Международни валутно-финансови отношения Дияна Белева Кунева фак н



Pdf просмотр
Дата03.01.2022
Размер157.33 Kb.
#111994
Документ (2)
Свързани:
Документ (2)


Международни валутно-финансови отношения
Дияна Белева Кунева фак.н.198832011
Данъчен и митнически контрол филиал Смолян
Международно валутно-финансови отношения те са надстройка на националните валутни,парични,финансови и д-р.отношения.Валутните отношения са производни ,изменени отношения,които наричаме първични.Особеното на валутните отношения е ,че колкото повече те са се развивали и утвърждавали в практиката на отделните страни,толкова по-силно започват да се отклоняват,да се развиват самостоятелно.
В условията на глобализация,задълбочаващо се международно разделение на труда,разрастваща се кооперация на икономиките и широко използване на интернет пространството,интересът към валутите е изключително голям.Световният валутен пазар обслужва движението на паричните потоци,разпределението на капиталите чрез валутните операции.Валутният пазар е с най-големите обороти в сравнение с другите финансови пазари.
1.Валутите са част от общото управление на богатството,което е един от най-актуалните проблеми на нашето съвремие;
2.Валутите са свързани и с управлението на ликвидните активи,които изразяват силните страни на националните или колективните валути;
3.Стремежът към притежаване на стабилни парични средства,които дават възможност икономическите субекти да се ориентират към стабилните валути.
4.Стремежът към стабилни валути отваря националните граници,дава възможности за бизнес и излизането на международните финансови пазари;
5.Движението на валутите е част от общото движение на пазарите и следователно има смисъл да се ксже,че „финансите са наука за управлението на парите“;
66.Притежаването на чуждестранни платежни стедства,включително и на чуждестранни валути дава една самостоятелност,независимост и едно по-високо самочувствие,т.е. интересът към валутите е свързан както с ликвидните активи,така и с психологически мотиви,изразяващи както лични интереси,така и интереси към инвестиране.
Най-често понятието „валута“ се свързва с:
-паричната единица на всяка страна,която изпълнява реално и ефективно определени парични функции,която е основа на националната парична система.
-чуждестранни парични средства,независимо в какво са изразени -банкноти,платежни и кредитни средства,ценни книжа и др.,които изпълняват парични функции.Следователно понятието валута се свързва както с националните,така и с международните платежни средства.По-често,обаче,на практика под „валута“се разбира не собствените,а чуждестранните платежни средства.
Наред с понятието „валута“ много често в международната валутна практика се употребява и понятието ,,девизи“.То се използва още за изразяване на чуждестранните платежни средства.За нуждите на практическите банкови операции и за промишлвно-търговската банкова клиентела,валутните операции се придружават със съответни абревиатури и кодове на

валутите.Нсй-често абревиатурата на валутите е съкратен символ или знак на съответната валута .Абревиатури имат не всички валути,а само някой валути,които са се утвърдили на международните финансови пазари,тяхните обеми на търговия са най-големи и те изразяват състоянието на определени изключително силни икономики в световното икономическо пространство,т.е.USD=$
Следователно:
-Девизите са платежни средства,издадени в чуждестранна валута и платими в чужбина- банкови преводи,банкови чекове,акредитиви и д-р.
-Под валута се разбира законовото регламентиране на паричния ред в една държава,т.е. валутата е единица за обмен,която улеснява размяната на стоки и услуги.В по-тесен смисъл,на това понятие се означават чуждестранните парични единици(банкноти).
Необходимо е да се прави разлика между абревиатура и код на валутите.
•Абревиатура -съкратени символи на щадския долар,еврото,японската йена и британският паунд,т.е. на четири световно водещи валути.
•Код-съчетанията на букви или цифри.Кодовите биват най-различни,като например буквен код,който изразява съчетанието от три букви,първите две на съответната държава,а третата буква е първата буква от паричната единица на държавата,в която валутата е законно платежно средство:
USD GBP
EUR CHF
JPY BGN
Използват се още съчетания на цифри за обозначаване на съответната валута -така например за практическите банкови операции отделни търговски банки имат три-или чвтирицифрени кодове:
USD 1238
EUR 1459
CHF 2843
Т.е.абреатурите са точно определени за точно определени световни валути,докато кодовете,било то буквени или цифрени,са за всички валути,които се търгуват на международните пазари.Пример:на FOREX.com или на професионалните валутни платформи
OANDA.com.
Абревиатурата на щадския долар произлиза от лицевата страна на испанския сребърен долар,на която монета има изображение на колони,обвити с испански знамена,наподобяващи буквата „S“,или пък от съкратеното изписване на мексиканското „песо“,което прави еволюция до абревиатурата на долара“$“.
Налице е еволюция на валутите и валутните системи,която изразява следното положение:
✓Еволюция от златото като международно платено средство към златно-доларовия стандарт,господство на щадския долар и британският паунд към опити на колективните валути

да ,“разчупят“хегемонията на щадската валута.Конференцията от Бретън Уудс от 1945г. Постави на дневен ред използването на фиксирани,но подлежащи на корекции валутни курсове.
Конференцията от Кингстън-Ямайка постави на дневен ред режима на плаващи валутни курсове-режим,в който в една или друга насока отразява състоянието на световната пазарна икономическа и валутна конюнктура.Около 40 години на международните финансови пазари господства америиканската валута.Правени са много опити тази хегемония да бъде
„разчупена“,като най-успешен опит е еврото.
Опити са правени:
°От страна на държавите от Британската общност за налагане на британската лира като колективна валута на тези страни (43 държави).
°Европа-чрез различните валутни системи,като най-успешен е европейската колективна валута-„евро“ .
°Страните от Тихоокеанския басейн -Япония,Китай,Индокитай и други,за налагането на японската йена или на друга нова колективна валута на тези страни.
°Напоследах все по-задълбочено се коментира проблема за нов валутен ред на фона на глобалната финансова рецесия,слабия долар и позициите на Русия,Китай,Индия,Японияи др.,към формиране на единна валутна зона.
°Пробивът на китайската валута „ренминбин йоан“(=китайски Йоан)в международната валутна система що особено в световните валутни резерви,където китайският Йоан и японската йена държат съответно първо и второ място,но китайскивт Йоан е на първо място.
Фиксираните валутни курсове са тези,при които стойността на валутата се определя от правителството и се поддържа от Централната банка като официален валутен курс. Плаващият валутен курс,за разлика от фиксирания такъв се определя на принцип от съответното търсене и предлагане на международните валутни пазари.Често пъти той се нарича „самокоригиращ се валутен курс“.
Специалистите по валутни операции и сделки коментират условията,при които определена валута може да изпълнява функциите на международно,платежно и резервни средство.За тази цел са необходими две групи предпоставки,а именно:
I.Икономически предпоставки,които включват:
1.Мощна икономическа база на съответната страна
2.Висок относителен дял на световното производство
3.Относителен голям обем външна търговия
4.Относителна стабилност на цените
5.Мощен капиталов пазар
6.Развита и ефективно функционираща банкова система
7.Либерален режим на валутни операции
8.Достатъчно по размер и обем златно-валутни резерви


II.Правни предпоставки-да бъде налице съответна международна договореност,предизвикана от икономическите предпоставки,че дадена валута ще изпълнява функциите на международно платежно и резервни средство.Постепенно валутната практика показва други тенденции,а международната финансова рецесия по всяка вероятност ще наложи и нов международен валутен ред.
На този етап световните тенденции ще бъдат свързани най-малко с две закономерности:
1.Присъствието на колективната европейска валута -евро- и анализа на парите евро-щадски долар.
2.“Китайските банкови дракони постепенно и много солидно се намесват в световния валутен ред“.Как ще се отрази това на международната валутна конюнктура и как ще протечат зкономерностите,но при всички случаи без тези две закономерности,международната валутна конюнктура няма да мине-долар-евро и настъплението на китайския Йоан.
Международната валутна практика коментира два вида международни валути,аименно национални валути,които са предназначени да изпълняват съответните функции в рамките на собствените национални стопанства,които,обаче при определени условия и предпоставки могат да станат международно използваеми валути;т.нар.нови валути,които не са свързани с определени национално стопанство или определена парична система и ефективно изпълняват паричните функции в рамките на по-глобален финансово-икономически периметър.Такива нови международни валути са колективните валути.Ярък пример за това е колективната европейска валута –„евро“.
Коментира се още делението на валутите в зависимост от материала,от който са направени,респективно са свързани с намиращите се в обръщение пари.В този контекст се различават следните валутни системи:обвързани валути-обращение на злато,пари със златно покритие и т.нар.“свободни“пари (валути).Разликата между тях е,че първите са обвързани с някакъв валутен метал-със злато или девизи,а при вторите не съществува такава обвързаност.Необходимо е още да споменем,че утвърждаването на еврото не е еднократен акт а много дълъг,тежък и сложен период,който бе съпътстван с много препятствия и проблеми
;и факта,че модерните до преди 3-4 години монетарни парични и американски концепции твърде спектично се отнасяха към самостоятелната евро валута.
В този контекст ще разгледаме следните колективни валути:
✓Специални права на тираж -тези права са създадени през 1969г.от Международния валутен фонд(МВФ).Те се постигат чрез споразумение между страните членки на фонда под формата на допълнение към неговия устав.Основните характеристики на специалните права на тираж са:
°Създават се чрез международна договореност,споразумение между страните членки на МВФ.
°Количеството им зависи от констатирания недостиг на ликвидни средства.
°Величината от отделните емисии се определя от Съвета на управляващите на фонда.
°Получават се във вид на записвания по сметките на страните в МВФ.
°Величината на техните записвания е в зависимост от съответствието с квотата на основния капитал във фонда.
°Записванията на специалните права на тираж по сметките не създава наличност на активи в
МВФ.


°Записванията на специални права на тираж се използват за превръщане на една в друга реална валута за разплащане.
°Конвертирането на специални права на тираж е поставено в определени граници.
°Специални права на тираж се използват за разплащане между централните банки на страните или между страните в МВФ.
°Специални права на тираж е се търгуват на международните валутни пазари.
°При наличието на дефицит по платежния баланс страната може да обмени своите специални права на тираж в необходимата и валута.
°Всяка страна членка на МВФ се задължава безотказно „да купува“специални права на тираж
.Те се получават по две системи,а именно:
•Съназначение -страната,която иска да използва част от своите авоари за покриване на дефицит в платежния баланс,прави съобщение до ръководството на фонда,което определя или назначава страната,която да предостави необходимото количество валута.
•По споразумение-например:иска се предварително решение на МВФ и двете страни постигат споразумение за това,че едната трябва да предостави необходимия вид и количество на другата,което всъщност е резултат от споразумението на тези страни.
Всяка страна членка има специална сметка,по която са записани,разпределените и специални права на тираж.Специалните права на тираж са специфична валутна единица и нейният валутен курс се определя от МВФ.Към момента теглата на отделните валути са както следва:
°щадски долар -44%;
°Евро -34,%;
°Японска йена-11%;
°Британска лира-11%.
Финансовите сметки разглеждат следните финансови инструменти,които могат да бъдат както активи,така и пасиви за институционалните сектори,а именно „монетарно злато“и „специални права на тираж“.Подкатегорията „монетарно злато“се състои от всички операции с „монетарно злато“,т.е.злато,държано като компонент на чуждестранните резерви от страна на монетарните власти.Злстото е финансов актив само за подсектор „Централна банка“.Подкатегорията
„Специални права на тираж“ включва всички операции със специални права на тираж,т.е.“международно резервни активи,създадени от МВФ и разпределени между неговите членове за допълване на съществуващите резервни активи“.
✓Европейската парична единица –„екю“-парична единица на европейската валутна система.Тя заменя използваната преди това европейска разчетна единица.Създадена е през
1979г.като водещ елемент от механизма на европейската валутна система.Европейската валутна система тогава регионална общност,имаща за свое начало м.март 1979г.,като нейният механизъм се основава на следните три аспекта:
°Европейска парична единица „екю“
°Специфичен механизъм за определяне и регулиране на валутните курсове и валутните котировки в рамките на валутната общност.


°Европейски фонд за валутно сътрудничество.
В този аспект европейската парична единица „екю“ се използва като :
°Еталон за определяне на курсовете на валутите на страните от европейската валутна система чрез т.нар.“паритетна мрежа“;
°Индикатор за отклоненията на валутните курсове на валутите на страните от европейската валутна общност в рамките на определената паритет на мрежа;
°Валута за погасяване на задълженията между централните банки на страните от европейската валутна общност;
°Съставен елемент на официалните валутни резерви на централните банки на страните;
°База за т.нар.“многовалутни уговорки“,използвани в международните валутни плащания,при сделките с валути и валутни ценности и др.,със цел минимизация на риска от определени валутни сделки.
В своето начало европейската парична единица „екю“се базира на т.нар.“валутна кошница“от 9 европейски валути,а именно:
-Германска марка 33%
-Френски франк 19,88%
-Британски паунд-13,3%
-Холандски гулден -10,5%
-Датска крона-3,1%
-Ирландски паунд-1,2%
От септември 1979г.валутната кошница включва 12 европейски валути.Използването на екюто се свързва с водените търговски и финансови операции;операциите извън държавния сектор;за сделки на срочните и опционните валутни пазари.Бихме могли да направим заключението,че ограниченото използване на европейската парична единица „екю“се дължи най-вече на паралелното функциониране на националните валути от европейската валутна система.
Опитите за единна европейска валута в лицето на специалните права на тираж и европейската парична единица „екю“са аспекти на изработването на единен европейски валутен механизъм,който може да се противопостави на следвоенната валутна система с хегемонията на щатската валута.По едина или друга причина,специалните права на тираж и екюто не можаха да се утвърдят на международните валутни пазари.Може би защото монетарните мерки бяха изключително силни,може би защото съществуваха противоречия между европейските страни,може би защото не бе дошло времето на европейската икономическа интеграция и европейския валутен механизъм.
✓Еврото като нова колективна европейска валута -тя е заключителния етап на европейските страни в търсенето на единен европейски валутен механизъм и реално функционираща единна европейска валута,която тройно да присъства на международните финансови пазари и да отразява развитието на европейската валутна интеграция.Определено се смята,че валутният съюз е последният етап в икономическо-финансовата интеграция между държавите членки на


ЕС.Членството в този съюз предполага възприемането на единна валута и функционирането и като единствено законно платежно средство и провеждането на обща парична,включително и валутна,политика.В договора на Маастрихт се утвърждават срокове за достигане на крайната цел в три етапа на икономическа валутна конвергенция:
1990-1993-постигане на напълно свободно движение на капитали между държавите членки на
ЕС.
1994-1998г.-гарантиране и укрепване независимостта на националните централни банки като предпоставка за постепенно преминаване към единна парична и валутна политика.
1999г.-за успешно функциониране на ЕИВС като на този етап съществено значение е държавите членки да имат ниска инфлация,стабилни публични финанси и стабилни обменни курсове.
Критериите от Маастрихт се концентрират върху :
1.Конвергенция на равнището на инфлацията-постигане на теми на инфлация,която да е максимум 1,5%по-висок от средния темп на инфлацията в трите страни от ЕС с най-ниска инфлация.Като измерител на инфлацията се използва хармонизираните индекс на цените на потребител,като периодът,в който трябва да бъде изпълнен този критерий е 12 месеца преди извършване на оценката.
Конвергенция на номиналния дългосрочен лихвен процент-постигане на номинален дългосрочен лихвен процент,който да е максимум 2% по-висок от този в трите страни в ЕС с най-ниска инфлация.Като референтен лихвен процент се използва доходността по 10- годишните държавни ценни книжа,като периодът,в който трябва да бъде изпълнен този критерий е 12 месеца преди извършване на оценката.
3.Бюджетен дефицит -постигане на бюджетен дефицит ,който да е по-нисък от 3% от БВП.Този критерий трябва да бъде изпълнен в последната календарна година преди извършването на оценката.Постигането на нисък бюджетен дефицит трябва да бъде устойчива тенденция.Този критерий продължава да бъде в сила и след присъединяването към Паричния съвет поради това,че е вграден в пакта за стабилност.
4.Брутен правитвлствен дълг към БВП -постигане на ниво на отношението на Брутния правителствен дълг към БВП,който да е под 60%.Този критерий трябва да бъде изпълнен в последната календарна година,преди извършване на оценката.
5.Поддържане на фиксиран валутен курс към еврото за период най-малко 2години чрез участие във валутния европейски механизъм.През този двегодишен период не се допуска девалвация на националната валута,като този критерий трябва да бъде изпълнен най-малко 2 години преди извършването на оценката.
Тези критерии са необходимо условие за влизане на съответната страна в т.нар.“Евро зона“и възприемането на колективната европейска валута като законно платежно средство.
Еврото бе въведено от 1.01.1999г.като банковият код е ,EUR,а понастоящем е валута на 16 държави от
ЕС:Австрия,Белгия,Германия,Гърция,Ирландия,Испания,Италия,Кипър,Люксембург,Малта,Ниде рландия,Портогалия,Словения,Финландия и Франция.Използва се като официална валута в
Монако,Ватикана,Сан Марино,като тези страни са лицензирани от Европейската централна банка да издават собствени монети,въпреки че не са членки на ЕС.


Еврото е една от най-младите парични единици,влязла в масова употреба на 1.01.2002г.Смята се че тя е наследник на европейската парична единица „екю“.Всички евро монети имат една обща страна и една национална-лицевата страна е една обща,еднакви за всички държави и изобразява страните на евро зоната заедно със стойността на монетата.Обратната страна е специфична за всяка държава и представлява изображение,избрано от страната,която го издава.
В момента на въвеждане на еврото БНБ реагира адекватно,а именно:
1.При определяне на валутните курсове БНБ определя курса на еврото къмлева чрез умножаване на курса на германската марка към лева (1000 BGN,за 1DM) по официалния курс,по който германската марка се е конвертирала към еврото.
2.За конвертируеми към лева БНБ определя следните валути:
✓Еврото и подразделенията му,т.е.националните валути на страните членки от еврозоната;
✓Валутите,за които европейската централна банка обявява референтни валутни курсове,т.е.щатски долар,японска йена,Британска лира,швейцарски франк,турска лира,канадски долар и т.н. на страни,НЕчленуващи в еврозоната.
✓Как ще се определя курса на тези валути спрямо лева-равен на курса на еврото спрямо лева,към курса на конвертируемата валута спрямо еврото ,курса на еврото спрямо лева към курса на конвертируемата валута спрямо еврото закръглени до третата значима цифра.
✓Как БНБ ще определя курса на монетарното злато,а именно -курс на монетарното злато в евро по курс на еврото към българския лев.
✓Задължителни принципи на банките -обменният курс е необходимо да съдържа шест цифри,за да се постигне висока точност при обменните операции.Курсът е шест цифри означава курс,при който се брой отляво надясно и се започне от първита цифра,която е 0.
Към настоящия момент в условията на валутен или паричен съвет в България БНБ определя,фиксира следните видове валутни курсове:
1.Фиксирани курсове на БНБ-т.е.“фиксирани курсове на еврото и на останалите валути от
Европейския валутен съюз към българския лев,валидни от 5 януари 2009г.“.
1EUR=1,95583BGN,но 1BGN=0,511292EUR
Тези валутни курсове се основават на член 29,алинея2 от закона на БНБ и фиксираните курсове на европейската ЦБ и се прилагат за целите на статистическата и счетоводната отчетност,като ползването на източника при използване на информацията е задължително.
2.Обменни курсове на БНБ-т.е.“курсове на чуждестранни валути към българския лев за определена дата ,към момента 27.03.2009г.Например:
1USD=1.471100BGN,но 1BGN=0,679763USD
10TRY=8,801320BGN,но 1BGN=1.136190TRY и др.
Еврозоната е зона,обединяваща страните членки от ЕС,които са приели еврото като официална валута.Създаадена е през 1999г.от 11 страни от ЕС,като ЕЦБ определя единната монетарна политика на страните от еврозоната.


България е член на ЕС,но не е член на еврозоната.Съществуват най-различни мнения за това кога България ще се присъедини към еврозоната.Евросистемата представлява система от централни банки ,включваща ЕЦБ и централните банки на страните,участващи в еврозоната.Смята се,че евросистемата и Европейската система на централните банки ще съществуват паралелно,докато има страни членки на ЕС,които не са приели европейската валута. „евро“.
Европейската система на централните банки представлява система от ЦБ,включваща ЕЦБ и националните централни банки на всички страни от ЕС.Европейската система от националните банки и евросистемата съществуват паралелно.
Интересът към създаването на нова синтетична световна резервна валута се засилва от няколко аспекта:
-Американските облигации са в центъра на инвестиционните планове на Китай;
-Налице е отлив на капитали от САЩ;
-Русия и Китай обсъждат как да бъде заместен доларът;
-Или края на долара като резервна валута;
-Политиката на щадския долар да не „пипа“и да не се „намесва“ в монетарната политика на
Китай;
-Последствията и най-вече изводите от глобалната финансово-икономическа криза или рецесия върху щатската икономика;
-Упадъкът на следвоенната валутна доктрина през последните няколко години ,предначертана още през 1943-44г.от Кейнс и Уайт.
Международната валутна практика показва,че се използват две системи на валутни курсове,а именно:
✓Система на фиксирани валутни курсове;
✓Система на плаващи валутни курсове.
Основните правила за функциониране на фиксирани валутни курсове са приети на Бретан-
Уудската конференция от края на 1944г.с участието на 44 държави членки на МВФ ,които приемат неговия устав.Формулира се решението за установяване на фиксирани,но подлежащи на периодични корекции,валутни курсове.Всички страни членки на фонда поемат ангажимента и задължението да обявяват официалния валутен курс на своята държава пред Фонда,в конкретният случай официалният валутен курс на своята парична единица към щатския долар и да не допускат колебания на своята национална валута извън поетите ангажименти и договорености пред МВФ.
Много важен и съществен въпрос е проблемът за границите на колебание на националната валута към щатския долар .Тези граници на колебание се определят от:
-Интервенционалните точки-спазването на тези интервенции силни точки е свързано с интервенциите на ЦБ чрез засилено изкупуване или предлагане на валута на официалния валутен пазар със цел валутния курс да се срине или прибере в съответните граници.


-Т.нар.“Златни точки“-това са точките на максималното отклонение на валутния курс от моментния паритет в условията на пълноценни парични системи.Изразяват най-високият и най-ниския валутен курс,при който е изгодно да се купува или продава валута.
Основен елемент в системата на фиксираните валутни курсове са т.нар.“Официални валутни курсове“,които се определят от ЦБ,декларират се пред МВФ,поема се ангажимента да не се допусне отклонение на пазарния валутен курс от официално обявения пред ФондаМного често пазарната ситуация е такава,че тя води до т.нар.“множественост на валутния курс“,т.е. ситуация,при която на практика в съответната държава функционират извън официално обявения валутен курс и други валутни курсове .Фиксираният валутен курс се прилага задължително при системата на Паричния съвет.
Много съществен момент на Паричния съвет е определянето на базисната валута.В Европа,по настоящем,все повече страни използват фиксирани валутни курсове.Някои приемат еврото,други се обвързват към него чрез валутен борд или друг подобен механизъм.Китай и други страни приеха подхода за паритета на валутната кошница при обявяване на курса на юана към другите валути,т.е.Китай „разхлаби“фиксирания си валутен курс юан-щатски долар през последните няколко години и възприе друг подход.Специслистите смятат,че има различие
,както при подходите,така и в динамиката на водещите две основни валути в света-щатския долар и еврото.
Системата на плаващите валутни курсове се определя от решенията от Кингстън 1976г.за реформа в международната валутна система по предложение на Временния комитет на Съвета на управляващите на МВФ.
Основни моменти в тези решения са:
✓Издигане на ролята на специалните права на тираж като главно резервно средство;
✓Съчетаване на плаващите с т.нар.“твърди“или фиксирани валутни курсове;
✓Засилване на регулиращата роля на МВФ;
✓Отпадане на златния паритет на валутите.
Смята се,че главното условие за функционирането на системата на променливите и „плаващи“ валутни курсове е отказът на страните членки на Фонда да регулират курсовете на своите национални парични единици на съответните валутни пазари.
В контекста на коментирания проблем често пъти се поставя въпроса „Кой има нужда от фиксиран или плаващ валутен курс в днешно врвме?“Според Голдън Сакс важен е анализа на четири параметъра на оценка:
1.Търговски връзки-ако търговията на една страна е силно обвързана с тази на друга или група страни с обща валута.
2.Ефектът на големината-по принцип малките страни имат много по-отворена икономика,а транзакционните разходи,свързани с промени във валутните курсове са много големи.Пазарът в тези страни не е много развит и ефективен,в резултат промените във валутния курс в малки страни носят значително по-големи разходи и създават по-големи проблеми на тези страни.


3.Синхронизация на циклите-страни,които имат сходни икономически цикли могат по-лесно да ползват обща или колективна валута,тъй като общата парична политика ще ги предпази от т.нар.“икономически шокове“.
4.Доверие в политиката-включващо положението,че ако обществото няма доверие в местните и централни институции,че те могат да провеждат ефективна парична политика,приемането на фиксиран валутен курс е начин да се внесе определена стабилност в съответната институция.
В съвременни условия ,обаче,фиксираните валутни курсове са по-малко приложими в сравнение с плаващите.Това е така,защото в днешно време надделяват и спекулативните моменти на международните финансови пазари.
БНБ следи и използва следните валутни курсове:
*Фиксирани курсове на еврото и останалите валути от Европейския валутен съюз към българския лев,валидни от 05.01.2009г.-в табличен вид се представят както преките,така и обратните потировки.Например 1EUR=1,95583BGN,но 1BGN=0,511292EUR.
*Обменни курсове на БНБ на чуждестранните валути към българския лев за 08.04.2009г.-също в табличен вид се представя прекия и обратния валутен курс.Например:1 CHF=1,289270BGN,но за
1BGN обратния курс е 0,775633CHF.
*Реални ефективни валутни курсове-БНБ изчислява номинален и реален,ефективен валутен курс.Тя се придържа към методиката на Европейската централна банка,а именно:
-Номиналният ефективен валутен курс се дефинира като средно геометрично претеглени валутни курсове на валутата на дадена страна срещу валутите на страните партньори на тази страна.
-Реалният ефективен валутен курс е средно геометрично претеглени относителни цени на дадена страна и нейните търговски партньори,изразени в една валута.Изчислява се като номиналният ефективен валутен курс се коригира с подходящи дефлатори -ценови или разходни индекси -дефлатор Индекс на потребителските цени,дефлатори Индекс на единица разход за труд.
Валутната практика познава още:
*“Привързани“или „заковани“валутни курсове -при тях цената на паричната единица в дадена страна се изменя в непосредствена връзка с определена валута.
*Ограничена подвижност на валутния курс-при нея се допускат минимални отклонения на националната валута спрямо колебанията в курса на валутата,приета за база.
*Разширена подвижност на валутния курс-цената на националната валута се определя в зависимост от следните няколко варианта:
-в зависимост от промените в определени показатели,които не са свързани и не произтичат пряко от състоянието на валутния пазар;
-в съответствие с промените в избраната основа;
-в зависимост от т.нар.“самостоятелно плаване „ на националната валута в границите на т.нар.“критични точки“.


Международната валутна практика познава и т.нар.“пълзящ“валутен курс-при него ЦБ първоначално може да обяви фиксиран валутен курс,да го поддържа,но е и възможно периодично да го коригира с определен процент на обезценка.
В банковата практика много често се използва спот валутен курс -той представлява цената на една валута ,измерена с друга,например:цената на 1USD в BGN.Спот сделки се наричат такива валутни сделки,при които е налице неотложна или незабавна размяна на валутните ефекти.В международната валутна практика незабавна размяна на ефектите означава размяна,която се осъществява в рамките на два работни банкови дни след деня на сключване на сделката.
От гледна точка на цената на валутите или срочните валутни сделки,съществуват два варианта,а именно:
✓Курса на валутата,която се търгува,купува или продава на срок,съвпада с курса на същата валута при сделките спот;
✓Курсът на валутата по срочната сделка се различава от прилагания в момента курс-спот на същата валута.Разликата между двата курса -спот и срочния-представлява премията или отбива,дисконта по отношение на сделките „с незабавна размяна на валутните ефекти“.
°Първо -премията или репорта с разлика между срочния валутен курс и спот-курса на същата валута;
°Второ -Отбива или дисконта с разлика между спот-курса и срочния валутен курс;
°Трето-Аутрайд валутни курсове -в практиката е възможно при сключване на срочни сделки да се посочат по отделно курсовете спот и курсовете на срочната сделка.
Най-елементарните срочни контракти,с които могат да се търгуват финансови активи,включително и валути са както следва:
°Валутни форуърдни контракти -то се дефинира като „съгласие да се купи или продаде точно определен актив на точно определена дата в бъдещето по точно определена цена,наричана понякога доставна.
°Валутни фючърси-поражда законно задължение да се достави или получи определено количество и качество от даден базов актив(стоки,валути,ценни книжа)..
°Валутни опции-те нашироко разпространени контракти на международните финансови пазари.
Основните характерни черти на валутните отношения:
1.Те са производни на първичните отношения,но липсва симетрия,т.е.еднаквост между обем,динамика.
2.Изменчивост на валутните отношения.
3.Нестабилност,неустойчивост.
4.Във валутните отношения има безброй много участници (държавите,националните банки,търговските банки).
5.Различна степен на организираност.
6.Събитията непрекъснато се повтарят,но никога по един и същи начин.


7.Усложняване на валутните отношения поради участие на валутни посредници на валутните пазари.
8.Относителна стабилизация.
9.Засилване на междудържавното регулиране в посока отказ от национални парични единици и преминаване към колективни междудържавни валутни единици.При тази нестабилност е необходимо да се въведат правила.Затова са въведени международните валутни баланси.През
ХХ век МВБ са окончателно въведени във всички страни по света.
Валутният баланс представлява стойностно съотношение между валутните постъпления и валутните разходи в дадена страна от и за чужбина за определен период от време.Самото въвеждане на валутните отношения и валутните разходи и тяхното съпоставяне дава възможност за по-правилно постъпление,така че да дава равенство.Валутните баланси се правят най-често за една календарна година.Това,което се записва в приходите и разходите може да се запише по най-различни начини,поради което различаваме следните видове валутни баланси:
1.Търговски баланс-отношението между внесените и изнесените стоки за определен период от време.Може да има три стойности активен,пасивен или нулев търговски баланс.
2.Баланс на движението на капиталите. Активно отношение към този баланс имат валутните организации и търговските банки.
3.Баланс за вземания и задължения към определена дата комбинация между търговския и баланса за движението на капиталите и кредитите.Добре е този баланс да се прави по-често.По този начин по-бързо се следят салдата и се вземат съответни мерки.
4.Платежен баланс -съотношението между приходи и разходи за определен период от време едновременно в две посоки краткосрочни плащания и дългосрочни плащания.Краткосрочни плащания са тези,които стават всеки ден и същевременно,пак към определена дата,има дългосрочни плащания.Дългосрочните плащания могат да бъдат,както от стоков характер,така и да имат чисто финансов характер.
Съществуват две определения за валутен курс.Най-разпространеното определение е:цената на една валута,изразена в друга валута.
Валута национална парична единица,която се използва като разменно парично средство не само във вътрешния национален оборот,но и в чужбина.
Цена стойността на паричния израз.
Книжните парични знаци се появяват на пазара,когато има покупко-продажба на стоки или на валута.Валутният курс е част от валутните пазари.
Валута парична единица за измерване величината на стойността на стока или услуга в международната търговия.
*Видове валута свободно конвертируема (пълна вътрешна и външна ),частична.
*Функции на валутата разплащателна,разчетна,резервна.
*Валутен курс цената на националната парична единица изразена в паричната единица на друга национална валута в определено съотношение,което се определя на базата на т.нар.валутна кошница.


*Валутата подлежи на два основни процеса девалвация и револавизация.
Валутните интервенции между националните банки за поддържане на еопределен валутен курс може да бъде фиксиран,плаващ и сметен.
Валута-паричните системи се основават на национални парични единици.Те са валутата на съответната страна.Понятието валута се използва за изразяване на чуждите парични единици.Парите имат вътрешна стойност.Установяв се при размяната й със стопанските блага чрез цената и външна стойност при размяна с други парични единици.Някои национални валути се използват и като международно платежно средства,за което са необходими икономически условия.Възниква и международна договореност за въвеждане и международно използване на дадена валута.
Валутен курс-разменното отношение,в което една парична единица се разменя срещу друга на международния валутен пазар.Показва цената на тази парична единица,изразена в друга валута,както и привеждането на цените на стоките и услугите от една валута в друга.Най- опростено е съотношението между валутите.Тази цена се съобщава чрез т.нар.“котировка“на валутите.
Международни валутно-финансови отношения те са надстройка на националните валутни,парични,финансови и д-р.отношения.Банките обявяват за всяка валута определена цена ,по която купуват тази валута,това е курс „купува“.И обратното-цената,на която банките продават валути е курс „продава“.Разликите между величините на курс купува и курс продава се нарича „марж“.Тази разлика представлява печалбата на банката.
В съвременните условия единствената реална основа за съпоставяне на валутите е тяхната покупателна сила.Валутната система,както националната,така и световната включва редица взаимно свързани и взаимно зависими елементи.Основен компонент,върху който се гради всяка валутна система,е характерът на валутата-национална,резервна и международни разчетни валутни единици.
В заключение може да се обобщи,че международните валутни отношения се превърнаха в една от най-динамично развиващите се форми на глобализиращите се международни икономически отношения.Действащата Ямайска валутна система закрепи промяната в ролите и местата на основните промишлено развити страни в световната икономика във втората половина на ХХ век.С бързи темпове се развиха международните валутни и кредитни пазари,което внесе промени в организационната и правната структура на световното стопанство и повиши ролята и значението на международните валутно-кредитни и финансови институции,дейността на които обхваща все повече страни в международния икономически живот.Международните валутно-финансови отношения уреждат международните парични вземания и задължения в резултат на икономически,политически,културни,спортни,туристически и др.отношения между отделните страни техните граждани.Самото въвеждане на валутните отношения и валутните разходи и тяхното съпоставяне дава възможност за по-правилно постъпление ,така че да дава равенство.Всяка страна или общност от страни емитира определени парични знаци,които се използват реално в сферата на паричното обръщение.Те изпълняват паричните функции,както на територията на съответната държава,така и някои от тях на територията на


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница