Международен колеж Албена Туристическа дестинация – с. Боженци



Дата01.06.2018
Размер57.37 Kb.
#70045
Международен колеж Албена
Туристическа дестинация – с. Боженци

В последните няколко години се наблюдава една пълна трансформация в представите на хората за почивка. До скоро всички ходеха „на почивка” в големи и модерно оборудвани курорти. Напоследък обаче хората се връщат към природата. Търсят се възможно най-тихите и изостанали икономически места. Селският туризъм е на почит. Стара планина е предпочитано място за отдих. Посещавайки малките селца и градчета, човек се връща векове назад. Това привлича хиляди туристи по тези места. Точно там тенденциите за развитие на туризма в момента изглеждат най-големи.


Едно от предпочитаните места за отдих в Стара планина е с. Боженци. То се намира само на 8 км от Габрово и на 13 км - от Дряново. До старата българска столица Велико Търново и архитектурния резерват Арбанаси разстоянията са около 50 км. Градът на резбарите Трявна и етнографският център Етъра отстоят на около двадесетина километра. Боженци е малко селце, паметник на българската възрожденска архитектура, сгушено в северните склонове на Централна Стара планина на височина 750 м. Боженци е село с повече от 600 годишна история. Малкото на брой къщи са разположени на двата бряга на река Божанка, която извира недалеч от селото. Тук туристът може да намери тишина и спокойствие пренасяйки се в един отдавна отминал свят. Началото е легенда. Тази легендата, предавана от поколение на поколение до наши дни, ни отнася към трагичната за българския народ 1393 година, когато столицата на Втората българска държава, Търновград пада под турско робство.Овдовялата болярка Божана тръгва с децата си да търси убежище. Единственият път към спасението и свободата е пътят към Балкана. Там, при пенливите потоци, в планинските дебри, край студен извор, далеч от погледа на поробителя Божана спира и зазижда първия камък на селището, което ще носи нейното име

Боженци винаги е било част от големия свят. Близо до големия римски път Никополис Ад Иструм-Августа Траяна-Константинопол, божанкалии векове наред пътуват. Тежки търговски кервани кръстосват от Русия до Германия, Италия, Анадола. Замогнало се чрез развитието, животновъдството, занаятите и търговията през XVIII в. селото променя своя архитектурен облик. Хълмистият релеф позволява на боженските майстори да оформят един от най-живописните архитектурни ансамбли на Възраждането. Високите каменни огради, кованите дъбови порти, малките калдъръмени улички, каменните чешми и мостове, малките дюкянчета носят неповторимата атмосфера на това райско кътче на България. Един от най-типичните паметници в Боженци, датиращ от периода на националното Възраждане на България е къщата на Дончо Попа.

Над 110 къщи, около 500 жители, административен, търговски, културен и духовен център е Боженци в края на XIX век. Постепенно хората се изселват. Остават къщите - над 100, на възраст от 100 до 250 години. Затова през 1964 г. селото е обявено за архитектурно-исторически резерват. А четиридесетте души, които живеят в него го пазят живо. В такова селище с възраст, човек и сам да живее, не се чувства самотен...Боженци се посещава от хиляди хора, ценители на стойностните неща, през всички сезони.Тук могат да се разгледат две музейни къщи - от XVIII и първата половина на XIX век с оригинални предмети от този период, експозицията "В историята остават лудите глави и щедрите дарители", която представя историята на Боженци с богат снимков материал, предмети на бита и лукса - част от битието на божанкалии, родословия на видни боженски фамилии, подарили, както е било прието да се казва тогава "оставили за спомен", училища, църкви и къщи, а чрез участие в политическия и културния живот на България - и добро име.

Музейни обекти са и менгеме за восък с оригинален механизъм от началото на XIX век, ножарска работилница, постоянна изложба-базар на тъкани, килийно училище, зала, в която се редуват изложби според сезона и календарните празници - сурвакница, мартеници, великденска обредност, картини и фотоизложби от проведени в Боженци пленери. Боженци е известно с това, че е приютило редица известни български писатели, художници, архитекти, дейци на науката и изкуството. Ежегодно тук се провеждат детски пленери по живопис с участието на деца от различни градове.Селото предлага възможности за почивка в над 30 възрожденски къщи, работят механи, кафенета, дюкяни...

Боженци е наистина божествено място, заобиколено от хълмове. Всяка година то привлича любопитството на множество родни и чуждестранни туристи, дошли да видят един уникален кът на България.

Днес в него има около 100 къщи, всяка от които е паметник на културата и строителството. Затова постройките са изключително ценни и скъпи. Твърди се, че за да притежаваш имот в селото, трябва или да имаш невероятен късмет като наследник на местна къща, или просто да бъдеш много богат, за да платиш за нея. Ако изобщо попаднеш на някого, който има неблагоразумието да продава подобна семейна реликва.Ако искате да разгледате повече от забележителностите, с които районът се слави, бихте могли да си направите кратка екскурзия до Габровския и Дряновския манастири.

Габровският (Соколовски) манастир "Успение Богородично" е разположен високо по северните склонове на Стара планина, покрай горното течение на Янтра. Основава го през 1832 г. видният български духовник и просветител Йосиф Соколски.Обителта е интересна с няколкото жилищни сгради, построени отделно от нея. В средата на двора е издигната каменна чешма с 8 чучура, направена през 1868 г. лично от големия български строител Кольо Фичето.

Дряновският манастир "Св. Архангел Михаил" е един от най-посещаваните у нас. Той е граден в годините на Второто българско царство. По време на османското нашествие е разрушен до основи. Многократно опустошаван и отново възстановяван на днешното място, в сегашния си вид съществува от 1845 г. Манастирът отстои само на 4 км от самото Дряново. Гостите на града могат да разгледат също музея на майстор Кольо Фичето в центъра. Архивът съхранява архитектурни скици и макети на всички мостове, манастири и административни сгради, които строителят е създал.

Но има една атракция- чевермето, която завинаги остава в спомените. Удоволствието да бъдеш до жарта на горската поляна и да гледаш как чевермето се върти на шиш е незабравимо преживяване, което привлича много туристи( най-вече чужденци) в областта, също като прочутото бяло сладко. Тук всеки може да си купи от бялото сладко и то в оригинален глинен съд с емблемата на града.

И след като сте стигнали до Боженци, не може да не се отбиете и до Кметовци, което е само на 1 км. Половината от вас си ще се разбягат и мястото ще им се стори накрай света. Понеже въпросът е за другата половина, те може и да се загледат по уникалната архитектура на българските къщи от ХVІІІ-ХІХ в., да се разходят по селските калдъръмени улички, да видят ръчно изработените пъстри черги по дюкяните и ще бъдат доволни.



Тук ще се запознаете с уникалната архитектура на българските къщи от ХVІІІ-ХІХ в., ще се разходите по селски калдъръмени улички, ще се очаровате от ръчно изработените пъстри черги и непременно ще поискате да се върнете отново.Кметовци най-вероятно носи това име още от основаването му, но не е ясно заради какви заслуги точно го е получило. Предполага се, че първите му заселници са дошли тук около 1650 г.През 1815 г. дядо Драган, богат човек от съседното село Съботковци, построил примитивна воденица на единия край на р. Божанска. Това била първата обитаема постройка в района на Кметовци. Двадесет и осем години по-късно - през 1853 г., Богдан Иванов от близкото с. Цветковци изградил къща с ковачница недалеч до воденицата на дядо Драган.По-късно Кольо Шаламана, жител на с. Черневци, издигнал къща в с. Болта и така трите постройки образували селището Болта, намиращо се непосредствено до Кметовци. То започнало ежегодно да приема нови заселници и бързо се разраснало, докато в един момент напълно се сляло с Кметовци. През 1866 г. жителите на 5-6 околни села създават своя община - Кметовска, със седалище в с. Болта.За да има църква в Кметовци, турските власти поставят условие - първо да се издигне каменен двусводов мост над р. Божанска. За две години мостът е завършен и между другото днес е сред забележителностите в района.Мястото обаче не е съвсем диво, след като хотелчета в района предлагат лукс плюс селска романтика. Пък и всичко тук предполага дълги, дълги разходки в околността.

След описанието на тези прекрасни места със сигурност всеки турист би ги предпочел пред черноморските и високопланински- те курорти. Кметовци и Боженци са подходящи за туризъм пред цялата година. Там всеки сезон е по-красив от предишния. Този факт ги прави предизвикателни както за бългаските така и за чуждестранните посетители. Според туроператорите досега тези места са били най-вече за вътрешен туризъм, но в последните години хиляди чужденци се радват на красотите им.
Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница