, знае, че познаването на особеностите на вида текст помага за разбирането на текста.

Извлича конкретна информация, важна за дадената ситуация, в делнични текстове на прости, познати теми.



Възпитателно-развойни цели на тематичната единица

Разбиране на подбрани автентични или адаптирани текстове, написани на разговорен език, свързани с интересите на учениците.

Възприемане на четенето като наслада, събуждане на желанието за четене. Познаване, разбиране и тълкуване на специфичните изразни средства на литературата. Традиционни произведения и жанрове-изходна точка за разбиране на художественото произведение. Чувствителност към ценностите, проблемите, въпросите и търсенията в литературните произведения.



Познания/изисквания за развитие

Междупредметни връзки


Разбиране на общата или частична информация, важна за определена ситуация в автентични или адаптирани текстове с ясно съдържание и написани на разговорен език.

Извличане на съществената информация, необходима за разрешаването на определена задача в по-дълги текстове.

Разбиране на чувствата, стремежите и желанията в текст, написан на разговорен език.

Разбиране на частните писма и имели на делнични теми, написани на разговорен език.

Използване на онлайн и традиционни речници, подходящи за езиковото ниво и лесни за използване.
Видове текст и езикови средства:

Упътвания (напр. надписи, начин на употреба), информационни текстове (напр. обяви, реклами, разписания, проспекти, програми), правила за игри, традиционни и електронни писма, статии от вестници (напр. новини, репортажи, интервюта), коментари в интернет форуми, научнопопулярни текстове, комикси, прости литературни текстове, текстове на песни.


Четене и анализ на подбраните литературни произведения от различните жанрове и тоналности на лириката от класическата и съвременната българска литература, напр. откъси от произведенията на Добри Чинтулов, Петко Славейков, Христо Ботев, Пенчо Славейков, Пейо Яворов.
Тълкуване на разновидностите на лирична реч. Стремеж към разбирането на връзките между литературни родове и жанрове.

Различаването на поета, разказвача на стихотворението и поетическия Аз в стихотворенията.


Четене и тълкуване на класически и съвременни български епични произведения, напр. откъси от произведенията на Паисий Хилендарски, Софроний Врачански, Иван Вазов, Захари Стоянов, Алеко Константинов, Кристина Хаджипеткова.


Използване на научените стилистически и езикови свойства при разказване на ежедневни истории.

Унгарски език и литература: четене с разбиране, техники на разбирането на текст, извличане на същността, обогатяване на речниковия запас, абстрахиране, видове текстове, жанрове, видове изречения, използване на речници, медии, медийни жанрове.
Математика: разбиране на текст, извличане на същността, събиране на данни, логика.
Информатика: използване на интернет, критично отношение към медиите, електронни медии, електронни речници.
Драма и танц: възприемане, тълкуване.
Българско народознание: български автори и техните произведения.
Визуална култура: илюстрация, образ, картина.

Пеене и музика: текстове на песни.

Ключови понятия/ понятия

Видове текстове и техните особености; жанрове; литературни форми; разбиране на текст; стилистика.



Тематична единица/ Цели на развитието

Умения за писане

50 часа

Знания, на които се опираме

Ученикът пише свързани изречения на теми, свързани с непосредствените му потребности, впечатления, събития и съдържат и конкретна информация.

Изразява мисли на познати теми с няколко изречения, свързани с прости съюзи.

Пише прости и кратки текстове за предаване на факти в няколко жанра по образец на теми, които го интересуват.


Възпитателно-развойни цели на тематичната единица

Създаване на прост, кратък, свързан текст на познати, делнични теми.

Писмен разказ за събития, преживявания, чувства, впечатления и мнения. Начало, поддържане и край на устното общуване.

Създаване на план по делничен текст за слушане и четене, респ. върху собствена идея.

Създаване на кратки, сбити текстове по образец в няколко познати жанра, като се следват по-важните характеристики и основните стилови белези на жанра.

Предаване на съдържанието на литературни произведения в писмен вид по предварително зададен план.


Познания/изисквания за развитие

Междупредметни връзки

Писане на прост текст на теми в кръга на интересите на ученика чрез линеарно свързване на кратки, отделни елементи.

Създаване на съчинение по преживяване, описание на събития (напр. пътуване).

Описание на проста поредица от действия, случки в свързан текст.

Писане на съобщения, съдържащи проста информация (напр. на приятели, фирми за услуги, учители).

Писане на съобщение, коментар (напр. в интернет форуми, блогове).

Попълване на формуляр, анкета-върху хартиен носител или онлайн.

Писане на биография.

Преразказ, обобщение на кратък текст за четене или слушане, водене на записки.

Създаване на просто съчинение, разделено на увод, изложение, заключение.

Подчертаване и използване на полезни изрази от готови текстове.

Използване на онлайн и традиционни речници, подходящи за езиковото ниво и лесни за използване.

При преразказ да включва в текста съдържанието, зададено по условие.

Кратко представяне на съдържанието на литературни произведения в писмен вид.

Водене на записки по биографии на писатели.


Видове текст и езикови средства:

Традиционни и електронни формуляри, анкети; надписи на картини; съобщения; писма и имели за представяне, съдържащи лични данни. Писма и имели, даващи или изискващи фактическа информация; инструкции, съдържащи поредица от прости действия. Прости делови писма/имели (напр. справки, поръчки, резервации, потвърждение); прости, кратки истории, разкази, приказки; кратки характеристики. Кратки описания; записки.



Унгарски език и литература: правопис, съчинение, аргументация, биография, видове текст, жанрове, речников запас.
Математика: логика, креативност.
Информатика: поддържане на електронни контакти, електронна администрация, онлайн етикет, електронен речник, редактиране на текст, създаване на презентация.
История, обществознание и гражданска култура: хронология, биография.
Ключови понятия/ понятия

Писмени жанрове, стилови белези; писмено общуване, комуникация.



Очаквани резултати в края на двугодишния цикъл

Ученикът разбира в общи линии разговорната реч на често срещани, познати теми.

Справя се в повечето ежедневни ситуации, обменя мисли, изказва мнение, изразява чувствата си и по свой начин се адаптира към комуникационната ситуация.

Ученикът говори разбираемо със затвърдени изрази с темпо, близко до плавното.

Разбира общата или частична информация в подбрани автентични или адаптирани текстове, написани на разговорен език, в своя кръг от интереси.

Ученикът създава прост, кратък, свързан текст в различни жанрове на познати, делнични теми. В писмените му изказвания започват да се появяват жанрови признаци и различни стилови белези.

Познава някои от жанровете в българската лирика, разпознава и разбира лирическите образи.





ХІ-ХІІ клас
В края на гимназиалния курс учениците имат достатъчно опит и знания, за да поставят околния свят в по-широк контекст, а благодарение на езиковите си знания са в състояние да събират и съпоставят информация.

В рамките на обучението по литература те са се запознали с най-видните представители на българската литература, познават техните произведения и разпознават цитати от тях. Имат поглед върху българската малцинствена литература в Унгария. Имат поглед върху работата на изтъкнати преводачи и съпоставят преводи на произведения с техните оригинали.

Участват в мероприятията на българската общност в Унгария. Познават традициите и обичаите на българите в Унгария.

В ХІІ клас на учениците трябва да се осигури възможност да се запознаят със структурата и изискванията на зрелостния изпит по български език и да усвоят подходящи стратегии; да познават критериите за оценка на зрелостния изпит и да ги прилагат при самооценка, както и да наберат опит при решаването на задачи за матурата.

ХІІ клас е последната учебна година за учениците преди да постъпят във ВУЗ или да навлязат в света на труда. В езиковото обучение трябва да се наблегне на подготовката им за тези предстоящи задачи, на развитието на необходимите умения. Учителят по език може да помогне много при вземането на решенията, свързани с бъдещето на учениците, например с подходящ избор на темите и със задачи, разкриващи причинно-следствените връзки.



Тематична единица/ Цели на развитието

Слушане с разбиране

43 часа

Знания, на които се опираме

Разбира в общи линии разговорната реч на често срещани, познати теми.

Разбира основната информация от радио- и телевизионни предавания за актуални събития или на теми, от които се интересува, ако се говори относително бавно и разбираемо.



Възпитателно-развойни цели на тематичната единица

Разбиране на разговорната реч на познати теми в общи линии и в детайли.

Разбиране на ясно формулираните аргументи на участниците в разговора, дори когато събеседниците са повече.

Разбиране на съществената информация в радио-и телевизионни предавания и сцени от филми за актуални събития или на теми, от които се интересува, ако се говори относително бавно и разбираемо.


Познания/изисквания за развитие

Междупредметни връзки

Разбиране на по-важните изрази на разговорната реч при често срешани, познати теми.

В ежедневни разговори разбира ясно изказаните мисли, при необходимост задава въпроси.

Следене на сбито изказване или разговор на позната тема.

Разбиране на проста техническа информация, следене на подробни упътвания.

Разбиране на съществената информация в телефонен разговор.

Разбиране на същността на новините на познати теми по радиото и телевизията и прости аудиозаписи.

Следене на филм с прост език, в който действието се предава основно с помощта на визуални средства и събитията.

Разбиране на чувства, молби и желания в ежедневни текстове.


Видове текст и езикови средства:

По-дълги упътвания за употреба, информации, инструкции, лекции, речи, спорове, интервюта, песни, възпоменания, инструкции по телефона, реклами, вицове, радио-и телевизионни предавания, филмови реклами, филми.



Унгарски език и литература: речников запас, извличане на същността, резюме, правилна артикулация, езикова норма, стратегии за разбиране на устен текст.
Математика: множества, логика, заключение, решаване на проблем.
Информатика: дигитални аудионосители.
Пеене и музика: автентично изпълнение.
Българско народознание: езици, варианти на езика, автентичност.
Драма и танц: възприемане, тълкуване.
Ключови понятия/ понятия

Разговорна реч; ежедневен текст; информация; разбиране на текст; автентичен говор.



Тематична единица/ Цели на развитието

Устно общуване

55 часа

Знания, на които се опираме

Учникът се справя без предварителна подготовка с повече от ситуациите в ежедневието.

Обменя мисли, изказва мнение на теми, които го интересуват.

Справя се в най-често срещаните комункативни ситуации.


Възпитателно-развойни цели на тематичната единица

Обмяна на мисли, изразяване на мнение и аргументиране по общи теми и теми в кръга на интересите.

Познаване на най-често срещаните комуникационни сценарии, безпроблемното им прилагане. Подготовка за самостоятелно ориентиране в ситуации от ежедневието, както и в неочаквани ситуации.



Познания/изисквания за развитие

Междупредметни връзки

Участие в разговор на позната тема без предварителна подготовка.

Изразяване на чувства и реагиране на чувствата на другите, като напр. надежда, разочарование, тревога, радост.

Повдигане и обсъждане на проблеми, определяне на задачи, сравняване на възможностите за избор.

Участие в разговори, свързани с ученето и интересите, обмяна на информации, излагане на становища, задаване на въпроси за мнението на другите.

Изразяване на мисли и мнения на културни теми, напр. музика, филми, книги.

Обобщение на разказ, статия от вестник, лекция, интервю или документален филм, обмяна на мисли, изразяване на мнение, отговор на въпроси, свързани с темата.

Уреждане на въпроси свързани с пътуване, напр. транспорт, хотел или управленската администрация по време на пътуване в чужбина.

Даване на указания, проследяване и искане на подробни упътвания (напр. как трябва да се прави нещо).

Самоуверено участие в общуването и работата по двойки в часа.

Иницииране и поддържане на разговор на познати теми, вземане и даване на думата, въвличане на другите, приключване на разговора.

Познаване и използване на формите за учтивост.

Достатъчен речев запас за разговорни теми, семейство, интереси, училище, пътуване и актуални събития и правилното му използване в повечето от случаите.

Разбираемо произношение и интонация в повечето случаи.
Видове текст и езикови средства:

Разговор, преговори, обмяна на мисли, упътвания, интервюта, спорове.



Музика: български композитори и техните произведения.
Унгарски език и литература: интонация, артикулация, устен текст, речев запас, текстове наизуст, диалекти, езикова норма.
Информатика: ползване на интернет, поддържане на електронни контакти.
Биология и здравно образование: здравеопазване, традиционно хранене, здравословен начин на живот, болести, вредни навици, зависимости.
Драма и танц: елементи на ситуацията, поощряване на говора.
Българско народознание: български фолклорни региони, традиционно облекло, ястия, традиционно хранене, професии, празници, малцинствен език.
Етика: връзка между поокленията, семеен живот, взаимоотношения в обществото.
Физкултура и спорт: a значение на редовното спортуване.
История, обществознание и гражданска култура: хронология; значение на семейните доходи, приходи, разходи, спестявания, кредит, режийни разноски, джобни пари; развитие на понятието „знание”, техники на ученето, учене през целия живот.
Визуална култура: картина, образ, описание и тълкуване на художествено произведение.
Ключови понятия/ понятия

Комуникационни ситуации; обмяна на мисли; изразяване на мнение; аргументиране; форми за учтивост.



Тематична единица/ Цели на развитието

Свързана реч

55 часа

Знания, на които се опираме

Ученикът представя по-разнообразно и по-подробно семейството си, други хора, местоживеенето си, образованието си, училището си и т.н.

Възпитателно-развойни цели на тематичната единица

Плавен говор на познати теми с речник и граматически структури, отговарящи на възрастта.

Разбираемо и плавно говорене, съзнателно планиране на граматиката и думите на изказването и изменението му при необходимост.

Точно излагане на същността на съдържанието на дадена мисъл или проблем.


Познания/изисквания за развитие

Междупредметни връзки

Плавно изказване на теми от кръга на интересите.

Обобщаване на разказ или описание в плавна реч.

Подробно описание на впечатленията, предадени с чувство и отношение.

Обобщаване на съдържанието на книга или филм и даване на израз на реакциите, свързани с тях.

Описание на мечти, надежди, амбиции и случки.

Кратко описание на мнения, планове и действия.

Предварително написана, сбита и ясна лекция за позната тема.

Гъвкаво използване на езикови средства за формулиране на изказването и прилагането им в по-малко упражнени ситуации.

Самоуверено изказване с увод, изложение и заключение на с употребата на основни изразни средства.

Самоконтрол и самокорекция, напр. разпознаване и поправяне на грешките, водещи до погрешно разбиране.

Подготовка за използването на наученото на устния зрелостен изпит.

Видове текст и езикови средства:

Описание, описание на картина, развиване на теми, (напр. въз основа на визуален материал), разказ, поредица от аргументи, лекция, презентация (самостоятелно или с помощни материали, по инструкции), представяне на проекти.


Унгарски език и литература: устно съчинение, подчертаване на същността, самоизразяване.
Информатика: ползване на интернет, поддържане на връзки с помощта на компютър.
Българско народознание: български народни обичаи и традиции.
Ключови понятия/ понятия

Самоизразяване; речев запас; езикови средства; излагане на проблем; теми за зрелостния изпит: описание на картини, ситуации.



Тематична единица/ Цели на развитието

Слушане с разбиране

43 часа

Знания, на които се опираме

Ученикът разбира сбити текстове, написани на разговорен език, в кръга на интересите си.

Знае да използва при четене на текстове подходящи за ситуацията стратегии и да прави извод за значението на непознатите елементи от контекста.

Познава най-изтъкнатите личности на класическата българска литература и някои техни произведения.


Възпитателно-развойни цели на тематичната единица

Разбиране на сбити текстове, написани предимно на разбираем разговорен език, отговарящи на интересите.

Следене съдържанието на писмено мнение, на аргументация и извличане на съществена частична информация от тях.

Обогатяване на литературните познания.


Познания/изисквания за развитие

Междупредметни връзки

Разбиране на съществената обща или частична информация в автентичен текст, написан на разговорен език, напр. в писма, брошури и кратки официални документи.

Събиране на информация, необходима за разрешаването на задачата, и в по-дълги текстове.

Извличане на основната мисъл в сбити статии от вестник, на познати теми.

Разбиране на чувства, стремежи и желания в текст, написан на разговорен език.

Разбиране на частни писма на ежедневни теми, написани на разговорен език с цел провеждане на успешна комуникация.

Разбиране на деловата информация, необходима за уреждане на въпроси в официално писмо на позната тема.

Събиране на информация, необходима за разрешаване на задача, от различни части на текста или от повече текстове.

Правене на извод за значението на непознати думи въз основа на разбраните части на изречението и контекста.

Съпоставяне на произведения на българската литература и техния превод. Формиране на мнение за литературните адаптации (напр. филм, пиеса и т.н.).

Подготовка за използването на знанията при решаването на задачите на зрелостния изпит.

Препоръчителна литература:

Елин Пелин: Вятърна мелница;

Йордан Йовков: Старопланински легенди;

Кристина Хаджипеткова: Поли;

Христо Смирненски: Да бъде ден!;

Гео Милев: Септември, Главата ми..., Балада;

Димчо Дебелянов: Елегия, Жертвоприношение;

Атанас Далчев: Вечер, Камък;

Елисавета Багряна: На дача, Като сърмена мрежа

Никола Вапцаров: Вяра, Прощално.


Видове текст и езикови средства:

Упътвания (напр. надписи, начин на употреба), информационни текстове (напр. обяви, реклами, разписания, проспекти, програми), правила за игри, традиционни и електронни писма, статии от вестници (напр. новини, репортажи, интервюта), изказвания по интернет форуми, прости литературни текстове, есета.



Унгарски език и литература: четене с разбиране, техники за разбиране на текст, извличане на същността, обогатяване на речниковия запас, абстракция, видове текст, жанрове, видове изречения, ползване на речници, медии, медийни жанрове, български автори, превод–художествен превод.
Информатика: използване на интернет, критично отношение към медиите, електронни медии, електронни речници.
Българско народознание: български автори и произведенията им, диалекти.
Математика: разбиране на текст, извличане на същността, събиране на данни, логика, разбиране на взаимозависимостите.
Визуална култура: илюстрации, образи, картини.
Пеене и музика: текстове на български песни.
Драма и танц: възприемане, тълкуване.
Ключови понятия/ понятия

Събиране на информация; тълкуване; контекст, разбиране на текст, превод/художествен превод.



Тематична единица/ Цели на развитието

Умения за писане

45 часа

Знания, на които се опираме

Ученикът умее да създава прост, кратък, свързан текст на познати, ежедневни теми.

В писмен вид разказва за събития, чувства, впечатления и излага мнението си; инициира, поддържа и приключва писмено общуване.

Води записки за писмен или устен разговорен текст, както и върху собствени идеи.

Създава кратки, сбити текстове по образци, спазвайки по-важните характеристики и основните стилови белези на познатите жанрове.



Възпитателно-развойни цели на тематичната единица

Съчиняване на подробни, свързани и разделени на части текстове на познати, разговорни и по-абстрактни теми.

Писмен разказ за събития, преживявания, чувства, впечатления и мнение, аргументиране на мнение.

Ефективно писмено общуване.

Водене на записки за писмен или устен текст в кръга на интересите, както и по собствени идеи.

Създаване на сбити текстове и есета, спазвайки по-важните характеристики и основните стилови белези на познатите жанрове.


Познания/изисквания за развитие

Междупредметни връзки

Писане на прост, свързан, сбит текст на познати теми от кръга на интересите на ученика чрез линеарно свързване на кратки, отделни елементи.

Разказване на новини, мисли, мнения и чувства на абстрактни и културни теми, като напр. музика, изобразително изкуство.

Писане на съобщение или коментар, изразяващи собствено мнение (напр. в интернет форум, блог).

Попълване на формуляр, анкета; онлайн администрация.

Писане на биография.

Пресъчиняване, обобщаване на кратък писмен или устен текст, водене на записки.

Попълване на формуляри и анкети върху хартиен носител и онлайн.

Съставяне на биография, сбито описание, разказ.

Писане на репортажи, статии, есета.

Преразказ и обобщение на кратък писмен или устен текст, водене на записки.

Водене на записки по собствени идеи.

Просто разчленяване на съчинението: увод, изложение, заключение; редактиране на частите.

Подражаване на писмени образци и запълването им с актуално съдържание.

При преразказ да включва в текста съдържанието, зададено по условие.

Съзнателен контрол при писане, поправяне на грешките, водещи до погрешно разбиране.

Съпоставяне на произведения от българската литература и техните преводи в писмен вид по предварително зададен план. Представяне на съдържанието на произведения от българската литература в писмен вид. Формиране на мнение за адаптациите (напр. филм, пиеса и т.н.).


Видове текст и езикови средства:

Традиционни и електронни формуляри, анкети; надписи на картини. Съобщения; SMS/MMS; писма и имели за представяне, съдържащи лични данни. Писма и имели, даващи или изискващи фактическа информация; лични съобщения съдържащи факти или отношение: харесване/нехаресване; инструкции, съдържащи прост ред от действия. Прости писма/имели по делови въпроси (напр. справки, поръчки, резервации, потвърждение); прости, кратки случки, разкази, приказки; кратки характеристики. Кратки описания; записки; репортажи, статии, есета, обяви.



Унгарски език и литература: правопис, съчинение, есе, план, видове писма, аргументация, биография, видове текст, кохезия на текста, жанрове, речников запас.
Информатика: поддържане на електронни контакти, електронна администрация, онлайн етикет, електронен речник, редактиране на текст, създаване на презентация.
История, обществознание и гражданска култура: хронология, биография.
Математика: логика, креативност, анализ и синтез.
Визуална култура: образи, визуални елементи.
Ключови понятия/ понятия

Текст; доклад; писмено общуване; излагане на мнение в писмен вид; видове електронни текстове; съчинение по план; есе.



Препоръчителни теми за ІХ-ХІІ клас

Теми

Междупредметни връзки

Личността, семейството

Личността, биографията и важните моменти от живота на ученика.

Семеен живот, семейни отношения.


Техника, начин на живот и практика: семейство и домакинство.
Етика: взаимоотношения между поколенията, семеен живот.

Човек и общество

Външна и вътрешна характеристика на хората.

Семеен кръг.

Празници, семейни празници.

Облекло, мода.

Конфликти и тяхното разрешаване.



Етика: взаимоотношения в обществото, предразсъдък.
История, обществознание и гражданска култура: ролята на доходите в семейството, разходи, приходи.

Техника, начин на живот и практика: съзнателно пазаруване.
География; биология и здравно образование: биопродукти.

Околният ни свят

Домът, местоживеенето и околната среда (представяне на стаята, апартамента, дома).

Съпоставяне на живота в града и на село.

Време и климат.



Техника, начин на живот и практика: спестяване на вода и енергия, рециклиране.
История, обществознание и гражданска култура. традиции на селището и околната среда.
Биология и здравно образование: биотоп, биоценоза.

География: видове населени места; движението на Земята, климатични фактори, красота и уникалност на планетата Земя.

Училище

Представяне на собственото училище (особености, напр професионално обучение, специалности/курсове, направления).

Учебни предмети, разписание, кръг на интереси, учебни предмети, разписание на часовете, сфера на интереси, учебната работа у нас и в другите страни.

Ролята на интернет в училището, в ученето.

Извънкласни дейности в училище.


История, обществознание и гражданска култура: a развитие на понятието „знание”.
Информатика: дигитална база знания, информационни системи в библиотеката.

Светът на труда

Учнически труд, лятна работа.

Професии и компетентности, рутина, задължения.


Техника, начин на живот и практика: професионална ориентация и работа.

Начин на живот

Дневен режим, разпределяне на времето.

Хранителни навици в семейството.

Ястия, любими ястия, готвене.

Хранене в училищен стол, ресторанти, заведения за бързо хранене.

Чести заболявания, контузии, злополуки.



Техника, начин на живот и практика: телесно и душевно здраве, здравословна храна.
Биология и здравно образование: части на тялото, здравословен начин на живот, симптоми на болести.
Физкултура и спорт: ролята на редовната физкултура.

Свободно време, образование, развлечение

Занимания в свободното време, хоби.

Спортуване, любим спорт, училищен спорт.

Четене, радио, телевизия, видео, компютър, интернет.



География: култура на други народи.
Унгарски език и литература: митове и легенди на различни култури; произведения на съвременната унгарска и световна литература.
Информатика: e-книги, критично отношение към медиите.
Физкултура и спорт: танци, народни игри, история на спорта и олимпийските игри.
Пеене и музика: народна музика, класическа музика, поп музика.
Драма и танц: основни елементи на ситуацията, насърчаване на речевата комуникация, възприемане, тълкуване.
Визуална култура: описание, тълкуване на художествените произведения.

Пътуване, туризъм

Визуална култура, епохи и стилове в изкуството и архитектурата.

Превозни средства, характеристика, обществен транспорт, велосипеди.

Летуване в Унгария и в чужбина.

Туристически цели.


Техника, начин на живот и практика: знания за правилата на движението по пътищата.
Визуална култура: епохи и стилове в изкуството и архитектурата.
География: географски основи на културния живот, народи и религии.

Наука и техника

Популярната наука, разпространение на знания.

Ролята на интернет в личния живот, ученето и работата.


История, обществознание и гражданска култура; физика: открития и изобретения с научно-историческо значение.
Информатика: поддържане на контакти с помощта на компютър, търсене на информации.

Икономика и финанси

Семейна икономика.

Пазаруване, услуги (напр. поща, банка).

Светът на бизнеса, консумация, реклами.



Техника, начин на живот и практика: семейство и домакинство, съзнателно пазаруване, финансови познания.
Математика: прости математически действия, тълкуване на диаграми.
История, обществознание и гражданска култура: ролята на доходите в семейството, приходи и разходи.

Българска литература (препоръчани произведения)

Алеко Константинов: Бай Ганьо;

Елин Пелин: Под манастирската лоза, По жътва;

Йордан Йовков: Вечери в Антимовския хан, Бялата лястовица;

Димитър Талев: Железният светилник;

Стихотворения на Добри Чинтулов, Петко Славейков;

лирика на Христо Ботев, Пенчо Славейков, Пейо Яворов, Димчо Дебелянов; Христо Смирненски, Гео Милев, Атанас Далчев, Елисавета Багряна, Никола Вапцаров.







Очаквани резултати в края на двугодишния цикъл

Ученикът разбира в общи линии и в детайли разговорната реч на познати теми.

Справя се сам, изказва мнение и аргументира в преобладаваща част от ситуациите в ежедневието, дори и в неочаквани ситуации.

Умее да се изразява на познати теми с речников запас и граматически структури, подходящи за възрастта. Говори плавно и разбираемо, точно предава съществените моменти, говори в подходящ стил.

Умее да създава свързан текст, съдържащ и детайли, в повече жанрове на разговорни и абстрактни теми. В писмените му текстове се появяват жанровите признаци и различните стилови белези.

Разбира хода на мислите и частичната информация в текстове, написани на общоразбираем език, формулирани сбито и свързани с кръга на интересите му.

Запознат е с отделните епохи в българската литература, познава видни български автори и техните произведения. Познава и идентифицира цитати. Чел е художествени преводи и познава най-известните преводачи. Запознат е с българската литература в Унгария.









Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница