Месец февруари 2012 година



Дата11.01.2018
Размер49.34 Kb.
#43100
ТипПрограма
ПРОГРАМА НА БЪЛГАРСКИЯ КУЛТУРЕН ИНСТИТУТ

“ДОМ ВИТГЕНЩАЙН” – ВИЕНА, АВСТРИЯ



МЕСЕЦ ФЕВРУАРИ 2012 ГОДИНА


Продължава съвместната изложба живопис и фотография с творби на художничката Даниела Нейчева и фотографката Диляна Зюмбюлева.


Продължителност на изложбата до 28. 02. 2012 г.
Място – галерия „Приземен етаж” на БКИ “Дом Витгенщайн”.
02.02.2012 (четвъртък)

19.00 часа
Откриване на самостоятелна изложба „КАФКА ЕКСПРЕС” на българския художник Атанас Гаджев.

Проектът е метафора на „пътуването” в духовните и географски пространства на Бавария и Бохемия, където своеобразен „водач” на автора е експресният влак № R 354 „Франц Кафка”. В този знак на съдбата художникът открива не само алюзия към любимия си автор, но и вътрешно желание и подтик за проникване в нови културни територии. Проектът „КАФКА-ЕКСПРЕС” е художествен опит за примиряване на опозициите: вътрешно/външно; познато/непознато; тайно/споделено, както и продължение на Пътешествието – като духовно състояние и изкушение за артиста и за неговата публика.


Идеята на автора се ражда по време на международна творческа резиденция в центъра за изкуство в Швандорф, Германия, по време на която той пътува и до различни градове на Чехия, Словакия, Австрия.

Колекцията „Кафка Експрес”, показвана с успех в Гьоте институт в София и в БКИ - Братислава, обединява отпечатъци и буквени знаци от глина с релефи и пластично-графични обекти от хартия. Тя е резултат от опита на своя автор да изследва неизчерпаемите възможности на различните визуални кодове и техники (графика, скулптура, дървопластика, керамика) и истински да се забавлява с тяхното смесване и преосмисляне.


Атанас Гаджев (р. 1960) работи в областта на кавалетната и монументална пластика. Познат е с няколко мащабни скулптурни акции на открито "Завръщане на изгубените знаци" - КАМЕН БРЯГ; "Мещра"- ЛЕЩЕН; „Не/Възможна красота” – СОФИЯ и със стотици реализации в областта на керамиката. Участник е в международни симпозиуми и резидентски творчески програми програми в: Сърбия, ЮАР, Македония, Унгария, Словакия, Словения, Полша, Германия, Франция. Живее и работи в София.
Продължителност на изложбата - 03.02. – 28.02.2012 година.
Място – галерия „Партер” на БКИ “Дом Витгенщайн”.

07.02.2012 (вторник)

19.00 часа
Камерен концерт посветен на 80 годишнината от рождението на българския композитор Цветан Цветанов (1931 – 1982). Ще бъдат изпълнени негови произведения от Зорница Цветанова-пиано, Орлин Цветанов – цигулка, Гергана Владова – пиано и Калоян-Владимир Великов – цигулка.
Цветан Цветанов учи цигулка при проф. Вл. Аврамов. Завършва БДК (дн. НМА “П. Владигеров”) с композиция при проф. П. Хаджиев и проф. П. Владигеров (1956). Работи като редактор на музикални издания на Централния дом на народната армия (1956­-58). От 1956 е преподавател по хармония в БДК. От 1976 е професор по композиция и хармония. Секретар на СБК (1976-­77). Като композитор участва в журита на фестивали и конкурси.

Автор е на: 2 балета; оратория; 4 симфонии; Концерт за оркестър и други симфонични произведения; камерна музика; много хорови и солови песни; хармонизации и обработки на народни песни и хора; музика за театрални постановки и филми и др. Музиката му е емоционална, мелодична, с ясна музикална структура. В творчеството му е изразена нагласа към разгърната симфонична драматургия. Произведенията му се изпълняват у нас и в чужбина. Носител е на престижни награди, на Наградата за литература и изкуство (1982) и др.



Място - зала № 1 на галерия „Партер” на БКИ “Дом Витгенщайн”.
12.02.2012 (неделя)

19.00 часа
Бароков карнавал.

С участието на проф. Йозеф Щолц (чембало), д-р Волфганг Оберкоглер (цигулка) и проф. Гюнтер Томасбергер (виолончело).

Музикантите са членове на Виенския симфоничен оркестър и камерен музикален ансамбъл „Musica Vitrioli“.
Място – зала 1 на галерия „Партер” на БКИ „Дом Витгенщайн”.

Съорганизатор – камерен музикален ансамбъл „Musica Vitrioli“.


19.02.2012 г. (неделя)

15.00 ч.
Второто представяне от поредицата „Да дадем думата на звука” е продължение на разговора със соло-челиста на Виенска филхармония Франц Бартоломей. Този път с него ще разговаря шефът на културния отдел на вестник „Куриер” – Георг Коренчниг. Темата на разговора е „Династията Бартоломей – 120 години във Виенската опера”.
Място – зала 1 на галерия „Партер” на БКИ „Дом Витгенщайн”.

Съорганизатор – „Schweitzer Musik Managment“ - Виена.



22.02.2012 (сряда)

19.00 часа
Лекция на тема „Българите в Гърция” от поредицата „Произход и духовни корени на българите” на културно-просветното дружество „Кирил и Методи” и представяне на книгата на Таня Мангалакова „Нашите в Гърция”.

Нашите в Гърция. Сред помаците в Западна Тракия” е пътешествие в Родопите, сред помаците в Гръцка Тракия и техните роднини в България. Тя е документална, писана е между Гърция и България и се основава на пътни бележки, интервюта и срещи по време на пет експедиции в Западна Тракия през 2010 - 2011 г. “Нашите в Гърция” е пътуване в една друга Гърция, различна от популярните туристически маршрути, по места, където българският турист няма нужда от преводач, защото местните говорят старинен български диалект. 

Книгата разказва как родопчани от двете страни на българо-гръцката граница се преоткриват след края на „Студената война” и падането на комунизма през 1989. Едни други се наричат „наши”, общуват помежду си на родопски диалект - „нашите” в Гърция го наричат „помацки”. Говорът на гръцките помаци е рупски диалект от Централните Родопи и Беломорска Македония. Според българистите това е един от най-старинните български диалекти. 
Таня Мангалакова е родена през 1966 г. в Стара Загора. Завършила е журналистика в СУ "Св. Климент Охридски", в момента е кореспондент за България на италианския неправителствен център "Осерваторио суи Балкани" ("Балкански наблюдател"). Автор е на книгата за гораните "Нашенци в Косово и Албания" и на книгата за торбешите в Македония и за самуиловите българи в Гърция и Албания "Нашенци в Македония". 
Място – зала № 1 на галерия „Партер” на БКИ “Дом Витгенщайн”.

Съорганизатор – културно-просветно дружество „Кирил и Методи” - Виена

28.02.2012 (вторник)

19.00 часа
Една киновечер от поредицата „На кино в Дом Витгенщайн”.

Ще бъде представен българския игрален филм „ВЧЕРА” (1987). Сценарий – Владо Даверов Режисьор – Иван Андонов. Оператор – Красимир Костов. Музика – Кирил Маречков. С участието на Христо Шопов, Петър Попйорданов, Георги Стайков, София Кузева, Георги Русев, Никола Рударов и др.


Прожекцията е в памет на режисьора Иван Андонов (1934-2011)
Място - зала № 1 на галерия „Партер” на БКИ “Дом Витгенщайн”.







Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница