Лъжливото овчарче



Дата29.09.2023
Размер0.89 Mb.
#118817
ТипПлан-конспект
Лъжливото-овчарче-kopyası

План-конспект
на урок по Четене II клас
Тема: Лъжливото овчарче
Вид на урока: за нови знания
Цели:

  • Образователни:

-Запознаване с българската народна приказка „Лъжливото овчарче“
-Разграничаване на авторова приказка от българска народна приказка
-Формиране на умения за контекстово четене;
-Разказ по серия от картини

  • Възпитателни:

-Изразяване на емоционално-оценъчно отношение/ мнение за героя и приказката

  • Дидактически методи и похвати: беседа; анализ; подборно четене;

  • Дидактически материали: картини на овца и овчар; учебник


Ход на урока:
Подготвителен момент:

-Здравейте, деца! Готови ли сте за час? Знам, че много обичате гатанки, затова сега ще ви задам една: Слушайте внимателно!
С къдрава косица,
с кротичка душица,
пък като запее,
казват, че блее.
Милвайте, дечица,
бялата…………? – овчица/ овца.
-Правилно! Всички знаем какво е овца, нали? -животно, което отглеждаме за мляко, месо и вълна (връзка с Околен свят)
-Как казваме на човека, който се грижи за тях?- овчар (ходят на паша в гората и т.н.)
Основен момент:
-Днес, ще се запознаем с една българска народна приказка със заглавие „ Лъжливото овчарче“ Запишете заглавието! (слайд 1)



-Какво знаем за българската народна приказка, деца? Кой е авторът?- народът.


-Каква е разликата между авторова приказка и българка народна?
В авторовата приказка, разказвачът говори за вълшебни неща, а народната идва от народа, предава се по хората, от уста на уста. Говори се за обикновените хора, за живота им и почти винаги е с поучителен характер.
-Сещате ли се за друга българска народна приказка? (слайд 1- приказка за Неволята)
-Сега се облегнете назад и чуйте приказката! Хареса ли ви?
Следва тих прочит от децата и въпрос: Кои са героите в приказката? – овчарчето, селяните.
-Какво прави овчарчето?- пасе овцете
-Какъв е овчарят според вас? За какъв се мисли? – хитър
-Къде се намира? Къде пасе овцете?-…. Потърсете в текста и прочетете.
-Как се чувства? Хубаво ли му е, интересно ли му е?- скучно му било
-Каква лъжа измисля овчарчето, за да се развесели? С кои думи извикал селяните, открийте ги!-…..
-Какво направили селяните? Какво станало, когато дошли да му помогнат? – видели, че няма вълк и разбрали, че овчарчето лъже.
-Потърсете в текста!
-Какво се случва след това?-след няколко дни овчарят отново излъгал своите съселяни по същият начин.
-Точно така! Открийте в текста и прочети.
-Как продължава приказката? – наистина дошъл вълк и нападнал стадото.
-Точно така! Отрийте момента в текста и го прочетете!
-Какво направило овчарчето? С кои думи повикал селяните? Открийте ги.
-Дошли ли селяните? Защо?-……..
-Отзивчиви ли са според вас?-………
-Да, но не са дошли на помощ, защото преди това няколко пъти били излъгани от овчарчето и вече не му вярвали.
-Деца, има ли поука в приказката според вас? Каква е тя?
Не трябва да лъжем, защото след това никой няма да ни вярва, дори и да казваме истината!

-Деца, колко пъти се повтаря случката?-…….


-Три пъти, но в два от тях овчарчето лъже, а на третия път наистина идва вълкът.
-Хайде сега да преразкажем приказката със свои думи.
-Колко пъти ще повторим случката? Как ще започнем? Нека озаглавим трите епизода и да се водим по тях и картините (слайд …..
Разказваме заедно, след това самостоятелно.
Заключителен момент:
-Деца, вие били ли сте свидетели на някаква лъжа? Разкажете -………..
-Деца, сещам се за една поговорка, която точно описва „Лъжливото овчарче“: Който един път излъже, сто пъти право да казва, не му вярват.
-Вие досещате ли се за друга пословица за лъжата?-…………
Много съм доволна от вас! Справихте се чудесно този час!

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница