Masters club by chechi с. Иванов I



страница1/16
Дата21.08.2018
Размер2.91 Mb.
#81933
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   16
MASTERS CLUB

By CHECHI - С. ИВАНОВ



  1. I. ПРЕБРОЯВАНЕ НА ВЗЯТКИТЕ :

За да можете въобще да играете бридж на ниво , Вие трябва много добре да умеете да си броите взятките . За играчи с известен опит , в позиция за откри- ване това не представлява особена трудност . В следващата таблица Вие можете да видите как става това :



. .

Взт./ К-ли. 3 к-ла 2 к-ла 1 к-л 0 к-ла IV-та

3.00 АКД --- --- --- 0.75

2.75 --- --- --- --- ---

2.50 АКВ АДВ --- --- 0.75



2.25 АК10 АД10 --- --- 0.75

2.00 АКХ --- КДВ --- 0.50

1.75 --- АВ10 КД10 --- 0.50

1.50 --- АДХ,АВ9 КВ10,КДХ --- 0.50



1.25 --- АВХ КВ9 --- 0.50

1.00 --- АХХ КВХ ДВ10 0.25

0.75 --- --- К10 9 ДВХ 0.25

0.50 --- --- КХХ Д10 9 0.25



0.25 --- --- --- ДХХ 0.25

Заб.: За V-та и всяка следваща карта от дължина в цвета , бройте по една взятка в случай , че ще можете да играете с този цвят .

Нека да забележим също , че това е една начална , стартова оценка , която в последствие може да претърпи промяна в една или друга посока.Нека да сравним :

1/ АД9 КТХХ ВТ9ХХ Х - в тази ръка на първо преброяване имате 2.5 взятки според горната таблица , но представете си сега , че партньорът е открил с 1 каро , а в дясно пасуват . Играейки на цвят каро , вече имате близо 5 взятки – към броените 2.5 , прибавете още 2 в каро от цакане или от дължина и с по- големи възможности в купа. Освен това контролирате и цвета трефа чрез цакане.

2/ АКТХХ Х ДТ9Х В9Х - на първо преброяване имате 4.75 взятки с възмо- жности и в цвят трефа , обаче в ляво откриват с 1 пика , а от дясно заявяват 2 трефи , като в ляво продължават с 2 кари . Очевидно , партньорът Ви няма повече от 6 /7/ он.т. и е с някакви слаби купи , а Вие останахте “ без карти “!

Важен момент в това перброяване е , че взятките имат различна сила !

Нека да сравним :

АХХ – 1 взятка веднага ;

КД - 1 взятка , след избиване / пропускане / с Асо – т.е. нужно е едно темпо.

ДВТ - 1 взятка , след избиване / пропускане / с Асо и Рига – т.е. нужни са две темпа . Евентуално ще Ви е необходимо и влизане в ръка към изработената вече взятка . Когато такава взятка е решаваща за вашия договор , макар че има от какво да я изработите , Вие може и да не стигнете до нея !

За целта Вие следва да си броите контролите !

Зони : І-І 987ХХ З С И Ю

Откр: Запад ВХ 1Бк пас 2тр пас

ХХ 2ка пас 3Бк пас .

КДХ АКХХ ВХХ

КХХ А97Х Когато Север атакува пика , понеже


АДВХ К9 от пики и трефи Запад трябваше да пра-


ХХХ АТ ДВТ9 ви три взятки , Той не стигна до взятка

ДТ8Х в трефи !

Т8ХХХ Обърнете внимание , че Запад има

87 от къде да направи дори 10 взятки , но той нямаше силата да стори това преди С-Ю да направят своите 5 за да го “вкарат без 1” . Достатъчно беше , вместо ДВ в трефи З-И да имат добре стояща Рига трефа !

Броим Асо = 2 к-ла , Рига = 1 к-л , а при игра на цвят , имайки достатъчно козове , броим Шикан = 3 к-ла , Сек = 1 к-л , внимавайки за обезценяване на оньорни взятки в ръката на партньора .

АХ КХХ Играейки на трефи имате първи 11 взятки , но

ХХХ ХХХ противникът от атака може да прибере 3 взятки в

АДХ КВХХ купи . Тука следва да се надявате на 4 по 3 в купи

АВТХХ КДХ / 62% / и договор 3Бк. Дубъл купи за сметка на пиките в Запад Ви дава сигурен манш на трефи , а един сек – малък шлем в каро !!!

Нека направим и друго сравнение ! С първата ръка , партньорът вече е открил с 1каро , а с втората сте в позиция за откриване . Коя ръка е по-силна ?

По-силна е първата ръка , защото тука ІV-та и V-та карта в каро като очакван коз , се самоконтролират! Т.е. получавате още два козови контрола. Във втората ръка , макар че цвета пика е чудесен , ако вие не намерите подкрепа в партньора за да играете на този цвят , стойността на ІV-та и V-та карта остават под съмнение .

КДВХ 5432 Примерния план за игра на 4пи. може да бъде :

АХХХ КХ Купа Рига , Асо и цакане на купа , качване в ръка и

КХХ АХХ нова купа със зачистване в каро .Цакане на ІІІ-то

КХ ДХХХ каро .

Север , обаче атакува пика и при всяко хващане играе Асо пика и пика . Така второто цакане не може да се осъществи . Вижте следващата ръка :

КДВХХ 432 При фита 5 х 3 взятките идват от дължина в

АХХ КХ коз , които взятки се самоконтролират !

КХХ АХХХ

КХ ДХХХ


Попитали един защо въобще си брои точките и отговорът не бил неочакван : “ За да преценя какво трябва да обявя по система .”

Когато на времето Милтън Уорк изобретил оньорните точки , а Чарлз Горън доразвил метода му с точки от разпределение , Ели Кълбертсън иронично отбелязал : “ Сега вече средният играч никога не ще успее да спре за да си събуе обувките и да си преброи взятките !”. В последствие тази мрачна прогноза се оказа вярна .

По- находчив се оказал един петокласник , когото попитали : “ Как ще разделиш 5 печени картофа на 3 деца ?” . След известен размисъл , той отговорил : “ Ще ги направя на пюре !” .

В същност броим точки , защото в една сравнително безкозова ръка не можем да си преброим взятките!

Оньорни точки броим стандартно – А=4 , К=3 , Д=2 и В=1 он.т..

Когато имаме подходящо свързани 10 и 9 гледаме по – оптимистично на нещата и обратно – с “голи “ оньори сме песимисти . Наличието на само аса и риги “поглъща” взятки , а дами и валета “сами” и или в къси цветове отчитаме като “лоши” точки .

АХХХ АВ ДХХХ КХХ - 14 он.т. “лоши”.

АДХХ ХХ ДВХХ АВХ - 14 он.т. “ статистически “.

АВТ9 ХХ КДТХ АТ8 - 14 он.т. очевидно “чудесни”. Само едно В трефа и един оньор в пика или каро в партньора дават “железен” парт-скор! Тази ръка притежава страхотна валентност- каквото и да намерите в партньора, колкото и малко да е то, то играе – нещо ,което партньорът Ви едва ли може да очаква ,оценявайки собствената си ръка ! На ІІ-ри рунд ще трябва да го “поизтеглите”.

Т.е. в зависимост от това как оньорите взаимодействат по между си и с разпределянето си по цветовете получаваме различни по качество и количество взятки !

Точки за дължина даваме в хубави цветове - за IV-та карта - 1 точка , а за всяка следваща – по 2 точки .

Точки за цакане от “късия” коз даваме в къси цветове – дубъл = 1точка , сек = 2 точки , шикан = 3 точки . Същия брой точки отнемаме за късина в цвета на партньора .

Така установяваме следната зависимост :





1 вероятна взятка = 3 точки и 1 контрол

Този сбор не е матиматическо действие , а две отделни характеристики на едно и също нещо !Точките показват количеството взятки , които има от къде и от какво да направите , а контролите – силата на ръката , т.е. дали ще направите вашите взятки преди противникът ви да ви изпревари !

Ако преброите точките в показаните по – горе ръце 1/ и 2/ , и ги превърнете във взятки , Вие ще получите същия резултат . За сравнение / с КД заместваме сека от ръце 1/ и 2/ за сметка на V-тия цвят / с ръката :

КТХХ АД9 КДХ ВТ8 - Вие не можете да преброите взятките които можете да направите , защото в този случай е много важно какво ще намерите в партньора , но преброявайки точките , ще можете да приемете че тя съдържа взятков еквивалент на ръка 2/ . За разлика от нея , обаче тази ръка съдържа по – голяма оньорна маса и евентуалните корекций са значително по-консервативни , а на противника Ви ще му е по – трудно да Ви опонира с някой цвят .

Този метод може да Ви се струва несъвършен и вие да пожелаете нещо по-прецизно , но нека забележим , че повишаването прецизноста на изчисление не повишава стойността на изчисляваното. Така , че няма защо да си пълните главата с глупости , а е необходимо да си броите взятките !

С оглед общата сила на ръката , броим бързи взятки :

А = 1 Б.В. ; К = 0.5 Б.В. ; АК = 2 Б.В. ; АД = 1.5 Б.В.



Бързите взятки са сигурен ориентир , когато имате да решавате кой и за какво се бори – собствен договор или защита .

Когато имате данни , че съвместно с партньора имате 8+ карти в цвят или , че цвета се “чупи” от противника , К и Д в този цвят не се броят за бързи взятки . Две Риги не правят 1Б.В. , нито пък КД !

Най-накрая , но съвсем не и на последно място нека кажем , че в почти всички раздавания (10) 11 (12) взятки се правят от оньори и само (1) 2 (3) взятки от разпределение ! Когато имате проблеми с осъществяването на баланса , припомнете си – отношението е 11 към 2 в полза на оньорите !
II. ИГРОВА ПОТРЕБНОСТ :
Основно положение в системите тип “ Стандарт “ е :


  • “ Пас “ = 0 – 12 он.т. ;

  • Основна зона на откриване = (12)13 – 21 он.т. ;

  • “ 2Тр ” = (19)21+он.т..

Игровата потребност , обаче показва друго . Ако горното твърдение беше вярно , защо се оказва ефективно след два “пас”-а в III-та позиция или след откриване на противника , да обявяваме с ръцете :

3/ КДТХХ Х В9Х АХХХ или АВ9Х Х КВТХХХ ХХ

Несъмнено е , че обявяването с такива ръце е много по- опасно когато противниците вече са обменили информация , от колкото когато още не знаят взаимната си сила и разположение по цветовете .

Изводът е , че стандартната логика не е в състояние да покрие изискванията , които ни налага игровата потребност - да откриваме или да се намесваме с 9 – 12 он.т. , тогава когато това е игрово оправдано от качествата на ръката която имаме и конкретната логическа ситуация .

В отговор на това , през 80-те години беше изобретена структурата на системите със слаби откривания / ССО / , наречени “ безпасовки “ :

- 1каро = 0 – 7 он.т. ;



  • Основна зона на откриване = 8 – 12 он.т. ;

  • “ПАС” с 13+ он.т. .

Практиката бързо показа , че и тази структура не отговаря на изисква- нията на игровата потребност . Освен с неадекватното 1Каро , Вие следва да откривате и с ръка от вида :

4/ ДХ ВХХХХ ДВХХ КД - 1Пика играейки “Ламбда” или пък даже

2Трефи с “Безназви” . Не е необходимо да сте експерт или пък с развито въображение за да предвидите последствията .

Безпасовата структура не позволява да минете “ пас “ с 12- он.т. , когато това е игровата потребност произтичаща от качествата на ръката която имате и конкретната логическа ситуация .

Във всеки от тези случаи играчът е ограничен от системата която практикува и участва в играта с по-малко възможности от колкото той по начало има !

Понеже взятките във всяко раздаване са 13 , а за І-во ниво са необходими 7 , когато играчът с картите които има може да направи 4 взятки , той получава игрова потребност да открие преговорите защото се очаква , че съвместно с картите на партньора той може да реализира премия за обявен и изпълнен договор.



Приема се , че 4 взятки са еквивалентни на 12 он.т. , от където следва класическото схващане за окриване с /12/ 13+ он.т..

Ясно е обаче , че същите 4 взятки , съпроводени от 4 контрола и 1.5 Б.В. , могат да се съдържат и в границите от 9 – 12 он.т.. Ако при това играчът не влезе в игра с нещо различно от “Пас” , стремително нараства вероятността той да пропусне да реализира :



  1. Премиран /по-високо/ договор.

  2. Ефективни защитни действия :

А/ защитен договор ;

Б/ насочване на атака ;

В/ ограничаване възможностите на противника , без да му създаваме нови такива .

Погледнете ръка 3/ ! Ако сега не откриете , както е прието според стандарта , когато отново Ви дойде ред за обява , нивото вече може да е ІV-то или V-то и Вие да не знаете какво да правите !

Ръка 4/ не отговаря на нито една от разглежданите игрови потребности , предоставяйки възможност на противника да отнесе скъпи дарове – той е предразположен да Ви контрира , защото когато Вие сте обрали дамите и валетата на тестето , за него остават Асата и Ригите !

Обратен е случаят с ръцете 1/ и 2/ .



Изводът е недвусмислен :

В лимит от 9-12 он.т. , играчът трябва да може както да пасува , така и да открива или да се намесва според качествата на ръката която има и конкретната логическа ситуация !

Единствена такава възможност предоставят “трефовите” системи , но кой знае защо тази възможност не се разбира и използва .




ІІІ . ПОТРЕБНОСТ за ОГРАНИЧАВАНЕ :
Ако въобще намираме някакъв смисъл във фазата на преговори , то това е в непрекъснатия стремеж към ОГРАНИЧАВАНЕ на възможностите за реализиране на взятки в конкретното раздаване .

Какво в същност означава това ?

Нека да си представим , че някой или нещо Ви удари . На този удар Вие можете да отговорите общо взето по три начина :


  • без много да му мислите отвръщате на удара с удар ;

  • предприемате действия , опитвайки се да разберете какво в същност се е случило , отлагайки вземането на крайно решение ;

  • плюете си на петите и бързо изчезвате .

В същност Вие реагирате на оказваното Ви въздействие позитивно , неутрално или негативно . По такъв начин Вие ограничавате възможностите за следващо развитие :

  • битка ще има , връщане няма ;

  • може и да се побиете , но ще видим ;

  • никакви такива , да се бие който иска .

По същия начин / щете или не щете / Вие реагирате и в играта , всеки път когато сте на ход . В преговорите , в позиция за откриване , Вие реагирате на въздействието , което Ви оказват раздадените карти и правилата за отчитане на резултата :

  • Силно откриване “ – позитивно - има възможност за собствен премиран договор ;

  • Основна схема – неутрално - възможност за собствен премиран или защитен договор , както може да има , така може да няма ;

  • Пас” – негативно - няма възможност за постигане на собствен премиран или защитен договор.

Във всеки от тези случаи Вие влизате в определени от горна и долна граница на обявите връзки на взаимодействие с партньора и останалите играчи , които в същност ограничават възможностите за реализиране на взятки и следващо развитие на нещата . Примерно в “ Америкън Стандарт “ :

Пас = до 10 /11/ он.т. ;

Обща схема = /11/ 12 -20 /21/ он.т. ;

2Тр. = /21/ 22+ он.т.

Ето един пример , взет от рубриката “ Кой е виновен ? “ на полското списание “ БРИДЖ “ , който разкрива сложността на нещата :

АТ73 КВ З И Играчите обявяват както те мислят , че е

КТ85 В942 1ку 2тр според “ Америкън Стандарт “:

Т75 К63 2пи ? - 1ку= 11-20 он.т., 4+купи

А6 ДВ42 - 2тр= 10+он.т., 4+трефи

- 2пи= 11-20 он.т., 4-ен цвят пики

- 3ку= 10-11 он., 4-ен фит купи .

Когато договорът бе контриран и остана само със 7 взатки , възникнаха въпроси . Вижда се , че двойката е преанонсирала . Причината е , че никой от двамата партньори не си е броил взятките !

Когато в “ Америкън Стандарт “ са регламентирали Долна Граница на откриване 11он.т. , те едва ли са имали предвид ръката на Запад от разглежда- ния пример , а по-скоро ръка от вида : АХХХ КДТХХ Х ДХХ .

И ако са имали предвид откриване с 4-ен мажор , то те сигурно са предпо- ложили , че в този случай съобразителния играч има поне 13 он.т., за да може да събере необходимите за откриване 4 взятки !

Когато пък са регламентирали за Долна Граница на отговор “ 2 върху 1 “ 10 он.т. , едва ли са си представяли ръката на Изток , а по- скоро нещо като:

Х А9ХХ ВХХ АВТХХ - В този случай , в съчетание с горната ръка , при сполучлив импас в трефи , Вие имате даже малък шлем !

Забележете , че даже и без Д купа , двете ръце в съчетание по между си дават манш , а формално според стандарта , никой от двамата партньори няма право да открие преговорите . При това противникът Ви няма никакъв парт – скор .

Следва , че играчите трябва да се опитват да разбират и да умеят да прилагат в практиката свободата на избора която им предлага системата за анонсиране !

Това не означава нищо друго освен , че когато говорим за ограничаване в определен лимит от оньорни точки , ние нямаме предвид техните абсолютни стойности , а възможностите за реализиране на взятки включващи се по подразбиране между тях !

Ето Ви обратен пример за връзка на взаимодействие с Горна Граница на обявата :

А752 КТ9863 З И Анонсите са според

А8 К642 2тр 2ка “ Прецизна трефа “

84 7 2пи 4пи - 2тр=11-15он.т.,5+трефи

АКТ9Х 84 пас - 2ка= реле

Когато след играта се оказа , че в това раздаване има малък шлем и Запад с подтекст на обвинение попита Изток какво чака , та не го казва , той с големи основания се мотивира така : “ Мога ли да заложа на това , че Запад има точно максимума от 15 он.т. , когато те може и да са само 11 ? И те да са три аса и рига трефа , и с добавката без никакви оньори в каро ?! “.

В позиция за откриване , тези 15он.т. , с разпределение 5-4 ,при 5-ен цвят трефа от вида на АКТ9Х , като възможност за реализиране на взятки и оньорна сила , Запад трябваше да преоцени на 16+он.т. и да открие със силното 1Тр.. Тогава Изток би могъл да се събуди !

В този пример наблюдаваме другата страна на разглеждания проблем –.

влиянието на Горна Граница на определена обява върху развитието на нещата .

От направения анализ личи , че Горната и Долната Граница на всяка обява определят Връзките на взаимодействие с които играчът участва в играта . В своята съвкупност представляват Реакция на оказваното въздействие от раздадените карти , правилата на играта и подадените до момента обяви , като по този начин ограничават следващото развитие – т.е. чрез тях играчът управлява развитието на нещата и процесите в играта .



Горна Граница определя дали партньорът въобще ще анонсира нещо различно от “пас” – или така наречената в теорията Права Връзка .

Долна Граница определя , когато партньорът ще анонсира различно от “пас” , как точно той да стори това според раздадените карти и правилата на играта - или така наречената в теорията Обратна Връзка .

И в двата случая наблюдаваме едно и също нещо – несъзнателно разкъсване на връзките между двамата партньори .

Ако сте наблюдателни ще видите , че това разкъсване на връзките е заложено като такова в основата на повечето системи за анонсиране !

1/ АВ743 2/ КДВТ4 652 З И

Т5 АК54 (х) З - И Д862 1пи ?

АДВ АВ2 К

763 6 (АКхх) Д9542

Ако Изток обяви простото 2пи , възможно е да отнесете –200 и повече , срещу само парт – скор , когато Запад е с ръка 1/ , а пиките се “чупят”.

Ако Изток пасува и Запад е с ръка 2/ - губите манш , или даже шлем !!!

Това е обща слабост на всички стандартни ситеми , която може да скрие от погледа ни както муха , така и слон .



Главна причина за това е твърде широкия Лимит на откриване / разликата между Горна и Долна Граница на обявата /. В отговор на това се появяват системите със “ Силна 1Трефа “.

Може да се види , че разликата между Долна и Горна Граница на всяка обява определя точността с която функционира дадената схема . Когато тази разлика надхвърли определени граници , схемата става неработоспособна !



Лимитът на дадена обява не е свободно избираема величина , а се определя от правилата на играта !

Фактът произлизащ от правилата на играта , че между І-во ниво и маншово ниво разликата е (3)4 взятки , определя за най – функционален лимитът от (1.5) 2 взятки , или около 5-6 он.т..

В случай , че този лимит е по – голям , схемата е работоспособна само в случаите когато не са високи изискванията за точността . Нека да видим !

Откриването 1ку.. в стандартните ситеми се прави в границите на 11-21он.т. – разлика от (9) 10 (11) он.т. , към което като прибавим и изненади в разпределението , по някога прави повече от 4 взятки – “отговарящият” на едно такова откриване , когато има в картите си около 1.5 В.В. е изправен пред дилемата дали да пасува и да пропусне манш или да каже нещо друго и здраво да загази !!! (виж ръка 1) и 2) от разгледания по-горе пример ! ) . Прилагат се различни решения , но най – добро си остава решението в система “Ромекс” с нейния “ 1БК – Динамичен “ , който за откриването с “1 в цвят” позволява лимит от (12) 13 – 17 (18) он.т. . Но и в този случай Долната Граница не може да слезе под 12(11) он.т. , поради разгледаното вече разкъсване на връзките , за да отговорим на потребността да можем да откриваме с 9-12 он.т. когато това е игрово оправдано .

Нека в същия план да разгледаме структурата и връзките в “ Прецизна трефа “ : . Пас = 0 -11(12)он.т. ;

Основна схема = (11-12)13-15 он.т. ;

1Тр.= (15)16+он.т. .

Веднага се вижда , че лимитът в основната схема е сведен до 3(4 )он.т.!

Това означава , че на практика се играе без съществено разграничаване в два под лимита от по 1 взятка .

Скъсяването на лимитът обаче , в същност не води до това което мнозинството очаква – НЕ повишава качесвото на преговорния процес , когато резликата между Горна и Долна Граница падне под (6) 5- он.т. :

АКХХХ З И - 1пи= (11-12) 13 –15 он.т. ; 5+пики .

ХХ 1пи 2ка Само с ВХХ Запад не може да фитира с 3ка..

ВХХ ? Не може да обяви и 3тр.. само с троен цвят

КВХ и понеже не е максимален за да пробва 3Бк.

И 2Бк.. не става , защото кой спира купите ? Единственото нещо което му остава е да “ върти на празен ход “ обявявайки 2пи.. - нещо което рядко се разбира и води до редица други недоразумения .

В същност това което на пръв поглед сте спечелили , на ІІ-ри рунд връщате , с допълнителната възможност , ако не разбирате това , да се забъркате в невъобразима каша .

Ако Вие влезете в лимит от 2 взятки , обявата 2пи.. придобива смисъла на минимално откриване или някакъв вид максимална ръка , нуждаеща се от темпо за развитие , до колкото на това 2пи Изток не може да пасува , понеже самият той е форсирал преговорите до 2Бк.. или 3 в цвят на двойката поне ,извеждайки преговорите с “ две върху едно “ !

Това ни дава основание да снижим Долна Граница на откриване до (9)10 он.т. , получавайки възможността в границите от 9-12 он.т. , както да пасуваме , така и да откриваме , оставайки адекватни на игровата потребност .

Възприемаме следната обща схема на откриване :


Пас = до 11(12) он.т..

Основна схема = (9) 10 14 (15) он.т.

1Тр. = (15) 16+ он.т.
Когато схемата е приведена в съответствие с игровата потребност , получаваме множество допълнителни и полезни ефекти . Или в същност не възникват проблемите породени от не адекватни на игровата потребност структури – проблеми които по начало не съществуват в играта като такива .

Един от тях на пример е , че лимитът на откриване от 9-15он.т. , в същност е по – ограничен от колкото изглежда на пръв поглед , сравнено съответно с лимита 12-18он.т. , както е в “Стандарт” , който включва и балансирани ръце с 19-21он.т. :



  • не включва балансирани ръце с 9-12он.т. , с които се пасува ;

  • не включва 6+мажор с 9-12он.т. ( за “Слаби 2” );

  • не включва 5-5 бикольор с 9-12он.т. ( за “Вилкош” );

В съответния лимит 12-15он.т. в “Стандарт” откриват с “1 в цвят” и или “Слаб 1 Бк”.

  • не включва /6/7+цвят с 12-15он.т.( за “Средни конструкций” ).

  • получава изключително добър синхрон с указаните горе сруктури в пълно съответствие с игровата потребност .

Така в гарантирано тесен лимит от 4 – 6 взятки на откриване , Вие спокойно и наистина прецизно ще можете да си броите взятките !

Ето и друг такъв пример :

Изглежда вечен спорът между откриването със “Слаб 1БК” и “Силен 1БК”.

Като класически принцип се е утвърдило схващането за откриване със

“ Силен 1 БК “ = 16 – 18 он.т. , безкозово разпределение .

Ето няколко авторитетни позиций по този въпрос :

“...Ако въобще има смисъл да се играе 1БК на откриване , то това е “Слаб 1БК”(12-14 он.т.) ...последното 1100 което получих беше със “ Силен 1БК “...” Хю Келси .

“ Откриването 1БК с 12-14 он.т. , а даже и с пробит цвят , лично аз раз- глеждам като щуротия и за доказателство имам много по 800 в джоба си . Прео-долявайки недостатъците на “Силен 1БК” , туширайки рисковете на “Слаб 1БК” , препоръчвам откриването 1БК с 14-16 он.т....” Терънс Рийс .

“ Отказвайки се от класическия 1БК ,....Вие много скоро ще установите , че вашите резултати значително са се повишили , и че Вие спокойно можете да минете и без него ...” Д-р Розенкранц / “ Ромекс “ /.

“ Откривайки за да пречим на противника и за да бъде той изпреварен в обмена на информация , откриваме 1БК с 8-12 он.т. без 4-ен мажор , без сек или 6-ен минор. “ с-ма “ Анти-делта “ .

Очевидно , истината не е там където представителите на теорията се опитват да ни я посочат , а във връзките между отделните схеми в дадената система . Вие няма да видите безпасовка откриваща със “Силен 1БК” , нито пък стандартна , откриваща 1Бк с 8-12 он.т. , защото това очевидно е безсмислица някаква .

Няма да видите и откриване 1Бк. с безкозова ръка в лимит от 13 – 18 он.т.. , така както е след откриване със стандартното 1Ка.. примерно .

Причината и тука се нарича разкъсване на връзките ! – Вие не можете да пасувате след един толкова широк лимит , без риск да пропуснете манш или пък да преанонсирате на ІІ-ро ниво . Обърнете внимание – тук всички експерти са единодушни в едно – разликата между Горна и Долна Граница на 1Бк.. не трябва да надвишава 3он.т. или 1 взятка .

Изхождайки от игровата потребност , да анализираме следните ръце в позиция за откриване :

1/ АВХХ КДТХХ Х ДТХ - 5.5 взятки , 12 он.т. , 3 он.к-ла , 1.5+ Б.В..

Обърнете внимание , че и без трефа Дама Вие получавате остра по- требност да откриете преговорите – не се иска много от партньора за да спечелите премия за собствен договор , когато и той ще пасува .

2/ ДВХ АХХХ КТХХ ДВ - 2.75 взятки , 13 он.т. , 3 он.к-ла , 1.5 Б.В..

3/ АВХ ДВХХ КДХ АХХ - 4.75 взятки , 17 он.т. , 5 он.к-ла , 2.5+Б.В.

Ръка 1/ представлява един добър стандартен минимум за откриване с 1купа . Сравнете с останалите две ръце !

Ръка 2/ формално трябва да открие имайки 13+он.т. , но оценявайки взятките , тя няма нужните 4+ взятки !!! Едно откриване би заблудило очакванията на партньора . За това , когато го играят , откриват “Слаб 1БК” ! Така откриването с “1 в цвят” предполага една добра възможност за правене на взятки .

Ръка 3/ на втори рунд трябва да направи ривърс за да покаже горна граница на откриването ( 16 -18 он.т. ) , но е ясно че тя няма много повече от едно минимално откриване !!! За това , когато го играят , откриват “Силен 1БК”! Така един ривърс от открилия предлага възможност за (6) 7 (8) взятки !

Някакво компромисно решение представлява откриването със “ “Среден” 1Бк = 14-16 он.т.” - с 12-14он.т. и “безкозова” ръка откривате с “1 в цвят” , а с 16-18 и “безкозова” ръка после правите и ривърс – нещо което едва ли решава същинските проблеми !

Общо взето това са игровите причини за “ Класически 1БК “, а не както се опитват да Ви убеждават , че чрез 1БК партньорът веднага знаел до къде се простират възможностите на двойката ( това ще видим след малко ! ) .



И понеже не можете да играете едновременно и “Слаб” и “Силен 1БК” , омагьосаният кръг се затваря . Ако играете “Силен 1БК” , възникват конфликти с ръка 2) и обратно – играейки “Слаб 1БК” , възникват конфликти с ръка 3) -

  • Вие не можете да си броите взятките !

Вижте сега какво се получава , когато схемата се приведе в съответствие с игровата потребност - (9)10 – 14(15) он.т. :

  • С минимума от (9) 10 – 11 (12) он.т , съответстващ на стандартния минимум от (12) 13 –15 он.т. , имайки безкозово разпределение , очевидно нямайки необходимите взятки обявяваме “ Пас” .

  • С максимума от (12) 13 – 15 он.т. , съответстващ на стандартния максимум от 16 - 18 он.т. , имайки безкозово разпределение , откриваме с “1 в цвят” , и ако ръката си струва на следващ рунд осъществяваме и ривърс .

Извод : В играта БРИДЖ не съществува игрова потребност за от- криване с “ Класически 1БК “ !!!

Другото е религия , породена от първоначално неправилно възприети , неадекватни на игровата потребност структури , предизвикваща проблеми , които по начало не съществуват в играта като такива :

- не можете да играете на 2тр/ка , когато 1БК не става , а 3тр/ка е много .

- затруднено е достигането на хубави мажорни скорове 4 х 4 , или пък със слаб V-ен цвят , попадайки на нелепия слаб дубъл , когато “отговарящия” е слаб .

- не можете да пласирате и или преоценявате оньорни стойности , защото не можете да направите разлика между ХХ или АКВХ в който и да е цвят .

- по същата причина , не можете да наказвате , нито пък да се борите ефективно за скор когато Ви провокират .

Принципа : “ Първо се наакваме откривайки с 1БК , пък после чистим със свръх модерни технологий (супер схеми) не е ефективен ! “.

По някога ще можете да наблюдавате и други неочаквани , но полезни следствия , с изключително състезателен ефект :



Зони : І – ІІ ДВТ8Х З С И Ю

Откр.: С К9Х - пас! 2пи 5ка!

7ХХ ктр пас пас пас.

Х ДХ АК9ХХХ

АТХХ ДХ Атака : Х пика .

АК Х Рез. : - 500 .

АКВТХХ Х ХХХХ

В8ХХ Пас/ С = 0 – 12 он.т.. В лимит от 9-12

ДВТ98ХХ он.т. не прави повече от 3 /3.5/ взятки . Ина-

Х че би открил преговорите .

2пи/ И = 8 – 12 он.т. , 6+пики .

След хищното 2пи., последва вцепеняващия рев на дивия звяр 5ка.! Ако си мислите , че обладан от зли духове Юг се е умопобъркал , може наистина да изглежда така , но Вие грешите !!! Това е защото не броите взятки ! Да видим !

С ръката която Юг има , ако З – И декларират манш , той не може да направи нито една защитна взятка . За това пък ако Юг бъде оставен на договор в кари , независимо какво ще даде Север в каро , той ще направи 5 взятки . Сега :


  • ако Север прави 3 взятки от оньори , И – З имат манш поне на 3Бк., а С – Ю на 5кари са за “ без 3 “ – т.е. –500 срещу поне 600 ;

  • ако Север прави 1 взятка от оньори , имаме основания да очакваме –1100 срещу –1370 поне ;

  • нека Север прави 2 взятки от оньори . Тогава той ще има около 8 он.т.. Следва , че Запад само очаква да му дойде ред за да каже манш със своите поне /16/17+он.т.

Вие може да дадете 800 срещу 600 , но това е най-малката възможност защото Север: 1/може да даде взятка от цакане в купи ;

2/ може да даде попълнение в купи ;

3/защитата срещу 5ка.. може и да не е толкова лесна ;

4/ З – И може да “надвикат” , даже на договор който не става .

Единствената реална заплаха е Север да е само с черните цветове , но дори и така той би могъл с 8-12он.т. да открие с “Вилкош” . При това откриването 2пи./И дава нишан , че това не е така .

Как сега оценявате обявата 5ка./Юг ?



Ако Вие играехте някакъв “Стандарт” , нямаше да сте толкова сигурни в успеха на това умопомрачително начинаниет.е. така приведената в съответствие с игровата потребност схема , изчиства от двусмислие и първоначалното откриване с “пас” !

Има какво да се каже за откриването 2пи./И и за контрата на Запад , а даже и за последвалия “пас” на Изток , но това е една друга тема !

З – И още трябваше да могат да приберат поне това което им се полага в конкретното раздаване , но тяхната защита беше на нивото на тяхното анонсиране и това не се случи :

ВТ8Х В ендшпила Юг игра купа към Рига и Запад

К9Х спечели с Асо , след което играта свърши .


  1. Запад трябваше да пропусне , а Изток да

----- ----- К9ХХ деблокира своята Дама , за да може когато

АТХХ ДХ спечели на К пика , да подведе В купа в Юг.

----- ----- Записът от –500 срещу Голям Шлем , сам по

ВТХХ ----- ХХ себе си бе добър даже и само срещу манш !

В8ХХ

ДВХХ


-----

Когато решите да вършите щуротий като горната , трябва много добре да внимавате в картинката , защото най – големият ви противник в играта не са вашите противници , а нещата от самата игра :

В Зони : З С И Ю

ХХ 1 – 1 - 2тр пас 2ка

КДВТ9Х ?

ДТ9Х Какво обявявате ? 2тр.= 11 – 15 он.т. , 6+ трефи или

5+ трефи с 4ен мажор.

2ка.= Реле – форсинг за 4ни мажори.

Ако си мислите , че тук и сега е добре да обявите нещо различно от “ Пас “ , време е вече и сами да можете да спрете и да поразмислите !

Формално погледнато , ситуацията е аналогична на горната ! Отново сте с 5 взятки , независимо какво ще намерите в партньора и без нито една защитна взятка . И тук партньорът ви няма повече от 8(9) он.т.. Приложената горе логика , обаче тук не е валидна , защото сега е най – вероятно той да е по мажори – Север няма 5ен мажор , а и Юг за сега не се очертава да е с такъв , макар че това не е изключено ! Значи вие сте в мисфит ! Противникът ви също ! Какъв блок тогава се каните да правите !!?? Има неща за които дори и силните играчи не желаят да помислят - ако вие сега обявите нещо различно от “ Пас “ с цел да информирате партньора , противникът ви може и да не пожелае да отиде на манш или дори шлем , който не става или обратно ! Или пък да си скроите сам на себе си някоя и друга шапка от панама :

КХХ З С И Ю

АКВ - 2тр пас 2ка

Х ктр ректр пас 3ка

В КВ87ХХ Т87ХХ ктр 3ку пас 3пи

ХХ ДТ9ХХ пас 4пи пас 6пи

КДВТ9Х ХХХ пас пас ктр пас .

ДТ9Х АД9Х ----

ХХХ Когато Запад контрира 2ка , това означа -

АХХ ваше цвят каро , но когато той контрира и 3ка

АХХ , това вече беше много хубав цвят каро ! Което като погледнем си е и самата истина , но какво значи това без да го разглеждаме във връзка със съществуващите факти в конкретното раздаване ?

Разчитайки на Асо каро в Запад , Изток контрира ( и с основание ! ) 6пи , искайки от Запад атака трефа ( първия обявен от мора цвят ) .

И той я получи , след което играта свърши !

Изток цака и върна каро , спечелено от Асо . Последва пика за Рига и пика към 9 в ръка ! Останалото е детска игра !

Ако Запад си беше пасувал , срещу всеки договор той щеше да си атакува карите ! Защото какво друго смислено да атакува ?



ІV . ЦВЕТОВА ПОТРЕБНОСТ :
Факт , произтичащ от правилата на играта е , че взятки се правят както от оньори , така и от разпределение . Тъкмо за това , всяка обява следва да носи в себе си информация както за оньорна маса /изразявана чрез оньорни точки/ , така и за дължина в цветовете /брой карти/ .

По отношение на оньорната маса , съгласуване между двамата партньори е възможно да се постигне за 1.5 рунда от преговорите . Примерно :

1 пи - 2 пи = смисълът на обявата 2 пики = (8) 9 – 10 (11) он.т., (3)4+

пас пики , ~ 3 взятки е , че манш е възможен само ако

открилият е с повече от хубава минимална ръка.

1пи=9-15он.т.,4+пики В противен случай “отговарящият” просто трябва да

пасува . И с минимална ръка “открилият” пасува .

Това е така , защото във всяка конкретна ръка , в позиция за откриване ,Вие можете да получите от 0 до 37он.т., което определя ЕДНОМЕРНА реакция за он.т..При това предварителните очаквания са да имате (8) 9 – 11 (12) он.т. за неутрална реакция , като всеки от останалите играчи има равностойни на Вашите шансове да получи също толкова .

Когато става дума за разпределение , Вие всеки път получавате по точно 13 карти , които обаче са разпределени от 0 до 13 карти във 1 до 4 цвята , което определя ДВУМЕРНА реакция за разпределение . При това е сигурно , че поне в един цвят имате 4+ карти за неутрална реакция . Това означава , че съгласуване между двамата партньори е възможно да се постигне за не по-малко от два рунда в преговорите , изключвайки до някъде случая на пряко попадение разгледан по-горе .

Примерно : 1ка – 1ку 1ка – 1ку 1ка – 1ку

1бк – пас 2ка – пас 2ку – пас

( никога не забравяйте за “пас”-а - той не е незначеща обява !  ! )

Във всяка от показаните последователности , възможностите за правене на взятки от разпределение се изясняват едва на ІІ-ри рунд (вкл.. обявата “пас”) .

Взето заедно , всичко това означава , че по отношение на разпределението на І-ви рунд следва да се прави необходимата и достатъчна цветова подготовка , за което 4 карти стигат , а на ІІ-ри рунд се постига цялостно съгласуване на цветовете между двамата партньори .

Това влиза в синхрон и по отношение на оньорната маса - на І-ви рунд можем да участваме с лимит от две взятки , а на ІІ-ри рунд се постига съгласуване до 1 взятка .

Следователно : В информационен план на разглеждане , няма никакво значение дали ще откривате с 4 или 5 картов цвят .Откривайки с 5 картов цвят (38.5% от разпределението ) , Вие получавате също толкова абсолюта информация , колкото и откривайки с 4-ен цвят (30.8% от разпределанието ). Ако тази разлика от 8% я отнесем към възможностите за реализиране на взятки (11взятки от оньори и 2 взятки от разпределение !) , се получава нещо като почти нищо ! Така или иначе достатъчно информация за цялостното състояние на нещата (~ 70%) и възможност за вземане на добро решение се разкрива едва на ІІ-ри рунд от преговорите !

Мнозинството играчи ( и теоретици ) , възприемайки основната схема “5-ен мажор с класически 1Бк.” , не са на ясно с психологическата заблуда съдържаща се в нея , която в несъответсвие с игровата потребност , предизвиква множество конфликти които по начало не съществуват в играта като такива .

За да навлезем в същността на нещата се налага да предъвчем някои банални истини :


  • Особеностите на игрите “ на коз “ и “ на Без коз “ се определят от възможностите за реализиране на взятки .

  • При контрактите “ на Без коз “ съществуват два начина за реализиране на взятки – от оньори и от ометряне на дълъг цвят . Обикновено битката се печели от този , който първи съумее да ометри цвят и да го изтегли .Това е основната линия на поведение за всяка от страните .

  • При контрактите в цвят съществува и трети начин за реализиране на взяткичрез цакане . Така най-често се реализират по още (1) 2 (3) взятки . Освен това козът е най-добрата протекция , че противникът Ви няма да реализира взятки от ометряне , а в къси цветове неутрализира или поне ограничава противниковите оньори . Единственото условие е до края на играта да запазите козово надмощие . Тази задача може да бъде изпълнена от цвят в който заедно с партньора си имате 8+карти , но не толкова рядко тази задача може да бъде изпълнена и от 7 карти при разпределение 5 х 2 или 4 х 3 , когато късия коз контролира друг къс цвят и или носи допълнителни взятки от цакане. Тези особености на контрактите в цвят дават възможност те да могат да бъдат реализирани с най-малко оньорна маса .

Това е съществена причина , когато има съгласуван цвят , контрактите на 1Бк.. , които по правило се играят без подчертан превес в оньорната маса , да бъдат избягвани . И те се назначават само в случаите когато не се установи съгласуван цвят . Това е една от причините да разглеждаме обявите в Бк..като качествена степен във Фазата на преговорите !

Така , че по отношение на възможностите за реализиране на взятки разлика между контрактите в минор ( трефа , каро ) и мажор (купа , пика ) няма , а договорът 1Бк.. следва да се избягва !

В действителност , обаче наблюдаваме тъкмо обратното , в следствие на възприетата вече като класическа схема “ 5-ен мажор и класически 1БК.”

Един от мотивите за игра с 5 картови мажори е , че едно такова откриване може да бъде пропасувано , без особен риск дори и с 2 – 1 карти в партньора , като по този начин се избегне договора 1Бк..Това или е лицемерие или недомислие някакво , защото в този момент Вие по никакъв начин не можете да знаете ако пасувате , това дали е за добро или за зло , или пък обратно !

В9753 Х З И Според горната препоръка

КХ З И ДТХХ 1пи ? пасувате , а се оказва че 2ка. е

АДХХ КХХХ по-добре , а дори и 1Бк.!

АХ ВХХХ

Или :


АКВХХ Х Сега пък е обратно – само да гъкнете и

ХХХ ДТХХ поемате надолу !От голямо значение е и как

АХ З И КХХХ са разположени останалите карти в противника .

ХХХ ВХХХ


Това е така , защото цялостно съгласуване на картите може да се постигне за два рунда от преговорите и Вие следва да се примирите с този закон на играта , а не да сътворявате глупости по масата . За това основна изходна позиция за Вашето поведение в този случай се явява съдържанието на оньорна маса (~11взятки се правят от оньори ! ), а по отношение на разпределението се появява известен хазартен елемент и Вие следва да се опитате да го насочите в посока на противника . Ако Вие откривате с 4 картови цветове , противникът Ви никога няма да е сигурен какво точно става по масата и ще е принуден да заеме по – активна позиция . Така Вие ще получавате повече информация и ще можете по-лесно да се ориентирате в пространството.

На тезата , че 5-ен мажор дава по-голяма сигурност в обявите противоречи дори самото откриване с класически 1Бк.!

1/ КХ 2/ К9ХХ А/ АДВТХ Б/ ДХХХХ В/ ВХХХХ

В9Х ДВХ З И ХХ КТХ Х

АДХХ АДХХ ВХ КХ ХХХ

ДВХХ ВХ ХХХХ ТХХ АКТХ

Запад открива със “ Слаб 1Бк. “ , а Изток с “ Тексас “ или без паркира на 2пи..!

Вижте сега какво се получава , ако Запад открие 1ка.= (9)10 – 14(15) он.т. , с 4+ карти в каро :

1/ З И С ръка А) - дори Запад да е сек пика ( и особено тогава !) , ло-

1ка 1пи гично е да се очаква , че най-добрият договор ще е на 2пи..

1Бк ? С ръка Б) - любопитно е да се види , кой е този Изток който

няма да пасува .



С ръка В) - обявата 2тр.. е натурална и нефорсираща , но тази игра би могла да се играе сполучливо и на 2ка., ако Запад няма в черните цветове !

Ясно се наблюдава , че в явно несъответствие с игровата потребност , откриването с “ Класически 1Бк. “ отнема 3/4 от възможностите на играча , които той по начало има , оставяйки му възможността той да играе само на 2пи..с неговия 5-ен мажор ! И ако Вие си мислите , че със “ Силен 1Бк. “ е нещо по-различно , Вие си пеете приспивна песен – преместете произволни три оньорни точки от ръката на Изток , в ръката на Запад и вижте какво се получава.

Друг мотив е твърдението , че 5-ен мажор осигурява на двойката по-изгодни условия за парт-скорова борба . Това по същество не е вярно ! Потребността за парт-скорова борба не се определя от откриването с 5-ен мажор , а от съответствието между ръцете на дваманта партньори , за чието установяване стига и 4-ен мажор !

ВХХ Зони : З С И Ю

ВХХ І – І пас 1ку 2Бк .?. 1ку.= 11-15он.т.,5+купи.

АКХХХ 2Бк.= 8-12он.т., 5+тр..с 5+ка..

ХХ

Тука като , че ли искат да Ви издухат от играта !Пита се : “ Приемате ли борбата за парт-скор ( а защо не и за манш ? ) с обявата 3ку ? “



Цялото раздаване беше :

АХХ Без всякакво въображение и опит за раз-

АКХХХ криване на действителното състояние на

Х нещата , основавайки се на статистически

КТ9ХХ ДТ9Х ДХ баланс върху 5-ен мажор , Юг изплю 3ку.?!

ДТ9ХХ --- Сигурно е , че ако откривахте с 4-ен

Х ДВТ9ХХ мажор , принудени от обстоятелсвата (!) по-

ВХ ВХХ АКХХХ лесно щяхте да откриете , че тука трябва да

ВХХ контрирате ( това 2Бк..не е казано за да стоят

АКХХХ на него , пък и нека да опитат !!!) , а не да се

ХХ борите с призраци .

Ето Ви един автентичен случай , удовлетворяващ потребността за парт-скорова борба :



Зони : ХХХ З С И Ю

І – ІІ ХХХ --- 1ка пас 1пи!

АКВХ ктр пас 2тр 2ку!

ДВХХ КВХ КТХХ 3тр пас 4тр пас!!!

АДХХ КВХ


Х Х 1ка.= (9) 10 – 14 (15)он.т.,4+кари.

А8ХХ АХ ДТ9ХХ

ХХХ Ако откриването 1ка..означаваше само 11-15

ДТХХХХХ он.т. , без 5-ен мажор , както е в повечето “усъ-

Х вършенствани” версий на “Прецизна трефа”, Юг едва ли щеше да е толкова убедителен в своите действия , при предварителни очаквания за разпределение 4414 и сек каро в открилия – той би следвало да пасува , а вижте какво се получава ако вместо КВ в трефи , открилият има Асо!При очакваното 4х3 в купите на противника (62%) , Вие правите 3Бк.!!!В този случай противникът ви има 9 взятки играейки на пики (купи) и 10 взятки , играейки на трефи !

Ако 5-ен мажор наистина осигурява лек тактически превес , той нанася разрушителни стратегически поражения в развитието на всички цветове!



Първо : Партньорът на открилия , вместо да се опита да брои взятки , е склонен без да мисли , въз основа на формално заучени положения , да съгласува цвета на открилия , по някога дори и само с ХХХ , без възможност за печелившо цакане .

Ето Ви един уникален случай , сведен до абсурд :



Зони : А9Х З С И Ю

ІІ – ІІ АКДТ 1ку пас 1пи пас

ХХХ 1Бк пас 2ку пас

ВХХ ХХХ ДХХХ пас ктр! пас пас .

ХХХХХ В9Х - 1ку.= 11-21он.т.,5+купи.

АК9 ВХХ След 2ку/И , никой вече не можеше да

АК КТХ ДХХ удържи Север – с кръвясъл поглед и течащи

Х лиги той контрира !

ДТ8Х Атаката беше АКДТ купи с последваща

ВТ9ХХ смяна в каро .

Когато побеснял от яд , в ендшпила Запад , вместо с пика Вале , отходи с каро Рига и 9 :

А9Х - всички се нахвърлиха върху Запад да обясня-

--- ват как той е можел да влезе “без 2” за 500 , вместо

ХХ “без 3” за 800 – разликата е 2 ІМР.

ВХХ Х ДХХ Изток пък срещна известно разбиране , когато

Х --- мотивирано заключи : “ Всичко си казах партнер-

К9 ВХ 6-9он.т., 4-ка пики, фит в купи .”

--- КТХ Д Е , ако не на І-ви рунд , Изток би могъл да

--- пасува един рунд по-рано , когато все още можеше




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   16




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница