Решение за себе си в такава конфликтна ситуация, той трябва да разбере следното: • какви са причините за възникване на безредиците на база



Pdf просмотр
страница1/5
Дата28.02.2022
Размер1.1 Mb.
#113669
ТипРешение
  1   2   3   4   5
6b70d7d1-bezredici redpdf
Свързани:
ст-преп-д-р-тодор-тодоров


1
Катедра „Специална полицейска тактика“
ТАКТИКА НА ДЕЙСТВИЕ НА
ПОЛИЦЕЙСКИТЕ ОРГАНИ ПРИ БЕЗРЕДИЦИ

ст. преп. Тодор Тодоров
Многобройните протести на гражданите в Република България от
2013 г. и подобни такива в други държави (Египет, Сирия, Украйна,
Гърция и др.) много често водят до инциденти с трагични последици и за двете страни в конфликта, въпреки предприетите мерки от страна на полицейските органи, отговорни по поддържането на обществения ред и сигурност.
В тази връзка протестите не се анализират в тяхната цялост. Като правило първо се създава проблем, а после се изучават вредните фактори и се разработват системи за защита.
При възникване на безредици в нашата държава първите, които реагират, са държавните служители от Министерството на вътрешните работи (МВР) с полицейски правомощия, осъществяващи охранителна дейност. Възможно е едновременно или малко след тях да се включат органите на други ведомства.
За да може полицейският служител на индивидуално ниво да си изясни задачата, да направи оценка на обстановката и да вземе решение за себе си в такава конфликтна ситуация, той трябва да разбере следното:
• какви са причините за възникване на безредиците на база моментната ситуация в страната;
• факторите, които са зародили и провокирали създаването на безредици;
• каква е характеристиката на безредиците и какви тактически действия е използвал за предотвратяването им в подготовката и провеждането им в учебния процес, както и от участия в други такива.
За прилагане на тактика на действие на полицая на екипно (групово) ниво е необходимо изясняването и дефинирането на понятия като:
Обществен ред - ,,Това е състояние на обществени отношения, при което гражданите придържат своето поведение към изискванията на нормите (правни и морални), които обществото е приело. Като понятие също така отразява състоянието на отделните системи на обществото и представлява основна предпоставка за функциониране и развитие на обществото.“
Безредици - ,,Масово нарушение на системата от отношения, определени в правните норми и правила на обществото, чието спазване осигурява неприкосновеността на гражданите, охраната на имуществените


2 и лични права, нормалната дейност на държавните органи и обществени организации, предприятия, учреждения, длъжностни лица и охраната на собствеността.“
Тактика на действие (ТД) и тактическия ред (ТР) при построяване на строевете, използвани при неутрализиране на нападение от страна на отделни граждани или сформирали се малки или големи тълпи.
Определението за ТД е предоставено от мен в съавторство с д-р
Марин Станчев на работна група, изготвила Инструкцията за патрулно- постова дейност (ИППД) от 2013 г., която е обнародвана в Държавен вестник и гласи: ,,Съвкупност от методи и правила, свързани с анализ на обстановката, оценка на опасностите и степента на риска за възможни заплахи и нападения и избор на подходящи способи и начини за тяхното неутрализиране, с цел ефективно и законосъобразно прилагане на полицейски правомощия.“
- методи и правила - всички тактически действия на държавните служители от МВР с полицейски правомощия да бъдат съобразени с международните и вътрешноправните нормативните актове, в които Р
България е страна;
- анализ на обстановката - местност, обекти от критичната инфраструктура, правонарушители и други граждани, участващи в конфликта;
- оценка на опасностите - евентуални заплахи за полицейските органи. Същите определят опасни зони, зони за отговорност, визуален и огневи контрол и набелязват места, където може да се получат пресечни
(фокусни) точки;
- степента на риска - ниска или висока. Определяща за план- разстановката на силите и средствата;
- способи - ,,сбор от тактически действия, свързани с двигателната активност на човека“. Те са: блокиране (отцепване), засада, обкръжаване, прочистване, разсичане, изтласкване и щурмуване (атакуване);
- законосъобразно прилагане на полицейски правомощия - съобразяване с всички специални вътрешноправни нормативни актове от общ характер (НК, НПК, ЗМВР, ППЗМВР, наредби, инструкции, методически указания, заповеди и др.).
От гледна точка на тактиката, ТР е ,,Подреждане на подразделенията на местността за постигане на определена цел“.
Конфликтите при опазване на обществения ред са неизбежни.
Колкото обаче те се институционализират (т.е. разрешават се от съответните държавни и обществени институции), толкова по-бързо службите с полицейски правомощия ще се освобождават от своите чисто репресивни функции. Структурите с полицейски правомощия трябва добре да идентифицират условията и причините за възникване и развитие на конфликта (кризата) и да проявяват активност при сезирането на


3 държавните и обществени институции за проблемите. При опазването на обществения ред е необходимо да се акцентира върху превенцията на евентуални събития, които сериозно ще нарушат обществения ред.
Ето защо е важно да се знае и какви са причините за възникване на безредиците, а именно:
- политически;
- икономически;
- социални;
- религиозни;
- етнически;
- спортни събития;
- причини от комплексен характер.


4


5
На този етап трябва да се отчетат и факторите, които зараждат и могат да провокират възникването на безредици, както следва:
• психологическото състояние на протестиращите;
• особеността на националния характер;
• пасивно поведение на органите на реда;
• употреба на упойващи вещества;
възраст на участниците;
• влияние на средствата за масова информация.
В тази връзка следва да подчертая, че характеристиката на безредиците може да се класифицира като:

Внезапно
(стихийно) възникнали по някакъв повод, неорганизирани;
• Организирани (провокирани), с предварителна подготовка.
В случаи, когато проявите на недоволство от страна на гражданите е принуда срещу орган на властта, безредицата може да се определя и като
метеж. Много често те са неорганизирани и представляват следното:
• нямат предварителни признаци за настъпване;
• проявяват се с голяма сила и за кратко време.
Тълпата (участниците в безредицата) се класифицира като:
• агресивна - напада или се защитава;
• търсеща - има за цел да придобие нещо конкретно (оръжие, храна и др.);
• бягаща - мотивирана е от паниката;


6
• при безредиците на различните етапи от тяхното развитие една и съща тълпа може да се държи ту агресивно,ту като търсеща или бягаща.
От казаното до тук става ясно, че безредиците могат да бъдат и организирани и често имат система за управление и охрана като:
- лидери;
- куриери;
- ударна група или вътрешна охрана;
- клакьори и знаменосци;
- външна охрана.
Безредиците като цяло имат разнообразни форми на проявление, както следва:
- незаконни митинги;
- стачки;
- събрания;
- окупации;
- напрежение след футболни срещи.
Характерна черта на организираните безредици е, че „масовото действие“ най-често започва с настъпването на вечерта! Броят на участниците е в големи граници - от няколко десетки до стотици хиляди.


7


8
След изясняване на терминологията предлагам да се акцентира и на тактическите действия, използвани при възстановяване на обществения ред при безредици. Основните структури на МВР, ангажирани по тази материя, са:
• Областните дирекции на МВР (ОДМВР);
Главна дирекция ,,Охранителна полиция“ (ГДОП);
• Главна дирекция ,,Гранична полиция“ (ГДГП);
• Главна дирекция ,,Пожарна безопасност и защита на населението“
(ГДПБЗН).
Следва да подчертаем, че всяка една такава високорискова ситуация, създала се между полицейските органи и правонарушителите, е уникална по своя характер. По тази причина органите на реда трябва да бъдат организирани, което се постига единствено и само с добра координация и взаимодействие между отделните екипи (групи) от състава на структурата, ангажирана да противодейства на тълпата. Ето защо за справяне при безредици се използват определени тактически способи като:
- блокиране;
- отцепване;
- изтласкване;
- разсичане (разделяне) и други.
За прилагането на тактическите способи е необходимо силите и средствата да бъдат разположени в тактически строй.


9


10
Той отразява реда на подреждане на силите и средствата с цел предстоящи тактически действия при подхождане и разполагане в района на безредиците.
В този ред на мисли, строят от военна гледна точка може да се нарече и боен. Поради факта, че в дефиницията съществува понятието
,,бой“, предлагам, за да спазя етичните норми, залегнали в много нормативни документи в МВР, да използвам термина ,,тактически“ строй.
Поради тази причина се използва тактическият строй, когато сили и средствата участват в операции по:
• неутрализиране на опасни въоръжени лица, които пристъпват към употреба на оръжие срещу полицейските сили;
• противодействие на терористи (терористична дейност);
• дейност в усложнена обстановка по защита на обекти от критичната инфраструктура на страната и потенциално опасните обекти в зоната на отговорност на полицейските сили;
• високорисковите тактически действия, в които има реално и непосредствена заплаха за живота на служителите.
Видове тактически строеве са: колона, верига, кордон и отделни полицейски наряди.


11
БЛОКИРАНЕ
ОТЦЕПВАНЕ


12
ИЗТЛАСКВАНЕ


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница