Мана по лозата



Дата24.11.2023
Размер13.6 Kb.
#119415
Мана по лозата
Свързани:
Бактериален рак 1

  1. Мана по лозата

Причинител- Plasmopara viticola
1.Разпространение- В Европа маната намира благоприятни условия за своето развитие и бързо се разпространява във всички европейски страни. У нас болестта за пръв път е регистрирана през 1881г и за кратко време се разпространява във цялата страна. Причинителят на маната по лозата зимува в окапалите листа и в почвата като зооспори. На пролет при благоприятни условия маната започва своето развитие. Зооспорите са леки и се разнасят от вятъра, попаднали върху растителна част те са статични, но при наличие на капка вода те започват да се движат в нея и през устицата навлизат в растението, където започват своето развитие и разпространение
2.Външни признаци по повредените органи- Гъбата нанася поражения върху всички зелени части на лозата- листа, зелени леторасти, реси, зелено грозде и мустаци.
- По листата маната образува мазни петна, които по късно преминават в хлоротични и мозаечно прошарени. Хлоротични петна се наблюдават по младите листа, като те отначало са бледо жълти и добре се отличават от здравата тъкан на листата. При силно нападение листата изсъхват и опадат предварително
- зелени леторасли- летораслите не узряват и поносимостта им към зимните условия е слаба
-реси- по скелета на ресата се образуват хлоротични петна , които бавно „зарастват“, но при повишаване на влажността на въздуха петната се покриват с бял налеп и ресата придобива характерното есковидно изкривяване.
-зърна- Когато зърната достигнат размера на грахово зърно и устицата им се покрият с коркова тъкан заразяването през кожицата е невъзможно. Зараза обаче може да навлезе през дръжката на зърното или през мястото на свързване на зърното с дръжката. Заразените зърна се набръчкват, стават тъмно кафяви и се набръчкват, по тези признаци болестта може да бъде сбъркана с кафяво гниене.
-по мустаци и зрели леторасли- мана се появява рядко, но може да причини изкривяване на заразените леторасти

3. Средства за борба с маната по лозата – от всички мероприятия за борба срещу болестите най-добри резултати в борбата с маната се получават при прилагане на химичния метод. Химичните съединения за борба с мана по лозата се разделят на системни и контактни.
- Контактни средства за борба с маната по лозата – това са съединения които унищожават зооспорите при пряк контакт с тях

  • Син камък- синият камък се смесва с варно мляко(бордолезов разтвор) , за да има по добра прилепливост към растението

  • Меден оксихлорид-познати са два препарата с това активно вещество „Агризан“(разтвор с концентрация 0,5%), „меден оксихлорид“ ( за прашене на лозте)

  • Купроцин-0,4-0,5% разтвор

  • Купрозан- 0,4% разтвор

  • Шампион-0,3-0,4% разтвор. Високо ефективен мед съдържащ препарат.

-Системни средства за борба- тези препарати се използват за борба и лечение на растенията

  • Акробат – 200гр/дка

  • Родомик голд- 0,2-0,4% разтвор

  • Микал флаш-0,3-0,5%разтвор

Препаратите които се използват за борба с гъбни болести се наричат фулгициди

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница